Jak spoříte pro děti?

lajochova84
22. dub 2019

Prosím o tipy, jakou formou spoříte pro děti. Zatím dávám jen do obálky, ale myslím, že nastal čas peníze někam ukládat nebo investovat. Vyznáte se některá?

rajecka
24. dub 2019

@malinkaelinka Já rozumím, jak jsi to myslela. Školy jsou sice zadarmo, ale už z nich budou dospělí lidi, kteří budou mít nějaké nároky a ne každý má takové nadání, že při studiu zvládne současně chodit na brigády, obzvlášť když si vybere nějaký náročnější obor. Takže mě nepřijde to, že mu umožním do 26 let nepracovat zas takový standard, který si může každý rodič dovolit. Já jsem třeba po střední na vysokou nechtěla, protože mi naši dávali prdlačku a mě už nebavilo nemít žádné peníze. Takže jsem si vysokou dodělávala až při zaměstnání a litovala, že jsem se na to vykašlala.

ah1234
24. dub 2019

@bayt napriklad na kluazury fakt nic v kniznici nemaju bohuzial. Brat sa furt stazuje jak vela veci musia kupovat a to robi v knizici takze ma matros z prvej ruky :D to ja nepoznam, u nas na matfyze aj na IESe je vsetko v kniznici alebo na nete v elektronickej podobe.. S tymi kolejami. Zase nie je to take zhave, na Strahove miesto je vzdy, ale to je des tam byvat v tych miestach kde zostane volno. Problem je s kolejmi UK primarne - zamluva koleji je v kvetnu, ked este prvaci na skoly nie su prijati, na UK kolej neexistuje prednost studentov z UK, takze si na nu moze ist byvat ktokolvek. Takze prvaci skutocne maju strasny problem s kolejami bohuzial, kym ich prijmu na skolu, de facto im zostava skoro len ten Strahov od CVUTu. Ale ako kolej sa vzdy najde, to nebudem kecat ze nie, len je smutne, jak to tam vyzera.. Inak ano, je to preto, ze najmy su drahe, ja som byvala chvilu v prvaku na koleji, na akoze "najlepsej" a platila som 3.7 tisic, odvtedy to moc nestuplo, ale za najom sme platitli 25 tisic so vsetkym a to sme byvali po dvoch v izbach (takze 6250 za osobu). Preto ludia minimalne v Prahe volia momentalne dost tie koleje prave, ale tak na to su, ze 🙂 len keby neboli v takom hroznom stave, ja fakt lutujem tie decka, co na nich nezostane a musia byvat v starych plesnivych izbach (ono izby su vsetky stare, skoro nic nie je zvnutra zrekonstruovane, ale nieco je uz moc...). Kazdopadne suhlasim s tym, ze vystudovat sa u nas fakt da aj s malom, ked sa cloveku chce, vie sa veelmi uskromnit, ale ja sama vidim, aky mame dnes vysoky zivotny standard 🙂 sama som behala domov co 2 tyzdne na Slovensko, kym som nemala dieta, to taka moja mamka si to mohla dovolit raz za 2-3 mesiace a to byvala v ramci jednej republiky.

