Po zaplacení kroužků nám nezbyde skoro nic

anickajirka
5. únor 2015

Prosím o radu tento měsíc musíme zapatit popeláky 1800kč, hudebku 600kč, mal plavání 1300kč, syn se učí s bičem, na který dlouho už čekáme než se uplete a zrovna tento měsíc je take 1500kč, kroužek counry 500kč...to jsou výdaje navíc, spoření máme, ale odešla lednička, tkže na něm skoro nic není ☹ co teď?zbyde nám kolem 3500kč n celý měsíc, n benzín, jídlo, drogerku...je možné z toho nějakým způsobem vyjít?Většinou máme n měíc necelých 10000kč.Můžeme si půjčit od rdičů ale rději bych to nějak zvládla, nebo nějaké typy jak co nejvíce ušetřit?Jsme dva dospělí sedmiletý prvňáček, a roční holčička, dva pejsci a králíček.Budu ráda za všechny rady

anickajirka
autor
5. únor 2015

@hojda ano já to chápu máte pravdu, zadrbaly jsme to, ale ted s tím nic neudělme, ušetřit určitě můžeme s jídlem, výlety.Jezdily jsme kždou chvíli...Bohužel jsme si neuvědomily, že nše malá rezerva nebude stčit.na kroužky nešáhneme, to opravdu kdyby bylo nejhůř je do toh zažraný, a na jídle a výletech jsme tršku závislý, tak tam dost ušetříme

lenka5731
5. únor 2015

@anickajirka nějak nechápu, co jsem ti udělala. Napsala jsem ti několik tipů. Zlobíš se na mě proto, že jsi finančně nezodpovědná a neumíš hospodařit? Že jsou pro tebe přednější kroužky dětí než sunar / plíny / jídlo pro děti? Klidně si na mou adresu ulev, jestli ti to pomůže.

hojda
5. únor 2015

Ještě mě napadá, že roční dítě už nemusí pít UM, takže tam by se dalo taky ušetřit.

brunetka11
5. únor 2015

@anickajirka Budu asi moc tvrdá, ale upřímně - buď na zvířectvo mám nebo ne. Když počítáte každou korunu, pořizovat si dva psy a ještě k tomu králíka... dětem dopřávat dražší kroužky, když pak zanedbáváš sebe...
Chceš ušetřit a necítit se tak frustrovaně?
Škrtni plavání a malou tam zapiš až přes školku. Škrtni kovboje a zapiš ho, pokud už tedy trváš na kroužku, třeba na malování - pokud ho to tedy bude bavit. Za to teď budeme platit pětistovku.
A zajdi si k tomu kadeřníkovi. Začni pečovat také o sebe.
A co se týče úspory na jídle - peč doma pečivo, tamtudy prolítne spousta peněz. Vař teplé obědy a večeře - z teplého jídla se zasytíte všichni a i s masem to je mnohdy levnější, než chleba se sýrem (tedy pokud preferujete kvalitní jídlo). Klasika čočka, fazole, kyselo, hutné polívky...
Vykašli se na aviváže - ocet opravdu poslouží dobře.
Až zvířectvo odejde, zvaž jít do dalšího, popř. to regulovat třeba na jednoho psa či kočku. Vyčleň si však v rozpočtu rezervu na poplatky u veterináře, úrazy či nemoci.

