Měsíční/denní rozpočet na jídlo na rodinu

kateholloman
28. kvě 2017

Ahoj maminky,
jestli jste ochotne se o tuto informaci podelit,
jaky je vas mesicni rozpocet na jidlo na vasi rodinu?
Nas cil je 4000,- za jidlo na 4-clennou rodinu.
To je tedy cca 133,- na den.

Jak jste na tom vy?

kacenka1111
29. kvě 2017

@andysebesta jo tam bylo na splátky, nepochopila jsme z toho špalíčky😁 a pak plátky, to už mi mohlo dojít..🙈 moc děkuji😊

jamia
29. kvě 2017

@marketakra Ty jo, nad tím člověk musí strávit spoustu času. To bych si radši našla brigádu, abych měla víc peněz a nebyl pro mě krizový moment, že došlo máslo 😲 Myšleno s nadsázkou, samozřejmě 😉

marketakra
29. kvě 2017

@jamia chápu, na první pohled to působí děsivě 🙂 Je to hodně o zvyku, jakmile si ten systém zažiješ, tak to tak strašné není. Každý si musí najít svoji cestu. Pro mne je důležitější čas strávený s rodinou, pro někoho jiného to může být vyšší příjem formou brigády.
A hlavně mám další důvody, proč mám rozpočet aktuálně nastavený takto (u nás to není o tom, že bych rozpočet nemohla zvýšit).
- Jeden z nich je třeba ten, že vím, co jíme - četla jsi někdy složení běžného pečiva nebo jiných potravin? Já jsem kvůli alergii dítěte musela číst jednu dobu vše a docela mne to znechutilo. :-/
- Další je ten, že jsem zjistila, že jakmile si nastavím větší volnost, tak začnu nakupovat blbosti = uzeniny, pitíčka, sušenky, slazené jogurty = potraviny, které nepokládám za zdravé
- Když jsem pracovala s vyšším rozpočtem, tak mi stouplo i množství potravin, které se nám zkazilo a to mi vadilo docela dost, nemám ráda plýtvání
- Názorově je mi blízké vařit tak, jak se to dělalo v minulých staletích, když ještě neexistovaly instatntní potraviny na knoflík
🙂

andysebesta
29. kvě 2017

@kacenka1111 jojo,já jsem pak koukala co jsem napsala za blabol😂😂😂ale zaseknul se mi telefon a mezitím jsem poslala dalsi zprávu.. ..z toho co jsem předtím napsala bych teda taky nic nepobrala😂😂😂

junkka
29. kvě 2017

@marketakra ty brdo, mas muj obdiv.
Ja jsem líná i jet do supermarketu a nakoupit na co mam zrovna chuť, natoz tohle. To by me asi kleplo. (potaji zavidim, ze to umis a ze jsi tak zodpovedna v krmeni rodinky, jako vážně)

marketakra
29. kvě 2017

@junkka To jsou ta léta praxe. 😀 Neboj, pokud to pro tebe bude důležité, taky to zvládneš. Chce to jen začít po troškách a dělat postupné změny.

plksv
29. kvě 2017

Vařím každý den už 20 let 🙂, manžel má dietu. Stravujeme se doma celá rodina - manžel, já, děti 15, 13, 3 roky. Máme každý den polévku a hlavní jídlo - každý den maso 🙂. Projíme cca 13 tis měsíčně.

luckaamilan
29. kvě 2017

@marketakra
Mate moj obrovsky obdiv. Ste moc sikovna. Myslim, ze budeme vsetci moc radi, ak nam tu date viacej vasich receptov.
Vase prispevky su strasne zaujimave.
Klobuk dolu😀

kassandra1
30. kvě 2017

Za těch cca 133 Kč chodí jenom můj manžel v práci na oběd (a to ještě bez pití) 😉

karolinav84
30. kvě 2017

my utratíme celkem dost, až zbytečně moc řekla bych, takže obdivuju když dokážete takhle ušetřit a stravovat se pestře, fakt kloubouk dolu!! 👏 😉

cinula
30. kvě 2017

@marketakra krásně jste to napsala, velmi podobně žije moje tchýně a pomalu to zavádím i já 🙂

karolinav84
30. kvě 2017

teď mi došlo že jen než jsem přečetla tuhle diskuzi tak jsem projedla asi tolik peněz co tu mají některé na celý den :D 😵

garlic
30. kvě 2017

@jamia já nerozumím tomu, proč vlastně automaticky předpokládáš, že když chce člověk za jídlo utratit dejme tomu 4-5 tisíc, že více peněz NEMÁ a měl by jít na brigádu?

