Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Umřel mi tatínek, máma se zbláznila

permos
9. říj 2017

Pěkný den všem, prosím, vlastně nevím o co, je tomu týden co jsem dávala tatínka na poslední cestu a dnes jsem se dozvěděla, že včera moje máma zkusila spáchat sebevraždu. Mám malé děti, právě jsem nastoupila do práce, nemůžu si vzít dovolenou a nevím kudy kam, bojím se o mámu, ale nevím jak jí pomoci. Teta mi mámu dává za vinu, a já to nezvládám. Má někdo tohle prosím za sebou? Co můžu čekat a jak jít dál?

lv
9. říj 2017

Zvážila bych, zda mi udržení práce - ať jakékoliv - stojí za to, maminku máš jen jednu. Třeba by ti vyšli vstříc, s neplaceným volnem, ptala ses?
Maminka by měla být teď v nemocnici, na psychiatrii, to není na krátko, třeba až ji pustí si vzít to volno. Každopádně jí být na blízku, když tě bude potřebovat, poradit se s jejím psychiatrem. Určitě je to velmi těžké i pro tebe, ztratit otce a málem i matku, soucítím s tebou.

samaber
9. říj 2017

Maminka by teď měla být na psychiatrii, pokud není "udej ji", potřebuje být v tomto akutním stavu hlídánA a pod praskamA. V práci bych nastínila situaci, pokud má šéf srdce...

tynka9
9. říj 2017

Toto se musí řešit určitě hospitalizací na psychiatrii... vím, že to zní drsně, ale takové stavy nejsou zvládnutelné doma... řešili jsme "jen" deprese u tchýně, kdy se během 3 týdnů dostala do stavu, kdy nebyla schopná vyjít ven, najíst se, přidala se paranoia... doma se vše jen zhoršovalo, sice první týdny hospitalizace byly také drsné, vůbec nebrala, že jí to může pomoci, ale po 6 týdnech jí hospitalizaci ukončili a vrátila se "opravená" do původního stavu.

annasmyckova
9. říj 2017

soucítím s tebou, musíš teď nést velké břemeno...snad maminku v nemocnici ohlídají, dávej ji najevo, že ji tady s děckama ještě potřebujete -a na tetu se vyprdni, nenech se citově vydírat, nemůžeš za to, nemůžeš nést zodpovědnost za dospělého rodiče a jeho psychiku...hodně sil a drž se.

permos
autor
9. říj 2017

@permos máma je na psychiatrii, ale kontaktní osobou je má teta, chápu, že toho je i na ni moc, nedovedu si představit jak se cítí, když najde sestru malátnou a v nemocnici se doví, že to není srdeční záchvat, ale přebrání prášků...
Mám problém s informacemi, nechci ztratit práci a vzít si volno mi nepomůže, až se vrátí vemu si ji k sobě pokud mi to dovolí, ale teď nevím jak dlouho to může trvat nebo jestli se dá něco pro maminku udělat. Zatím prý nemá dovolené návštěvy, ale co třeba dopis, ten bych jí poslat mohla? Nevíte někdo? Můžu nějak apelovat na lékaře aby mě informovali, když s tetou teď nevycházím?

annasmyckova
9. říj 2017

@permos určitě pokud jsi s maminkou vycházela dobře by nebylo dobré ji od vás izolovat -domluv se s lékařem (asi bych jim popsala jak tě teta nařkla -přeci jen jsi dcera a to je snad blíž než sestra..určitě zkus napsat dopis, pokud ji povolí mobil tak volat (mívají i pevnou linku pro pacienty-tak jestli chodí třeba by tě ráda slyšela)

kate99
9. říj 2017

Taky mi umrel tata, uz je to temer 16 let. Chapu, cim si prochazite. Me jenom napadla knizka od Krkavci matky - Veronika Hurdova, napsala Moje mila smrti, ma i fcb. Snad by pomohla tobe i tvoji mamince, az ji bude o neco lip.

