Místo narozeninových dárků peníze, jak jste řešily?

kukokuko
21. dub 2018

Holky,
blíží se 1. narozeniny našeho prcka. Nechci, aby dostával zbytečné dárky, vše má, hraček moře, asi to znáte..Raději bych pro něj dostala peníze do jeho kasičky, kterou mu chci pořídit🙂 A z těch pak průběžně pořizovala něco co opravdu užije nebo když ho někde něco zaujme, tak potom mu takovou hračku třeba pořídit. Řešily jste něco podobného a jak jste to šikovně sdělily pozvaným? Něco ve smyslu "Nelamte si hlavu s dárky na moji narozeninvou oslavu. Pokud chcete, tak mi můžete hodit pár kaček do prasátka🙂)"
Předem díky za inspiraci a pěkný den

oveckaluky
21. dub 2018

To mi přijde divné, k prvním narozeninám...kdyby mu bylo deset, dvanáct, ale k prvním...nevím.

martinka1996
22. dub 2018

První bych neřešila, ať si mu da každý co chce, ale při dalších bych se s rodinou domluvila a udělala to tak jak chcete vy nebo zvolila nějaký kompromis 🙂

kafr
22. dub 2018

Vymyslela bych předem, co většího potřebuje a domluvila se s rodinou, že přispějí. Jestli chtějí koupit navic nějakou drobnost, to už nechám na nich. U nás (řeším synovce, vlastní teprve čekáme) je vždy pro prtě největší zábava trhání papíru, takže zásadně balíme, žádné taštičky.
Děláme to tak vlastně i mezi dospělíma - v podstatě se darují peníze, ale na nějakou konkrétní věc, která se rovnou koupí. Darovat jen tak peníze bylo trapné, zvlášť, když se pak ustálil nějaký objem hotovosti - dělali jsme si srandu, že tu putovní 1000,- ani nebudem vyndávat z té hezké obálky (taky putovní).

eldrag
22. dub 2018

vymysleli jsme předem co chceme, rozhodili mezi rodinu a bylo, funguje to tak do dnes na vanoce i narozeniny

nikolavod
22. dub 2018

Na 1.narozeniny bych peníze nechtěla. Naše malá si užila i trhání balícího papíru😉

veruli03
22. dub 2018

Kamarádka má chlapečka, a dělali to samé. Teda to alespoň chtěli, babičky dědečci atd sice donesli i nějakou maličkost ale prcek dostal převážně penízky a za ty se mu potom koupilo nějaké kolo tuším...

veruli03
22. dub 2018

Mě to přijde rozumné... Ale je jasné že dítě jen peníze dostat nemůže.. z toho by pak nic neměl... Ale pár dárků a peníze to mi přijde jako rozumnější nápad ale tak sama děti nemám... Ale udělala bych to samé.

ladyhacek
22. dub 2018

Většinou řekněme ( normálně na férovou) že by potřeboval nebo se mu hodilo to a to ať hračka či oblečení dáme třeba pár věcí na výběr a rodina koupí. Teď je třetím narozeninám jsme řekli ať nic nekupuji že chceme pro něj velkou trampolínu tak ať přispějí na tu že vše má. Stejně dostal pár věcí, ale užitečných. Knížky , nějakou spol.hru....

Třeba to tak děláme i na Vánoce sestra nechtěla věřit že doktorka a počítadlo pro něj budou trhák ale koupili to a jak pak "cucela" že si s tím fakt vyhraje 🙂

My třeba mysleli i do předu a nejakebdarky schovali a dávali postupně samozřejmě až po vybalení.
Jak se to tu píše pro dítě je velký dar trhací papír přijdeme smutné aby nedostal nic. Stejně jako jsme to měli s tou trampolínou ještě drobnost k tomu měl a thal

zelenaesmolda
22. dub 2018

ja bych koupila nejakou drobnost a zbytek bych asi taky resila penezma,to rocni dite tomu jeste fakt nerozumi ze ma narozeniny a ma dostat nejake darky

zuzalinkak
22. dub 2018

Peníze jsou zvláštní pro dítě. My jsme to vždycky promysleli a na větší věci nechali přispět nebo je rovnou objednali babičkám atd. Lepší než aby dostal miliardu malých blbostí.
K Vánocům i narozeninám jsme vymysleli co tak v průběhu roku bude potřebovat z těch "lepších" dražších věcí a nechali koupit nebo si přispět na ni a každému řekli ať koupí třeba ještě jednu malou drobnost. Byly to např. větší postel do pokojíku, povlečení, peřiny, sporťák, odrážedlo, kolo, helma, autosedačka, hrací stoleček, koberec se silnicema, velká parkovací garáž, ponk, teď se nám budou všichni skládat na hřiště na zahradu k 3. narozeninám. Všichni spokojení, že se nenakupujou blbosti a každý ještě koupil drobnost podle svého. 🙂)