aktakd
24. dub 2019

Zajímavá diskuze, díky za ni. My zatím nespoříme, možná v budoucnu. Bude to záležet na okolnostech. Momentálně jsem na rodičáku a sami si teprve zařizujeme vlastní bydlení. Jsme ve fázi hypotéky a aktuálně dost rozmýšlíme, kde naše peníze utratíme. Takže aktuálně mi nepřijde nějak rozumné spořit dětem. Ale třeba až zase budeme mít oba příjem, uvidíme.
Jinak úvaha @malinkaelinka mi přijde rozumná a vidím to podobně.
Já když jsem studovala (končila jsem 4 roky dozadu), tak mě osobně vycházely finance tak, že jsem pro nějaké normální přežití na studium potřebovala cca 6 000,- měsíčně. Bylo to tak akorát, abych nemusela jíst rohlík s kečupem. Upřímně říkám, že jsem tuto částku dostávala od našich a brigádu jsem brala jako profesně zajímavou zkušenost a bylo to spíš takové drobné kapesné. Měla jsem to štěstí, že jsem nejmladší ze sourozenců a naši si to už mohli dovolit. No během 5 let do mě investovali opravdu nemalou částku a já jsem jim vděčná. A podobnou cestou bych chtěla jít i já. Nemyslím si, že se u nás nedá vystudovat VŠ kvůli penězům, ale přijde mi fajn dítě podpořit tak, aby se kvůli nedostatku peněz nemusel úplně stresovat (což jsem taky z okolí zažila) a mohl studovat co chce. Třeba si neumím představit studium medicíny a do toho chodit doplňovat zboží do Tesca. Nebo ho třeba podpořit ve studiu v zahraničí a tak.
Kdysi mi naši taky zařídili stavební spoření, naspořili mi cca 50 000,-. Nechci, aby to vyznělo teď nevděčně. Jsem za to ráda, koupím si za to spotřebiče do kuchyně 🙂 Ale když mi to naspořili, cca před 15-20 roky, bylo to docela dost peněz. Dneska už to zase tolik peněz není. Takže nevím, kolik bych musela dneska dítěti naspořit, aby mu to třeba za 20 let ulehčilo start do života. Nehledě na to, že těch dětí třeba bude víc.
Ale to je teď můj aktuální pohled, je dost možné, že ho za pár let změním.

ah1234
24. dub 2019

@malinkaelinka tak samozrejme, s tym suhlasim, ze nechat vystudovat dieta si nemoze dovolit kazdy a obcas je to fakt v rodine priorita, aby aspon toto mohli detom zabezpecit. A ak napriklad dieta pocas vysky zabezpecis tak, ze nebude musiet pracovat, aby sa uzivili, bude si moct privyrabat a z toho sporit na svoj dalsi zivot. Moj priatel je typicky pripad, ako to nema fungovat. Rodicia mu nechali na stavebku 200 tisic, ale davaju mu tak priserne malo penazi pocas vysky, ze musel uplne od prvaku pracovat, aby sa vobec uzivil (zakladne veci ako byvanie a strava!) a tym padom nemal tolko casu sa ucit a kopu skusok v prvaku nedal a musel predlzit studium. Takze de facto pre jeho rodinu je to nevyhodne a pre neho tiez. To mu radsej mohli tych 200 tisic dat pocas studia na podporu jeho zivotnych potrieb a on by si z toho, co by zarobil v neskorsich rocnikov sporil. Ako je to zlozite, ale ja verim v to, ze ked clovek na to ma, tak by detom mal pomoct aj mimo "zakladnej starostlivosti", ktora podla mna studium zahrna 🙂

malinkaelinka
24. dub 2019

@ah1234 Ano, přesně takhle jsem to myslela, chci aby mohlo studovat v klidu a pohodě a nemuselo počítat každou korunu. A vůbec, třeba bude kluk instalatér, bude si v 19 vydělávat víc než já a moje úvahy jsou naprosto zbytečný :D :D :D :D

smyschek
24. dub 2019

@ah1234 jasne ze nic nema jen pozitiva. A kazdy vidime plusy jinde. Za me to byla jasna volba, nez mit stavebka atd. Tak tohle bylo pro me vyhodnejsi.

bayt
24. dub 2019

@ah1234 To znám, na mě v prváku zbyl pokoj, že když ho viděl táta, nechal mě naočkovat proti žloutence. Místo stolu tam bylo prkno přes kovovou konstrukci 😃 Ale žiju 😃 Platila jsem 2.5 tis. měsíčně a dostávala jsem asi těch 700 Kč stipendium na ubytování. Ale bydlela jsem po dvou. Dala se najít levnější kolej s ubytováním po čtyřech.

