Batolata na svatebním obřadě a obědě

lucisuska
2. led 2014

Dlouho jsem přemýšlela, jestli je tato otázka spíš vhodná na beremko nebo sem na koníka. Jde o to, že s přítelem plánujeme svatbu a bude na nich několik batolat. Předem musím říct, že nemáme ještě děti, ikdyž je výhledově plánujeme a máme děti rádi. Na druhou stranu, vím a bojím se, že děti dokáži svatební obřad a oběd narušit - pláč, jídlo a pití během obřadu apod. Budeme mít obřad v kostele se mší. Když jsem tohle téma nastínila před maminkama těch dětí, tak všechny řekly něco v tom smyslu, že jsou to přece děti, že každý normální člověk je má rád a pochopí, že začnou plakat apod. A teď konečně moje otázka. 🙂 Jak byste se tvářily, kdyby Vás nevěsta a ženich slušně požádali, abyste na obřad a oběd přišli bez dětí (vyhnuli by se pláči během obřadu apod. a obstarávání dětských židliček na oběd apod.) a děti Vám příbuzný dovezl po obědě na hostinu, kde by mohly být s Vámi až do večera. Urazily byste se a pozvání odmítly? Nebo to vzaly v pohodě a přišli s manželem na obřad a oběd? Podotýkám, batolata, která by byla doma, by měla hlídání (babičku, na kterou jsou zvyklá každý den) a bydlí na vesnici, která je vzdálená 5 km od místa obřadu, takže není problém je dovézt na místo hostiny. Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

ee.liska
2. led 2014

Tak já bych přání snoubenců respektovala, ale docela by se mne to dotklo. Nechápu tedy, proč by se nevěsta měla starat o zábavu dětí, od toho tam snad mají rodiče. Pokud by mi dítě na svatbě plakalo, šla bych s ním ven. Předloni jsme byli na dvou svatbách, a šli jsme bez dětí. Dcera měla pět měsíců, syn rok a půl a obřad s obědem byl v jejich "spací tříhodinovce", tak jsem brali ohled na ně a jak by je to tam bavilo/nebavilo a nechali je u babičky. Letos jdeme na dvě svatby a děti jdou s námi, protože vím, že to všechno zvládnou.

ee.liska
2. led 2014

tak jsem přečetla diskuzi a myslím, že pokud by všichni rodiče v případě pláče nebo zlobení šli s dětmi ven, nebylo by třeba řešit, zda děti zvát/nezvat. Protože mně opravdu přijde blbé, zvát jen půlku rodiny. To je jako kdyby na svatbu mohli jen vysokoškolsky vzdělaní lidé, aby náhodou nevěsta nebo ženich nemuseli mluvit s méně vzdělaným člověkem 😀 Toto berte s nadsázkou 🙂

atinkaa
2. led 2014

uprimne - necitala som co kto napisal a ani aky nazor prevlada...tak nejak verim ze by nejake to emocionalno a kus inteligencie...takej tej obyc.ludskej mohol napovedat...nic v zlom ani utocne...ale ide o svadbu ...vysledkom by malo byt zalozenie rodiny...vlastne deti...tak mi pride kus zvlastne ich nechat outovo mimo rodinu iba kvoli veku, ktory je tu handicapovany...za seba by som postupovala rovnako ako pri inych situaciach s detmi - nadych/vydych pre zaciatocnikov a zakladna Mantra pre vsetkych - ano, aj dieta je len clovek 😉 , dost to pomaha pri kadejakych myslienkovych skratkach 😉 🙂
postupuj teda ako pri ostatnych dospelych, ktori su zatial v okruhu planovanych pozvanych - ak je to potizista a nepredychas, skrtaj 😉 inak by som ich nechala 🙂 deti ti vytvoria osobite caro jak na foteckach...tak vobec v svadobnej atmosfere....ak ludi prilis zosnurujes a nedovolis im nic...tak ta nebudu moct prekvapit tym aki su spolu s vami krasni, stastni a ako je vam s nimi fajnovo....my sme deti neskrtali sami o sebe - pozyvam si najblizsich a teda verim, ze mi nic nekazia a dopraju 😉 😵 a tesia sa...tak ich predsa v tom teseni nerozdelim, ked pozyvas..tak obvykle nielen pozvankou ale osobne alebo telefonatom a tak mapujes ci dvojica by rada prisla ako dvojica a mala kus navrat do cohosi co uz tak casto nema 😉 🙂 alebo ci uz sa tesia a maju satky a celenky a tak je na tebe skor ako speci stoly, aupairky a podobne za mna nie uplne vhodne veci, ci im das na svadbe v ramci zvykov moznost nejak tie vase krasne deti ukazat....dat im priestor aby miesto nudy bolo dobrodruzstvo a paradny den 🙂
snad ti to kus pomoze.....chcela si maminy ale ja ti skusim z pamati ''vylovit'' moje ucasti na svadbe ako dieta.....nikdy nepamatam nevestu, tortu ci som mala miesto pri stole a co bolo menu ale tu radost z toho ze mam zlte ci ine volankove satky, masle, celenku, nalakovane nehty, lesk na puse, retiazku a nesiem kvety si pamatam doteraz 😉 aspon tym naj z rodiny by som to dovolila zazit a to bez obav...deti niekedy vedia prekvapit, neboj a toto vazne nechaj na rodicov alebo ako to so zoznamom hosti chodi na cas a ich cas ci sa nezoskrtaju sami 🙂

