Místo narozeninových dárků peníze, jak jste řešily?

kukokuko
21. dub 2018

Holky,
blíží se 1. narozeniny našeho prcka. Nechci, aby dostával zbytečné dárky, vše má, hraček moře, asi to znáte..Raději bych pro něj dostala peníze do jeho kasičky, kterou mu chci pořídit🙂 A z těch pak průběžně pořizovala něco co opravdu užije nebo když ho někde něco zaujme, tak potom mu takovou hračku třeba pořídit. Řešily jste něco podobného a jak jste to šikovně sdělily pozvaným? Něco ve smyslu "Nelamte si hlavu s dárky na moji narozeninvou oslavu. Pokud chcete, tak mi můžete hodit pár kaček do prasátka🙂)"
Předem díky za inspiraci a pěkný den

janapetrvalska
22. dub 2018

no muj nazor je, ze rodic ma kupovat/zaopatrit co dite MUSI/POTREBUJE ... a narozeniny jsou o radosti, a davaji se veci dle uvazeni darce, pro radost ... jaksi se vytraci v dnesni dobe podstata veci .. NA DAROVANEHO KONE NEHLED ... a hlavne tim zaplacneme starosti rodicu

dora13
22. dub 2018

Ja celkem chapu, ze nechces, aby prarodice kupovali nejaky plastovy blbosti, ale asi bych zkusila aspon vymyslet nejaky konkretni darek, na ktery ti prispeji, nez na ne proste vybalit “hele, dejte nam penize a my je casem za neco pro dite utratime” — priznam se, ze byt na miste darujiciho, tak by me takovy zpusob davani darku moc netesil... Ale je to samozrejme vase vec, pokud vis, ze to babicky a dedecky nebude mrzet a budou s tim v pohode, tak proc ne🤷‍♀️

dora13
22. dub 2018

@linee tak treba ke tretim narozeninam nasi synkovi po dohode koupili Albi tuzku a k ni dve knizky, coz je asi 1500,- a tchyne takovy ten detsky kufr trunki a nejaky veci k mori, to byly asi 2000,- dohromady. Letos budou tchani kupovat kolo, ale budou se skladat i s prababickou, manzelovou sestrenici, proste cela tahle strana rodiny. Nedavam to direktivne, vzdycky spis tak navrhnu, co by se mi libilo a oni se toho bud chytnou nebo ne, proste se domlouvane🙂

zelenaesmolda
23. dub 2018

@dc2015 muj deda nam treba nikdy nedaval darky,odkladal nam penize stranou a me to ani neprislo,proste jsem na to byla zvykla.ze jsem od neho nikdy nedostala darek mi doslo az v dospelosti :D ale nasetrene penize se hodily.babicka vzdycky taky davala penize a k tomu nam dala treba sladkosti,byla jsem na to zvykla od mala tak mi to neprislo nic divneho,do dneska mam radsi kdyz si vyberu sama co chci.

marketa_sob
23. dub 2018

Já osobně mám problém s darováním peněz obecně, jen u svatby to beru - a i tam se snažíme předat to alespoň nějak originálně. Když dostaneme peníze my dva s manželem, tak to většinou dopadne tak, že je dáme do peněženky, že si teda za to něco vybereme a za týden tam peníze nejsou, protože za ně zaplatíme nějaký nákup 😒 Pro dcerku tedy peníze nechci a když už je dostaneme, snažím se za ně hned nakoupit hračky, které schovám do zásoby, aby peníze nezmizely ve "vzduchoprázdnu" :D No a s tím darováním, nekupuju žádné hračky ani knížky "jen tak". Takže si to nechávám na narozeniny a Vánoce. A rodině dávám konkrétní tipy na to, co koupit. Nebo když nechcete hmotné dárky, tak co třeba vstupenka do aqua parku, mirakula, do zoo? Jinak spoření pro děti neuznávám, nevěřím v budoucí hodnotu peněz. Myslím, že podstatné je mít vlastní nemovitost, pokud nebudu muset v pozdějším věku platit nájem, je velký předpoklad, že budu moci finančně pomoci dětem, pokud to budou potřebovat. Ale to už jsem se dostala od původní otázky trochu někam jinam 🙂