to projíte vše, co máte? 🙂 I když tady v diskusích jsem se setkala s ledasčíms, kolikrát jsem si tu četla něco ve smyslu, že "si můžu něco dovolit" ve smyslu mám v peněžence stovku, ale v jiné diskusi se dozvíš, že nejsou bonitní pro hypotéku atd., různé situace.

blahova_andrea
30. kvě 2017
kratinovahana007
30. kvě 2017

@kateholloman my jsme 5clenna rodinna, záleží jak velké jsou děti,naše 9,5,2,sní už dost,zato male mimco toho moc nesni. Ztratíme měsíčně 6 tis.za jídlo,peču si doma chleba,děláme paštiku,zavařeniny,klasika,chystám svačiny doma. Bereme od známých domácí hovězí,to koupím jednorázově 10kg a pak z toho vařím. Dělám hodně pomazánky a peču buchty,to nám vydrží i na 2 dny.

vanea
30. kvě 2017

Uf, no tak asi jsme rozežraní, po tom co jsem si tu načetla :X jsme zatím dva + velký pes , za psa dáme za žrádlo 2-3 tis. měsíčně, za nás dva to nemám propočítané, nicméně denně já oběd + snídaně v práci, tj asi 150 Kč, manžel taky tak, takže ten 200kč, pak každodenní nákup pečiva a něčeho na večeři a svačinu + různé kraviny okolo.. aspoň okolo 200-300. Klobouček přede všema, co jsou schopni to stáhnout, my to kolikrát ještě přešvihneme...

blahova_andrea
30. kvě 2017

@garlic já myslím, že se to prostě samo nabízí v rámci zkušeností z okolí, z průměru. ano, jsou výjimky, ale ruku na srdce...většinou to řeší lidé, kteří to řešit musí. není tolik těch, co by byli tak zodpovědní a uvědomělí a ekonomicky i ekologicky smýšlející, aby i když si mohou dovolit utratit třeba i 4násobek, tak se chtějí vejít do tak malé částky.

já také nerada potraviny vyhazuju, ale naopak ráda mlsám a ne zrovna jen zdravě. ráda ušetřím, ale ne na všem a za každou cenu. rozhodně ne za tu cenu, že se budu celé dny lopotit na zahradě nebo v kuchyni. miluju domácí chleba, dělávám domácí lučinu, je super si v létě otrhat čerstvou zeleninu a bylinky do salátu. naopak domácí kečup mi vůbec nechutná a dávám ho jen dětem. sama si holt koupím klidně dražší a nezdravý, ale když už si ho občas dám, tak si pochutnám. prací sliz či domácí tablety do myčky atd...to by mi neprošlo ani se mi nechce. takže hledám střední cestu. mezi chutěmi, ekonomickou stránkou a svou leností 😀

garlic
30. kvě 2017

@blahova_andrea nevím, znám různé lidi a toto by mě nenapadlo předpokládat. I dost takových, kteří by za jídlo mohli utratit třeba čtyřnásobek. Vlastně v reálu neznám lidi, kteří bu MUSELI vyjít s tak nízkou částkou. To spíš asi tady. Nekoukám na to černobíle - mám = utratím. 🙂

garlic
30. kvě 2017

@blahova_andrea jak jsi napsala, je to otázka priorit. Já si raději máknu, pokud můžu, a ušetřím na věcech souvisejících s jídlem a jedu ročně na více dovolených, třeba. Přitom se ty peníze mohly snadno rozpustit v běžném provozu.

stejně to jsou všechno jen slova, jediné směrodatné podle mě je napsat, kolik procent svého příjmu rodina projí, ušetří apod

garlic
30. kvě 2017

@blahova_andrea třeba zrovna u tebe mi přijde (podle toho co dlouhodobě píšeš), že jsi dost pohodlná, ale náročná a neumíš si na to vydělat (resp. neumíte si na to jako rodina vydělat).

ange_de_la_morte
30. kvě 2017

Jsme doma 3 - manžel jí tak polovinu měsíce v práci ( nepočítám do rozpočtu), syn ve školce ( opět nepočítám), já v práci obědy nemám. Manžel také cca 10-12 dní v měsíci je někde mimo a chystám velkou svačinku a pak je teplé jídlo k večeři. O víkendech a ve dny kdy manžel nemá oběd vařím polévku i druhé, obvykle i nějaké koláč nebo něco.