zanet2009
2. led 2014

Mě jako nevěstě by teda vadilo, kdyby dítko(děti) při obřadu-byť krátkém brečely, nahlas povídaly,...takže já bych rodičům dětí řekla, aby tedy stály hned u dveří a v případě breku aby ihned nerušeně odešly.
Svatba je Váš velký den, takže podmínky si kladete Vy!!!!!!!

My jsme byli s manželem pozvání na dvě svatby-na jednu jsme nešly po zralé úvaze, že by to pro nás bylo jenom za trest, jelikož starší dcera v 9 měsících už chodila a v kočárku se jí mimo dobu spánku nelíbilo. Na druhou svatbu jsme šli s 5měsíčním mimčem-do té doby neskutečný andílek-v den svatby nám to dcera dala sežrat a ze svatby jsem nic neměla. Den po svatbě opět andílek.

Takže já na svatbu s dětmi už neeeee!!!!!!!

anina32
2. led 2014

Já se přiznám že osobně nechápu tuto pětistránkovou diskuzi ☹ Pocházím z velké rozvětvené rodiny, sama mám pět sourozenců a zrovna teď v sobotu jedeme přes půl republiky na svatbu neteři. Synovi je 16 měsíců a samozřejmě jede s námi a nebude to tam jediné dítě. Nemyslím že je to výmysl této doby, od malinka jsem se zúčastňovala s rodiči svateb a i na svatební fotce mých rodičů se to hemží dětmi, považuji to za naprosto normální. Zrovna tak považuji za naprosto normální, že pokud dítě ruší obřad, tak s ním jde jeden s rodičů ven a rozhodně bych se s dítětem netlačila do první řady. Neumím si představit že bych po nevěstě požadovala jídelní židličku ale taky si neumím představit že by mi nevěsta řekla ať dorazíme bez dítěte, dotklo by se mě to a nezúčastnili bysme se. Ale jak říkám, jedeme přes půl republiky a hlídání nemáme. Pokud by přijatelné hlídání bylo, byla by to asi ta nejlepší cesta, ale tohle by měli zvážit sami rodiče a neměl by je k tomu nikdo nutit. Jak říkám nechápu tuhle diskuzi, nechápu rodiče kteří neberou ohled na jiné, ale nechápu ani nevěstu která má potřebu řešit věci které považuji za samozřejmé.

jarkalada
2. led 2014

podle mě autorka této diskuze nezakazuje děti. Má problém s dvěma maminkami, od kterých ví, co čekat a to se jí po právu nelíbí a spíš chtěla asi návod, jak jim decetně vysvětlit, aby děti buď nebraly nebo s nima stály opodál - tak, jak by to /i zde/ udělal snad každý rozumný člověk a na čemž jsme se tu všechny shodly 😎

chris_n
2. led 2014

@kvakuska já teda nejsem věřící, takže možná budu považována za nevhodnou to komentovat. Ale to fakt někdo vleze jen tak někomu na cizí svatbu do kostela?

chris_n
2. led 2014

Jinak ženský proboha, umíte číst? Tady zakladatelka od začátku řeší DVĚ konkrétní děti od konkrétních matek, protože má indicie, že bude problém. Jako mě někdo říct, že chce své batole v první řadě s křupkama a pitíčkem, tak mě asi klepne a odvezou do bohnic. To snad ne! A to já na své svatbě děti měla.

