Jak zacházíte s nízkými příjmy?

penelope87
1. srp 2019

Od té doby, co jsem doma s dětmi (přes 3,5 roku), mi razantně klesly příjmy, přestože se snažím pracovat, když mám příležitost. Teď už dva roky mi chodí rodičák o 2 tisíce nižší, než jsou moje pravidelné měsíční výdaje (příspěvek manželovi na nájem, energie, pojištění, poplatky, telefon). O tyto výdaje se dělíme rovným dílem, domluvili jsme se na tom. On pak platí jídlo, drogerii, když je potřeba cokoli do domácnosti. Peru, vařím, uklízím a co k tomu potřebuju a řeknu si, koupí. Výdaje na oblečení pro děti většinou hradím já (nakupuju z druhé ruky), ale není problém se s ním domluvit, kdybych zrovna neměla...
Na ty 2 tisíce, které potřebuju navíc měsíčně, si většinou vydělám, ale nějakou větší rezervu nemám. Nekouřím, nepiju. Šminky a kosmetiku v podstatě nekupuju, v tomhle jsem byla vždy minimalistická. Oblečení je trochu problém; mám plnou skříň věcí, které mi jsou malé, velké nebo těhotenské a od toho, co můžu nosit mám tak 3 kousky na sezónu (pořád doufám, že se mi podaří zhubnout těch pár kil, které se mě drží, takže skoro nic nekupuju nové). Mám pět párů bot. Ke kadeřnici chodím jednou ročně. Cvičím doma jógu. Jediný pravidelný výdaj, který bych opravdu mohla ušetřit je 300 Kč měsíčně za fyzioterapii, ale vážně mi pomáhá s bolavými zády.
Ale o co tedy jde.
Včera mi přišly nějaké peníze navíc, se kterými jsem tak úplně nepočítala. Asi 6 tisíc. Dneska jsem si na procházce s klukama koupila dvě knihy v antikvariátu za 100 Kč a po cestě jsem vzala koláče. A odpoledne jsem u kávy svému muži zasněně řekla, že jsem viděla parádní vlnu na pletení. A on mi řekl, že když dostanu peníze, že začínám být rozhazovačná...
Nemyslel to zle, ale mě to upřímně mrzí. Je pravda, že jak si nic nekupuju a nedopřávám navíc (když dostanu něco od rodičů k narozeninám, jde to skoro vždy na děti), tak když dostanu peníze, začnu přemýšlet, co by se mi hodilo, co bych potřebovala nebo chtěla, i když vím, že si to všechno nemůžu dovolit a ani si to nakonec nekoupím... Ale myslím si, že to není od něj úplně fér. Po něm jsem na tyhle věci nikdy peníze nechtěla. (Pracuju většinou v noci, takže ani nepotřebuju od něj nějaké hlídání navíc...)

Vím, že některé z vás jste na tom o mnoho hůře - jste třeba samy - a že to má každý trochu jinak, ale chci se zeptat, co si dopřáváte vy? Pravidelně nebo když je to možné? A co už vám připadá jako vyhazování peněz?

jsem úplně nepočítala. Asi 6 tisíc. Dneska jsem si koupila na procházce s dětma

elinka90
2. srp 2019

@kolibricek36 muj chlap je vyuceny, v oboru take nepracuje. Ja mam VS a on bere 2x vic jak ja. Chce to hledat

iris92
2. srp 2019

Ja hlavne nechapu proc kdyz jste manzele, tak to mate takto striktne rozdelene. Jednou jste rodina a mate se mit vsichni stejne. On si jako nic pro radost nekoupi? Nezajde si obcas na pivo? My treba mame spolecny ucet, oba tam prisypeme co muzeme (ja taky jen rodicak) a cerpame z nej proste dohromady. Jako jedna rodina.
A ze po nem nechcete "hlidani navic"... ty deti nejsou jeho? Pardon, ale me to proste hlava nebere. Pripada mi, ze se o vsechno starate jen vy a pak jeste dostanete vynadano, ze se vam neco libilo v obchode. 😞

