Dluhy a mateřská. Jde to zvládnout?

ivankapetanek
4. led 2024

Zdravím, chtěla bych se zeptat je tu někdo kdo má půjčky a je na mateřské. Chtěla bych se zeptat jak to zvládáte mám 4 půjčky které mi dělají mes splátka cca 12 000 najem se vším všudy 15.tis. přítel má tak též na sebe půjčky cca 12 tis. A chtěly bychom miminko půjčky máme ještě na 8 let a je nám už dost let jak toto řešit lze půjčky nějak pozastavit nebo něco vím že je něco jako insolvence ale bojím se že mi nevyjde byla jsem se ptát a řekli mi že spadam do upadku oddlužení ale že na insolvecni to není že ještě platit zvládám. Vůbec nevím jak to řešit miminko by jsme moc chtěly jsme spolu uz 12let ale čekat až se zbavíme dluhu to je dlouhá doba to by bylo už asi pozdě děkuji moc všem za rady

ai30
5. led 2024

@krisstina93 No vystacim, jasny, moje deti byly jako mimina zdrave bez kolik a ekzemu, trpet jsem je nenechala, ale na rust zubu jim bohuzel stejne zadny zazrak z lekarny nepomohl.
Ja netvrdim, ze mimino je zadarmo, ale proste v ramci moznosti to nejsou castky, ktere by jednoho potopili a da se to preklenout, kdyz clovek nekupuje blbosti a snazi se zaridit jednodussimi prostredky. Paralen a Nurofen se nevyrovnaji vybaveni do skoly a zaopatreni ditete ve skolnim veku. Tam nastane ten pravy problem.
Zase chapu, ze pokud jim je kolem 35 a jedna se o situaci brzy nebo vubec, nejsou s tim resenim hotovi tak rychle, jak poradka na konikovi.

krisstina93
5. led 2024

@ai30 já chápu, ze lecos se dá sehnat prakticky zadarmo, sama mám prakticky vše z druhé ruky, po kamarádkach, ze swapu apod, ale jsou věci, co už se proste obejít nedají. Stačí blba alergie na mleko a lítají tisíce. Nebo dítě se slabší imunitou, z našich tří dětí bych si u dvou vystačila taky s lékarnou za 200 na rok, ale třetí má každý měsíc něco a každý měsíc za nej minimálně 500 v lékárně nechám. Latkovala sem, ale zas sem měla větší spotřebu vody, energii, musela kupovat víc prášku na citlivou pokožku, když sem pleny susila v bytě, tak se zas řešila plíseň. Když kojis, tak musíš mít zas ty pestrou stravu a neodbývat se rohlíkem s pastikou atd. Proste ty náklady někde stahnes, ale někde se zas zvýší no.

rejalin
5. led 2024

@ivankapetanek nečetla jsem komentáře, tak nevím jestli se nebudu opakovat..
S financemi bych zašla za poradcem, tam to s ním projdeš a třeba na něco přijdete. Stejně tak ti třeba pomůže i najít nějaké položky, na kterých můžete ušetřit.
A jestli vás tlačí čas a miminko chcete, tak by asi pomohlo bud změnit práci a nebo si oba najděte ještě nějaké brigády, ať si našetříte. Take projít rozpočet a zkusit víc šetřit. Samozřejmě také záleží, jestli mate podporu v rodině, aby vás pro případ nečekaných události (rozbitá pračka..) měl třeba kdo podržet..