xmarg04
2. led 2014

Necetla jsem diskuzi, netusim, co kdo psal mimo poslední stranky, ale ja deti na svatbe nechtěla presne z uvedenych duvodu, byl to muj (nas) den, tak jsme si snad mohli davat podmínky. Nicmene navzdory dohode mi na svatbu privezli cca pulrocni dite - co na to rict, když zastavi před domem a vyndají dite, ze... 😖 Zcela se potvrdily obavy - proste to neslo a celou dobu musel s prckem byt někdo venku, vedle, proste mimo... A to je další věc, který jsem se chtěla vyhnout - zvala jsem na svatbu lidi, se kteryma jsem to chtěla oslavit, ne abych pripadne několik lidi za cely den/vecer nevidela, protože krmi/uspavaji/bavi deti... Ted mame jit na svatbu v dubnu a navzdory tomu, ze by jim deti nevadily, je asi brat nebudu, jsou ještě maly a jak jsou dva, je to gang. A ja bych nechtěla nekomu narusovat svatebni den... 😉 Ještě poznámka - jediny, co me fakt nastvalo ohledne otázky "deti na svatbe" byl kamarad, kterej pozval jen manžela s tim, ze když mame maly deti, tak prece nikam nemuzu, protože tam deti nechteli... Ale jestli mame hlidani se nas nikdo neptal a to me teda nakrklo, jsme manzele dele, nez se ti dva vůbec znaji a zvat jen pul manželského paru mi prislo hodne přes Spackovu caru...😉

lucisuska
autor
2. led 2014

@chris_n Moc děkuji za pochopení, já jsem to vysvětlování už později vzdala, že se bavím o DVOU dětech a ostatní tam budou bez problémů...🙂

chris_n
2. led 2014

@lucisuska jinak u té manželky přítelova nejlepšího kamaráda (svědka) bych doporučovala, aby zakročil nastávající a probral to dost jasně s otcem dítěte. Myslím, že to bude jistější. 🙂

lucisuska
autor
2. led 2014

@chris_n Jdou teď v sobotu na pivo, takže mi slíbil, že to pořeší...🙂 No, jen doufám, že si to bude svědek v neděli ráno pamatovat a přetlumočí to doma manželce 🙂

suzanna123
2. led 2014

@xmarg04 po příkladech egocentrismu matek děkujeme za příklad egocentrismu nevěst... Myslím, že když je dítě odneseno, aby nerušilo, tak fakt není, co řešit. Rozčilovat se, že matka/otec věnovali pozornost dítěti místo aby se 100% soustředili na tebe, to považuju za další - neméně nesnesitelný - extrém. Předpokládám, že pokud rodiče respektovali, že dítě tam nechcete a zůstali doma, protože nechtěli shánět hlídání nebo dítě na hlídání nebylo zvyklé, tak jsi se taky urazila, že s tebou nesdíleli tvůj den...

xmarg04
2. led 2014

@suzanna123 Ty jsi vtipna... 😀 😀 😀 😀 😀 Prestav si, ze jsem ve svůj svatebni den byla tak egocentricka, ze jsem si ho udelala podle sebe a kdo to se mnou nechtel z jakehokoli duvodu slavit, mel tu moznost...😉 Mozna zapomínáš, ze pozvani na svatbu je privilegium, nikoli nárok...😉

suzanna123
2. led 2014

@xmarg04 mimino jsi tam nechtěla, rodiče ano. Ti zřejmě neměli hlídání, ale chtěli být přítomni. Tak to vyřešili tak, že vzali dítě, o které se starali, aby nerušilo, což ti vadilo, protože "jsi zvala lidi, se kterýma jsem to chtěla oslavit, ne abych pripadne několik lidi za cely den/vecer nevidela, protože krmi/uspavaji/bavi deti..." Takže bys byla radši, kdybys je neviděla vůbec? (o tom, že by měl někdo na pozvání nárok jsem neřekla ani slovo)

xmarg04
2. led 2014

@suzanna123 Nehodlam tady sáhodlouze obhajovat svůj názor, tim méně před nekym, komu nebyl primarne urcen, nicmene tedy a) hlidani měli, tohle byl naschval, b) v podstate jsem je opravdu skoro nevidela, matka pecovala o dite a otec o chudaka matku, co musela pecovat o dite. A svatebcani typu: prijedeme se nasnídat, během obradu cumanujeme venku, obed si vezmeme na pokoj, pak pujdeme na dlouhou prochazku, aby se dite vyspalo, z rautu opet nanosíme na pokoj a pak pujdeme koupat a spat me opravdu nebrali a radsi vazne mohli zustat doma, c) tvůj postoj k pozvani na svatbu mi pomerne jasne implikuje veta: „Předpokládám, že pokud rodiče respektovali, že dítě tam nechcete a zůstali doma, protože nechtěli shánět hlídání nebo dítě na hlídání nebylo zvyklé, tak jsi se taky urazila, že s tebou nesdíleli tvůj den...“

suzanna123
3. led 2014

@xmarg04 to za c nechápu. V tom ostatním se omlouvám, měla jsem za to, že se jednalo o normální slušné lidi - z prvního příspěvku to tak znělo. To, co popisuješ je buranství a není vyloučeno, že by to tak proběhlo i kdyby nechali dítě doma (jsme bez dítěte a máme vlastní pokoj - to se musí využít 🙂 ).

