Deprese z budoucnosti a financí. Máte někdo z toho, co bude?

michelleponky
13. pro 2020

Ahoj, chci se zeptat, zda máte také někdo deprese z toho co bude. Strašně moc přemýšlím, jak ušetřit peníze a postavit dům, mám hrůzu z toho jak pozemek, dům, všechno je drahé.. a ještě větší hrůzu mam z toho, co moje děti. Jak je finančně zabezpečit. To už mě pak fakt jen napadá vykrást banku (Berte s nadsázkou, nejsem psychouš co vážně uvažuje vykrást banku) :D
Mám z toho hrůzu už několik let a brečím i kvůli těm představám, nebo když prohlížím inzeráty, kolik milionů co stojí.. přijde mi to hrozně nereálné. Je tu prosím někdo na tom stejně?

veroniquecz
13. pro 2020

@bigbig souhlas 👍👍

daasqua
13. pro 2020

Ono plno rodin žije v maličkých bytech třeba 2+kk, pět lidí na kupě. Ti, co mají štěstí, tak třeba zdědili velký byt či baráček. Naprostá většina ostatních se opravdu musí dřít, mít vysokou hypotéku, aby dosáhli na uspokojivé bydlení. To je naprosto běžné, že se rodiny zadluží, aby vůbec měli kde bydlet, a že musí slevit z nároků podle toho, koliktoho utáhnout. Byty a domy v Praze jsou opravdu příšerné, novostavby řadových baráčků 5+kk vychází třeba na 35 mil, byt 3+kk pod 6 mil nejde. Ohromně to vzrostlo za posledních 10 let a chápu, že to dost lidí štve a šokuje. Ale bůhví, co bude za 20-30 let.

fandysek_1
13. pro 2020

@veroniquecz já to naprosto chápu, proto je fajn mít alespoň ty stavební spoření a díky tomu získat úvěr. Případně dát dětem něco do začátku, ať na studia nebo část hypotéky. Není to povinnost rodičů, ale ráda bych to pro své děti udělala.

mari2
13. pro 2020

Ano deprese momentálně mám, ale protože manžel momentálně nedostal skoro půl roku výplatu, a bude odcházet do práce, kde snad něco konečně dostávat bude výdělek je nejistý (na ŽL).
Myslím, že zdaleka většina nemá byt pro několik dětí, spousta lidí jsou rádi, že v Praze dostali hypotéku na byt, a v momentální situaci má dost lidí opravdu jiné starosti než nemít na dům v Praze +2 byty pro 2 děti...
Doporučuju se nestovnávat s ostatními, a už vůbec ne podle toho, co napíší v nějaké diskuzi, a být vděčná za to, co máš.
Já jsem momentálně vděčná za to, že jsme oba s manželem opatrní, a že jsme měli úspory, co jsme měli, a že zatím ještě pořád máme nějaké rezervy.

sudylichozrout
13. pro 2020

@daasqua To ne, za 15-20 milionů tady koupíš dobrou novostavbu. Ale je to drahé i tak, no.

berenika39
13. pro 2020

@michelleponky chci, chci...tak nechtěj. Děti jsou mnohem schopnější, než si myslíš, možná tě překvapí, jak budou pomáhat oni tobě🙂. Vychovej je podle svého nejlepšího svědomí, dej jim volnost, nejsi nijak vázaná, abys jim nabídla nemovitost. Ani náhodou. jestli nejste bohatí, tak nejste a nebudete. Ale to přece nevadí. dej jim vzdělání, víru, srdíčko na správném místě. Chápu, že miliony zní lépe, ale není to to, co dělá život lepším. Ne, nemusíš mít pro ně mít našetřené peníze do života. MMch, inflace, peníze ted jsou xxx a za dvacet let budou nula nula. To není cesta.

veroniquecz
13. pro 2020

@sudylichozrout jasně, to souhlasím, jen mě nejen v tomto vlakne, ale už se to tu řešilo dřív, ze někdo bere jako povinnost dětem dat byt, pro mě jako dítě, které žilo jen s mámou a na vše si muselo od píky vydělat je to sci-fi 🤷🏻‍♀️

fandysek_1
13. pro 2020

@veroniquecz my máme velké bydlení a dá se upravit pro víc rodin. Teď to využíváme jen z části po rekonstrukci.

mari2
13. pro 2020

Než jsem to dopsala, tak 2 byty pro 2 děti nechceš, se omlouvám....

