Režim u miminka. Jak nastavit v tomto případě?

martinatd
28. srp 2021

Ahojte, opět s dotazem. Syn 5 M nemá momentálně mnou nastavený žádný režim. Všichni říkají at to zkusím a docela bych i řada nějaký zavedla ale mám pocit že u nás to prostě nepůjde, protože maly pokaždé jinak dlouho spí, v jinou hodinu ráno vstává..jednou vstává v 6 další den v 7 někdy má přes den 5 spánku někdy jen 3 a to protože pokaždé jinak dlouho trva uspavani, někdy vytuhne do 20ti minut někdy uspavani trvá i víc jak hodinu, někdy spí půl hodiny a někdy zase 1-2 h. Snažím se aby spani bylo kolem 7-8 což docela vychází . Jak můžu teda nastavit režim když to má takhle? Moc nejde ani plánovat protože nikdy nevím kdy se vzbudí, jak dlouho pospi apod.. navíc teď máme i noční spánek na prd, tak možná by to pomohlo 🙄děkuji

barmil
28. srp 2021

@martinatd ja dite rezimovala od příchodu z porodnice, je mu 14mes a funguje to stále. Prostě ráno když se sám nevzbudi, tak roztáhnout zavesy, nechat už otevřené dveře do pokojicku.. Pak u toho 5mes prebalit, nakojit/nakrmit, dat třeba na hrací decku, hrát si 1-1,5h, pak zas prebalit, nakrmit a do kocarku ven. Procházka dle počasí 1-2h, pak domu, prebalit, krmení, hraní.. Pak třeba další prochazka. Večer pevný čas koupani, pak rituál namazat, nakrmit už někde v seru a klidu, přečíst pohádku (fakt ctu od narození) a do postylky a spat.

martinatd
autor
28. srp 2021

@barmil no tak plus mínus fungujeme ale uspavani nám to ničí, řekněme že to bude vycházet ze ma jít kolem 10 dopoledne spát a ze pospi do té půl 12 jenže uspavani bude trvat do půl 12 takže se to celé posune..nemluvě o tom že pak může spát i 2 hodiny a nebo jen 15 minut..nebudu ho přece budit jen protože má být v tu danou hodinu vzhůru nebo ho neuspavat protože teď už má být přece vyspany..to je to co mi možnost nastavit režim kazí 😏

michaela666
28. srp 2021

Začala jsem od příchodu z porodnice koupání, mléko a do postýlky s pohádkou vždy ve stejný čas. Zbytek si postupem nastavila malá spíš sama. Vždycky +,- hodina to sedí na čas jídla. Spí podle toho jak je unavená. Hraje si na dece nebo nosím v nosítku a jak začne fňukat, jde do postýlky.... je malý opravdu unavený když uspáváš tak dlouho? Nebo se řídíš tím časem? U nás hodně záleží na počasí, náročnosti hraní - jestli se snaží lézt - to je unavená klidně po 2 hodinách.

martinatd
autor
28. srp 2021

@michaela666 jok uspavani už řeším dlouho, schválně jsem protáhla bdění a myslím ze je unavený, často na rukách ziva, tre očička ale nejde mu usnout..vetsinou ho nechávám 1,5 max 2 . Vydrží i víc ale už má červené očička a trápí se. Jsou dny kdy usne do půl hodky ale i dny jako teď že vlastně jen uspavam...

elesse
28. srp 2021

Vim, ze na to se neptas, ale ja bych ho jeste nechala. Nikdy jsem rezim nenastavovala, nastavil si ho syn sam (ted 18m) a take se meni, snizuji se denni spanky, meni se jejich doba… pokud neco chci pres den, bud mame zrovna nejaky rezim a vejdeme se, nebo ne a naplanuju to i tak, proste se vyspi v aute nebo pozdeji, jak bude chtit

veruuu_kubesovic
28. srp 2021

režim 5 měsíčnímu prckovi? a proč? já bych se řídila tím co chce dítě a režim zkusila nastavit mnohem později...