kukokuko
autor
22. dub 2018

Holky, díky za názory...Určitě se nestane, že nedostane nic a nebude si užívat trhání balicího papíru, to je jasné..Já mám pro něj dárky vytipované a něco z toho dám rodině, aby mu to předali a užili si to darování..Ale aby se mu sešlo zase spoustu zbytečných hraček a oblečení, tak to nechci. On opravdu vše má a co roční dítě potřebuje za větší věci? Nic..Až bude větší, tak samozřejmě něco do pokojíčku, odrážedlo, kolo atd. atd..Jenže teď z toho stejně nemá rozum a nejvíc ho fakt zaujme ten balicí papír. Viz Vánoce, kdy hned kousek ochutnul a druhý den jsem to našli v plíně:D

jbzirafa
22. dub 2018

Nerozumim s čim chcete přesně poradit? Normalně jim to řekněte, ne?že chcete peníze,a plánujete pouzit později, že ted vše mate. u nás se normalne dávají peníze rodičům v obálce. A diteti jsou první narozeniny úplně fuk. Samozřejmě budou i dárky hmotné, stačí vymyslet drobnost.a dětem opravdu stačí něco rozbalit, když je dárků moc, stejne neví co dřív. U nás byla obrovska krabice plna balónků, zabalena do povlečení na peřinu (papír nestačil )i starší kluk byl nadseny, že rozbalovali tak velký dárek. Doporučte třeba bublifuk, míč, bábovku na pisek,kreslící potřeby. .nebo nějakou dobrotu, to taky udělají radost.

nekiaxy
22. dub 2018

Tak mne by treba prislo trapne rikat si o penize. Nemam to rada, a u deti? Mne to proste prijde takove chamtive, farek je pro dite, ne prispevek pro rodice. Ja vsem rikala, at koupi jen jednu malickost a rekla jsem, co nechceme. Kazdy chce videt, jak ma detatko radost z jeho darku. Takze u nas funguje to, ze kazdy da jeden darek, aby se dite nezahltilo, elektronicke hraci veci vicemene zakazane (nesnasim FP) a pokud chteji neco vetsiho, reknou nam predem, aby se to neseslo dvakrat.

pavlinakm
22. dub 2018

Ja si rekla o odráželo, babicka dle zvyku kupovala privesek na retizek(ale vybrala jsem si aby se mi libil). Ostatni donesli jen malickost(knizku, hracky na pisek, balonek..) a penize v obalce. Predem jsem rekla ze je pouziji na golfový kočárek a prvni boticky. To jsem chtela porizovat asi za 3mesice az to bude aktualni. Nikdo s tim nemel problem.

zelenaesmolda
22. dub 2018

@nekiaxy tak rocni dite z toho jeste nema rozum

linee
22. dub 2018

My to mame u druheho vyresene tak, ze uz u narozeni sdelime, aby nekupovali nic velkeho, protoze po prvni mame opravdu uplne vsechno a zakladame sporici ucet a kdo bude chtit, at k narozeni, Vanoce a narozeniny prispiva tam, ze mu to potom predame, resp. se z toho zafinancuje predelani pokojicku, az pujde do skoly, resp. bude vetsi. A drobnosti at klidne nosi kdo chce, co chce, samozrejme, ze nerikame, aby nenosili nic🙂 i tem darujicim je neprijemne prijit bez jakekoliv drobnosti nebo darku.

nekiaxy
22. dub 2018

@zelenaesmolda jasne, nevi, ze ma narozeniny. Ale vi, ze dostalo novou vec a ma z ni radost. A to chce vetsinou kazdy, kdo neco dava, videt, tesi se, ze udela radost, detem se jeate nedava z povinnosti. Ja povazuji za darky knizky, kostky, puzzle i vsechny drobnosti. Proste od ostatnich necekam prispevky na obleceni, boty a pokojicek. To nejsou darky pro takhle male dite, to jsou spis darky pro rodice a mam z toho radost ja nebo mozna dite skolou povinne. Ke svym narozeninam bych klidne rekla, ze nic nepotrebuji a at mi pridaji radsi na neco konkretniho pro deti. Ale asi jsem proste staromodni.

dc2015
22. dub 2018

Já bych to klidně řekla, ale těm opravdu blízkým. Souhlasím s tím, že dárky k tomu patří... Nicméně mému synovi udělal větší radost malý plastový bagr za 50 než Duplo za 500... A já to dělám tak, že když syn dostane drobnost a obálku s penězi, jde to na spořící účet, do obálky s jeho jménem. Na tu prostě nesaháme. Peníze dostane v dospělosti, my tam spoříme taky. Jednou tam bude snad hezká suma a může ji použít na studium, začátek do podnikání, na bydlení... zkrátka jako pomoc na start do života. Jednou to jistě ocení víc než 8krát Duplo.

