Jakou střední školu vybrat?

kikina9
10. led 2020

Dcerka je sice teprve v 7.třídě, ještě minulý rok měla vyznamenání, teď se ale zhoršila, vychází jí na vysvědčení asi 4 trojky. Už pomalu začínám přemýšlet, kam by mohla jít po základce. Dcerka by nejraději byla učitelka v mateřské škole nebo vychovatelka, ale pokud se ve škole nezlepší, tak na to asi může zapomenout, na pedagogickou školu ji skoro určitě nepřijmou. Ale jak tak přemýšlím, vůbec mě nenapadá, kam by po škole mohla jít. Kadeřnice, kosmetička, cukrářka ani kuchařka by být nebavilo, a jinak tady moc učebních oborů vhodných pro dívky není. Myslíte, že má šanci se dostat třeba na zdravotní školu nebo obchodní akademii i s takovýma známkama? Samozřejmě ji budu tlačit, aby se ve škole zlepšila, a doufám, že se jí to povede, ale kdyby ne, kam ji dát? Máte některá holky, které se učí podobně jako dcerka, a jakou školu dělaly nebo dělají? Děkuji.

hankaviki
10. led 2020

@kikina9 dostane se úplně v pohodě

kikina9
autor
10. led 2020

@hankaviki Moc děkuji, přece jenom bych byla ráda, kdyby měla maturitu 🙂

sigyn
10. led 2020

Hodně záleží, jak vysokou laťku mají nastavené střední školy. Někde si mohou studenty vybírat, někde jsou rádi, že naplní kapacitu (a to se netýká jen učňáků). Dětí je méně a školy potřebují zaplnit třídy, aby dostaly co nejvíce peněz od státu. Takže zatímco třeba před 10 lety by s trojkami na vysvědčení mohla OA zapomenou, dneska už by to takový problém nebyl. Hlavní je, aby ji obor bavil, aby pak došla k maturitě. 🙂

theuska29
10. led 2020

Na mateřinky je důležité udělat přijímačky. Holčiny, studující se mnou, měly i čtyřky na základce. 😎

kikina9
autor
10. led 2020

@theuska29 A můžu se zeptat, kde studujete? A je důležité umět hrát na nějaký hudební nástroj?

jako_mala_holka
10. led 2020

V pohode jsem se dostala na zdravku i s par trojkama, zvladla jsem ji taky v pohode a pokracovala jsem i dal na VOS... na stredni jsem nastupovala cca 13 let zpet, docela se to v te dobe hrotilo a bylo to ok 😉

aneta15
10. led 2020

@sigyn ja měla před 20 roky v devitce 3 trojky a na obchodku jsem se dostala v pohodě, musela jsem tedy dělat zkousky. Maturovala jsem s vyznamenanim. Ono i záleží jake má základka nároky. Třeba ta v našem městě je vyhlášena náročností.

eviicka
10. led 2020

No s pár trojkama by se v dnešní době měla dostat fakt téměř všude (samozřejmě pokud udělá přijímačky). Teda neznám situaci ve všech regionech ČR, ale fakt to nejsou známky pro odborné učiliště (a to nebyly ani za mě, v devadesátých letech).
Jinak samozřejmě pokud má na lepší známky, tak ji motivuj, to nebude nikdy na škodu.
Výběr bych hlavně směřovala podle jejich zájmů, vyberte školu/y zjistěte si podmínky přijetí a uvidíte (např. hudební nástroj apod.).

dominika1986
10. led 2020

Jak už tady bylo řečeno, na školu typu obchodní akademie se velmi pravděpodobně dostane bez problému. Určitě tam bude řada dětí s horšími známkami. Důležité je dobře si vybrat obor a pak studium dokončit. Bohužel je dnes řada studentů, kteří stylem "to mě nebaví, tamto mě nebaví" vystřídají během pár let třeba 3 různé školy nebo obory a nakonec ve 20 končí se základním vzděláním...a na druhé straně znám i lidi, kteří měli nejprve "jenom" SOŠ a nakonec to dotáhli až na magistra či dokonce k doktorátu.

lv
10. led 2020

@dominika1986
@aneta15 fakt koukám, jsem už stara ☺️ za mě se na OA dostali jen jedničkari, max s 1-2 dvojkama

kikina9
autor
10. led 2020

@lv přesně tak, koukla jsem a jsme stejně staré 😀 Já mám OA, a tehdy tam opravdu chodili jenom děti s dobrým prospěchem. My jsme ale byli silné ročníky, a školy si mohly vybírat. Ale dcera už taky začíná být silný ročník, tak mám právě obavu, že to bude stejně...

theuska29
10. led 2020

@kikina9 Studovala jsem předškolní pedagogiku v Berouně 🙂 Už je to tedy déle, ale co vím, tak se to moc nezměnilo. Na nástroj není třeba umět, naučí až tam (klavír, flétna a dobrovolně kytara) 🙂

kikina9
autor
10. led 2020

@theuska29 Děkuji 🙂

lv
10. led 2020

@kikina9 a nebyli to nic lehkého, tenkrát

eithelwing
10. led 2020

Nemám zkušenost jako matka, ale učitelka 2. stupně. Podle mě pár trojek není katastrofa. Děti v tomto věku povolí. Zjistěte si hlavně, co bude v přijímačkách, a pak se jen na škole udržet.
Mela jsem horší žáky, dostali se, ale když se nevzpamatovali, měli problém udělat prvák.