martinatd
autor
28. srp 2021

@elesse asi mi nic jiného ani nezbyde, z jedné strany mi to nevadí ale jak jsem.psala, naplánovat něco je fakt těžké ale jak píšeš ty furt se to mění..uvidím třeba si i on sám časem nastavi režim

emillyhk
28. srp 2021

@martinatd My režim máme, celkem vím, co mám během dne čekat. Ale... Syn je dítě, kterému režim vyhovuje, nastavil si to takhle sám a já se řídím podle něj. Vstává mezi půl šestou a půl sedmou (spíš ale dřív), snídaně, on si hraje, já vařím a uklízím, svačina 9-9:30, buď usne hned a ven jdeme potom, nebo jdeme na procházku během které si zdřímne. Oběd kolem půl jedné, nají se on, potom já, hrajeme si (to od něj skoro nemůžu, v tomhle čase vyžaduje pozornost). Odpolední svačina kolem 16-16:30, spánek a buď jdeme ven nebo spolu trávíme čas doma, ale už i s manželem. Po 19.hod začínám s večerní rutinou, v 19:30 večeře a ve 20hod. už většinou spí. Je zvláštní, že ať začneme den v 5 nebo v 6:30,do večera se to samo nějak srovná 🤷‍♀️ Syn spí přes den 2x 30 minut, mohla bych si podle něj řídit hodinky 😂

nattt
28. srp 2021

@martinatd nase mala ma 5,5 mes. a taky jsem driv premyslela, jak nastolit rezim a ze to prece nejde. Behem dne spi pokazde jindy, vetsinou jen 2 hodky, nekdy se ale stane, ze se zbudi po 5minutach a do vecera nic. Jedine, co se vicemene ustalilo je vecerni usinani, kolem 21.hod (jak se zacina stmivat). Tak si tak rikam, proc vnucovat nejaky rezim tak malymu mimcu. Ocividne jsou mimina, ktery si to nastavi sami a rodice jsou pak radi, nebo holt ten rezim neni a podle me to neni treba lamat pres koleno. Taky obcas sklouznu k tomu uspavat nekolik hodin (protoze vidim, ze je unavena, ale nekdy ji usnout proste nejde ze zahadnyho duvodu), ale pak jsem akorat nastvana a unavena ja, ze to nejde. Takze za me rada vykaslat se na rezim a jet podle mimi 🙂 a casem si to sedne samo.

mdch91
28. srp 2021

@elesse presne, nikdy jsem nic nenastavovala (ani bych toho nebyla schopna, nesnasim delat veci podle rozvrhu), stacilo vnimat dite, kdy potrebuje spat. A popravde, nastavil si to uplne sam dost pravidelne

klokanka31
28. srp 2021

@martinatd Naší je 15 měsíců, a nikdy jsem žádný režim nezaváděla. Poslední dobou si to tak nějak nastavila sama, vždy během dne podle času vím co asi bude, ale neřeším nic násilím. Takže např.běžně usíná na hodinu v 11, ale když někdy neusne, tak jí nenutím.

alice180
28. srp 2021

Od porodnice. Přes den se naji odpočívá po jídle pak si hraje,schrupne si pak si hrajeme,cvičíme,blbneme,čteme. Odpoledne na procházku. Kolem 19-20 hodiny koupeme a jde spinkat. (Jsou ji 4 měsíce.)

sirinfirst
28. srp 2021

@martinatd Mně naopak přijde velmi pohodlné mít děti pružné, nemuset řešit, že se blíží x-tá hodina, tak musíme honem domů, protože když nebude dítě za hodinu v posteli, zboří barák.. S oběma dětma jsme jeli prostě podle situace a nemůžu si stěžovat. Můžeme ke kamarádům na návštěvu a být tam, jak se nám chce.. Také spát mohli vždycky kdekoli, na koupališti na dece atd., k uspání stačilo nakojit 🙂