bereni
5. led 2024

@ivankapetanek Hele, prvotne najit poradce, ktery se pokusi sloucit pujcky (pokud vsak mate problemy s placenim, tak to nemusi vyjit, jestli mate nekde vroubek), najit oba brigadu a kousnout se a dluh splatit drive nez za 8 let. Muj prijem pred RD byl 35.000 Kc cistyho, manzeluv prijem je aktualne 43.000 Kc cistyho, ted mam 10.000 Kc rodicak…Mame zavazek na bydleni v mesicni splatce cca 13.000 Kc + platby kolem (energie, voda, internet, telka, pojistky, penzijka, investice, benzin, jidlo apod.). A muzu ti rict, ze to neni uplne jednoduchy, pokud chces i zit a ne jen prezivat, to navic mame dost nasetreno na jobovky co muzou prijit. Nestezuju si, na dovolenou jezdime, i na hory jedeme. Mame v peci dalsi dve deti, skolou povinny, takze asi jina situace, ale kdyz si vezmu kolik mesicne me mimco vychazi, kolik nechavam v lekarne, no tak ve vasem pripade si to proste neumim predstavit. Fakt zkuste se kousnout. Ja kdyz byla sama tehdy na dceru, hlidal mi malou tatka a ja po sve praci v kanclu valila do fabriky na dalsich 6 hodin makat, abych nam prilepsila. Jde to, ale necelejte ulevy od lidi kterym dluzite a necekejte pomocnou ruku od statu, ale ulevte sami sobe svoji praci a pili.

ninive211
5. led 2024

Pokud nemáte našetřeno aspoň 100 tis. (což asi nemáte, když pořád splácíte dluhy), tak bych o dítěti ani neuvažovala. Na dva tři roky bych se extrémně uskromnila, o víkendech brigády navíc, omezila zbytné výdaje na minimum a snažila se co nejvíc dluhy splatit, sloučit nebo třeba nějaké částečně úplně umořit. Bez finančního polštáře bych do dítěte vůbec nešla, nespalo by se mi klidně. jak píšou holky nademnou - miminko nestojí moc - pokud je zdravé, můžeš kojit a věci jako kočárek a veškeré oblečení máš po kom dědit. Ale s věkem náklady jen stoupají a jen UM a případné léky stojí tisíce měsíčně. Nemluvěo tom, kdyby byla nějaká zdravotní komplikace - alergie je to nejmenší (což i samozřejmě nikdo nikdy nepřipouští a ani ti to nepřeju)

jana_a_jan
5. led 2024

Já bych třeba rok nic nekupovala co nepotřebuji ,žádný slevy,výprodeje,výlety a snažila se co nejvíc splatit .. pokud je půjček víc,tak třeba ta která je nejnižší na tu se zaměřit a splatit ..nebo je sloučit ..
Já mám v plánu letos odkládat a splatit jednu hned než další 3 roky 1500🤦‍♀️ sice se omezime ale za mě lepší nez mít dluh i když jde třeba “jen” o 1500 měsíčně

te_reza
5. led 2024

Dlužíte, splácíte, naspoříno nula nic, spíš hluboké mínus. V případě těhotenství a následné rodičovské přijdete na nějakou dobu o další příjem. Sakum prdum jít do dítěte s tímhle je bláznovství.

lexikorka
5. led 2024

@ivankapetanek pracuji na škole, kde máme mnoho sociálně slabých rodičů, na ferovku říkám, že dostat z nich v září peníze na pracovní sešity je peklo. Každé divadlo, kino, akce peklo. Radši děti neposlou do školy. Často začátkem měsíce mají děti na svačinu suchý rohlík. A to jsou dotační programy na obědy zdarma, nákup pomůcek aj.
Není to jen miminko, ty výdaje rostou. A děti umí být zle, umí dát pocítit tu sociální nevyvazenost....

veronicka89
5. led 2024

Kolik vám je let ?

hanka_12345
5. led 2024

zaplat panbuh ze my mame "jen" hypo 8000/mes .
sice ano nezijeme si ze bychom meli prijmy 150/mes ale z takoveho nejakeho prumeru...a jsme spokojeni relativne......
byla jsem vychovavana ve strachu " opovaz se si vzit pujcku nekdy!" (myšleno na kraviny)
jsem za to ráda

ja si teda myslim ze brat si pujcky i na to "do zacatku" je proste spatny. Taky jsme zacinali a meli holej zadek a holobyt pronajatej ale vse nejak postupne z vyplat a dneska se da kde co i zadarmo schrastit na bazošu na fb nebo podobne...tak je hrozny si na to pujcovat... Nebo vim ze chci do sveho-nasetrim si proste prachy na gauc a treba takove ty bezne spotrebni veci domacnmosti