ah1234
24. dub 2019

@malinkaelinka to si tiez hovorim :D vsetci chcu aby maly bol genius, ale taky truhlar sa tiez nema v zivote zle :D minule bol u nas opravar na chladnicku a len za to, ze nam povedal, ze si mame kupit novu chladnicku chcel tisic korun, tak mozno by zarobil viac jak taky teoreticky matematik

ah1234
24. dub 2019

@bayt moj tatka sa strasne smial, ze ta nasa kolej vyzera nedoktnuto od cias, co na nej byval on :D zaujimave, ze ubytovacie stipendium ocividne nerastie inak

ah1234
24. dub 2019

@smyschek no jasne, tak ja sama tiez stavebko zakladam neplanujem, ale myslim ze pre urcitu skupinu ludi je stale pomerne vyhodne (hlavne pre tych co sa proste fakt nevyznajua nevedia/nechcu to furt sledovat. Trh je velmi premenlivy a vela ludi v tom jaksi vidi nejaku istotu asi aj. Lenze je pravda, co tu padlo vyssie, sporit peniaze teraz aby boli pouzite za 20 rokov je nevyhodne, lebo ked spori niekto 500 korun mesacne tak je to priserne vela a pre to dieta o 20 rokov to bude nic. Len proste vecna otazka - jak teda "donutit" menej majetnych/menej financne znamych, aby vobec nieco detom sporili? To stavebko sa aspon prezentuje verejnosti a vzdy lepsie jak zitovne poistky a podobne.. Ale to som odbocila..

bayt
24. dub 2019

@ah1234 Asi ne, i když řekla bych, že ceny kolejí taky nijak závratně nevzrostly. Je pravda, že já jsem zvládala pracovat na částečný úvazek a třeba sestra, která studovala medicínu, mohla dělat prostě brigády - o zkouškovém minimálně, ale celé léto pak makala. Geniální není, dělali to tak všichni její spolužáci. Vždy se směju, když někdo pak píše, jak při medicíně si nelze přivydělat.

ah1234
24. dub 2019

@bayt ide to pri vsetkom, ja studujem matfyz a IES a mam dieta a aj tak si privyrabam a zase nemam pocit, ze to nejako extra zanedbavam tu skolu, stale mam prospechove stipendium na matfyze. Rozdiel je privyrabat a realne musiet robit, zase nejaku podporu od rodicov by dieta dostat malo podla mna.. nehovorim ze poslat 5 tisic mesacne, ked na to rodicia nemaju, ale fakt si myslim, ze ked ma clovek dieta, tak si ho ma dopredu premysliet a to zahrna aj to, ci bude ochotny a schopny aspon trochu dieta popri studiu podporovat, predsa len, jak pises, zivit stredoskolaka je urcite drahsie. Nemam dobry pocit z rodicov, ktory proste dietatu na vyske fakt nic nedaju, kazdy ma aspon par korun aby ho podporil a niektore decka tu fakt pocitaju kazdu korunu. Za mna by to mal byt standard, ktory chcu vsetci rodicia dosiahnut (ved predsa vsetcichcu pre deti to najlepsie ze). Ja ani moc nezastavam nazor, ze pokial dieta nemusi (tj, jeho rodina si nevie dovolit ani zakladne potreby), ma sa zdriet v 15 na brigadach cele leto a na vyske pracovat pomaly na plny uvazok, aby si mohlo dovolit taky luxus ako ist posediet s kamaratmi na jedno pivo raz za tyzden. Ine je ked musi, ale su fakt rodicia co idu do Alp na lyzivacku a v lete na Kretu a decko si musi zarobit na tenisky, lebo ved uz je predsa "velke"...

