Nechali byste spát dítě samo doma?

18. bře 2024

Ahoj všem, zajímají mě vaše názory...rok a půl staré dítě si usnulo v postýlce 11:20, v 11:30 musím být ve školce a vyzvednout starší dítě. Školku mám na dohled z okna, cesta tam trvá opravdu jednu minutu. Spící dítě mám na videochůvičce, kterou beru s sebou. Vyzvednutí ze školky trvá 10 minut. Když jsem ji přendala do kočáru nebo do nosítka, vzbudí se. Co byste dělaly vy?

etinka
18. bře 2024

Nechala bych ho spát doma v klidu, pokud máš chůvičku s sebou a hlavně bych to nepsala tady na MK😉.

somalicats
18. bře 2024

Ty z vás, co tu argumentujou dušením - fakt jste u svých mrňat seděly celou dobu jejich spánku a pozorovaly? Neberu novorozence a mladší kojence, ale starší kojence a batolata - jestli si představujete dušení tak, že začne nahlas chroptět a kašlat, tak to fakt nemusí být vždycky. Všechny děti jsem měla prakticky neustále pod dozorem do nějakých 6 měsíců věku (ve smyslu, že spaly v místnosti, kde jsem byla i já), pak už jsem je normálně dávala přes den spát do ložnice a neseděla jsem u nich, jen jsem čas od času mrkla, zda se už nebudí. Na 5 minut bych odešla v klidu, pokud by to nebylo v čase, kdy mají tendenci se budit, protože tak často jsem na ně nechodila koukat nikdy.

zekrt
18. bře 2024

@te_reza Já v těchto případech chodila vždy po schodech.

jajulin
18. bře 2024

@klokanka31 asi jak kdo žije, výtah u nás nikde není, cesta do školky je bez jakéhokoli přechodu silnice, zaseknutý klíč by se stihnul vyměnit atd. Dušení dítěte už mi připadá jako velká konspirace. To bych nemohla v noci ani na minutu zamhouřit oko, protože co kdyby? Ale chápu, mít jedno dítě nebo čtyři je v tomto konkrétním případu dost velký rozdíl. Přesně jak píše @antoinet , nedá se všechno dělat dokonale. Jinak já tohle nikdy nikdy praktikovat nemohla, protože školku máme 15 minut cesty a to už fakt nejde.
@krisstina93 autorka píše, že dítě je v postýlce a přepokládám, že ví, že z ní nevyleze.

hanahana
18. bře 2024

Pokud mladší usnul, tak jsme doma nechala v postýlce. Do školky a ze školky mě to trvalo cca 14 min autem. Vždy jsme volala manželovi, ze pokud se do 14 min neozvu a nedovola se mi, at sedá do auta a jede domu. Pracuje 10 min od domu. Nikdy nebylo potřeba a to bylo autem nebezpečnější než jit pesky. Nikdy se maly nevzbudil

tereza0111
18. bře 2024

Objektivne s tim asi problem neni, subjektivne jsem to nikdy neudelala. Vzdycky mi vytanuly mraky hororovych scenaru a mela bych strach. Nikdy nevis, jestli to nebude ten prvni okamzik, kdy najednou z postylky vyleze, predstavim si jak tam tech 10 minut hystericky place a ja se neobjevuju, ne, psychicky bych to neunesla. Bezela bych celou cestu se smrti v ocich. Ale ja jsem na tohle hrozny panikar, nekdo to dela bezna

treasurka
18. bře 2024

Já jsem nechávala spát, a šla jsem. Ta pravděpodobnost, že se začne dusit, nebo se stane nějaká hrůza je malinká, ale že když bych jí bývala vzbudila, tak už neusne, a bude mít blbej den ona i my všichni, to je jistota...