Měsíčně jsme někde okolo 4500-5000 (drogerku do toho nepočítám). Plus syn s ohledem na dietní omezení má cca 2000Kč měsíčně navíc ( bezlepkové, bezlaktozové, ...). Máme statek, takže hodně zeleniny a ovoce máme svoje, část masa máme taky z vlastního chovu ( králík, slepice, občas jehněčí), vlastní vajíčka, zavařeniny, kečupy, omáčky na těstoviny... . Většinou peču vlastní pečivo. Ovoce a zeleninu když kupuji tak velmi levně ( pracuji v Kauflandu).

Maso vařím cca 2-3x týdně, minimálně 1x týdně je ryba ( vždy čerstvá - ne mražená).

Ačkoliv je rozpočet relativně napnutý ( hypotéka - rekonstrukce) tak na jídle se ušetřit nedá a když tak na úkor zdraví. Nedá se říct že bych tedy na jídle šetřila, ale přemýšlím když nakupuji ( kupuji podle akcí a ukládám do spižírny, do mrazáku) . Plánuji jídelníček na týden dopředu. Na druhou stranu máme rádi dobré jídlo, takže si i dopřejeme ( dražší sýr, lepší těstoviny, kvalitní rýže, ... hodně věcí bio a raw).

Sumasumárum - dokázali bychom jíst tak za polovinu ( odhaduji s ohledem na vlastní zdroje) - ale s tím že místo dušené šunky za 19,90 /100 gramů bychom kupovali šunkový salám za 9,90, omezili bychom spotřebu masa ( místo hovězího vepřové, místo čerstvého mražené,...), studené večeře, levné jogurty, Flora místo másla apod .... Naštěstí to ale nemáme zapotřebí a proto raději ušetřím jinde.

zuzana_ka
30. kvě 2017

Když jsme potřebovali šetřit, tak se nám nejvíc vyplatilo vařit jídla propojená do sebe např. kuřecí vývar, maso z polévky obrat a udělat rizoto.
Luštěniny jsou taky zdravé a levné...
Ovoce a zelenina je na tom hůř. Když stojí okurka hadovka 20kč tak jí nekoupím, počkám až bude stát 8kč. Pokud na ní nemám vyloženě fakt chuť apod.
Další trik obchodníků na lenost lidí je krájená zelenina. Stojí podstatně víc než když se koupí zvlášt a nastrouhá se do mrazáku...

Než koupit pizzu za 60kč, kterou sním na posezení sama... si raději za 50kč udělám 2 plechy domácí pizzy - je to jednoduché, levné a spotřebuji tím např. zeleninu která není úplně fresh🙂

luciehutt
30. kvě 2017

My jsme 2 + mimi co začíná baštit příkrmy. Za jídlo + drogerii utratíme 7000. Jediné na čem tak trochu šetřím je maso, když je v akci třeba za polovinu tak koupím klidně 3 kg, nasáčkuju na porce, dám do mrazáku a beru dle potřeby.. Rozpočet by se klidně mohl snížit, ale naštěstí nemáme potřebu a když chci sama šetřit, manžel mě zarazí, kupuji jen kvalitní potraviny (kvalitní nemusí vždy znamenat drahé, ale i tak bych ušetřila maximálně 1000). Vařím denně a do rozpočtu nepočítám ňaminky co si manžel kupuje v práci a tak 1x-2x do měsíce si objednáváme pizzu... Ovšem máme domácí vejce, které oba milujeme a jsou u nás téměř denně, to je velká výhoda. A taky nekupuji prací gely, vždy dovezou příbuzní z Německa.