ninive211
24. dub 2019

Mám na sebe a na děti (teda vše je na mé jméno, jen prostě je to myšleno jako "dlouhodobé spoření-investování" pro děti) založený fond u Conseq, nutně to ale neznamená, že v jejich 18 vyberu a dostanou to cash. když bude potřeba anebo fondy půjdou fakt do háje, vybere se třeba o pár let dřív a použijí na bydlení, opravy, nové auto...a založí se něco jiného. Jako samozřejmost beru, že budu děti podporovat při studiu, pokud budou mít na to, aby studovaly VŠ, hodlám je podporovat a platit základní útratu (doprava, strava v menze, příp. bydlení - i když bydlíme v Brně, kde je vysokých škol dost, určitě budu preferovat, aby si vybrali nějakou školu v místě). Mně i manželovi také rodiče VŠ financovali (manželovi dokonce soukromou VŠ), takže to chci dopřát i mým dětem. A na brigádu ať si samozřejmě chodí a pak z těch peněz si zaplatí pro svoje potřeby (oblečení, kultura...) anebo si našetří na dovču u moře s kamarády nebo třeba i spoří na budoucí zařízení vlastního bydlení, aby měli do začátku. To vše za předpokladu, že budu vidět, že tu školu berou vážně, učí se a nedělají všechny zkoušky na třikrát nebo dokonce opakují ročník.
Jinak manžel je jedináček, který jednou zdědí po tchánech byt a chatu (nebo peníze z prodeje), protože bydlíme s manželem ve státním bytě, máme ve smlouvě, že nesmíme být majiteli žádné nemovitosti, jinak jsme povinni byt vrátit, takže v případě dědictví by se byt napsal nejspíš na naše děti, tím by alespoň částečně byla vyřešena bytová situace. Tchánům je 65 a 64 a nejen z genetických dispozic, ale i souč. zdravotního stavu týká, nelze moc očekávat, že tu budou třeba do 90, spíš se obávám, aby se vůbec dožili maturity a či dokonce promoce obou našich dětí. Já dostala od našich po promoci téměř dospořené stavebko (nějakých 250 tis.), které se pak použily právě na bydlení a zařízení bytu.

ninive211
24. dub 2019

@aktakd Proto prozatím nespořím na stavebko, tam je většinou cílová částka naspořená třeba za 10 let max a musí se pak nějak využít...nebo nechat ladem. Zatím fakt dávám bokem pár stovek na ty fondy a stavebko když tak až budou děcka končit základku, tak se třeba založí, podle naší momentální finanční situace, která bude. Jako základ beru fakt dopřát potomkovi možnost vystudovat bez nutnosti chodit při tom na půluvazek do práce, aby si na to vůbec vydělal a zůstalo mu ještě i něco bokem. Mám zkušenost, že spousta spolužáků, co při (prezenčním studiu) VŠ i makali (víc než občasné brigády o víkendech), aby byli schopni to finančně utáhnout, nechodili na přednášky, na cvika, školu flákali, jak mohli a brali ji spíš už jen jako doplněk k té práci. Jinou možností je dálkové (kombinované) studium, tam je ale sakra vidět, že úspěšnost dokončení studia je tak poloviční oproti prezenčnímu studiu (u nás třeba dálkaři mívali záměrně o dost lehčí testy jak my prezenčňáci, aby je vůbec někdo dal!! To je vidět, jak člověk při práci fakt nemůže tomu studiu dát 100%...a jako fakt strašně obdivuju lidi, kteří se při práci do studia na VŠ pustí, já se přiznám, že bych to nedala) . Nemluvě o tom, že je fakt spousta náročných oborů, kde si takhle k tomu navíc ještě více přivydělávat je prostě sci-fi (např. ta medicína).

lucie_j
24. dub 2019

@ninive211 Tohle je hrozně ošemetné. Mám v okolí dvě opačné zkušenosti, děti měly plný servis, ke studiu neměly motivaci a školu nedokončily. Přesto chci dětem studium dopřát a budu doufat, že je dobře vychováme a budou si toho vážit a na školu se nevykašlou.

ninive211
24. dub 2019

@lucie_j Však píšu, že chci děti ve studiu podporovat (aby měly tu možnost, pokud na to budou míta budou chtít), ale budu požadovat, aby prostě to studium brali fakt vážně. V momentě, když uvidíme, že se víc než studiu věnují každodenním pařbám a výsledky jsou takové, že z 10 zkoušek za semestr opakují 9, tak by byla teda rázná stopka! Pak teda buď na to studium nemají hlavu anebo mají, ale kašlou na to...a to podporovat nebudu. Já třeba vždycky byla spíš naopak víc studijní, teoretický jak praktický typ, nějaký párty a diskotéky mě vůbec nebavily, do hospody jsem nechodila, když jsem měla ve škole špatnou známku, byla jsem z toho sama špatná...a měla jsem motivaci se zlepšit. Takže naši tento problém neměli. A ségra, ta i když na základce měla horší známky jak já, tak VŠ vystudovala s červeným diplomem.