angelinie
23. dub 2018

Tak dokud je mimi malé, tak to možná ještě takhle jde. Ale představ si větší děťátko, dojdou mu na oslavu příbuzní a budou mu cpát místo dárků obálky s penězma :D Tak to by si asi hodně užil...u nás je to tak, že babičky mi pravidelně dají dopředu peníze a já koupím, co uznám za vhodné, co vím, že by děti chtěly / potřebovaly, zabalím dárečky a babičky je pak jen na oslavě předají. Funguje to perfektně, nedostáváme žádné blbinky, které by nám k ničemu nebyly, děti jsou spokojené a my také 🙂

peggy_5
23. dub 2018

My to mame s muzem domluvene tak, ze deem zalozime ucty a tam jim budem sporit "do zivota".. s prarodicema se dohodneme,ze darky ano,ale jen drobnosti jako knizky a tak..kdyz bude treba neco vetsiho jako kolo treba slozime se vsichni... pokud budou mit prarodice potrebu do deti vic investovat, budou mit moznost kdykoliv prispet jakoukoli castkou na jejich ucty... priklad budou chtit dát diteti darek za dva ticice,tak treba za ticku koupi knizky a drobnosti nebo jeden vetsi darek a druhou soupnou na ucet.. penize se diteti predaji treba k svatbe nebo tak aby mel zaklad do zivota... tak to delali nasi.. k narozeninam a vanocum jsem dostavala drobnosti a vzdycky neco ukozili a kdyz jsem se vdavala dostala jsem na vkladni kizce skoro pul mega - diky tomu jsme si mohki dovolit hypo.. nijak jsem netrpela nedostatkem hracek,protoze i tak se toho seslo vzdycky dost a dospelosti jsem byla vdecna ze to tak delali.. treba synovcum tchani za jejich 10 let zivota lego stavebnice asi za 150 tisic...a k cemu jim to je.. sestavili to jednou nektery ani to ne a kdyz je rozebrali, tak toho pulku poztraceli... ted lezi ve sklepe vsechno v jedny tasce a uz se nikdo nikdy nedopatra co k cemu patri aby to mohl sestavit znova...

zelenaesmolda
23. dub 2018

@marketa_sob no ja myslim,ze vam deti moc do budoucna nepodekuji kdyz nebudou mit nasetrene od vas ani korunu do zacatku protoze neuznavate budouci hodnotu penez...

dc2015
23. dub 2018

@zelenaesmolda Nám naši taky našetřili do začátku a v podstatě i díky tomu mohu v 29 čekat druhé dítě. Kamarádky, co nedostaly do začátku nic a studovaly taky 5 let magisterské teď plánují první, protože si na to musely nejprve našetřit. Navíc si myslím, že naše děti už dost možná nebudou mít VŠ zadarmo. A nechci, aby se pak musel syn zadlužit, když bude chtít studovat... A když ne, může si za to pořídit cokoliv jiného smysluplného... Nejsme ani chudí ani bohatí... Ale syn má hraček dost, myslím, že jednou spíš ocení jednodušší start do života než vzpomínku na to, jak se topil v hračkách, s kterými si ani nestíhal hrát...

dc2015
23. dub 2018

@marketa_sob Já to právě vnímám tak, že splácíme hypotéku a ještě dlouho budeme a až ji doplatíme, těžko dětem budeme moct pomoct jednorázovou větší částkou jen tak. Jak už jsem psala výš, když syn dostane obálku, dávám to stranou. Plus mám nastavený spořící trvalák na 500, to nás nezruinuje a sice to není horentní suma, ale lepší než nic. Nu a jednou mu to třeba pomůže k vlastnímu bydlení. Taky si myslím, že vlastní bydlení je důležité. A proto ho chci i pro vlastní děti... Hračky má, doma taky není zavřený... A já si zas ráda ledacos odpustím. Myslím tím věci pro sebe, hospody, umělé nehty apod.

zelenaesmolda
23. dub 2018

@dc2015 moje rec!

kassandra1
23. dub 2018

@zelenaesmolda Ale ono to opravdu nebude mít žádnou hodnotu 🙂 Na to člověk nemusí být žádný velký ekonom.