A za sebe asi tak - miluji své děti. A finančně jsme na tom velmi dobře. Přesto velmi dobře vážím investice, které vkládám do dětí - oblečení máme většinou z druhé ruky (dokonce i některé boty), i hračky pod stromečkem byly některé z druhé ruky (opravdu neudělaly méně radosti než nové a klidně i desetinásobně dražší). Přes rok jsem trvala na tom, že naše dcerka zatím do angličtiny nebude chodit (na rozdíl od většiny ostatních dětí ve školce) - byla předražená a úroveň učitelky této požadované ceně neodpovídala - až když jsme s jinou kamarádkou začaly hledat dobrou učitelku AJ, sehnala majitelka školky adekvátní výuku a u této paní pokračujeme i ve státní školce (a ano, je to i někde jinde cenou). Starší chodila do plavání, mladší ne - výuka probíhá v zimě a malá je co chvíli nemocná, prostě je nesmysl platit kurz, když víme, že minimálně polovinu neabsolvuje. U sportovních aktivit jsem si na lektorku našla reference a teprve potom starší dcerku přihlásila. Ale to už navíc bylo v době, kdy jsem opravdu vydělávala slušné peníze, abychom na kurzovné měli.
Odolala jsem několika naléhání u dětského focení - opravdu nebudu platit tři stovky za mizerně provedené fotky. A už vůbec za to nedám 8 stovek, "protože se fotí všichni".
Stejně tak nemám v plánu posílat děti na školní "jarní školy" nebo lyžáky - budu preferovat - pouze jednu akci během roku, pravděpodobně tu jarní školu, protože je v naší rodině pitomost pořizovat či si půjčovat lyžařské vybavení, když jsme za celou dobu nebyli jako rodina na horách ani jednou.
I když jsem dost pracovně vytížená - hodně vařím a peču doma. Jídlo kupuji kvalitní a do zásoby (na tom jsme pořídili mrazák). A těstoviny, oleje, mouku apod. (prostě trvanlivé potraviny) nakupuji v akcích. Stejně tak drogerii. Čistících prostředků máme však minimum - ocet prostě umí kouzlit, stejně jako švédská utěrka - a vše je naleštěné a čisté. Hodně se ušetří na věcech zn. DM nebo u akcí v Teta.
Paradoxně jsme zjistili, že hodně ušetříme díky sušičce, která mi tehdy přišla jako nadstandart - nemusíme řešit vlhko v domě, nemluvím o mé energii a času, ale primárně - nemusíme kupovat tolik oblečení, ložního apod. - to jsou opravdu velké položky a s roky se to nasčítá. Stejně tak myčka - z 9 l vody prostě tolik nádobí neumyješ.
A dost zásadní věc - přestala jsem šetřit na sobě - ano, rozmyslím si, kolik budu investovat do oblečení, respektive zvážím, zda se mi vyplatí koupit si boty za tisícovku dvě či dokonce tři nebo za pár stovek - ty první mám některé už i deset let a jsou ve skvělém stavu, ty druhé mi většinou vydržely tak půlku sezóny.
A ano - i během těhotenství a mateřské, kdy jsme počítali každou korunu, chodím po celou dobu 1 x měsíčně na masáž. Stejně tak jsem se vrátila ke kvalitní (i když dražší) kadeřnici. A světe div se - muž si masáž nedopřeje, protože to je příliš drahé, ale já tam prý mám chodit - potřebuji to.
Děti se bez extra kroužků a předražených dětských táborů obejdou, bez spokojené mámy ne.

edeltraut
5. únor 2015

@anickajirka Tvojí situaci naprosto chápu. My jsme před pár lety zakládali hospodářství, utopili jsme tam veškeré úspory a ještě si půjčili. Měsíčně to stále dotujeme cca 4tis., takže napjatý rozpočet je poslední tři roky moje hobby 😀. Navíc si manžel na podzim zlomil patu a tři měsíce byl příjem jen má mateřská.... takže mně se nyní rozbít pračka nebo lednice, tak peru na valše nebo máme kastroly za oknem 😉. Naštěstí, ale díky těm zvířatům mám slušné zásoby a když je napjatý měsíc, tak v podstatě do obchodu nemusím 🙂. Psala jsi o prášku na praní - dnes se dají koupit i levnější. Já když mi dojde a není nikde akce na velký, tak koupím krabičku na 4 praní a než je někde velký levný, vystačím s tím 😉. I my máme velké rezervy v šetření - myslím, že každý měsíc kupujeme tolik zbytečností, až to hezké není 😉. Určitě to nějak zvládneš. Já na tvém místě bych sepsala jídelníček, co musím koupit a pak se rozhodla, jestli požádám rodiče 🙂

marecekavendulka
5. únor 2015

@betelgeuzz mno on ten nakup na splatky funguje trchu jinak..