berenika39
13. pro 2020

@veroniquecz jj, mám dospělé dítě a nedostalo nemovitost. dostalo výchovu, vzdělání, pozornost, péči, aby se mohlo postavit na vlastní nohy. A stojí....🙂))))))))))))))))))))))))

veroniquecz
13. pro 2020

@berenika39 krása 👍 To se super čte, ze to funguje 👍 Držím pěsti ať se daří 🍀

sudylichozrout
13. pro 2020

@veroniquecz Také jsem od našich žádné nemovitosti, ani peníze nedostala. Rodiče mi dali dobrou výchovu, láskyplnou rodinu a vzdělání. Finančně mě drželi na vysoké. Mohla jsem si jen brigádit, abych měla peníze navíc, ale nemusela jsem po maturitě řešit, zda vejška či robota. A za to jsem jim vděčná. Víc netřeba, mám schopnosti na to, abych si vybudovala vlastní život a "křečkovala".

sudylichozrout
13. pro 2020

@berenika39 Přesně, než jsem dopsala, vidím tvůj post. Měli jsme to doma stejně.

lachtanice86
13. pro 2020

@sudylichozrout byt jsem taky nedostala a vlastně nikoho takového neznám

ferda90
13. pro 2020

Ahoj, bohužel dneska je zlá doba, člověk je rád za to co má, že něco málo aspoň ušetří, že si někam zajede, něco koupi. Taky budeme v lednu rodiči a budeme chtít dát malému co budeme jen moct, budeme mu něco šetřit, ale na druhou stranu si sním budeme chtít něco užívat, někam se podívat, něco si užít atd. Máme koupený být 3+1, hypotéku na 30 let. Bohužel na domeček by jsme neměli penízky,ale abych řekla pravdu, tak mi to nevadí, dům není všechno a člověk asi ani všechno mít nemůže. Důležité je, že jsme zdraví, že máme kde bydlet, máme co jíst a můžeme si dovolit i dovolenou a nějaké další věci Ikdyz na ně též musíme šetřit.

sudylichozrout
13. pro 2020

@lachtanice86 Já znám, ale není těch lidí moc.

sudylichozrout
13. pro 2020

@ferda90 Nemám tyhle řeči ráda. Doba není zlá. Jen není o "každému dle jeho potřeb", ale "každému dle toho, jak se sám zařídí".

knuffel
13. pro 2020

@ferda90 Doba není zlá, jen my jsme prostě rozežraní. Tady nikdo neumírá hlady...

ferda90
13. pro 2020

@knuffel já neříkám, že někdo umírá hlady, spíš to myslím v tom smyslu, že je dneska třeba horší dosáhnout na hypotéku, že člověk nemá nic jistého, ze v dnešní době se mají líp ti co nepracuji než ti co pracuji.

elencze
13. pro 2020

@lachtanice86 já znám pár lidí, co zdědili třeba dům pro prarodičích, ale upřímně, kolikrát jim to štěstí nepřineslo. Opravy zanedbané nemovitosti svépomocí, vráží do toho všechny prachy a čas, výsledky jsou vidět pomalu, frustrace narůstá a někteří už kvůli tomu spolu ani nejsou.

ferda90
13. pro 2020

@sudylichozrout to je pravda, záleží jak je kdo taky náročný, co chce za co utrácí atd. Člověk se dneska honí jen za práci, za penězi aby nějak slušně žil a mohl si něco dovolit.

sudylichozrout
13. pro 2020

@ferda90 A právě to, co píšeš, není pravda. Nemají se lépe ti, co nepracují a není horší dosáhnout na hypotéku. Jen se začala kočírovat ta splašená doba, kdy hypotéku dostával i ten, kdo na ni reálně vůbec nikdy neměl dosáhnout. Mít vlastní bydlení není ústavní právo, není to nic, nač by měl člověk nárok. Na vlastní bydlení si musíš vydělat, resp. musíš mít určité příjmy. A je to tak dobře.

linee
13. pro 2020

@michelleponky no, hm...podle mne je to hodne o tom, ze bydlis v Praze. Tam se nesmis srovnavat. Nemas na pozemek a dum? Tak ho nestavej, ale jdi do nejakeho bytu. Ze deti nemaji sporeni a dalsi byty k tomu? Ja jsem take nemela, postupne jsem si setrila a byla jsem i za to vdecna, protoze to, co mam si vazim podle mne vice, kdyz jsem se k tomu musela dostat sama, nez kdyby mne to spadlo do klina. V zivote snad kazdeho cloveka dojde k situaci, kdy se musi obracet a spadne si na dno. Ulohou matky neni udelat vse proto, aby jeji deti na dno nespadly, ale aby, kdyz se tam dostanou, vedely, jak se z toho vyhrabat....
Takze bych venovala vice casu pritomnosti a pokud zjistim, ze bych v budoucnu nebyl schopna splacet dum, tak zustanu v Praze v byte. Vzdyt uz to je samo o sobe lukrativni adresa. Navic dnesni situace neni prizniva pro investice a nejiste vklady. A prestala mit na sebe tak velke naroky. Pokud nebudou mit deti vse, co maji jejich vrstevnici tak co? Stane se neco?