aleenka1234
Autor odpověď smazal
Zobraz
drzticka81
2. srp 2019

Tak ja jsem na rd uz 8.rokem-ale celou dobu si teda delam radost 🙂))) Bud koupim neco sobe, detem nebo treba neco do domacnosti,coz mi taky dela radost 🙂)) Co dva mesice chodim ke kadernici (mam kratke vlasy)-jinak v tomto smeru do sebe nic neinvestuju.......Taky mame s muzem oddelene ucty-kazdy plati neco jineho .-)))) Samozrejme ja ty nizsi polozky (kdyz tedy nevydelavam).....Muj rd padne cely na platby ohledne bytu......ale treba ja si vzdy pri materske udelala slusnou financni zasobu a z te si to proste platim -ty radosti......navic muz mi dava jeste odecty dani na nase tri deti-z tech proste setrim na urcite udalosti (darky, boty detem,obleceni,zmrzliny apod.).......Takze ja si teda dopravam rada,i kdyz v urcite mire-na druhou stranu jsem setriva ve smyslu-sobe zrmzku nekoupim (koupim detem,oblizu jejich,nekupuju si kaficka po ceste,jednou za cas si jdu radeji sednout s kamoskou, spis ty penize investuju do spolecnych rodinnych chvilek-napr.aquac,kino apod.)........tobe bych radila,at nedelas samaritanku-nikdo to neoceni .-))) a ty budes smutna .........a ja si treba na narozeniny a Vanoce preju mimo jine i poukazy do mych oblibenych obchodu-timto aspon zamezim tomu,abych ty penize utratila na deti nebo na neco jineho-je to proste jen pro me a ja z toho mam radost 🙂))) Zkus to taky tak udelat 🙂

pink_unicorn
2. srp 2019

@aleenka1234 No, myslím, že tenhle příspěvek je dost mimo mísu, psát zakladatelce, která z rodičáku platí x věcí, že vy ho máte jako kapesné na šminky.......
@penelope87 Já jsem pracovala taky oba rodičáky, zaměstnavatel mi umožnil pracovat na 1/2 úvazek z domova. Taky máme každý svůj účet a měli jsme dané, kdo co zaplatí, aby v tom byl pořádek, ne proto, že já si zaplatím svoje a zbytek už je můj. Já platím splátky na auto a školku, on nájem a tel+internet, já kupuju jídlo a věci do domácnosti, on benzín a technické věci. Ale samozřejmě když s penězmi nevyjdu, tak platí on a naopak. Za sebe utrácíme minimálně, občas nějaké pivko s kamarády, večeře a oblečení když je potřeba, ale nic drahého. Mám hezkou postavu, takže na mě vypadá dobře i tričko za 250 🙂 Nejvíc utrácíme za děti, za jejich kroužky, výlety, dovolené. Jsou to peníze, kterých nelituju a rozhodně dám raději tisícovku za výlet do mirákula než za nové boty 🙂

pink_unicorn
Autor odpověď smazal
Zobraz
blueyonder
2. srp 2019

Tak mi bereme s manželem veškeré finance jako společne, účty máme sice zvlášť, ale on mi měsíčně posílá peníze na můj účet a z toho potom + z mých peněz vybíráme, co mu zbyde na účtu šetří na barák, máme starý, tak je pořád co opravovat! Bydlime na vesnici, kde není ani obchod, takže nakupovat jezdíme společně. Taky neutracíme za zbytečnosti, ani dovolené, sem tam výlet nebo jedem spíš k rodině, jsem na rizikovým těhotenství, takže pobiram. jen nemocenskou. Jinak, když chci peníze na něco, třeba balíky z netu, tak si vezmu a hotovo. Nic mi manžel nevyčítá, je pravda, že utracim hlavně za oblečení pro dceru, ale občas si ve městě koupím i něco pro sebe a v nákupech za jídlo se taky moc neomezujeme. Prostě to teď bereme tak, že zase 4 roky budu skoro bez peněz a manžel nás musí uživit!