bruckner
9. říj 2017

@permos ahoj, je mi to moc líto, čím prochazíš, já mám za sebou něco ne úplně podobného, ale také hodně smutného. Před 14 dny mi umřela máma, hospitalizovaná na psychiatrii, bohužel už to úplně vzdala a nechtěla žít, neměla pro co, dle jejích slov....odešla tak nějak sama, nemusela si ani cíleně sáhnout na život. A spouštěčem byla smrt mého táty, který ale zemřel už před 25 lety. Máma se s tím nikdy nesrovnala, brala dlouhodobě silná antidepresiva a ta ji zřejmě také zabila... Moc ti držím pěsti, určitě za mámou choď, v tom ti nemůže nikdo bránit, jsi přece její dcera, pokud ona sama bude teda chtít. A snaž se s ní být co nejvíce i kdyby tě to mělo stát práci. Mámu máš jen jednu a co já bych za to dala, kdybych jí mohla být na blízku, když mě nejvíc potřebovala😢. Drž se...

bruckner
9. říj 2017

@permos a telefon u sebe určitě máma nemá, je to hodně hodně omezené, co u sebe může mít, ale na návštěvu za ní tě určitě pustit musí, kdyžtak promluv s doktorem

galatea_a
10. říj 2017

Promluv si s doktorem, jsi přece její dcera, teta by ti neměla bránit být s maminkou v kontaktu.

zitova
10. říj 2017

v lete sa mi narodila druha dcerka. ked mala 9 dni, moja mama sa prvy raz pokusila o samovrazdu. zistili sme to, bola u psychiatra, tam to zle vyhodnotili a nechali ju s tazkou depresiou a bludmi doma a ked mala dcerka dva tyzdne, mame sa to podarilo dokonat 😢 takze odporucam jednoznacne hospitalizaciu, lieky, dozor..

anguly
10. říj 2017

Je to pěkně těžká situace,... ale já ti z vlastní zkušenosti doporučuju, ber ohledy na sebe. Ty taky nejsi robot, abys todle všecko zvládla.

Já mám zkušenost z rodiny se dvěma - bohužel dokonanými sebevraždami, takže netuším jak to chodí na psychiatrii (ale ošetřující lékař, tě určitě neodmítne a trošku s tebou celou situaci probere, aby ses mohla pohnout z místa 😉 )
...ale co vím určitě - je to, že si tendle boj musí maminka vybojovat v první řadě sama (samozřejmě s pomocí lékařů, terapie, léků...potom, když bude chtít až s pomocí nejbližších) ... Ty jí dej najevo, že jsi tu pro ní, pokud bude potřebovat... Ale všeho s mírou... Ona by neměla mít pocit, že je hlídaná nebo utlačovaná (ona sama si musí najít důvod proč zase chtít žít)... Pak by se snadno mohlo stát, že i kdyby ses rozkrájela, tak to nepomůže.

Jo a tetu ber s rezervou... Ona je prostě nešťastná a nejjednoduší řešení je někoho obvinit. Maminka je dospělá a ty nemůžeš zahodit svůj život, protože maminka to nezvládá... Navíc z mé zkušenosti by to stejnak nebylo vůbec nic platný...

Přeju hodně sil... ať to u Vás dobře dopadne 🙂

8slunicko6
10. říj 2017

No rozhodně to je hrozná situace... je dobře, že je na psychiatrii a pro dobro vás všech by tam měla zůstat co nejdéle dokud se nevzpamatuje... přesto-pokud to bude chtít udělat-udělá to...bylo by fajn jí zkusit nějak motivovat-třeba právě tvými dětmi... V naší rodině se před x lety bohužel stala tragédie, kdy můj strýc zemřel při autonehodě a moje teta to neunesla...zhroutila se a všem řekla, že se zabije... chvíli byla v léčebně, pak si jí vzala sestra domů a mezitím co šla na nákup, tak se teta v domě oběsila...

hojda
10. říj 2017

A z jakého důvodu s ní nemůžeš komunikovat? Jako dcera máš přece na informace nárok, nebo je to na psychiatrii jinak?

anatanka
10. říj 2017

@permos Tyden je teprve malo, maminka se z toho casem dostane. Je strasne dobre, ze kolem sebe ma aspon vas - lidi, kteri se o ni zajimaji a chteji ji pomoct.
Drzim moc palce!