Syn je jediné dítě v rodině zatím, takže má fakt všechno...

lucyp13
22. dub 2018

Ja bych spis vymyslela nejaky větší dárek at se rodina složí , tak to děláme my. K prvním narozeninám dostala motorku(pukylino) a Houpací prkno a byl klid, jako dat dárek , byť maly a pak jste peníze .... no nevim, samotné by se mi ti asi nelíbilo , spis bch přispěla rada na neco konkrétního

iveee
22. dub 2018

My mame stranku ma dejmidarek.cz, kde ma Maty svou zalozku a tam davam vse mozne, co potrebuje nebo by se libilo..od obleceni (napr.jen popis bodycka vel.80 apod.) az po dalsi veci..zajimave hracky, knizky, vychytavky, veci na zahradu aj. Kdyz si nekdo neco vybere,tak si to muze zarezervovat (ja nevidim kdo) a nestane se, ze by to dostal vickrat.

kassandra1
22. dub 2018

@dc2015 Spořící účet je už v dnešní době k ničemu a za 18 let už ty peníze nebudou mít žádnou hodnotu.

zelenaesmolda
22. dub 2018

@kassandra1 jo tak je jasne ze 50 000 ted je vic nez za 18 let ale porad je dobre mit nejake penize do zacatku a kdyz se spori opravdu od mala tak se to za ty roky nasbira

aktakd
22. dub 2018

Chapu tu myslenku, ale I ty prarodice chteji vnouceti udelat radost a videt, jak rozbaluje darek od nich. Uplne bych je o to neochuzovala. My to delame u syna (1 rok) zatim tak, ze my mu hracky skoro nekupujeme, protoze ocekavame, ze je bude dostavat od ostatnich. A davame mu praktictejsi veci (ucici vez, hrnecek, talirek, apod.) Celkem jsme mu koupili snad 3hracky a I tak jich mame hodne.

iulia
22. dub 2018

Jsem rovněž názoru, že peníze nejsou dárek pro dítě. My to řešíme u dětí (Syn a dcera) tak, že napíši seznam dárků, které by se nám líbily, odkaz, kde se dají koupit a rodina si je zarezervuje. A radost mají všichni. My např. hračky nebo sportovní vybavení prakticky nekupujeme. A jít na narozeninovou oslavu jen s obálkou nebo koupit drobnost a k tomu ještě hotovost. A kvuli drobnosti courat po netu nebo po obchodech.........

kamino
22. dub 2018

Já v tom problém nevidím - my jsme také chtěli spíše peníze, samozřejmě že každý donesl nějakou drobnost na trhání, ale v roce toho dítě opravdu moc nepotřebuje a peníze se pak hodí třeba ba ten nový sporťák, nebo na jiné praktičtější věci - samozřejmě záleží na finanční situaci rodiny, pokud nemusí šetřit a nevadí jim utrácet peníze za věci, které nejdou nutné, tak rozhodně v pořádku, ale za sebe beru spíše hotovost a utrácím za to co je aktuálně potřeba.. Starší děti už mají samozřejmě jiné představy a rodiče ví, čím udělat radost, ale v roce..

dc2015
22. dub 2018

@kassandra1 To ne, no... My za ty peníze postupně kupujeme zlaté investiční mince, popř. když se podaří našetřit víc, uvažujeme o koupi nějaké investiční nemovitosti... Ale to nevím, zas tolik tam není a vzhledem k tomu, že mě čeká druhá mateřská ani dlouho nebude. Takže asi zůstaneme u toho zlata. Nicméně to vždy jednou za čas a jinak je to prostě dané stranou.

dc2015
22. dub 2018

@zelenaesmolda Tak tak, navíc to jde postupně rozumně investovat.

codal
22. dub 2018

@kukokuko u nás buď dávám tipy nebo babičky koupi drobnost (knížka,bodicko apod.) a k tomu dají peníze. Stradame pak na větší dárky (zahradní prolézačka atd.)

normalnimatka
22. dub 2018

já se snažim dítě nezahlcovat, aby mu pak bylo co k těm narozeninám a vánocům dát. i tak s tím máme problém, protože prcek je těžce nehračkový dítě. mám schovanejch x hraček a teď zas dostane další...takže se mi to tady kupí. a to to opravdu omezuju. s jednou částí rodiny se dá domluvit, že opravdu nic nechcem, nebo něco praktickýho. ale zase by mi to bylo blbý i vůči prckoj, tak něco se zatím vždycky vymyslelo. s druhou částí rodiny to je složitější. snažíme se domlouvat, ale stejně to není moc podle našich představ...

linee
22. dub 2018

Holky,co vybirate tedy konkretni darky rodine pro prcky, v jake hodnote vybirate?