ninive211
2. srp 2019

@kolibricek36 K té dovolené, ono se řekne, nepojedu k moři, ale tady po Čechách a ušetříme...ale když chceš něco vidět (hrad, zámek, jeskyně...) nebo nejíst celou dovolenou rohlíky, ale i si občas někam zajít na oběd, tak pokud jedeš třeba do hor, tak se ti to prodraží hodně...teď mi kamarádka, co se vrátila z Beskyd, říkala, že úplně valila oči nad cenami, co byli na Pustevnách, na Radhošti...dali přednost ČR před Itálií právě proto, aby ušetřili, že moře je "drahý" (a to by jeli vlastním autem někam do bungalovu či chatky, ne 4* hotel a s AI). Do toho když máš malé děti, tak aby se zabavily a užily si to, tak Zoo, kolotoče, dětský zábavní park, koupaliště (aquapark) a peníze jen lítají...

kolibricek36
2. srp 2019

@elinka90 Hele, u nas jsou mista ale ne v jeho oboru. A taky nekde jsou naroky, jako papiry na vozik, vyucen v oboru.... Mel by vic, ale nesplnuje to. Ridit nikdy nesmi - ani auto nemame, kdybx jezdil do vetsiho mesta to mas dennd 90 - 130 kc - autem by to vyslo draz..... Nevyskakujem si ale zit z ceho mame. Ja man taky VS ale k nicemu ni neni, nikdo me nezamestna o postizene nikdo nestoji - mozna v Praze by to slo. Ale proto se neminin stehovat do Prahy

kolibricek36
2. srp 2019

@ninive211 Holka, me prekvapuje ze nevis ze na horach je draho. A existuje rodinny pas- usetris ndjen na vstupnem, ale i v nekterych obchodech.

pavca1982
2. srp 2019

Nejsou moje výdaje a jeho výdaje a ani jeho příjem a můj příjem, ale naše výdaje a náš společný příjem a nakonec naše děti.

ninive211
2. srp 2019

@kolibricek36 Jak jsi přišla na to, že nevím, že na horách je draho??? 🙈 Právě že to vím, proto píšu, že dovolenou v ČR se vůbec nemusí ušetřit oproti dovolené v zahraničí u moře, kterou spousta lidí bere jako "luxus". Psala jsem, že ta KAMARÁDKA valila oči, já o tom, že existuje tzv.vysokohorská přirážka, absolutně nepochybuju, jako děcka jsme s našima právě jezdili po horách furt. Rodinný pas máme a v okolí jsem ho využila zatím snad jen v zoo a v hračkářství, ta síť míst, kde se dají využít, není bohužel tak široká, jak by mohla být. Dívala jsem se do knížečky, kde se uplatňují slevy a bohužel z toho nevyužijeme nic. Ale tak i za těch pár kaček to zřízení rodinného pasu stojí, nic mě to nestálo.

zmrzlinka
2. srp 2019

Tak se vyměňte.At jde na rodicak manžel a Ty si vydelej.Muj manžel by si ode mne nikdy žádné peníze na nájem nevzal.Je to síla a nechápu to....My máme všechno společné....děti i peníze 😂😂😂

kolibricek36
2. srp 2019

@ninive211 no. Ja myslela tvou kanaradku. Ja tedy pas jeste nemam, ale bude. Napis reakci na pas. Pribuzna dostala i zpetnou vazbu. Ma 5 deti tak vyuzuje. Holt ja co jsem se divala tak asi zatim nic, ale pozdeji to by slo az bude mala vetsi.

hezz17
2. srp 2019

Mě z tohohle příspěvku teda upřímně mrazí.

journals
2. srp 2019

Je mi z toho smutno. Ne proto, že nemáte peněz na rozhazování (kdo má?), musíte se ve výdajích krotit, ani proto, že máte vaší finanční politiku v rodině docela blbě nastavenou, ale proto, že manžel ani nemá snahu udělat ti radost. To mi přijde smutné a bylo by mi to líto. My si radost děláme a i se k tomu navzájem povzbuzujem. Ať jde o nějakou pitominu - věc, nebo o zážitek, jdeme na večeři, užijem si dobré jídlo. Pro mě to jsou docela důležité věci.
Musím přiznat, že jsem hodně rozhazovačná, když si to tu čtu, musím pokorně přiznat, že bych se měla krotit. Ale nesmět si koupit klubko vlny pro radost... to je špatně. Já ti ho snad koupím a pošlu! ❤️

journals
2. srp 2019

Když sem dáš nějaké svoje údaje, jsem si jistá, že klubek pro radost se ti sejde víc. A myslím to vážně!

