Sourozenci - narozeniny staršího a svátek mladšího ve stejný den. Máte to tak někdo?

denuliss
25. led 2024

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo v rodině, že by sourozenci měli v jeden den oslavu narozenin a svátku. Jsem těhotná a líbí se mi jméno, které má svátek v den, kdy se narodil starší syn.
Přišlo mi to jako hezká spojitost, ale přemýšlím i nad tím, jestli to bude v pohodě do budoucna. Aby staršímu nebylo třeba líto, že narozeniny nejsou jen jeho dnem ale i dnem, kdy by mladší slavil svátek, takže by vlastně slavili spolu.
Máte to takto někdo? A dali byste takové jméno, kdyby se vám líbilo a vycházelo by to takto?
Ještě mě napadlo vymyslet to tak, že by mladší slavil svátek v jiný den, v zahraničí má tohle jméno svátek v jiném měsíci.
Děkuji Vám za případné zkušenosti.

kupi
25. led 2024

@denuliss ano, sestřenice to tak má, jeji mladší dcera má svátek ve stejný den jako starší syn narozeniny, ale oni svatky moc neřeší, takže v podstatě ten den slaví jen syn a holcina dostane jen nějakou sladkost, nebo maličkost

azanka
25. led 2024

Já mám narozeniny ve stejný den jako jedno dítě. Muž je den od mladšího a ve stejný den má starší svátek. Jsme s tím všichni v pohodě, aspoň se to sfoukne najednou 😁. O mých narozeninách už nikdo neví, ale s tim jsem taky v míru, stejně už neni co slavit.

veronicka89
25. led 2024

Opravdu nekomu záleží na dnu kdy se předá čokoláda popřípadě květina, aby nedal jméno se kterým bude celyzivot dána osoba zit a prezentovat se jim ???

westie
25. led 2024

Máme to velmi podobně - starsi syn má narozeniny den po svátků mladší dcery. Jméno dcery byla jasná volba od začátku, i když i nad tímto jsme přemýšleli. Ale starší syn má čtyři dny před tím taky svátek a po těchto oslavách jsou za pár týdnů Vánoce. Zvykli jsme si, že my s dětmi slavíme vše zvlášť - v den narozenin/svátků dětem popřejeme já s manželem, dáme dárek a máme dortík. Obecně starší syn dost žárlí na ségru, ale toto naopak má rád, že se pořád něco slaví. A je pro něj nejdůležitější, že má pak jednu velkou oslavu s rodinou, což nikdy není v den narozenin, ale nějaký následující víkend. A na této oslavě nám širší rodina popřeje všem, protože se většinou nevidíme od mých a manželových narozenin, které máme měsíc před synem. A pak má druhou oslavu s kamarády, což je taky v jiný den. A v den jeho narozenin ještě chodí čert a Mikuláš, takže o zážitky není nouze😁
A do budoucna nechám na dětech, jestli budou chtít svoje oslavy nějak spojovat nebo ne. Jsou zvyklí, že některé oslavy v rodině jsou společné, ale taky mají jen svoji oslavu, kam jejich kamarádi přišli hlavně za nimi a oni jsou tou "hvězdou večera".
Slavit to v jiný den, než je v CR běžné mi přijde jako zbytečná komplikace, protože stejně si všichni vzpomenou v den českého svátku.
Na našich dětech vidím, jak jsou děti přizpůsobivé, když jim dá člověk možnost to udělat podle nich, tam kde to jde když to jde - jak chtějí oslavit narozky a svátek - spolu/zvlášť. A tam kde to nejde v klidu říct proč

veronicka89
25. led 2024

Jako klidně se to muze udělat tak ze na svátek dostane dite drobnost den dopředu večer...a narozeninové dite ma svůj den
...

veronicka89
25. led 2024

Já při výběru jmena ani 1 ditete nemela kalendář v ruce ...me to bylo uplne jedno kdy slaví ( do ted nevím z hlavy kdy deti svátky slavi) a jestli tam vubec někde jsou...

veru181
26. led 2024

@veronicka89 Někdo třeba slaví svátky víc než jen čokoládou nebo kytkou 🙂 U nás je to nějaký menší dárek, ale je pravda, že kvůli tomu nemíváme samostatnou oslavu - popřejeme, jak se potkáme.