hojda
5. únor 2015

@anickajirka Tak bych asi z těch kroužků vybrala jen jeden, kterému se bude věnovat opravdu hodně.

petrajurinova
5. únor 2015

@pupickova jojo, ocet je super lidský vynález - taky používám na spoustu záležitostí, vymývání ledničky, octové zábaly při horečce, poštípání hmyzem a na modřiny, a ve zředěné formě funguje i jako kondicionér na vlasy a vlasy jsou po něm úžasně lesklé 😎

betelgeuzz
5. únor 2015

@marecekavendulka nevím, jak jinak. Kupovali jsme tak lednici, když jsem se stěhovali do nového bytu, byla za dobrou cenu a nestálo to nic na víc. asi to nenabízí každý obchod, ale jsou takové.

morgan
5. únor 2015

@brunetka11 tedy promiň, ale vzít synovi kroužek, který už dělá a který ho baví a zapsat ho na jinej levnější to mě nepřijde zrovna super a paní by ten kadeřník asi taky moc netěšil, pokud by musela ošidit děti ( to neznamená, že na sebe má kašlat).
Jinak souhlasím s těma věcma v akcích, některé věci za plnou cenu nekupuju nikdy, protože se ty akce prostě pravidelně opakujou a jde dělat zásoby...
A paní na mě nepůsobí frustrovaně ;)

brunetka11
5. únor 2015

@morgan Pořád mi to přijde vhodnější, než se kvůli tomu zadlužovat nebo prosit rodiče o pomoc.

amazonka.k
5. únor 2015

Teda, než abych si půjčovala, tak bych některé aktivity osekala, u většího dítěte to půjde těžko, jestli ho to baví, ale nechodila bych na plavání, je to pěkný, taky jsem vždycky někam chtěla chodit, ale také si to nemůžeme dovolit, co není životně důležité bych vynechala...

anickajirka
autor
5. únor 2015

@lenka5731 nic jsi mi neudělala, zlobit se nezlobím, nevím jsetli to tak myslela jak jsi t napsla, z tvého psaní to vypadá, že opravdu odsuzuješ, Jsem ráda za tvé typy...Taky jsem si vědoma,těch rezerv...Ale ted s tím hned nic neudělám.a vyznívá z tvého psn jako by jsi z nás dělala nejaké uplně nemožné lidi bez peněz, nikdy jsme nebyly na tom tak zle, že by jsme neměly co jíst, nebo nedali dětem, jen jsme to přehnaly s výletama...Tot vše ted už vím, že to tak nejde a místo výletů věčných, které stojí dost peněz, budme více spořit.Kroužky opravdu nedám bokem, jsou v našem životě jiné věci, které se dají snížit.syn má hudebku a toho kovboje, to jsou dva kroužky, které mu opravdu jdou ahodně baví,a drhý kroužek to není n půl roku 500kč to nen tk moc, akorád ten bič, no.Tkaže zlobit se nezlobím, jen mi teda nedělá dobře jak to podáváš

morgan
5. únor 2015

@brunetka11 ale vždyť paní píše, že zatím to zvládali dobře a věřím, že se z tohodle poučí a udělají rezervu. Jsou tady jiný případy, kdy člověk kouká, kam až se lidi dostanou nerozvážností. Tohle mi nepřijde nijak šílená situace ;)

lenka5731
5. únor 2015

@anickajirka jo, jinak to podat neumím, špatně to nemyslím

anickajirka
autor
5. únor 2015

@lenka5731 tak jsme si o vysvětlily, po tvém podání jsem si připadala jak totálně nezodpovědný povleč, proto jsem byla vytočená

