První procházka s novorozencem

eliesch1
18. lis 2018

Ahoj, mám dotaz maminky, mám devitidenni holčičku a ještě jsme nebyly venku, doktorka nám řekla ze dva až tři týdny doma, ale každý z mého okolí to považuje za blbost byt tal dlouho doma nebo už dávno vyrazili ven, tak se chci zeptat, zustat ještě doma nebo poradně navlect do fusaku a třeba na 15 minut vyrazit ven?

zelenaesmolda
18. lis 2018

@eliesch1 to zalezi na tobe a na pocasi,byla bych ale vzhledem k zacinajicim mrazum a ruznym chripkam a klasickym podzimnim virozam opatrna

ivis_b
18. lis 2018

já sice rodila v létě, ale venku jsme byli hned druhý den, co jsme přijeli domů, takže nějakých 5 dní po porodu. Klidně bych na chvíli šla - pokud nebude mrznout, v mrazech teď ještě asi ne.

xxx3d
18. lis 2018

@eliesch1 já být na tvém místě, bych dala na pediatra.

denny27
18. lis 2018

Byla jsem první týden doma, pak jsem vyjela ven....ono i záleží, jak u Vás je..3tydny bych třeba ani doma být nemohla, když musím vodit děti do školky a někdy i vyzvedavat..

aronek
18. lis 2018

@eliesch1 ahoj, mám holčičku narozenou 30.10. Dle doporučení pediatra chodíme ven hned. Prvně tak půl hodiny a denně to trochu protahujeme. Měla jsem to tak se všemi dětmi. Nechodíme tedy mezi lidi do obchodů a tak, jen procházka po vsi, do lesa a pod. Pokud není Tvoje malá nedonošená, nebo s nízkou porodní váhou, nevidím důvod, proč kolem poledne jí nevytáhnout na sluníčko ven.

lucie01
18. lis 2018

Mám děti narozené v lednu a únoru a asi po týdnu jsme šli ven ( ale jen díky tomu, že bylo fakt hnusně, jinak by jsme vyrazili i dřív ).Miminko bych pořádně oblékla, dala do fusaku - do kočárku stejně nefouká a vyrazila na procházku ... já chodila kolem poledne, tak na hodinku to byla nejmenší zima. Procházka na čerstvém vzduchu prospěje prckovi i mamince 🙂

leymea
18. lis 2018

A nerikala pediatra proc? Neni dcera predcasne narozena nebo nema nizkou vahu? Pry do 3kg by se nemelo chodit ven. Ja teda rodila v lete, ale ten den co jsme prijeli z porodnice tak jsme sli na prochazku 🙂 me nikdo nic nerekl tak jsme sli ven hned 🙂 ale chapu, ze kdyz je takova zima tak je to neco jineho. Pokud neni predcasne narozena nebo nema pod 3kg tak bych malou poradne oblikla, dala do fusaku a klidne na chvili ven sla 😉

stepanka1993
Autor odpověď smazal
Zobraz
lolam10
18. lis 2018

@eliesch1 udelejte to jak to citite.mne treba byt doma delsi dobu nedela uplne dobre psychicky takze jsem vyrazila par dnu po propusteni z porodnice(v prosinci a byla zima).ja i mimco jsme se vyvetrali a ono to cely krasne prospalo😀s druhym ditetem jsem vyrazila druhy den od propusteni.prece by nemohlo byt zavrene doma jen proto ze ma sourozence.akorat bych se v sestinedeli vyhybala mhd a obchodakum apod.ale jinak bych sla ven.jak pisete mimco obliknete a aspon se trochu nadejcha cerstveho vzduchu😀

rencinka87
18. lis 2018

Nemelo by mrznout, idealne jit kolem poledne, kdy je nejtepleji, a za slunicka, ne v mlze, inverzi nebo smogu. Na pul hodku, poradne zababusit. Pokud neni nedonosena.
Prospeje to vam obema 😉

nikolaamiminko
18. lis 2018

Nam pediatr rekl, ze prvni dny prochazky do pul hodiny, po 14 dnech i dele, klidne 2 hodiny, nemelo by byt ale venku mene nez -5 a nemelo by sechodit kdyz je smog. Jak uz psal nekdo vyse, pokud je mimi nedonosene, tak toto asi neplati. Pokud ale je mimco zdrave a v poradku, prochazka mu jen prospeje...