veru181
26. led 2024

@denuliss Také jsem trochu řešila. Nakonec to máme tak, že mladší má narozeniny, za osm dni starší svátek a za dalších osm dni mladší svátek. Když jsme váhali o výběru jména, někdo mi dal hezkou radu - záleží, jak to naučíš děti vnímat, jestli to problém je nebo ne 🙂

nellinka123
26. led 2024

My jsme zvyklý oslavy spojovat, třeba na mé narozeniny se slaví i svátek st.syna, na jeho narozeniny zase i narozeniny mé mamky. A když jsme vybírali jméno mladšímu, bylo ve výběru i takové, které je 5 dní od narozenin st.syna, takže bychom oslavu sloučili 🙂 my třeba jména řešili tím stylem, aby byl svátek aspoň o něco později než narozeniny atd. Ale oslavy potom spojujeme. Zase tedy my neměli vyloženě žádné vysněné jméno, které bychom dali tak jako tak.

kacka1994
26. led 2024

Vubec neresim, kdy ma dite svatek 🙂 Proste jsme vybirali jmena tak, aby se nam a snad i jim jednou libila. Dve moje deti treba maji svatky, narozky a Vanoce dohromady v jednom mesici (nebo rposte behem 30 dni), starsi dva se narodili den po sobe a taky jsem pri poceti neresila, jestli tomu nejstarsimu nebude lito, ze to nejsou jen jeho oslavy narozenin :D

kristyn86
Autor odpověď smazal
Zobraz
izz76
26. led 2024

Vůbec bych to neřešila,dětem jsem vybírala jména,podle toho jaké se mi líbí, ne podle svátku.. U nás v rodině se svátky moc neprozivají a když už se slaví,tak společne s nějakýma narozeninama. Takže bych to spis brala jako výhodu.

sarihy
26. led 2024

Neřešila bych, prostě spojit oslavu. My třeba měli vybrané klučičí jméno takové, které byl týden od termínu porodu daného dítěte...a prostě co no, líbilo se nám to jméno.

kristyn86
26. led 2024

My na slaveni moc nejsme,oslavy spojujeme. Slavime ale i s prarodici a sourozenci,netere atd...Ja mam narozeniny 15.10, syn 14.10. a dcera ma 5.10 svatek. Muj bracha ma svatek tez v rijnu a svagrova taky.Takze to spojime na nejblizsi vikend. Detem navic vyhovovalo,ze kazdy dostal darek 😀 Dort jen k narozeninam. Nekdy ma jen syn,nekdy je nas spolecny. Ale 2 dorty bychom nesnedli,bojujeme i s tim jednim. No a v breznu ma syn 7.3 svatek a dcera 15.3 narozeniny. Takze se to takhle prohodi 😀
Neresila bych to. Je to fakt jedno. A jak to budete slavit je na vas. Jestli zvlast nebo dohromady.

krisstina93
26. led 2024

Já svátky moc neřešila. Až když sem pojmenovala třetí dítě sem si všimla, ze všechny děti mají svátek měsíc od narozenin :D takže my slavime každý měsíc někoho 🤣 jako já mám oslavy rada, tak mi to vyhovuje, aspoň je záminka, aby se všichni sešli.

xxx3d
26. led 2024

@denuliss pamatuji si tvoji diskuzi o výběru jmen, já bych teda na tvém místě, z toho, co jsi psala vybrala raději to druhé jméno (Medard) než Patrika, protože to propojení s vaší svatbou mně osobně přijde lepší, než to, že Dominik bude mít narozeniny a zároveň jeho bráška svátek.
to, že v zahraničí má nějaké jméno svátek v jiný den bych nechala být, pokud v tom zahraničí žít nebudete.
a klukům by to vadit mohlo, stejně jako nemuselo.
jméno bych vybrala podle intuice, ještě je čas, třeba to ještě změníš, ten výběr jména
💛

me_druhe_ja
26. led 2024

@veronicka89 třeba ve Francii se svátky neslavi a je klid. ;-D mě to teda vyhovuje, já ty svátky nikdy neměla ráda. Syn se narodil na svůj svátek a dcera tři dny po něm, skoda, že jí to nevyslo taky na stejnej den 😀

tereza0111
26. led 2024

Nevadilo by mi to a jmeno bych klidne dala. Ale svatky slavime max. cokoladnou, pravidelne spis uplne zapomeneme. Na druhou stranu, sestrenice ma svatek ve stejny den jako dcera narozky, jeji rodice jeji svatek prozivaji. Holky jsou od sebe rok, takze kdyz byly malickate nejak se to zacalo spojovat. A me to uz ted docela sejri, ze se delam s velkou oslavou narozenin, chci aby to byl dcerin top den a vzdycky se k tomu pricpou, abychom nezapomneli ze XY ma svatek a ze se bude slavit taky jeji svatek..