soda365
24. dub 2019

ukládám si peníze stranou na svoje stavební spoření - to už ovšem dělám od mých 18ti let - s tím, že se třeba v dohledné době rozhodneme koupit byt na investici.. Od té doby co se nám narodili děti tak odkládám peníze stranou ještě na spořící účet - tam bych mohla sáhnout kdykoli kdyby se cokoliv pokazilo - nechci mít peníze, které by mohli děti náhle upotřebit zmrazené tak abych k nim nemohla.. Taky se může kdykoli, cokoliv stát se mnou, s manželem apod. a třeba budou potřeba nějaké větší finance na obyčejné žití - nikdy nevíte.. Zatím spořím relativně málo, ale doufám, že až se vrátím do práce tak bude víc peněz na spoření či jiné investice.. Myslím, že spořit je určitě potřeba, ale víc se mi líbí peníze do něčeho vložit (bydlení, obraz, zlato apod.) než strčit peníze dětem do ruky..

ivuska1986
24. dub 2019

@dandaa pozemek se též zhodnocuje, za rok narostla jeho hodnota o 1 350 000, takže úplně nesouhlasím. Pozemky budou vždy dražší než byty.

zelenaesmolda
24. dub 2019

@dandaa
co mas proti ostrave?

78marcela
24. dub 2019

Já teda taky dětem nesporim. Mám sama spořicí účet, tam mají obálku na svý jméno a nějaké peníze co sem tam dostanou. Ani jim nic moc spořit nehodlám, ono moc nebude z čeho.
To vzdělání jim dopřát chci, pokud budou chtít, já studovala při práci obě VŠ a byl to zahul. Takže asi budu celý život šetřit na to, abych na to měla, udržet je na VŠ, pokud budou chtít studovat a budou na to mít. Což asi budou...
Co jsem mluvila s kamarádkou, tak ji dcera na VŠ teď stojí aktuálně 6tis měsíčně. Když vezmu, že mám dvě děti, budou studovat současně, to je 12tis a mám plat 25tis a ještě hypotéku...už teď se z toho potím a to ještě kdo vi co za těch 20 let bude, i to studium za tu dobu klidně může být zpoplatněny..
Takže vzdělání bude to jediné, co ode mě dostanou a pak ať se postarají.
A osobně jsem zastánce toho, že děti nemají dostat vše na zlatém podnose. Ať se snaží samy, ať mají nějakou motivaci.

katka_nedo
25. dub 2019

@malinkaelinka ja synovi udelala u nasi banky detsky ucet a kdyz to jde,poslu malou castku treba 300kc nebo tak.Bude mit pak v 8letech k tomu i kartu a dohled nad vybery atd.A bezi mu tam urok.Moji rodice mu plati stavebko,takze kazdy dle toho jak financne muze.Budu tak delat i u dcery.Myslim si,ze je hlavni naucit dite s penezi nakladat a pak uz s tim nebude mit problem si treba samo nasetrit a investovat.

katka_nedo
25. dub 2019

@78marcela Clovek si nejvice vazi toho,co si nakonec vybuduje sam za sve.Souhlasim s Vami.Ja prave synovi ukladam nejaky ty penizky takto mimo i kvuli tomu,ze manzel ma dve deti z predchoziho manzelstvi a proste na ucte napsanem na naseho syna to budou vzdycky jeho penize a nikdo mu na to nesahne.A ne nejsem zla macecha,jen si chranim sve a je to prirozene.

janasv3
1. čer 2020

nepoužíváme dětské spořící účty, dáme dětem 2 byty a vzdělání. O investování je těžké psát. Když chcete solidní výnos, tak každý rok je trochu jiná strategie.