95newmommy2020
28. srp 2021

Režim ? To zní jak z nápravných zařízení. U toho malyho dítěte z toho mrazí. Ja bych teda nedělala nic na silu. Je to i jednodušší. My režim nemáme žádný, vždy je všechno na něm _ kupodivu si to mění sám. Je to zhruba co kvartál jiný, ale dost to souvisí s tím jak se vyviji. Teď momentálně mezi 19-19:30 vždy spi. Budí se tsky tak nějak po 7. Ráno. Vyžaduje si snídani, svačinu i oběd plus minus ve stejnou dobu. Jenže je mu jedno jestli spi doma, venku, na výletě. Nehrouti se, když oběd není přesně na čas a doma. Muže být venku, v kočárku, doma, v obchodaku. Je mu 19 měsíců. Když mu bylo 5, tak určitě žádný režim neměl. Na nic, když usnul, tak usnul. Když měl hlad, tak dostal mléko. Když to vyšlo, tak cca kolem poledne prikrm. A někdy taky ne. V tomhle věku bylo zlatý, že se dal jen do kočárku a dalo se opravdu dělat cokoliv, kdekoliv, a na jak dlouho sem chtěla🙂)

veruuu_kubesovic
28. srp 2021

@95newmommy2020 že jo 😀 😀 😀
takhle to hrotí švagrová, ještě teď si pamatuju jak ječela po synovci, že má 19.30h spát a to měl oslavu narozenin ☹ to mi přišlo velice úsměvné, prckovi se spát ani za mák nechtělo, jen švagrová chtěla mít svůj klid...
já řešila až nějaký režim v době, kdy šla starší dcera do školky, nikdy jsem se nehroutila jestli jí dřív nebo později, stejně tak u mladšího syna a překvapivě když chodívali spát "pozdě" tak bylo 21h, teď chodí mladší syn spát v 19:30h, dcera v 20h, dohromady ne, protože syn vyžaduje usínat sám...

95newmommy2020
28. srp 2021

@veruuu_kubesovic No, to je drsný. Já tohle nechápu, protože mi připadá, že pak jsou ve stresu všichni zúčastnění. A asi trpí i nějaké společenské aktivity. Já mám takovou kamarádku. Musela vždy být doma na čas na oběd a spanek. Pak přesně v 5 na koupání a večeři. A nějaký celodenní výlety tím pádem ani nesly. V podstatě byla otrok toho režimu.

veruuu_kubesovic
28. srp 2021

@95newmommy2020 přesně tak, jsem na mateřské/rodičáku protože jsem chtěla...ne že by mě někdo nutil...a mám si užít ten čas strávený s prckem, ne nahánět čas, vždyť ty děti tak rychle rostou...

katule1990
28. srp 2021

@martinatd Chtěla jsem mít taky nastavený režim tak nějak od začátku, ale syn hrozně trpěl na koliky a uspávání bylo naprosto nevyzpytatelný, takže jsem se netrápila ještě k tomu pevným režimem, spíš jsme nějak přežívali. Teď je synovi 10 měsíců a režim tak nějak vyplynul sám, ale nelpím na něm do minuty a za každou cenu. Syn se budí kolem 6:30, pak si hraje, kolem 8:00 svačina, v 9:00 dopolední spánek, pak hraní, 12:00 oběd, hraní, procházka, 14:30 odpolední spánek, procházka, hraní, 19:00 večeře, koupání, zuby, 20:00 uspávání, v noci 1000x vstávání 😅. Časy jsou orientační, když teď v létě přijde s tátou z procházky o půl osmý, tak jde prostě spát později, až se bude stmívat dříve, předpokládám, že bude chodit spát trošku dřív. Rozhodně se nebudu stresovat tím, že měli být doma v 19 h na večeři, zároveň ale nezůstanu na oslavě do 22 h s tím, že je to jedno. Prostě nějak pocitově s rozumem 🙂.

klokanka31
28. srp 2021

@veruuu_kubesovic Mě zas máma sjela jaktože je 20 hodin a malá nespí, že musí mít režim, pěkně po večerníčku šoupnout do postýlky a spát ☺

sirinfirst
28. srp 2021

Živě si pamatuji z termínovky ty režimové maminky, které se pak ze změny času měsíc vzpamatovávaly a šoupaly dané časy po 5 minutách, aby se zase dorovnaly novému času.. Každému, jal to vyhovuje, ale připadla bych si jak otrok času

michaela666
28. srp 2021

@sirinfirst Tohle má kamarádka a přijde mi to šílené. Když bobek není ráno do 7:30 už má pocit, že je malá nemocná nebo má zácpu. 🤦