pilzzee
26. led 2024

@veronicka89 Taky jsem nejakou dobu netusila, kdy ma syn svatek 😀 A mne osobne teda slaveni svatku prijde jako totalni kravina, kor kdyz se nekomu jeho jmeno nelibi. Na tom, ze to nekdo napsal do kalendare, na tom neni co k slaveni podle me.

pilzzee
26. led 2024

@me_druhe_ja Dcera se narodila 9 dni pred svym svatkem, je mi to uplne jedno a slavit to budeme samozrejme jenom jednou v den narozenin 😀

veruuu_kubesovic
26. led 2024

moje děti mají netradiční jména, ale my svátky nějak neprožíváme - prostě jsme se shodli na těvh jménech i to považuju za úspěch 😀 dcera má svátek 2 měsíce před narozeninami (kdyby byla Anabela má svátek 3 dny před narozeninami), syn 2 měsíce po narozeninách...
A nějak nechápu pointu - slavit narozeniny - to je přece diametrálně odlišné než slavit svátek? to bys mohla potom slavit kde jaký svátek a že jich v kalendáři je...

evellin123
26. led 2024

@denuliss ahojky, manžel má svatek a v ten den se narodil nás prvorozený syn,dokonce jsem ten den vtipkovala, že to má dárek k svátku od mě 🤗. Jako určitě to ničemu nebrání myslím na oba dva a dostanou dárky oba.

rebe
26. led 2024

Mladší dcera se narodila tři dny před svátkem starší. Dost dlouho na to, abychom mohli jednu slavit jeden víkend a druhou ten následující. Nikdy se to nestalo, chtějí mít oslavu společnou. Syn se narodil na můj svátek a slavíme spolu. A svátek syn dobrovolně slaví o měíc později, aby mohl mít společnou oslavu se sestřičkou. Asi to neplatí obecně, ale sdílím zkušenost s dětmi, které milují společné oslavy a vyžadují je. A že pokud ne, není probém svátek oslavit klidně o měsíc později.

cilkat
26. led 2024

My teda nemáme svátky a narozeniny úplně ve stejný den, ale každý z rodiny něco slavím v první půlce dubna a pak na přelomu října a listoadu. Takže oslavy děláme hromadné... Vlastně větší problém s žárlením máme, pokud něco dostane jen jede n adruhý nic.

denuliss
autor
26. led 2024

@xxx3d Tady jde hlavně o to, že jméno Patrik se mi líbilo vždycky, měli jsme ho ve výběru už u prvního syna. Je to jméno, u kterého je větší pravděpodobnost, že s ním syn bude spokojený, u toho Medarda mám trochu obavy, že by se nemuselo líbit a nejsem si tedy jistá, jestli raději nezvolit obvyklejší jméno.

denuliss
autor
26. led 2024

@veronicka89 U nás v rodině se svátky slaví nejen čokoládou, ale i nějakým menším dárkem. A mě se těch jmen líbí víc, ale tohle jméno jsme měli ve výběru už i u prvního syna, tak mě to k tomu jménu tak nějak víc táhne, tak jsem chtěla vědět, jestli to někdo takto v rodině má a děti na sebe nežárlí.

eviicka
26. led 2024

Já to uvítala, mladší syn má svátek dva dny po starším (a naopak starší 14 dni pred narozeninami mladšího). A vyhovuje nám to, ale my nejsme zvyklý dělat nějaké velké oslavy narozenin, takže v rámci rodiny dostanou dárek ve svůj den.
V rámci širší rodiny dostávají dárek oba najednou, takže si alespoň nezávidí, že jeden má a druhý ne.

Toto bych vůbec neřešila, ale stalo se v rodině, že muž měl vysněné holčičí jméno, jeho manželce se líbilo... ...no a hádejte který den ho porodila, no dali ji ho 🙂.