kammka
5. únor 2015

nečtu celou diskuzi, reaguji pouze na úvodní příspěvek... stane se.. my jsme v situaci, že krom stavebka, které rušit nechci, nemáme rezervu žádnou.. ano, mívali jsme jako bezdětní na účtech v hotovosti několik set tisíc, ale všechno sežral barák...a co máme děti a jeden plat, tak prostě rezervu nedokážeme znova vytvořit.. kroužky jsou věc drahá, ale to má školák sedět celé odpoledne v družině?? u nás ve škole máme vychovatelky skvělé, ale aby se věnovaly tolika dětem nějak cíleně, to moc dobře nejde, každého nebaví všechno, můžou jít do parku nebo na kluziště.. já jsem ráda, že má moje dcera kroužky zadarmo a to včetně hudebky, vzhledem k tomu, že tatínek je zaměstnancem školy.. je zástupce, který tam tráví celé dny, běžně ze školy odcházejí po páté odpoledne a doma jsou často i s cestou, která je dost přes hodinu a nákupem, často i v půl osmé ☹
dcera chodí do nějakého kroužku, které jsou v rámci školy denně..aby jí to hezky uteklo a netrpěla tatínkovou pracovní dobou.. zrovna včera se ale zmínili, že její spolužačka může chodit do max dvou kroužků, protože její rodiče si víc dovolit nemohou.. když si vezmu, že škola jezdí každý rok po Vánocích na hory a muž to organizuje, což ovšem neznamená, že jede zadarmo i dcera, hotel, plnou penzi i vleky platit musíme, jsem ráda, že máme jen dvě děti, že jsme si to třetí rozmysleli.. jak bych každý rok řešila, kdo pojede s tátou a kdo bude chodit normálka do školy, to nevím.. budem mít honičku to zaplatit těm dvěma.. takže rozhodně je moudré myslet na tyhle věci, když přemýšlím o tom, kolik budu mít dětí.. jak dokáží tyhle všechny věci zaplatit rodiče, kteří se rozhodli mít děti čtyři pět nebo víc, to dost dobře nechápu a obdivuju je, že to zvládají.. já vím, že děti nepotřebují nutně chodit do kroužků ani jezdit na hory, ale když mi teď psala kamarádka, kolik dali jako rodina jen za vleky v Krkonoších, je mi jasné, že je to pro nás naprosto nedostupná dovolená ☹ ☹ ☹ takže jsem ráda, že si děti zalyžují aspoň na školním zájezdu..

@anickajirka já bych se takovou situací fakt tolik netrápila, to se může stát v každé druhé rodině, kde jsou děti.. dokud jsou jen ve školce, tak to moc nestojí, ale když je má člověk vést k nějaké pravidelné činnosti mimo školu, stojí to peníze.. možná bych pro příště doporučila tu lednici raději na splátky, pokud jste to tak neudělali.většina obchodů s elektrem nabízí splátky bez navýšení, není to nic typu homecredit nebo něco takovýho..pak zbyde ta hotovost a pár stovek měsíčně za ledničku snad nikoho nezruinuje, za rok je zaplacená 🙂
určitě se dá ušetřit na jídle, holt nebudou tento měsíc výlety, ale jen procházky do okolí se sváčou s sebou, hlavně mít zaplacené energie, bydlení, mít na dopravu do školy a práce a na obědy pro kluka..

anickajirka
autor
5. únor 2015

@kammka asi seš tak trošku spřízněná dušička.Asi jsme měly opravdu vzít ledničku na splátky, hotovot jsme měly naspořenou, ale nějak jsme nedomyslely co bude.no jo, z chyby se platí.Dětem chci dát kroužky které je baví, ovšem ne šechny, ale dva mi nepřijdou nijak moc.prostě se musíme omezit a myslet více dopředu 🙂

sunshine125
5. únor 2015

Treba by se to dalo resit nejakou jednorazovou brigadou,ne? Nebo jak uz nekdo psal osekanim vydaju na minimum. Je dobry udelat si jidelnicek a varit striktne podle nej. Kouknout po akcich a premyslet nad tim co kupuji. Praci prasek se da koupit v akci za par supu nebo vietnamci je mivaji levnejsi. Hlavne bych to neresila pujckou,to je zacarovany kruh.. A do budoucna bych zjistila na socialce jestli nemate nejaky narok na davku. I na krouzky prispivaji...