hanka_12345
5. led 2024

nezapomen ze i ta vybavicka byť nechceš kočárek za 35 000, stoji proste ranec... Jen kosmetika,lekarna,veci do porodnice me staly ted 5000..do toho jestli kupujes jeste autosedacku,kocarek,obleceni a vse...no nazdar. Pokud ted nejak poplatis a neco ti zbyde, kde vezmes dvacku na vybavu? a to ze si ji ted z fleku za pulrok nasetris, nic neresi

hanka_12345
5. led 2024

bohuzel chapu ze z tohoto duvodu zustat bezdetna a celej zivot z toho byt nestastna je taky na nic..a cas tlaci

Doporucim ti podivat se na reportaze se samozivitelkama ktery jsou taky s penezma spatne a nemaji na to de facto... vzdy kdyz vidim pani s holcickou co jde do obchodu a holcicka chce nejaky jogurt za 20kc a maminka ji rekne to nekoupime, je to moc drahy-udelam ti to doma.......
to je neco strasnyho a pokud takto nechces zit denodenne 15 let tak opravdu premyslej. Pak uz neni cesty zpatky. A ani nemrknes a mas 2, ne li 3

xer
5. led 2024

Sorry, necetla jsem komentare jen par vicemene nahodne, ale nedocetla jsem se jaky mate prijem domacnosti, vydej je jedna vec ale jestlize to prijem v klidu pokryje nekolikanasobne tak to az takovy problem neni. Ale jestlize mate dluhy + najem pokud dobre pocitam 40tis/mesicne pak je potreba pocitat dalsi “provozni” naklady… tak jestli partner nedokaze vydelat alespon 100k/ mesicne uplne bych na dite zapomela dokud nebudou ALESPON splaceny vsechny dluhy…
My osobne jsme sli do ditete az s vlastnim bydlenim (byť i s hypo) a s nasporenymi penezmi - tenkrat kolem 150tis (dneska uz bych pocitala min 200-250)a bylo to tak akorat na ten zacatek a prvotni investice do 1. ditete (zdraveho ditete bez jakychkoliv problemu! - nedokazu si predstavit kolik pak stoji dite s nejakymi problemy…)

hanka_12345
5. led 2024

@xer nepsala ale clovek co ma x pujcek rozhodne nema plat nad 50 000

xer
5. led 2024

@hanka_12345 no nebejva to ale i to se muze stat ve chvili kdy nekdo neumi setrit a pak se neco po… tak si musi vzit pujcku. Z ruky do huby se muze zit i s mnohem vetsim prijmem. Znam par takovejch. A tam “staci” jen zmenit mysleni a chovani a zrovna to dite kolikrat je ten zivotni moment kdy neco zmenit

veronicka89
5. led 2024

Tak to asi se sebrat odjet někde do Švýcarska s ubytovanim kde vyděláte kazdy treba 2.800( chf) cisteho .
A budete zit jen z nejnutnější peněz a zbytek odkládat . A za rok a neco malo to máte splacene ..
A začínáte v cr s čistým štítem.

;)

brunetka11
5. led 2024

@ivankapetanek Chceš to naplacato? Máte dluhy - půjčky z “mladické nerozvážnosti”? Dokud je nesplatíte, nemnožte se.
Žádný z případů, kdy spoléhali, že “se to nějak udělá”, kolem nás nedopadl dobře. Vztahy se rozpadly a děcka z nich lítají v průserech.
Prima “základ” do jejich života.

veronicka89
5. led 2024

Hlavně kolik to muselo být peněz když už jste starší a oba splacite 12.mesicne a jeste 8 let budete 😵‍💫

nazka
5. led 2024

Už ji nemá smysl psát, zrušila si účet na mk.

xer
5. led 2024

@nazka tak snad si aspon odsud neco vzala k srdci🙏

nazka
5. led 2024

@xer doufejme..

marselina
5. led 2024

@ivankapetanek zalezi u koho ty pujcky taky mate. daji se sloucit, tim by jste platili min, ale mozna o neco dyl. chce se to zeptat v bance.

