Byt pro 5 lidí. Jak velký?

jasminek2012
21. dub 2020

Ahoj, otázka pro ty, co mají 3 děti 🙂
Máme klasické panelákové 3+1 bydlení, 77 metrů čtverečních.
Dětský pokoj má 12 m, je malinký. Pro 3 děti to dle mě není.
Horší je, že máme průchozí obývák do ložnice. Takže docela na prd. Nejde udělat pro mě a manžela bydlení v obýváku a uvolnit ložnici. Neustále by nám tam chodily děti.
Řeším, jak to udělat.
Jaké máte bydlení pro takto velikou rodinu? Mám strach, že čím budou děti starší, tím víc tu budeme do sebe narazet.

hezz17
21. dub 2020

A ložnice ma kolik metrů?

jjasmina
21. dub 2020

Děti budou časem potřebovat každej svuj pokoj, takže ideal 4+1

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@hezz17 taky 12 🙂 ale jde se do ní přes obývák, což by nám s manželem asi vadilo, kdybychom to takto měli.

sudylichozrout
21. dub 2020

@jasminek2012 Mame 4+kk, 93m2 a tri deti. Myslim, ze je to skoro minimum pro tak velkou rodinu.

marketa11112
21. dub 2020

Nemyslim si,ze kazde dite,musi mit svuj pokoj. Take jsme s brachou meli jeden pokoj dohromady. Zrovna tohle na detech nezanechava nasledky. Spis naopak. Pro tri deti by uz byl lepsi vetsi pokoj nebo pokojiky dva. V pripade potreby pak ditka rozdelit dle veku,pohlavi,kvuli uceni a pod.
Takze vice metrazovy byt 4+1 , by byl asi dobry.

sudylichozrout
21. dub 2020

@marketa11112 mit 3 deti na 12 m2 je dost ulet.

zuzkasim
21. dub 2020

Tak já si vůbec nemyslím, že děti budou časem potřebovat každý svůj pokoj, jako nebylo by to špatné, ale většina lidí to tak jednoduše nemá. Ale ve vašem uspořádání to ideální není. Kamarádka to mají podobně jako vy, panelák, průchozí obývák do ložnice, ta má 12m, ale dětský pokoj je docela velký, má minimálně 16m. 3 postele pro děti tam jsou a funguje jim to (už jsou vše školáci, jeden v pubertě, žádná mrňata). Do 12m se 3 postele rozumně nevlezou, to vím, řešili jsme. Nakonec jsme se přestěhovali do 100m panelákového bytu s více pokoji, dva pokojíčky jsou mrňavé, jen 8m, ale aspoň jedno dítě je samo (v tom minipokojíčku), dvě děti jsou spolu ve 12m. A získali jsme i větší obývák, kam se nám pohodlně vleze větší jídelní stůl, ke kterému si všichni pohodlně sedneme. Hledali jsme intenzivně rok, ale našli jsme a dokonce nedaleko původního bydliště, děti nemusely měnit školu atd. Jako mít pokoje s vysokými stropy, dovedu si představit originálnější řešení, ale v paneláku moc ne☹

puhelin
21. dub 2020

Zkus vlozit pudorys bytu, alespon nacrt a orientacni rozmery. Urcite by se dalo neco vymyslet. Nedokazu si predstavit v dnesni dobe shanet jiny byt. I jste urcite na lokalitu zvykli. Nekdy staci minimum nakladu a dispozice se muze promenit.
A k tve otazce... Mame 4+kk, podlahova plocha 100 m2, jsme tu ctyri, ale mohli bychom tu byt i v peti. Je to podkrovni byt, tak sikminy hodne zmensuji. Ale musime tu mit i satnu, spiz, jinam se to nevejde.

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@sudylichozrout ano, to si neumím představit, hlavně první dva jsou od sebe 6 let a to by byl masakr.

marketa11112
Autor odpověď smazal
Zobraz
marketa11112
21. dub 2020

@sudylichozrout spatne ctes. Psala jsem,ze to chce vetsi pokoj ci pokojiky dva, tedy i vetsi byt.

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@marketa11112 to mě právě napadlo, větší pokoj v 3kk třeba. Nechci přijít úplně o ložnici a obývák.

jasminek2012
autor
21. dub 2020

Nebo ještě koupit 3+1,ale neprůchozí 😁

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@puhelin byt je náš, bydlime v Brně, můžeme prodat a následně koupit. Nemáme hypo.

jasminek2012
autor
21. dub 2020
puhelin
21. dub 2020

@jasminek2012 Takze v nem bydlet nemusite, pokud chtit nebudete (kvuli blizkosti skoly, atd.). Jinak je mozne z neho udelat 4+kk uplne krasne, ma velky potencial.