Já ani manžel jsme nedostali od rodičů nic, vystudovali VŠ, oba si koupili na hypo na svobodna svoje byty, splatili je za pár let a teď si k tomu ještě kupujeme společný dům. Čekáme druhé dítě a neumím si představit, že bych čekala až mi někdo na to přispěje. A stejně to vidím s dětmi, budou mít ruce, budou mít nohy, tak ať se taky postarají a nečekají co jim mamá a papá našetřili.
@dc2015

pajita
23. dub 2018

Pisu ke kazde udalosti co je potreba a co by zrovna vyuzila, ale stejne pocitej ze koupi co uznaji oni za vhodne... U nas to byli hracky/veci od 100 az po 1500,- ze bud at se slozi s nekym nebo at si vyberou jakou castku chteji dat/venovat/vybrat darek, stejne dali to co chteli, jen tchyne a svagr poslechli...

soleilll
23. dub 2018

@kukokuko Před každými narozeninami rozhlašuju po prarodičích, aby nám dali hotovost nebo pořídili konkrétní věc (my ji koupíme, oni ji zabalí a předají), ale nedaří se to stoprocentně realizovat. Moje strana rodiny je rozumná, bohužel manželova ne. Tam se domluvit nelze, protože tchýně zastává názor, že dítěti musí dát věcný dar a ještě se z něj musí posadit na zadek. Takže se nám krámy doma jen vrší. Zvlášť u druhého dítěte, které má 99% věcí po starším, je to peklo. Za měsíc nás čeká oslava 2. narozenim a už teď se děsím. Přitom ještě od loňska nemám rozdělané 3 dárky. Takže rozumní pochopí, s ostatními asi nehneš...

dora13
23. dub 2018

@kassandra1 tak ja nevim, my kupovali byt za hotove a velkou mirou nam rodice prispeli penezi, ktere nam nasetrili v prubehu let. Asi jinej gang🤷‍♀️😀 Samozrejme, ze kdyz se sporenim zacali, tak ty penize mely vyssi hodnotu, ale porad se dost hodily a pomohly nam.

marketa_sob
23. dub 2018

@zelenaesmolda my jsme s manželem od rodičů žádné velké naspořené peníze nedostali a rozhodně se za to na ně nezlobíme 🙂 Samozřejmě něco ke svatbě atd. ale ne částky, za které bychom mohli pořizovat bydlení atd. Brzy jsme si pořídili byt na hypo, teď koupili pozemek. Samozřejmě ano, je to složitější, než kdybychom dostali peníze od rodičů na "zlatém podnose". Musíme lépe počítat, promýšlet, ale nežijeme si špatně a věřím, že na sebe budeme jednou pyšní, že jsme to takto zvládli 🙂 Rodiče mohou pomáhat i jinak, než finančně 🙂 Ale jak jsem psala, toto je už na trochu jiné téma, než se autorka ptala.

marketa_sob
23. dub 2018

@dc2015 věřím, že naspořené peníze to mohly ulehčit, ale jde to i bez nich. My také už pár let bydlíme spolu a miminko jsme měli poměrně brzy (v mých 27 letech). Spíš to komplikuje ta VŠ... také mám tu zkušenost ze svého okolí, že kdo studuje, tak samozřejmě dítě odkládá na později. Jinak já také nejsem zastáncem zavalit dítě hračkama, ale peníze se nemusí investovat jen do hraček, ale do výletů, dovolených (já jsem pro ČR) atd.

zelenaesmolda
23. dub 2018

@marketa_sob tak samozrejme nikdo nemluvi o tom,ze by rodice meli nasetrit diteti na barak ale zase na druhou stranu je fajn kdyz ma dite aspon neco do zacatku at uz to pouzije na studium nebo bydleni atd

marketa_sob
23. dub 2018

@zelenaesmolda ale jo, vždyť pokud v tom vidí rodiče smysl, tak ať něco šetří. Já to prostě ekonomicky nevidím jako výhodné, takže nešetřím (stejný názor mám mimochodem i na spoření peněz na důchod). Jako milion dalších věcí kolem dětí si tohle musí každý rodič rozhodnout sám...