drep
18. bře 2024

Fakt by mě zajímalo, jakým mechanismem se začne dusit 18 měsíční dítě (a tedy nikoliv novorozenec) sám od sebe ve spánku. Nejela bych výtahem (to nejezdím ani teď, když nechávám doma pětiletou a vybíhám s košem/do zásilkovny), ale jinak ano, nechala a šla bych vyzvednout a bez hrůzy, hysterie a výčitek

krisstina93
18. bře 2024

@jajulin moje děti taky nevylezly z postýlky, do doby, než se jim to povedlo poprvé. Syn lehce po roce přelezl postýlku a spadl, taky sem to dopředu nevěděla a představa, ze takhle spadne a pak bude třeba 5 minut brecet na zemi a já se na to budu moct leda tak koukat na chuvicce… no osobně bych to neriskovala. Já si netroufám batole nechat doma, ani když jdu před barák pro balík, protože už vím, čeho jsou schopni během minuty.

hanka_12345
18. bře 2024

asi bych ho dala spat do kocaru kdyz vim ze musim odbehnout

dandaa
18. bře 2024

@krisstina93 nevím kdy to bylo ,ale dítě spalo v kočárku na terase ,vylezlo a spadlo do bazénu. Člověk nikdy neví ...

hanahana
18. bře 2024

@hanka_12345 a pak ho nechat spát v kočárku na chodbě nebo před školkou? U nás nereálné, do šatny se s kočárem nemohlo a některé třídy byly v patře bez výtahu

jajulin
18. bře 2024

@krisstina93 jasně, ale tohle už záleží na matce, jak moc zná své dítě a předvídá. Naše čtyři děti spaly v postýlce do 3 let a nikdy je ani nenapadlo vylézt. A taky toho nebyli fyzicky schopni, takže tohle riziko konkrétně u nás by nehrozilo. Děcka běžně spávali u babičky a u dědy, bez chůvičky. Babička chodila pravidelně kontrolovat, ale když se dítě vzbudilo a babi nikde, sedělo v postýlce a rozkoukávalo se po spaní, popř. zavolalo, zahoukalo, ve výjimečném případě zabrečelo. Ne každé dítě má touhu z postýlky hned vylézt.

zekrt
18. bře 2024

Já neměla videochůvičku a měla školku taky na dohled a taky jsem tam tak šla. Jen jsem nelezla do výtahu.

martinka_33
18. bře 2024

Nechala bych, vzdyt pri takove vzdalenostj je to stejne jako kdyz jdes z baraku na zahradu 😃 a to jsme nechavali malou spat a byli jsme na zahrade normalne.

holubinka
18. bře 2024

Nechala bych dítě spát a šla bych úplně v klidu. Proč by se zdravé dítě v tomto věku mělo dusit? A pravděpodobnost zlomení klíče, zaseknutí ve výtahu, přejetí autem apod. je tak mizivá, že to se mi úplně stejně může něco stát i doma.

lennus
18. bře 2024

Asi proč ne, jen bych možná byla v kontaktu s někým - manžel, maminka, dala bych vědět, kdy odcházím a kdy se vracím, kdyby se cokoliv stalo. Nejsem úzkostlivá, ani si nepředstavuju katastrofické scénáře, ale v situaci, kdy jsem venku, člověk nikdy neví - nehoda, můžu někomu pomáhat, cokoliv.

glitterglue
18. bře 2024

@hanahana ja jsem nechavala pred skolkou v kocarku bezne a nebyla jsem sama (skolka je oplocena).

Doma bych takhle male dite nenechala (nechala bych teprve ve veku, kdy by si na chvilku poradilo, kdyby se necekane vzbudilo - tzn. nedostalo by hysterak atd.). Mam tri deti a pocet deti pro me fakt neni omluva - mam jich tolik, abych se o ne dokazala adekvatne postarat.

martinka_33
18. bře 2024

@holubinka to me presne napadlo, jestli ty uzkostlive maminky maji zajistene kdyz je klepne pepka kdyz jsou samy doma s ditetem nebo jestli je nakde az manzel pri prichodu z práce 😮

martinka_33
18. bře 2024

@hanahana ja jsem teda mela vzdycky strach kdyz mala spala doma (v noci) a ja jsem jela pro muze na nadrazi. Ta cesta sice trvala 7 min dohromady, ale presne jsem mela strach ze me treba naboura nebo ze me bude kontrolovat policie a mala se mezitim vzbudi. Vzdycky jsem byla radsi kdyz byly doma i starsi deti, ty uz si vedely rady (dostaly jasne instrukce)

alianan
18. bře 2024

Nechala, navíc pokud dosáhne chůvička, tak nechápu, co řešíš.