kolibricek36
10. říj 2017

@permos Holka, upřímnou soustrast, nemáš to jednoduchý - vím jak u nás když zemřela mamka, a bohužel za 2 roky na to tatka....
a nemůže to být s těmi léky tak, že prostě zapoměla, že si něco bere, a vzala si dvě dávky, no, mám zkušenost, svou vlastní, když zemřela mamka, tak jsem asi týden na to byla v obchodě, a normálně jsem odešla z obchodu bez zaplacení, prostě jsem nevnímala nic z okolí, jen jsem automaticky chodila, jak náměsičná - no byl průšvih, ale prodavačka měla pochopení, že jsem to nechtěla ukrást, znala mě....
A pokud jde o informace, pokud nikde není napsáno že ti informace nesmí dát - ted se vypisuje při přijetí taký papír - kdo smí se ptát na informace o tobě, ale jelikož jsi její dcera tak by ti měli informace dát bez problémů ....

stastnablcha
14. říj 2017

ja ti mozem dat len trochu iny pohlad.. stratila som manzela.. a tiez som mala na male aby som nedopadla ako tvoja mamka. ale ak je v nemocnici, bude na liekoch a tam sa trochu vyladi.
je to asi hlupe, ale ja by som myslela na seba teraz... lebo ak sa zlozite obe tak uz nikomu nepomozete.. dohodni sa s tetou, ze teraz bude chvilku ona tahat a potom si to prevezmes ty. ono, aj mamka sa po case da viac dokopy.. lebo ked nie, tak potes panboh.. lebo mat doma deti a choru mamku je dost narocne.. teraz musis byt silna ty a na to musis robit to co potrebujes

babanci
29. říj 2018

Rozhodně bych zašla za doktorem a domluvila si návštěvy u maminky. A tetu usměrni, vysvětli jí, že rozhodně nechceš mámu hodit přes palubu. U maminky to bude trvat, snad se dá trošku do kupy, ale to trvá léta. Vnoučata pomáhají, nějaký koníček, práce. Sama jsem podobně nešťastná už 7 let, někdy je líp a někdy jsem na kolenou.

ckei
29. říj 2018

@babanci toto je rok stará diskuze. Pevně věřím, že zakladatelce se podařilo situaci již vyřešit....

rosalline
Autor odpověď smazal
Zobraz
ckei
29. říj 2018

@rosalline diskuze je rok stará.....

rosalline
29. říj 2018

@ckei o ou

permos
autor
2. říj 2019

@permos
Dnes jsou to dva roky co mi tatínek umřel a já mám potřebu napsat jak to zvládáme..
Není dne kdy bych na tátu nemyslela, mluvíme o něm, mluvím i s ním 🙂 je tu pořád s námi, ikdyž ne tak jak bych si přála..
Po té co mi odešel můj nejmilejší muž v životě, se ještě mnohé pokazilo, ač jsem nevěděla jak doprovodila jsem na cestu poslední ještě mou nemocnou přítelkyni, prohrála svůj boj s rakovinou. A nakonec všeho zlého se s námi rozloučil hned po vánocích dědeček. V té době jsem na tom byla hodně špatně, nemohla jsem spát a bála jsem všeho, nejvíc o maminku, ale ta je statečná a v nemocnici se z nejhoršího dostala 🙂 Babičce po odchodu dědy jsme koupili nový byt, nový začátek jí svědčí a je opět veselá čiperná babička.
Mě čekal šťastný začátek za rok, kdy jsme si s nyní již manželem vystrojili svatbu, vzali jsme se po dvanácti letech.
Bratr si z nás vzal příklad a další rok své vyvolené u také řekl ANO.
Ač to tak nevypadalo, tatínkova smrt mi něco i dala, poznala jsem jaké to je být na dně a tak se snažím pomáhat kde se dá, ať je to bydlení pro babičku nebo pro kamarádku v nouzi, podporujeme i tátovu ženu, která možná nebyla nikdy dokonalá, ale po včerejším setkání na hřbitově vím, že pro tatínka byla ta nejlepší.
Maminka žije pro svá vnoučata a já žiju pro to abych dětem připomínala jak báječnou rodinu mají a nikdy nezapomněli na ty co už s námi nejsou.

vineta
2. říj 2019

@permos ❤️ Přeji co nejvíc šťastných chvil ❤️

Sem začni psát odpověď...

Odešli