jednaholkaa
13. pro 2020

Ne co se tyka bydleni a financi, ale mam ekodepresy.. strach z toho jak se bude mym detem zit ve znecistene prirode, pit vodu plnou nanoplastu atd..

ferda90
13. pro 2020

@sudylichozrout já mám jiný názor, znám dost lidí v mém okolí, kteří se mají líp na nějaké socialce než aby chodili do práce, protože socialka jim dá na bydlení, dostávají peníze na děti, některé i porodné a já co pracuju 11 let nemám nárok ani na porodné ani na další věci. Já se tady nepřišla hádat, tohle je můj názor, nikomu ho nevnucuju. Hypotéku jsme si brali minulý rok, museli jsme mít nasetrenych 20 %, pro někoho možná pohoda mít např nasetrenych 300 tisíc, ale pro nás jako pro mladé lidi to bylo celkem dost, ještě ke všemu když jsme si ty penízky na byt chtěli zafinancovat sami aniž by jsme museli říkat třeba rodičům a ano bydlení není ústavní právo, ale chtěli jsme mít prostě něco svého, založit rodinu a mít se prostě dobře.

berenika39
13. pro 2020

@veroniquecz děkuju🙂. No, vnoučata klepou na dveře a já mám ohromnou motivaci do budoucna......myslím, že o tom to je, aby život šel dál, aby si ho každý užíval podle svých možností. Jsme tu jen na návštěvě, sice můžeme mít miliony a nemovitosti, ale to ještě neznamená, že jsme spokojení a v klídku🙂

sudylichozrout
13. pro 2020

@ferda90 Já se s tebou také nechci hádat. To ne. Jen asi nesdílím tvůj mírně levicový pohled na svět. Ale to nevadí.

ferda90
13. pro 2020

@sudylichozrout každý jsme nějaký a každý máme jiný názor. Já mám takovou zkušenost od pár lidí, které znám a vím jak žijí a těm se zrovna nevyplatí vstávat do té práce proto, protože se bez ní mají vlastně líp. Já chodím na tři směny do práce a kolikrát si nemůžu dovolit to co mají oni. Ale opravdu jsem se sem nepřišla hádat, já mám takovou zkušenost, možná se pletu. Asi jsem ještě mladá a blbá 😁
Hezký večer

sudylichozrout
13. pro 2020

@ferda90 Blba rozhodne nejsi. Jen mas jiny nazor, vzdyt se svet nezbori, ja to beru 🙂 Take preji hezky vecer.

michelleponky
autor
13. pro 2020

Docela se divím, kolik z vás nepochopilo o co mi šlo a hlavně se divím, jak mě berete a soudite. Vite prd o tom kde žiju a jak žiju. Ja nikde nenapsala že pro děti chci byty. To mi rozhodne neprijde normalni, ja taky nedostala zadny majetek a uz v brzkem veku jsem zacla byt setrilek a pracant a delala jsem si obalky a setrila. A verte, ze si vazim kazde koruny, rozhodne nejsem nejaky zazobanec co chce miliony. A chce je i pro sve deti. Ja pro sve deti chci pouze nejake nasporene penize do zacatku, je jejich vec jestli to budou mit na bydleni, auto, nebo vzdelani. A rozhodne jim nechci dat byt. To opravdu nevim kde jste vzaly. A rady typu at se prestehuju tam a tam? Proc bych to delala? Jak jsem napsala, strechu nad hlavou mame, sice se nevejdeme, ale rozhodne nebudu menit rodnou pudu za to, abych strkala penize do ciziho bytu, kdyz si setrime na vlastni dum. Tento prispevek byl hlavne o tom, ze me desi vidina budoucnosti, kdyz uz ted je vse dost drahe. Tot vse. Rozhodne sem nestala o nejake hadky, o nejake rady a podobne. Pouze o to, jestli je nekdo, kdo se boji stejne. Dobrou noc