anickajirka
autor
5. únor 2015

@sunshine125 děkuji za radu 🙂 no jsem před operací tak brigáda nehrozí, jinak mám dlouhodobou brigádu.Nárok na dávky nemáme.Ono jde o to spíše, že jsme celkem málo spořily.Jinak vycházíme uplně normálně s penězma, jen ta rezerva není.

marcicek84
5. únor 2015

mno tady jsou teoretické rady, ale v praxi to tak fungovat nemusí, např. jestli máš dítě co jinou značku sunaru nebo pracího prášku nesnese, těžko můžeš na tom šetřit...já nevím, kdo tady napsal, že při 10 000 Kč je někde nějaká finanční rezerva,já ji tam tedy nevidím...
našetřit na 6 platů a mít je v rezervě je také pěkné, ale už bylo pár článků, že ani 2/3 domácností nemají v rezervě ani 3 měsíční platy...my tedy min.3-6 platů v rezevě máme, ale někdy je třeba když se dělá na baráku na něco z toho dočasně sáhnout, máme to však spočteno i tak,že při rodičáku jsme schopni za půl roku dotvořit rezervu ze 3 platů na 6 platů
takže pokud máte baráček a zahrádku, třeba studnu, vyplatí se vám pěstovat vlastní zeleninu, uchovat si vlastní zvířata, třeba králíky, mít slepice, mít ovocné stromy a pak vše vždy zpracovat...přes zimu to je takové pitomé, takže pokud nejsou v mražáku zásoby jídla z léta, tak není odkud brát, pak, už nezbývá než vařit a jíst jídla chudých - od zapečených těstovin, přes junior salám v těstíčku, husté polívkya smažené květáky či brokolici, volské oko, bramboráky, rizota, luštěniny s párkem apod. a místo rohlíků jíst chleba, jogury jen dětem
co se týče kroužků je to pěkná věc, ale omezit se také dají, hlavně další už nenabírat a třeba miminko to plavání oželí, jemu to v zásadě chybět nebude
co se týče drogerky záleží jaké šetření ještě citlivá kůže tvých dětí snese,u nás s atopikem by to nešlo...ale takése dá v akcích a na neznačkových ušetřit dost
já jsem ráda, že my nemusíme žít z ruky do huby, tohle řešila celý život moje mamka, bylo to strašné,ale v zásadě když nejsou prostředky je třeba více zabrat a dělat svépomoci, např. práce na baráku, upěstovat atd.prostě přiložit více ruku k dílu, nebo třeba si najít k mateřské přivýdělek...

sunshine125
5. únor 2015

@anickajirka ja ti rozumim. Ja to taky kdysi nejak neodhadla a od te doby si davam bacha. Ted musim rict,ze rezervu mame,ale beztak nechceme usnout na vavrinech. Ta operace me mrzi. Zkus to s tim jidelnickem,kupovat levnejsi potraviny. Nedavno jsem tu cetla jinou diskuzi na tema mesicniho rozpoctu a jedna pani tam vysla pry za 2000,-. No zazit bych to nechtela,ale asi se da vyzit. Tz
a lednicka na splatky by nesla? A na ty krouzky zaplatit treba jen nejakou zalohu?

jemi
5. únor 2015

@anickajirka já tyhle ty situace zachranuji bazarem, po dětech se vždy najde spousta blbostí co už nevyužijou a vždy nafotím a rozprodávám. Já tam mám toho vždy docela dost, tak tam hodím nějaké slevy. Ted jsme měli taky leden krutej, ale naštěstí syn vyrostl z přídané postýlky, autosedačky a ještě pár dražších věcí se mi povedlo prodat a na bazaru jsem vydělala 6tis a hned je to lepší

saminomimino
5. únor 2015

@kamino co je to za hloupou otázku?