merope
2. srp 2019

No, uspořádání máme dosti podobné (i když u nás je to spíše i podivností vztahu) a i sama jak to popisuješ, tak prostě ti přišly peníze a místo abys přemýšlela o tom, že by bylo dobré je dát jako finanční rezervu, už přemýšlíš, za co je utratíš. Pokud nemáš aspoň 3 měsíce finanční rezervu, je dobré takovéto peníze minimálně rozdělit, část prostě utratit, ale část dát stranou nejlépe na nějaký spořící účet oddělený od běžného, kde na ně neuvidíš.

vita_
2. srp 2019

Náš systém je asi o dost jiný, než u ostatních párů, na RD mám o hodně nižší příjem, než v zaměstnání, s partnerem to máme tak, že část ušlé mzdy mi dává on ze svých příjmů a poté veškeré náklady na domácnost, dítě, atd. platíme napůl. Nemá ani jeden z nás pocit, že platí víc, než druhý, já nemám pocit, že musím prosit o každou korunu, finance, které každému zbydou jsou jeho a je jedno, co si s nimi udělá, samozřejmě máme trochu dost přehled, stavíme barák, tak se stejně každá korunka spoří.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@ninive211
dovolena po CR vyjde nastejno jako jet k mori kdyz si to chces jak ty rikas uzit,na dovolenou se nejede,abych pak cpala do sebe rohliky nebo detem ani nekoupila zmrzlinu,souhlasim s tebou 🙂

ninive211
2. srp 2019

@zelenaesmolda Tak třeba když jsme byli ještě za svobodna a jeli jsme s mužem do středních Čech. ubytovali jsme se v Berouně v ubytovně 150 Kč/noc, veškeré jídlo jsme měli ve vlastní režii stylem pečivo s něčím. sušenky, ovoce, na obědě jsme byli za týden jen jednou, to jsme si "vyhodili z kopýtka"...dalo se to, za ušetřený peníze jsme právě chodili po hradech a zámcích (Karlštejn, Křivoklát, Točník...takže ty nejznámější- a taky nejdražší-památky) a utratili jsme překvapivě za celou dovču se vším všudy jen asi 3000. Taky je to teda 8 let zpátky a taky jsme šetřili do budoucna, že jo. Ale s dětmi prostě chce člověk aspoň nějaký ten standard (teda aspoň já), ne ušmudlanou ubytovnu a večer hrnečkovou polívku plnou éček za pár kaček. Za nás jako děcka pro nás na dovolené bylo nejvíc, když nás rodiče vzali na oběd do restaurace a mohli jsme si objednat řízek s hranolkama a Sprite 😎 A zmrzliny kdykoliv jsme chtěli.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@ninive211
tak ja bych na ubytovnu a polivku z pytliku na dovolene nejedla ani jako svobodna a bezdetna,dovcu si chci uzit a velkou casti me dovolene tvori jidlo 🙂
nekdy si rikam,ze bych treba rada jela pod stan nekam do kempu ale ta predstava spolecneho socialniho zarizeni me teda vzdycky odradi

ninive211
2. srp 2019

@zelenaesmolda Tak pod stan (ale i do chatek) jsme jezdili v pubertě s holkama k moři, ještě jako studentky, vlastní vaření rychlovek...a už bych to teda nechtěla. A to v Itálii v těch kempech je nesrovnatelně lepší hygiena sociálek, jak tady v Česku. 3x denně to tam piglovaly uklizečky, všechno se lesklo, u nás aby se člověk bál něčeho dotknout, aby něco nechytil😔

bayt
2. srp 2019

@penelope87 Popravdě vůbec nechápu tvůj příspěvek. Jak, že máš o dva tisíce vyšší výdaje, než je tvůj příjem? Jakože haló? Myslím, že kámen úrazu je v tom, že nemáte společný příjem a společné výdaje. Ty jsi žena na mateřské - je fajn, že si dokážeš přivydělat, ale co kdyby to nešlo? A těžko se to vyrovná tvému předchozímu příjmu, resp. těžko na tom budeš stejně jako chlap, který nikdy na mateřské být nemusel, děli v době nemoci nehlídal atd.