beata.n
21. dub 2020

Mame byt 92m ctverecnich. Ale nemame klasicky panelakovy byt. V prizemi mame opravdu hodne vysoke stropy. Ted maji kluci svuj pokojicek a mala je s nami v loznici. Ted na podzim budeme delat v obyvaku pro me a partnera spani do patra a mala bude mit svuj pokojicek. Byt v normalnim panelaku, tak si to neumim moc dobre predstavit. Kdyby to byli tri kluci, tak jeste jo, ale takhle nemuzou byt spolu-i diky velkemu vekovemu rozdilu. Asi bych koukla po jinem byte, kdyby to slo. Nebo oslovit nejakeho architekta, jestli by neslo prickami atd. Udelat nejak dalsi pokoj. Po pravde jsem u nas i rada za dve koupelny a zachody. Obcas se totiz pretahujeme i o to. Rano kdyz clovek chvata, deti se chystaji v jedne koupelne a ja v druhe.

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@puhelin ten obývák je na rozdělení hodně malý, i když to nevypadá. Bylo by tam těsno.

drep
21. dub 2020

Řeším něco podobného, ale naše děti jsou od sebe o víc než deset let a pokud rodiče trvají na ložnici, a to my trváme, tak nám to vychází na 5+kk a to je v našem městě neexistující zboží. Teda pokud člověk ještě potřebuje když už ne pracovnu, tak aspoň pracovní kout.

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@drep no u nás něco za Brnem, Vyškov, Blansko, to už spíš 4kk.

martiniquest
21. dub 2020

Faktem je, ze takto bydli spousta lidi - protoze musi. Me by to deptalo. Mame 75m 3kk. Loznice ma 12,5m, pokojik myslim 14,5 a i tak mam vycitky, ze deti nebudou mit oddelene pokoje. Sama jsem vyrostla sice v miniaturnim panelakovem pokoji (8m), ale mela jsem ho jen pro sebe. 70m pro 5 lidi mi pripada fakt malo a snazila bych se najit vetsi byt. Kdyz mate byt bez hypoteky v Brne, je to velky benefit. Najdete vetsi a rozdil doplatite (treba tou hypotekou). Ja sama zvazuju o prestehovani do vetsiho (nebo maleho domku) do Prostejova (ted jsme v Olomouci a mame novostavbu), cimz bychom se zbavili zbytku hypoteky a meli vetsi byt.

puhelin
21. dub 2020

@jasminek2012 Vubec neni potreba ho rozdelovat.
V kuchyni byste meli loznici, koupelna s WC by se zvetsilo od pokojicku az po ty kumbalky u vchodu a ke koupelne by se presunula kuchyn. Pruchozi by byl jen obyvak.

zuzkasim
21. dub 2020

@jasminek2012 Teoreticky nechat mezi pokoji (nyní ložnice a dětský pokoj) vyřezat průchod, něco jako trochu širší dveře, část stěny může zůstat, naopak zadělat dveře mezi obývákem a nynější ložnicí. Pořídit si kvalitní rozkládací gauč, na tom spát v obýváku, děti dát do toho dvojpokoje. Např. dozadu spaní, do přední části stoly, hraní, měli by luxusní pokoj. Časem by šlo udělat pro některé z dětí (nebo pro dvě) víc soukromí v zadní části, vepředu by byl zas někdo jiný. 77m je slušná velikost bytu. Nebo hledat nějaký ten 5+1 v paneláku, jsou ale pouze v Bohunicích a tuším v pár domech v Líšni, ty jsou ještě finančně dostupnější než novostavby 4+1 či 4+kk.

zuzkasim
21. dub 2020

@puhelin To je sice fajn nápad, ale nejsem si jistá, jestli zeď od pokoje do chodby není nosná. Na náčrtku je tlustší a u nás se tak značily nosné zdi. Proto jsem navrhla jinou variantu.

puhelin
21. dub 2020

@zuzkasim Z obyvaku do chodby ma 80 mm, to nebude urcite nosna. Nosne jsou nejspis ty pricne.

areh
21. dub 2020

@jasminek2012 nás bydlelo 5 v 3+1,cca 65 m2. A bylo to maxinum. Záleží na uspořádání místností. V úplně stejném bytě bydlela rodina, která měla 5 děti (7 členů celkem) a taky se tam vešli...

martiniquest
21. dub 2020

@zuzkasim ten byt ale nema 77m - dle technickeho nakresu je to 70,7

zuzkasim
21. dub 2020

@martiniquest Vždycky se k tomu započítávají třeba balkóny, někdy i sklepy. Znám to, též jsme v Brně v paneláku.

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@martiniquest aha, takže prodat a doplatit zbytek hypo jde? To jsem ani nevěděla jaksi 🤣

martiniquest
21. dub 2020

@jasminek2012 Co prosim? Ptas se na nazor, jak bysme to udelali, tak ti za sebe pisu, jak bych to udelala ja 😩