saminomimino
5. únor 2015

@kamino asi žijete v jiné dimenzi,možná je to tím že máte jedno dítě ani ne ve školce,nebo možná jo,ale bez dalších nároků,počkete až bude víc jak jedno s nároky,a sesypané platby najednou,to budete koukat 🙂

anickajirka
autor
5. únor 2015

@sunshine125 no my už jsme tu ledničku koupily z hotové ☹ No a kroužky by se daly asi nějak domluvit určitě, ale nějak se do toho nechceme zamotávat.Spíše to plavání s malou odložíme, je pravda, že to ztím uplně tak nepotřebuje, vememe jí normálně na bazén jk doteď.A asi si teda půjčíme od rodičů, to budeme muset asi ale chci si půjčit uplné minimum, no budu sepisovat jídelníček s manžílkem večer...nějak to musíme dát dokupy.A za dva tisíce jídlo na měsíc?Tak jestli to dokázala tak je dobrá teda.My se musíme naučit omezit v jídle, ale určo to problém velký nebude.@ marcicek84 no stím pěstováním je to faj nápad máme velkou zahradu, hodně velkou, ted by to určitě šlo, ale jak p§jdu do práce, tak nevím, jestli by jsme stíhaly, a hlavně o tom nic nevím, jak nkde uskladnit, jak pěstovat, chovat...

katerinap1978
5. únor 2015

@anickajirka Jaké máte vztahy s rodiči - tvými i manželovými? Ono opravdu hodně dokáže ušetřit i sobotní / nedělní návštěva u rodičů. Babičky rády navaří a napečou pro vnoučátka, něco si odnesete i domů. Když takhle zajdete jeden víkend k jedněm rodičům a za 14 dní k druhým, udělá to pěknou částku za jídlo 🙂. Dalo by se říct, když jste takoví výletníci, že by to mohl být príma výlet s benefitem 🙂.

anickajirka
autor
5. únor 2015

@katerinap1978 vztahy jsou výborné, jen pracují,, takže mo času nemají, ale jednou tdně tam jsme na obědě 🙂

marcicek84
5. únor 2015

@anickajirka - tak jako když nestihneš oplevat, tak se to taky nezblázní, stačí jednou za čas,aby to úplně nezarostlo a v létě zalévat, nasadíš brambory, mrkev, ředkvičky, rajčata,papriky, okurky,hrášek, cibuli, česnek, dýně, kedlubny, ten základ prostě, čas to vezme, ale zad tolik ne, ale ušetříš, i na těch slepicích a králíkách, třeba kačeny i husy by se daly,pokrmíš slepice zbytkama a šrotem, králíky trávou a senem, to posusíš v létě na zimu a máš ve stodole, zrní pro králíky i slepice, králík pije i kávu s mlékem a chlebem,horší to pak je se zabíjením,my to nechováme, protože manžel by to nezabil,ale zabil by to můj tatka, ale už má taky roky, třeba by to za králíka zabil soused...jako zkus, sadí se na jaře, po zmrzlých, to je na těch semínkých napsané...to se naučíš,ono to roste samo...

saminomimino
5. únor 2015

Vijít se zcela výjmečně dá,když manžel došel o práci tak jsme jako 5 člená rodina tenkrát vyšli s půlkou co normálně a nic nám kupodivu nechybělo.
Základ je vyškrtat co by mohlo počkat,byť jden kroužek zaplatit později máte něco k dobru.Co do péče o miminko je škoda že nekojíš a nelátkuješ,látkování ušetří opravdu hooodě,kojení taky ale chápu že né vždy jde..
U nás nejvíc padá za jídlo,na něm nešetříme,kupujeme střídmě ale kvalitní,takže drahé,pokud to máte taky tak,tak přejít dočasně na levnější varianty,neutrácet za sladké a pod,nahradit t pečení,vařením pudinků a pod.Havlně si vše dobře proplánovat,návrhy jídelníčků na celý měsíc a přibližné ceny,např,místo přesnídávek mixovat domácí ovodce a pod....