martinka_33
5. led 2024

@krisstina93 chápu jak to myslis, ale s takovym přístupem celkem chápu, ze u nás klesá porodnost 😀

martinka_33
5. led 2024

@alubif teda musim říct ze mam asi kliku na deti 💪 Ale já jim žádné srágory na bezné kašlíky nedávám a zatim se vždycky uzdravily 🤔👍 Tim metvrdim, že nemůže přijít vážná nemoc, která bude vyžadovat velkou investici. Ale tyhle školkaviry me stojí akorát krabici kapesníčků 😀

freemind87
5. led 2024

@ivankapetanek našla jsem si přítele před lety měl spaltyk 35 tisíc, plat 28 tisíc, já byla studentka, ale řekla jsem all in, máma nám vozila jídlo, nic se nevyhazovala, já zhubla na krásnou figuru, ale makala jsem jak freska , on se nepredrel, každopádně všechny dluhy jsme umorili a dítě jsme si pořídili, on už jedno měl před tím. Jo a ještě na něj přišli asi tři exekuce... Dá se to jen musíš do mateřský makat jak šroub, nevybíráte dovolenou a pak co nejdřív na brigády a chlap ať se točí, ale dá se to. 🙂já to dala, kdyby ten můj bývalý do toho nesazel a nechlastal jsme šťastná rodina do teď. Takže oba zaberte a půjde to 🙂

alubif
5. led 2024

@martinka_33 úplně nevím, co jsi chtěla říct....ano většina nás matek , jejich z děti mají běžnou skolkitidu ale u ní vždy 39-40 horečky ti můžeme jen závidět tvé děti smrkajici do kapesníčků. U nás část skolkitid byly i celkem slušne laryngitidy následně bronchitidy končící atb, i pneumonie, anginy, covid...

martinka_33
5. led 2024

@alubif jako jo, občas nejaka angína, pak mel syn takovou tu nemoc co se při ní jako první pomoc větrá 😅 Takze jo, nekdy léky musí být a levné nejsou. Říct jsem chtela to, ze nekteré mámy jsou schopné cpát do detí sirupky, kapicky do nosánku apod. i při té nejobyčejnejsi rýmě a to je podle me zbytečné.

freemind87
5. led 2024

@brunetka11 keci, jak jsem psala výše, dítě se max plácá ve velkém bazénu a na velké zahradě...nikdy netratila vozí se autama atd, jako porpavde když vidím kolik jezdí medaru a Audi a BMW aut za milion a všichni mají novostavby, kdo to má za hotový? Všichni žijí s damoklovym mečem nad hlavou, až je mi to líto, ale ten člověk žije na dluh ale žije si luxusně...jestli jeho to dejme děti ne. Takže jo ať si pořídí dítě ale musí brzo do práce, jako já, a taky jsem si pořídila.dite do nejistý situace. A taky jsem po jeho narození šla do trio práci abych ho zajistila.

lennus
5. led 2024

@ivankapetanek To je jednoduché, sedla bych si a spočetla, jaké příjmy a výdaje máte teď a jak na tom budete na mateřské a rodičáku. Případně máš možnost práce/brigády při mateřské?
Jestli jdou půjčky natáhnout nebo pozastavit, to leda řešit s tím, komu dlužíte.
Malé mimino tolik nestojí, dnes se lidi všeho zbavují, spousta věcí se dá i hezkých sehnat z druhé ruky. Výdaje rostou až s věkem, tak pak i s tím počítat a brát v podtaz.
Co se odstěhovat někam, kde by byla možnost vyššího výdělku, tím pádem dluhy dříve splatit? Nezvládl by třeba partner pracovně do zahraničí? Někteří chlapi tak jezdí do Německa a střídají chvíli tam a tady. Možnosti jsou, jen to spočítat, ať neskončíte na ubytovně.

alubif
6. led 2024

@martinka_33 já to pochopila, chtěla jsem ti tím jen říct, že tvá odpověď o tom ják tvé děti zvládají nemoce byla v podstatě zbytečná.