g_m
10. led 2020

Učím na SŠ, kde je i obor předškolní a mimoškolní pedagogika. Každá škola má svá kritéria a funguje to různě např. hra na hudební nástroj. Doporučuji zajít na den otevřených dveří a informovat se. Stejně jako si zjistěte, jestli ten obor má i povinnou maturitu z matematiky, ať vás to pak nepřekvapí, i když při bystrosti naší vlády to bude za chvíli zase jinak 😉
Trojky nejsou nic šíleného, spíš bych dceru motivovala, že pokud tohle je směr, kterým chce jít, tak musí zamakat...
A já obchodku nedoporučím, z VŠ leze každým rokem šílené množství otitulovaných absolventů v tomto směru (ekonomika, marketing apod.), takže střední škola už je o ničem a bohužel dost těchto studentů pak končí za kasou.
Primárně bych ale nechala, ať si ona vybere, i kdyby měla jít na učební obor. V každé třídě máme nějaké dítko, kterému by na oboru bylo mnohem líp, ale rodiče ho chtějí za každou cenu dotlačit k maturitě a ti studenti jsou celé 4 roky nešťastní a pak stejně končí u pásu nebo výše zmíněné kasy... Takže raději na obor, i když pro holky je to bída...

dominika1986
10. led 2020

@lv kolegyně (nyní už v důchodu) dokonce vyprávěla, že před lety se šly často žákyně se samými jedničkami učit na kadeřnice, že dokonce i požadavky na učební obory byly přísnější...
Jo, časy se mění, bohužel v tomto ohledu ne příliš k lepšímu...

zelenoockaa
10. led 2020

Trojky nejsou žádná hrůza. Já je měla taky a normálně jsem udělala maturitu v oboru sociální a výchovná činnost s vyznamenáním a následně Bc i Mgr bez větších obtíží.

zelenoockaa
10. led 2020

@lv dnes už se tolik na známky nekouká, zásadní jsou přijímací zkoušky. Ono se není čemu divit, rozdíly mezi základkami jsou obrovské a známkování nemusí být objektivní.

radkaem
10. led 2020

Mám střední pedagogickou školu. Školy se teď o děti dost perou. Mohla by se tam dostat. Vůbec bych to nezavrhovala. Tato škola má široké uplatnění. Stačí vybrat správný obor.

aneta15
10. led 2020

@lv taky jsem se lekla, že už je to 20 let 😂😂😂 je to šílený

mariegroth
10. led 2020

A jake predmety ji nejdou/nebavi a naopak jdou a bavi? Ono taky na zakladce mas vsechno a logicky ne kazde dite ve vsem vynika. Mne nikdy nebavila matika a fyzika, ale chtela jsem na gympl, tak jsem si vybrala jazykovy.

fiiif
11. led 2020

Upřímně řečeno, by hlavně mela chtit ona.. Vy ji sice muzete poradit, ale ona se rozhoduje o budoucim zivote a kdyz ji vy natlacite do skoly, kde behem par mesicu zjistí že tohle teda ne.. Tak co pak? A verte i s trojkami se dostane na dobrou školu, vsude se uz delaji prijmacky takže nějaké znamky na ZŠ jsou uz jedno

sonaxoxo
11. led 2020

@lv za nas to same,pred 20 lety 1max.2.spoluzacka nevzali a to mela fakt dobre znamky.po par letech brali pomalu vsechno.Dneska mi prijde ze berou I ctyrkare na stredni.to za nas absolutne nebylo

pavcatko
11. led 2020

Studovala jsem sice VOS pedagogickou ale byli jsme zároveň se střední pedagogickou. S trojkami se dostane, na pedagu jsou důležité jejich prijimacky-neco namalovat, tv a pak umět zazpívat pár pisnicek(nastroj potřeba není, bude se ho na střední ucit)... V dnešní době je vše o prijimackach, body za známky uz tolik roli nehrají....

zelenoockaa
11. led 2020

@sonaxoxo dnes jde hlavně o to, že jsou peníze na množství žáků. Takže střední školy naberou třeba dvě třídy prváků po třiceti lidech a do druháku jixh jde 3/4 a k maturitě dojde polovina... Teda tak to bylo u nás na škole🙂

sonaxoxo
11. led 2020

@zelenoockaa tak co vim,takhle to u nas nebylo.Tak asi kazda skola to ma jinak.🙂

zelenoockaa
11. led 2020

@sonaxoxo Však píšu že je to teď jinak 🙂. Pokud dobře čtu tak nahoře píšeš, že jsi na střední nastupovala před dvaceti lety? Já před dvanácti... Kdy se změnilo financování škol nemám tušení 🙂

mandala
11. led 2020

@radkaem No, asi jak kde, u nás se na padák jen tak někdo nedostane, protože je velký zájem. Naopak na zdravku se dostane snad každý, chodí tam holky i se 4.
@kikina9 Na pedagogické k přijímačkám si vybere zkoušku buď z TV, HV nebo VV.
Ono je teď všechno jinak než za nás, já šla s jednou trojkou na učňák, od dcery ze třídy se hlásí na střední se čtyřkami, což mě hlava nebere, ale tak každého věc...

wendyp
13. led 2020

S trojkama se muze dostat v pohodě. Ale kam ji dát mi přijde jako opravu špatná otázka.. Spíš ji samotnou bych vedla k tomu aby se za ty 2 roky ona uměla rozhodnout ne vy. Vy ji na té životní cestě těžko budete porad svítit 😊😊 pořádají se různé burzy středních skol apod. Ale ja se s trojkama dostala i na veterinu o ktere se pořád říkalo jak musi byt člověk jedničkar 😁