Byt pro 5 lidí. Jak velký?

jasminek2012
21. dub 2020

Ahoj, otázka pro ty, co mají 3 děti 🙂
Máme klasické panelákové 3+1 bydlení, 77 metrů čtverečních.
Dětský pokoj má 12 m, je malinký. Pro 3 děti to dle mě není.
Horší je, že máme průchozí obývák do ložnice. Takže docela na prd. Nejde udělat pro mě a manžela bydlení v obýváku a uvolnit ložnici. Neustále by nám tam chodily děti.
Řeším, jak to udělat.
Jaké máte bydlení pro takto velikou rodinu? Mám strach, že čím budou děti starší, tím víc tu budeme do sebe narazet.

martiniquest
21. dub 2020

@zuzkasim Ja vim, my mame psano 81, ale podlahova plocha bytu je 75. Tady z te dokumentace plyne, ze podlahovka je 70,7

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@martiniquest jasně, jen jsem nevedela, že je možnost doplatit byt hypotékou.. Coz by bylo dle mě lepší řešení.

aurelie34
21. dub 2020

Bydlíme tedy v domě ale je dvougenerační a v dolním páteře bydlí manželovi rodiče a my máme horni patro. Je to jako větší 3+ kk. Máme kuchyň s obyvakem, malinkou hernu pro děti, ložnici a dětsky pokoj. Celkově máme cca 100 m2. Máme dvě děti(2,5 a 2 měsíce) a jako neumim si představit mít menší prostor. Už jenom těch věcí co člověk má a musí někam uložit. Já bych tedy určitě řešila větší bydlení.

janedv
21. dub 2020

@jasminek2012 tady na MK je i financni poradna, zeptej se tam. Ale myslim, ze jestli prodas stavajici a koupis vetsi, hypoteku si vezmes jenom takovou, abys pokryla rozdil. Treba jen 20% z ceny. Over si treba tady v te online poradne, jestli to jde. Ale mohlo by.

krista25
21. dub 2020

@janedv ano máte pravdu. Většinu zaplatíte z prodeje bytu a hypo si vezmete jen na ten zbytek 🙂.

puhelin
21. dub 2020

Zatimco jsem si hrala s tim rozvrzenim, tak uz tu resite prodej 🙂 Tak to sem alespon vlozim, kdyz uz jsem to udelala :D Takhle jsem to rozdeleni myslela.

zuzkasim
21. dub 2020

@puhelin Nevím, jestli je tvůj návrh reálný kvůli stupačkám☹ To úplně z původního půdorysu nevyčtu. Taky jsme tak uvažovali, ale teda kuchyňskou linku v tom obýváku, jídelní stůl pro 5 lidí, tak už se tam sedačka ani téměř nevleze. My nad tím přemýšleli 3 roky, až jsme radši koupili větší byt🙂

puhelin
21. dub 2020

@zuzkasim Stoupacky zustaly na miste (ten duty obdelnik vlevo). No, byl to jen navrh reseni, kdyby v byte chteli zustat.
Jasne ze je to vzdycky neco na ukor neceho, protoze kdyz se sectou potrebne plochy pro vareni, spani 5 osob, pohodlne obyvakove sezeni a pohodlne jidelni sezeni plus koupelna, wc, ulozny prostor, tak to neda 70 m2. Pak uz by to bylo o kompromisu, treba u nas se sedi hlavne u jidelniho stolu, navstevy na sedacku ani nesedaji, takze ja bych kompromis mela hned, protoze bychom sedacku nepotrebovali a radeji investovali do pohodlneho jidelniho koutu.

ito
21. dub 2020

@jasminek2012 pochazim z 5clenne rodiny a bydleli jsme v 3+1. Nasi nechali prodlouzit predsin sadrokartonem do obyvaku, prave aby nebyl pruchozi. Nevim jak mate nosne zdi, ale z nacrtu to vypada, ze kdyby slo probourat do zdi otvor, tak by to taky slo, ale nejsem odbornik. Samozrejme by bylo lepsi 4kk, ale to se dost spatne shani a pak i cena ....

jasminek2012
autor
21. dub 2020

@ito jakou zeď máte na mysli prosím?

ito
21. dub 2020

@jasminek2012 tu mezi obyvakem a chodbou, proste prodlouzit chodbu, tak aby do detskeho pokoje vedle samostatny vstup a obyvak byl oddelen-vychazim jen teoreticky z planku.

ito
21. dub 2020

@jasminek2012 a kdyby sly posunout dvere v druhem pokoji, tak super. Nasi to meli jednodussi v tom, ze se prodlouzila chodba v miste dveri, takze se fakt jen dodelala stena a ubralo se kus z obyvaku.

pospis
21. dub 2020

Nas je pet a byt mame 94m2 podlahova plocha původně 4+kk. Dva detske pokoje kolem 13m2 a ložnice 14m. Dva roky zpátky jsme strhli pricku mezi pokoji a udelali detem jeden velky pokoj. Mame teda tri kluky 3,5r 6r a 8r. Do velkeho pokoje se vlezl velky rohový psaci stul s místem pro vsechny tri, tri postele a tri křídla skrin, maji i dost mista na hraní. Jsme spokojeni. Co bude casem se uvidi. Ložnice se nevzdame a toto bylo pro nas nejlepší reseni.

zelenaesmolda
21. dub 2020

@jasminek2012 udelejte z loznice dalsi detsky pokoj a spete v obyvaku 🙂
Neda se ten pruchod zazdit?

astyna88
22. dub 2020

My jsme v 3+1 s dvema detmi, za kratko se narodi treti a my teda uz koukame po dome. Protoze v bytu tolik deti na "provaze" neudrzime a taky setrime sousedy 🙂))) myslim,ze at udelate cokoliv, m2 proste nenazenete a budete tam.stejne jak sardinky....

krupka3
22. dub 2020

My mame 3+1 trosku mensi, kolem 70m. Vetsi loznice pripadne casem detem, pro 2 deti akorat. Az budeme mit treti dite, budeme se presouvat nekam, kde budou k dispozici 4 pokoje. Ja cele detstvi zila v totoznem byte jako manzel, oba jsme ze 3 deti. U nas rodice spali v obyvaku, coz bych ja nikdy nechtela za sebe, u manzela proste on se starsim bratrem meli jeden pokoj, nejmladsi dceru si pak rodice nechali az do puberty v jednom pokoji. To bych teda taky nechtela, i kdyz u nich to brali celkem v pohode vsichni. Za me metraz 77m v pohode, ale tech pokoju je na 3 deti malo.

marketa11112
22. dub 2020

Co z kuchyne udelat loznici a frknout kuchyn do obyvaku?
Ale 70 m neni nic moc. Pokud by slo koupit vetsi byt, asi bych sla.