michaela_2
18. lis 2018

@eliesch1 malá se narodila předčasně?

ariadna12
18. lis 2018

My byli doma cca tyden a pak vyrazili. Pokud by bylo kolem minus peti stupnu pres den, zustala bych doma, jinak bych dala dite pekne do zimniho fusaku a vyrazila treba na pul hodiny.

eliesch1
autor
19. lis 2018

@michaela_2 nene prave ze jsem ještě 10 dni přenášela a vážila 4160kg

lstuchlova
19. lis 2018

Mně doktorka řekla být doma týden. Malá se narodila 21. 12., 24.12. jsme šli domů a venku jsme byli někdy před silvestrem.

ange_de_la_morte
19. lis 2018

Když se syn narodil, šli jsme ven skoro až po měsíci - narodil se v půlce ledna , když jsme jeli z porodnice venku bylo 22 pod nulou a mrazy pokračovaly .... kdybych měla letní miminko, jdu klidně už po týdnu, teď v tomto počasí je třeba najít asi kompromis, pod 5 stupnu minus bych s novorozencem nešla vůbec, ale když je nad nulou tak bych asi na chvilku ( fakt třeba 15-20 minut šla i v 10 dnech) ... případně v šátku bych šla i dřív / na dýl - mimčo je u maminka lépe chráněné

rousse
19. lis 2018

@eliesch1 tak pokud mela pri narozeni pres 4kg, tak to povazuju za zbytecne opatreni, pokud mala nemela nejake komplikace. Nase mala narozena v unoru, bylo kolem nuly a byly jsme v por.5 dni kvuli zloutence a nase pediatra nam pri 1.navsteve rekla, ze zpocatku tak na pul hodky, ale pokud neni venku pod -5, tak urcite at jdem, ze mimcu cerstvy vlhky vzduch jen prospeje

lennus
19. lis 2018

Tohle už dávno neplatí, to tvrdila i tchyně, že bylo v její době běžné, je jí přes 70. Já rodila v dubnu, začaly tepla, byly jsme hned druhý den venku.
Syn se narodil v zimě a předčasně, takže se doma topilo a on i doma nosil rukavice a čepici 😀 Takže jsme šli až po pár týdnech.
Pokud je miminko donošené, zdravé a nejsou vyloženě mrazy, tak to záleží na pocitu maminky a může jít klidně hned na čerstvý vzduch, třeba začít postupně a přidávat čas.
Mám pocit, že paní doktorka bude trochu stará škola, ne?

michaela_2
19. lis 2018

@eliesch1 No tak to potom nechápu proč čekat 3 týdny.......My teď čekáme třetí miminko a pokud se narodí normálně na termín a bez komplikací, tak cca po týdnu začnu fungovat okolo starších dětí (7 a 5 let), takže odvoz do školy, školky, kroužky atd. V tom šestinedělí v nějakém umírněnějším režimu, ale pokud nebude nedonošené, nevidím důvod čekat několik týdnů zavření doma 🙂 Někdo ani tu možnost nemá, pokud má starší dítě a manžel déle než týden volno třeba nedostane.

lennus
19. lis 2018

@denny27 No přesně tak, my máme skoro pětiletého syna, babičky daleko a vlastně jsem neměla ani žádné šestinedělí, až na pár zásad samozřejmě. Manžel byl týden doma a pak jsem musela fungovat, no a u staršího bylo fajn, že se narodil před Vánocemi, sice dřív, tak jsme pár týdnů byli doma, ale pak jsem musela do obchodu, fakt to jinak nešlo už, jsem ho v tom kočárku vždy zabarikádovala a jelo se 😀
Člověk spoustu věcí taky vnímá u prvního, kdy jsme opatrnější a u dalších dětí.