Obdivuji ženy, co pro 4 členou rodinu navaří a nakoupí za 4000. Asi bych se nenajedla a jedli by jen kluci :D

pavla140
30. kvě 2017

Na jídle, vzdělání a na botách se nešetří. Ušetřit jde jinde. To manžel jí za celý den jen menu v hospodě poblíž práce + 4 rohlíky? Víc toho za 120 Kč nebude. Kde jsou vitamíny, vláknina, dostatek bílkovin?

blahova_andrea
30. kvě 2017

@garlic já taky v reálu neznám lidi, co s takovou částkou musí vyjít. kromě sebe nějakou dobu. většina lidí ale čím víc má, tím více utratí. nemyslím tím, že utratí vše, co má. ale prostě utratí víc, protože mohou.

baris
30. kvě 2017

My jsme 4 - dva dospělí a dvě dcery. A měsíční rozpočet na jídlo nejde pod 10.000Kč - bez drogérie. Obě dcery mají histaminovou intoleranci - takže mám dost omezený jídelníček a právě ty levná jídla - jako luštěniny, navařit na více dnů jsou pro nás zcela pasé.

Bydlíme v paneláku, takže domácí zeleninu, vajíčka nebo maso nemám. Nakupuji také dle akce - proč kupovat kafé na 200Kč když vím, že v akci bývá okolo 100Kč. To samé platí i na prací prášky, aviváže. Maso nakupuji u vyhlášeného řezníka, abych měla jistotu, že je co nejčerstvější (dcery musí mít vše čerstvé) - ale za to platím. Plecko tam rozhodně nestojí 70kč/kg, ale min. 150kč/kg.

A do zásoby až tak moc nekupuji - mražák, ani byt není nafukovací. Jasně, že těstoviny, rýži v akci koupím 😉

blahova_andrea
30. kvě 2017

@garlic souhlasím. já si toto nesu ze své rodiny. vlastně jsme nikdy na nic moc neměli, protože se děsně projedlo. máma to svádí na tátu a jeho nároky. když se zamyslím, jsem na tom doma podobně. já bych i dost změnila, ale nejsem rodina jen já a ostatní jsou proti. a já nejsem hlavou rodiny. nejsem v pozici to násilím měnit. u nás bohužel nevládne demokracie

blahova_andrea
30. kvě 2017

@garlic ta procenta jsou určitě víc vypovídající, to je fakt

malarenatka34
30. kvě 2017

za jídlo se ušetřit dá a je fajn když někdo umí spotřebovat všechny potraviny a neplýtvá, nic se mu nekazí a nevyhazuje. ALE jíst takovým stylem že se obědvají těstoviny se sýrem, druhý den čočka s cibulí a večeří se rohlík s máslem, to už je na úkor zdraví a nechápu že chce někdo takhle žít!! 😔 Taky jsme měli období kdy nebylo peněz moc a vymýšleli jsme jak sestavovat jídelníček, a nemohli jsme si ani skoro dopřát kávu nebo zmrzlinu na výletě, nebo si nedejbože dojít na dobrý rodinný oběd, ale brzy jsme si řekli že takovýhle život nechceme takže jsem si začala k mateřské hledat nějaké přivýdělky a musím říct že mi to tak vyhovuje mnohem víc! Samozřejmě je pro mě na prvním místě čas s rodinou ale když občas manžel/babička může pohlídat a práce to dovolí, ráda si přivydělám, proto jsem takhle chvíli vypomáhala na recepci jako záskok a teď třeba dělám prodejce Thermomixu, někdo se směje že prodávám hrnce ale to se mu spíš směju já, mě to i baví a mám peníze navíc a můžeme si pak právě dovolit kromě jiného i pořádně jíst a občas si zajít s rodinou na dobrou večeři 😉 🍹 ale každý má ty priority jinak, proto mě neberte že bych se do někoho snad chtěla navážet 🙂

blahova_andrea
30. kvě 2017

@garlic pleteš se, já nejsem u nás z rodiny ta náročná. ale jsem ta, která rodinu táhla do loňského roku včetně nevlastních dětí prakticky sama. to chlap je čím dál náročnější. naštěstí už se zvedl ze dna a sám dost intenzivně maká na tom, aby bylo lépe, aby ten standard, který si přeje také zajistil. a ano...nejsem dál schopná ani ochotná to táhnout. neskromně si myslím, že je také čas, abych konečně trochu i sklízela a ne furt jen sela. a za to, že nenávidím zahradničení se absolutně nestydím. nikdy jsem to neměla ráda a čím víc mě k tomu vychovávali, tím více mi to zprotivili. stejně jako třeba víru.