dora13
3. led 2014

@etinka ja si teda nemyslim, ze svatby bez malych deti musi byt smutne. zazila jsem spoustu svateb, kde deti nebyly a byly vesele az az. ale pravda je, ze ja nejsem ten typ, co by se rozplyval nad holcickama v druzickovskem obleceni a kviteckama ve vlasech...

sabuse1
3. led 2014

my se s manželem brali ještě jako bezdětní, ale na svatbě jsme děti měli, ani mě nenapadlo říct jejich rodičům aby je sebou nebrali, hlavně to byly děti příbuzných a něják nám to nevadilo, 2,5letá holčička s námi dokonce říkala ano a přišlo nám to spíš vtipné než abychom byli naštvaný...předem jsme domluvili co budou chtít pro děti k jídlu, pokoje byly zajištěné takže měli v případě potřeby zázemí a ve svatební den už jsme nic neřešili. My loni absolvovali s dětma 2 svatby a proběhlo to taky celkem v klidu, na obou bylo mraky dětí a nikoho to nepohoršovalo

chris_n
3. led 2014

@xmarg04 co na to říct ☹ já mám furt pocit, že se tu zakořenilo to, že nevěsta se ženichem se musí přizpůsobovat přáním svatebčanů a ne naopak. Čekám také vlnu ohledně egocentrismu a spol., ale vážně. Svatba je jeden jediný den, kdy je to hlavně o mě a o mém snoubenci (ted muži), nějak si to od malička představuji a chci, aby to nějak vypadalo. Takže nechápu, co je špatného na tom, dávat si pravidla a podmínky. Své okolí zveme, protože bychom svůj den rádi s nimi oslavili a rádi je viděli. Je o jedna velká párty, na které když ale nebudou (protože se jim nelíbí naše podmínky), tak je to sice smutné, zamrzí to... ale je to JEJICH volba. Jak tu psala
@xmarg04 pozvání na svatbu není privilegium, ale čest.

Já osobně bych třeba pozvání bez dětí chápala. A pokud by nebylo možné sehnat hlídání, tak by holt jeden z nás nešel. Zažila jsem už i to, že se manželův kamarád ženil a já pozvaná nebyla (tehdy jako přítelkyně, se kterou byl 3 roky), ani mrzelo mě to, byla jsem i naštvaná. Ale nakonec, co se dalo dělat? V podstatě je pravda, že jsem tehdy ani ženicha ani nevěstu moc neznala.

nevidím důvod, proč by děti na svatbě být MUSELI. Ano je to s nima zábava, ale není to nutnost.

petrajurinova
3. led 2014

@chris_n samozřejmě je svatba o nevěstě a ženichovi a jejich přáních. Ale na druhou stranu, se nemůžou divit a vztekat, že když pozvou direktivně jen část rodiny (ať už jsou to rodiče bez dětí, jeden z manželů bez partnera a pod.), tak bude jejich pozvání odmítnuto.
A osobně i kdybych vlastní děti neměla, na svatbu kam mají děti vstup zakázán bych jít nechtěla a o člověku, který řekne přijď ale děti někam odlož bych si myslela něco hodně nelichotivého.

mahafi
3. led 2014

@lucisuska letmo jsem to prolítla, ne všechno jsem četla, ale co jsem pochopila, jde ti o to, aby tam nebyly dvě konkrétní děti? ale co jsem četla o tom, jak se chová mamkinka jednoho z nich (možná i druhého? to jsem nějak nepostřehla), tak bych nepočítala s tím, že to přijme s otevřenou náručí a neurazí se.., podle všeho už počítá s tím, že tam s dítětem přijde a asi to nepochopí... (navíc mi nepřijde jako úplně empatická bytost, podle toho, jak jí popisuješ, tak podle mě nepochopí, kde ty vidíš problém a jak by ho eventuelně mohla vyřešit).