me_druhe_ja
28. srp 2021

Mě u těch režimových (ještě třeba od porodnice už, to je úplně děsivý) naprosto ohromuje, že jsou schopny budit dítě jen proto, že je prostě podle režimu čas vstávat. Tohle je naprosto šílený a smutný. :( Jako jasně, když je nutné někam jet nebo tak, tak samozřejmě musím vzbudit, ale budit zbytečně? Jak aby byla matka happy, že jede podle svého harmonogramu? Nesmysl. Chudáci děti. Taky my dospělí někdy spíme víc, někdy míň....A kór děti, ty mají potřebu spánku jinou pomalu každej den. Já teda u obou dětí zavedla až tak kolem měsíce pravidelné večerní koupání a tim to haslo. Starší syn si krásně vše nastavil sám, já se jen vždy přizpůsobila a mladsi si to taky všechno nastavuje sama. A kupodivu ani jeden mi neskáče o půlnoci po hlavě. 😀 chodí spát kolem 20h a vstávají kolem 7:30-8:00. Ale třeba dnes se spalo skoro do 9. 🙂

klokanka31
28. srp 2021

@me_druhe_ja Jéé to ti závidím, mě malá tyhle dny vstává už po 6 hod. 🙄

me_druhe_ja
28. srp 2021

@klokanka31 eM taky strašně dlouho vstaval brzo, kolem 6h. Začalo se to upravovat až kolem 14m, kdy začal spát 1x denně. A až tak po roce a pul začal spát i to 7:30 ci déle. 🙂 Jinak malá sice spí takhle dlouho, ale milionkrát se budi na kojení a nad ranem musí ke mě a na prso, jinak by už nespala
😀

lenerka1
28. srp 2021

A jak to máte nastavené vy? Vyhovuje vám dodržování denního rozvrhu nebo raději nejste vázaní nějakým harmonogramem a reagujete na aktuální situaci? Proč chcete "režim" zavádět? Něco vám nebo miminku teď nevyhovuje? Kamarádka je režimová a i její děti k tomu inklinují a cítí se v zajetých kolejích dobře, ale rozhodí je i návštěva doktora. Já jsem druhý extrém, mám z režimu a hlídání toho co by se v tu a tu dobu mělo dělat docela osypky, spíme, když jsme unavení, jíme, když máme hlad, je nám v tom dobře. No a samozřejmě je fůra variant mezi těmito dvěma extrémy, chce to jen najít to, co vám vyhovuje.

alice180
28. srp 2021

@me_druhe_ja my třeba od porodnice držíme režim, ale rozhodně nebudim protože má něco dělat dle programu nejsem blázen. Jedinej pevny body jsou procházka a koupání. Jednou jdeme na procházku ve tři jindy až po cvrty jak to vyjde. Stejně tak koupání a spinka v noci pěkně.

jako_mala_holka
28. srp 2021

Malé je 14 měsíců a už se to za tu dobu několikrát změnilo, řídíme se jejími potřebami... Jestli vstane v 6 nebo v 7, jestli obědvá ve 12 nebo v 1 atd, to je mi fakt jedno... Ani se nekoupe každý den... A hlavně nikdy nebudíme, čekáme, až se vzbudí sama... Jako nějaký režim cca máme, ale nehrotíme to, nejsme na vojně

me_druhe_ja
28. srp 2021

@alice180 Tak jako existují děti, jsou jedou od porodnice samy od sebe nějakej režim. Stejně jako existují děti, co spí celou noc hned od začátku. 😀 ale takovejch děti moc není. 🙂 Většinou jim ten režim cpou rodiče, pac to vyhovuje jim. 🙂 Samozřejmě pokud si to miminko nastavený samo, tak to je jasný. My taky máme plus mínus nějakej rytmus dne, ale fakt plus mínus. A děti se dokážou přizpůsobit. Nicméně jak vidíš i tady v diskuzi, jsou maminky, který kvůli režimu budí dítě. :(

95newmommy2020
28. srp 2021

@sirinfirst 😂😂 tak to je drsný 🤭😂

95newmommy2020
28. srp 2021

@me_druhe_ja To taky nechápu, já jsem rada, když dítě spi dyl ráno než já. A mám ten svůj čas na klidnou snídani, hygienu. :D Spis se snažím ho nebudit. 😄