Je mi tě líto, že máš nervy kvůli tomu, aby sis koupila blbou vlnu na pletení. Radši ti nebudu vypisovat, co za kraviny si umím koupit já. Obdivuju tě, že jsi tak skromná a mám vztek na takovou držgrešli, jakou máš doma.

Ale krátce řečeno - pokud ti nezbydou peníze na podíl na společných nutných výdajích a nějaké rozumné kapesné pro sebe, tak tyto zbylé peníze má samozřejmě hradit vydělávající chlap. Kterému se staráš i o jeho děti.

zelenaesmolda
2. srp 2019

@ninive211
tak neni to pro kazdeho no,navic clovek jak starne tak zpohodlni 🙂

ninive211
2. srp 2019

@zelenaesmolda Já si třeba úplně asi nedokážu představit svoji tchyni za mlada, dřív jezdili na dovolenou na skoro celý prázdniny k moři s obytnou ávií do "juginy" anebo případně později i tady v ČR na štěrkáč pod stan...ona je děsná na úklid a čistotu, jak dávala ty sociálky v kempech a tak...

westie
2. srp 2019

Myslim, ze chyba neni v penezich, ale v systemu. Ja zadtavam nazor, ze kdyz dva dospeli tvori rodinu, meli by si bez ohledu na sve prijmy uzivat oba stejne nebo si oba stejne utahovat opasky, proste jako rodina. Neprijde mi v poradku, aby jednomu zbyla polovina prijmu a druhemu chybeli dva tisice mesicne.
Neumim si predstavit, ze bych se s manzelem nemohla podelit o radost z penez, ktere jako rodina vydelame nebo naopak, ze bych se sama trapila, ze mam malo a nemohla to resit s nim.
A pokud mas pocit, ze ti vas system vyhovuje a chces prijit na to, jak se nedostavat do minusu, aby ti ho nemusel kryt manzel, pak si udelej prehled vydaju. A pokud ti vyjde, ze neutracis za zbytecnosti, pak se ti musi snizit ty povinne vydaje - bud nebudes platit manzelovi pulku nakladu nebo ti on bude davat i neco ze sveho prijmu. Moc moznosti podle tveho popisu asi nebude...

zelenaesmolda
2. srp 2019

@westie
treba ji podle tech prispevku dojde,ze tohle nastaveni neni uplne ok 🙂

nazka
2. srp 2019

@penelope87 ahoj, po přečtení příspěvku mi jako první vlítlo na mysl, jak jsem oproti tobě rozhazovačná. Klobouk dolů, co dokážeš. To opravdu neumím. Manžel platí nájem a všechny pojistky, máme dvě auta (ještě než jsme se poznali), takže pojištění "svého" auta platím já. Ale opravy platí manžel. Já platím většinou jídlo (velké nákupy, manžel občas zajde pro snídani nebo když ho požádám, ať cestou z práce koupí to a to) a drogerii. Za oblečení skoro neutracíme. Moje máma je uchyl na nákupy, takže hodně dostávám od ní. Kosmetiku skoro nepoužívám. ALE ! Utrácím hodně za zážitky.. Hrozně ráda si zajdu někam na dobré jídlo, kávu nebo zmrzku. Taky z každé výplaty koupím dárek dcerce a vlastně granule pro psa platím já. Musím říct, že mám k mateřské poloviční úvazek do práce, kterou mohu dělat z domova. Bez toho bych si ta svoje dostaveníčka nemohla dovolit. Bylo by mi blbý, říkat si manželovi, aby mi přispěl na oběd s kamarádkou. Ale tohle celé mi dělá mateřskou jako skvělou dobu mého života. A manžel mi do útraty nic neříká.
Být na tvém místě, vlnu bych si koupila a ještě z ní měla radost. Zasloužíme si radosti.. A Ty jsi opravdu moc šikovná.

priefi
2. srp 2019

@penelope87 ackoli s manzelem mame kazdy svuj ucet, bereme penize, ze jsou nase. U nas je to tak, ze manzel plati vse a ja z ppm a rd setrim. Kdyz neco chci, tak bud mi to koupi, nebo saham na to, co se setri