My máme fakt velký pozemek kolem domu, když mi v poledne dítě usne, mám ho na obyčejné chůvičce a jde pracovat na zahradu, mám kvůli tomu chůvu s velkým dosahem. Jako kdyby to bylo malé mimino, tak ho vezmu sebou do kočáru , ale rok a půl staré dítě bych nechala v klidu spát doma.

nat
18. bře 2024

@martinka_33 No ono by se VAm pak mluvilo jinak kdyby vy jste sla jen do skoly pro dite nechala male doma a neco by se mu stalo,pak by jste mela stejny hrdy nazor?

autor
18. bře 2024

Děkuji všem za odpovědi. Diskuzi jsem zde zakládala, protože mě opravdu zajímalo, jak se kdo k tomu staví. Pár informací k situaci: výtah v paneláku nemáme, do školky jdu jen po chodníku (nejbližší silnice je asi 200 m, srážka s autem je nemožná). Dcera je v postýlce takové dětské, bez šprušlí, ona normálně vyleze tam i zpět, ale je zavřená v ložnici, kde jsou jen dvě zavřené skříně ke stropu, postel ode zdi ke zdi, zamčené okno, box s plenkami a koš na špinavé pleny, je to malá místnost a není tam co udělat/kam vylézt, co na sebe shodit. Když se probudí, vždycky se posadí, zavolá máma a čeká až dojdu (nepláče). Nějak si neumím představit, co by se mohlo stát. Že by se jen tak začala dusit ve spánku..nevím teda, nemocnou - zahleněnou bych ji doma nenechala. Kdyby přestala najednou dýchat, tak to nezjistím ani když jsem doma a mám ji na videochůvičce. Kolikrát videochůvičku nesleduju, jen poslouchám, jestli uslyším "mami" a čtu si se starším synem knížky nebo se synem odpočívám..závěr je takový, že jsem ji nechala spát doma, byli jsme pryč 9 minut, skoro celou dobu jsem ji měla na očích na kameře, ona spala místo obvyklé hodiny a 15 minut skoro 2 hodiny a syn se ve školce oblékl bleskurychle a běžel se mnou domů a celkově to byl menší stres a menší honička. V 90% to vyjde tak, že si usne v kočárku a do školky jdu s ní takto, popř. vyzvedneme syna a usne až pak doma, ale dneska usnula dřív, protože jí rostou všechny 4 stoličky a v noci moc nespí...díky všem a omlouvám se, koho jsem pobouřila 😊

exbordelar
18. bře 2024

Me jsi nepobourila, udelala bych to stejne 😃 Navic s videochuvickou! Tahle varianta prinasi vice benefitu, nez kdybys ho mela probuh budit.
Chtela jsem napsat prirovnani s velkou zahradou, ale holky to uz psaly 👍🏼

autor
18. bře 2024

@exbordelar Bylo to fakt bez stresu, syna jsem poprosila, že se musí rychle obléct, pochopil proč a bylo to bez jakékoliv scény. Jsem za to fakt ráda, jak to dopadlo, dcera se dnes krásně prospala a bylo hned veselejší odpoledne pro všechny 🙏

martinka_33
18. bře 2024

@nat mě by ale vazne zajimalo jaky je rozdil mezi tim kdyz mamu klepne pepka doma nebo ji srazi auto kdyz jde pres ulici do skolky 🤔 pravdepodobnost stejna.

gruyerre
18. bře 2024

@nat A co když se naopak něco horšího stane, když to dítě s sebou vezme? Třeba kočárek sejme zfetovanej řidič auta, nebo ze střechy baráku na chodník přímo do kočárku spadne taška? Nebo na dítě spadne větev stromu?

lichozroutsudy
18. bře 2024

@somalicats Tak nejak. 😂

22hanah
Autor odpověď smazal
Zobraz
graag
19. bře 2024

@klokanka31 to ale muzes klidne i zkolabovat doma... Takze to stejne nikdy nevis.