osobně, kdyby někdo chtěl, abych přišla bez dítěte, tak je pro mě komplikace navíc sehnat hlídání a nejspíš bych nedorazila (ale na hostinu nás asi zvát budou jen naše sestry a tam by mi to přišlo nevhodný, klást si takový podmínky, u vzdálenějších příbuzných "hrozí" jen obřad a na ten bych bez dítěte asi dorazila, ale už by to byla věc navíc, co bych musela zvažovat a nejspíš by den s rodinou vyhrál..)
ALE přijde mi samozřejmý, že když dítě ruší, jdeme s ním ven, nechápu, že někdo to neudělá, to je prostě úplně mimo slušnost. to, že dítě v kostele jí a pije mi přijde normální, je to pro něj dlouhý a lepší, aby jedlo, než tam ječelo hlady. ale fakt bych si s ním nesedla do první řady, to nedělám ani normálně v kostele (chodíme pravidelně), vždycky jsme někde tak, abychom mohli v případě potřeby odejít tak, abychom nerušili všechny kolem.

pepibubu
3. bře 2014

v kostce řečeno - nejde ani tak o děti, jako spíš o rodiče. Pokud si rodič zvládne pořešit děti, aby nehlučely, proč ne. My na svatbě měli dětičky, ale vůbec jsme o nich nevěděli, protože rodiče měli tolik rozumu, aby stáli vzadu pro všechny případy.

Samozřejmě, pokud by nám děcko obřad kazilo, asi bych v tu chvíli nedokázala obřad přerušit a vyřídit si to, ale určitě bych rodičům něco po obřadu řekla.

prapodivna
3. bře 2014

Přání by se mě asi nedotklo, bylo-li by mi podáno nějak normálně. Otázka je, jestli bych tam pak chtěla přijít. Ještě dítě nemám, ale až se narodí, čekají mě 2 svatby, jedna po šestinedělí, druhá po čtvrt roce. Zatím mi nikdo dítě přivést nezakázal, a rozhodně bych nečekala, že mi někdo na svatbě bude zajišťovat nějaký dětský koutek, pokud ho tam rodiče chtějí, ať si s sebou potřebné hračky a sedačky dovezou, to podle mě není vaše starost.

Každopádně pokud by dítě začalo plakat, okamžitě opouštím sál, nenechám ho tam řvát a rušit ostatní.

Na naší svatbě jsem děti chtěli, měli jsme tam jedno miminko a 3 děti předškolního věku, všechno se zvládlo dobře, nikdo nic nerušil. Ale taky jsme měli oběd v restauraci, kde byl báječný dětský koutek a venku prolézačky na zahrádce. Brali jsem to ale jako bonus pro rodiče a ne jako něco, co je naše povinnost zajistit.

Být ve vaší situaci, rodičům řeknu, že speciální program nebude, ani koutek, že jestli chtějí něco speciálního pro děti, ať si donesou co vyhovuje jim. A maminka, nebo tatínek by měli za rodiči před obřadem přijít a požádat je, pokud by dítě tropilo neplechu, aby v zájmu nerušení obřadu s dítětem odešli na chodbu. To si myslím, je celkem akceptovatelné.

zazulka
3. bře 2014

@lucisuska mám po svatbě skoro 5let a děti jsme tam měli. Teď máme sami 2dětičky a v létě jdeme na svatbu mojí nejlepší kamarádce. Požádala mě o totéž, na co se ptáš a já jsem to s radostí uvítala. Nemáme s manželem hlídání, resp. mohli bychom mít, kdybychom si řekli, ale neříkáme, nemáme potřebuj, ale tu svatbu si chceme užít bez nich. Od kamarádky jsem to vnímala tak, jak to i řekla a mě to potěšilo. Že chce, abych se tam s ní radovala až do rána, abychom si to spolu užily a jsem ráda, že to řekla jak to je. 🙂

fire85
13. čer 2022

@anetka1701 aby děti nebrali? A kam je třeba jako maji dát když nemají hlídání? Tvl ty ses dobra..

michaela666
13. čer 2022

@fire85 Diskuze z roku 2014 😉 Netřeba se rozčilovat.

squezy
13. čer 2022

@lucisuska Moje kamarádka to takhle měla, že nas požádala, jestli bychom děti mohli nechat doma. Náhodou, bylo to super. Odvážné, ale ja byla ráda, perfektně jsem si to užila. Každý by měl chápat přání novomanželů.

ferda90
Autor odpověď smazal
Zobraz
fire85
13. čer 2022

@michaela666 jo já si všimla že je diskuze stará, ale i tak se ptám kam si asi pani mysli ze je dají? Když není hlídán i? To je strašně jednoduchý říct děcka necháte doma