mazeret
19. lis 2018

Mě se narodila holčička letos zase v těch extrémních vedrech, kdy z nich nebylo úniku. Na kontrole u nás doma pediatrička řekla ať jdeme ven co nejdříve, třeba jen na 10 minut. Jde o aklimatizaci. Pod -5C ještě není, takže obléct a na vzduch 🙂

barchen
19. lis 2018

@eliesch1 S letnim ditetem jsem vyrazila ven po 2 dnech. A to jen proto, ze ten prvni den jsem se doma davala dohromady a odmitala navstevy manzelove rodiny, ktera se hodlala nasackovat k nam za kazdou cenu. Kazdym dnem se ma narodit sourozenec a pokud nebudou zdravotni problemy nebo vysoky stupen smogu, tak vyrazime co nejdriv. Starsi dite mam doma a to by bylo k nevydrzeni, u nas necekam nejblizsi mesic -10 pres den a viry neletaji desitky metru vzduchem, takze kdyz se vyhneme mhd a obchodum, nevidim problem.

feferka
19. lis 2018

Z porodnice jsme odchazeli kdyz bylo malemu pet dni, bylo to na Silvestra, ten den zacaly mrazy kdy bylo cca minus pět stupňů. Se "schvalenim" pediatra jsme mohli ven okamžitě, pokud nebude vic nez tech minus pet a nebude inverze... zacinali jsme na dvaceti minutach a pak pobyt prodluzovali. Kazdopadne bych se ale ridila tim, co rekne osetrujici lekar, my tady nezname zdravotni stav vaseho miminka 😊 ... ale taky dejte na sebe, chapu, ze uz i vy sama potrebujete jit ven 😊

jarmarca
Autor odpověď smazal
Zobraz
kreatura
19. lis 2018

Já mám kluky narozené v lednu, byli nedonošení ( 2160 g a 2260g při narození ), domů šli měli 2 100 g a 2300 g, 9 dní, na druhý den jsme už šli ven, bylo kolem nuly, sníh.
Byli jsme tam chvilku, tak 15 - 20 minut max. Ale když u nás dopoledne byla doktorka na kontrole, tak říkala, že se nemáme ničeho bát a do - 5 °C můžeme v klidu chodit ven, na nějákou dobu, kterou postupně máme prodlužovat.
Ale záleží jak to cítíte Vy, pokud se na venek necítíte, počkejte, jestli ano, směle do toho.

normalnimatka
19. lis 2018

úplně v pohodě. když nejsou mrazy -10 apod... ale jasně že bych asi nelezla hnedka do supermarketu, nebo mhd apod. ale normálně ven na procházku proč ne.

verdos
19. lis 2018

Moje kamarádka - Češka žijící ve Finsku - se všem těm radám o tom, kdy dítě může a nemůže ven, vždy od srdce směje (podle českých "pravidel" by strávila s dětmi vždy tak půl roku doma zavřená). Porodila tam obě své děti a s oběma samozřejmě chodila ven prakticky okamžitě. Samozřejmě je rozdíl, když někdo jde "ven" do MHD a obchoďáků a někdo jde skutečně ven. Ale to už je pak zase jiná...

atevii
19. lis 2018

Rodila jsem v lednu a ven jsme šli hned dva dny po příjezdu z porodnice. A chodila jsem pak denně - pokud byla teplota do mínus pěti stupňů. I pediatr řekl, ať chodíme hned ven - ale ne mezi lidi (takže park, les. . ) a pohlídáme si tu teplotu.

lotta1234
19. lis 2018

A co kompromis - skusali ste niektora v zime pred prvou vychadzkou dieta otuzovat naobliekane pri otvorenom okne alebo na balkone na par minut? Nemam ziadne realne skusenosti, len mi to tak napadlo ako fajn alternativa pre zaciatok 🙂

lobella
19. lis 2018

Ahoj, mala je narozena ted 8.11 a kdyz ji byl presne tyden, tak jsme vyrazili ven cca na pul hodky, je donosena, ale mela 2,7 kg a nase dr, ze klidne muzem ven do - 5,pokud neni smog, mlha nebo extra hnusne, nejdriv pul hodky a postupne prodluzovat