suzanna123
23. dub 2018

U nás to dělá moje babička, že dětem posílá peníze, ať jim něco koupím, protože sama nemá už sílu někde shánět dárky. A já jsem za to ráda, protože blbostí mají spoustu, my obecně moc na spoření nejsme, tak jim dávám stranou tyhle peníze. Ale nenapadlo by mě, někomu o to říkat a už vůbec ne s tím, že "dejte nám peníze a my mu koupíme něco, co mu udělá radost". To mi přijde, že bych každého leda nasr. Lepší dát tip, co by se mohlo hodit nebo líbit. A třeba to udělat naopak - nechat takhle nakoupit příbuzenstvo a ze svého dávat stranou, pokud vám jde o to šetření

dc2015
23. dub 2018

@kassandra1 Já to zas vnímám tak, že jsme rodina, nečekala jsem, co naši našetřili, taky jsme se přičinili sami, a to hodně, ne že by nám spadly miliony do klína. Ale prarodiče pomohli rodičům, rodiče nám a my teď všichni pomáháme prarodičům (např. jsme jim udělali u nás v domě samostatný byt, pomáháme s péčí o dědečka, nakoupit apod.) a jednou pomůžeme našim, až budou staří... Zkrátka si myslím, že rodina je tu od toho, ne aby jel každý na sebe, finančně i jinak. Ale to je o tom, kdo v čem vyrostl, jak co vnímá... Já jsem byla za pomoc vděčná a svým dětem chci pomoct také... Ale taky cítím odpovědnost za starší generaci... Zkrátka koloběh života. Ale to už jsem daleko od tématu 🙂

dixi86
23. dub 2018

První jsem neřešila, kdo chtěl, finančně přispěl ať k roku nebo již k narození. Tcháni např. od roka platí spoření. Záleží na domluvě a jak kdo chce. Někdo je rozumný a chápe, že peníze a nějaká drobnost stačí, někdo neřeší a kupuje pro mě zybtečné dárky a krámy. S tchýní to mám tak, že já koupím dárek, ona je zaplatí plus dokoupí něco podle sebe. Což je vcelku fajn, že koupím co chci a zároveň se babička nemusí stresovat co koupit..kdyby se všim byla tak fajn domluva jako s dárkama, byl by život fajn😉

kassandra1
24. dub 2018

@dc2015 To je sice hezký, ale to že budete 18 let dítěti ,,šudit,, po stokorunách, ho fakt nevyškubnete. Můj byt se jenom po třech letech prodává o 3 miliony dráž 🙂 Takže to mu našetříte tak akorát na kliky, úrok nula nula prd. Ale to je fakt už mimo téma.

kotty
24. dub 2018

Naše malá má taky všeho dost, ale nechávám to úplně na darujících. Někdo se dopředu zeptá, co by se hodilo, tak se domluvíme... někdo píjde rovnou s dárkem, o kterém si nějaký čas myslím své, ale to, že to není muj šálek kávy neznamená, že to budu zakazovat malé...a ti, kdo dávají peníze,tak ty drobnější si Ju naháže do prasátka a ty větší ji dáváme na účet. Pak má ještě jedno prasátko od mé sestry, a na něm má napsáno " Na první dovolenou bez rodičů :D " a místo dárků k svátku tam dostává penízky 🙂 Takže to opravdu necháváme na každém jak to pojme. Jinak sama si neumím představit, jak by se mi šlo na oslavu dítěti s takovým požadavkem... u svateb v dnešní době to chápu, i když se taky snažíme je darovat originálně a ne jen v přání nebo v obálce.

dc2015
24. dub 2018

@kassandra1 Tak ve zlatě to zas až tak na hodnotě neztrácí a myslím, že ani do budoucna ztrácet nebude... Investujeme tak jednou za rok, za dva... S tím, že se bojím investic do akcií a jsem spíš pro drahé kovy, popř. časem třeba menší nemovitost, kdyby se zadařilo... Ale jak říkám, to je o životních postojích, nikomu to nevnucuji. Myslím, že prostě v 18, 20, 25 mu bude užitečnější zlato než spoustu poztrácených a rozbitých hraček, ale jak už jsem psala výše, beru to z toho pohledu, že hraček má hodně, na výlety také jezdíme atp.

hani1234
24. dub 2018

Holky, my dávání “blbostí” zatrhli hned ze začátku .. Jsem asi divná, ale mě potěší , když malá dostane sušené ovoce, pletený svetřík od babičky .. U nás se hračky moc nenosí, malá jich hodně podědila a na hraní jich má opravdu jen minimum.. Já hračky vnímám jako hloupost.