Máte praktické rady, jak ven z mateřské nudy?

30. led 2023

Zdravím všechny, prosím maminky, které to mají podobně jako já, jak se vám podařilo se dostat z "nudy" na mateřské?
napíšu v skratce moje pocity, i když jsem se na miminko hodně těšíla několik let, materská je pro mně čisté utrpení...
žiju ve městě, odkud ale nepocházím a nemám tady ani jednu kámošku (mám několik známých, ale kámošky to prostě nejsou)...mám pocit, že dítě ze mně doslova vysálo život, nemám ani kapku energie....mám jak se říká "náročné" dítě vyžadující velkou pozornost, a v noci hodně dlouho spala přímo hororově, ale neřekla bych, že to je příčina....spíš mě ubíjí ta starostlivost o dítě, bohužel....
můj ideální model mateřské by byl někde blízko mojí mamky a mít blízkopo ruce 2-3 dobré kámošky, které by byli na mateřské tak jako já...všechny maminky v okolí co tady bydlí ale svoje dobré kámošky anebo rodiny mají a tak se seznámení a velké kamošování nekoná....nemáte nějaké praktické rady jak z toho ven? nejlépe někdo kto zažil stejné pocity na mateřské, moc děkuji...jo a dítě má necelé 3 roky a do školky ještě nepůjde (nebudu rozvádět, děkuji)

journals
30. led 2023

Jaké si to uděláš, takové to máš. Já se doma s dětmi nenudila a nenudím. Pokud ti městečko nevyhovuje, však jezdi po okolí, po výletech, jeďte za kamarády, pozvěte je k vám, vymyslete si kroužek, činnost… vždyť s jedním tříletým dítětem se toho dá podnikat už tolik 🙂

nita1984
30. led 2023

@journals souhlas. Ja mít doma jedno tříleté, zdravé dítě, měla bych dny jako z pohádky 😍

klchudik
30. led 2023

Napiš třeba odkud jsi 😊 jinak já mám 20 měsíční a děláme toho už tolik 😍

honatko092
30. led 2023

Nuda to byla s jedním dítětem, dokud neumělo chodit...pak jsme začali plánovat výlety a aktivity, každý den dopo i odpo venku, oběd vždy dopředu večer uvařený na dva dny. Přes den jsem neuklízela, jen se věnovala dítěti (dohnala jsem ti večer nebo o víkendu s manželem). Takže v zimě jsme chodili na plavání, do kroužku (kde jsem poznala další maminky), do dětských herniček i heren třeba 30 km daleko, do kaváren s dětskými koutky (já si dala kafe a hrála si se synem), do dětského divadla, loutkového divadla, do knihovny...v létě jsme to obohatili o výlety na minifarmy, do ZOO, na různé akce ve městě. Nebo jen procházky po okolí, každý den jiné hřiště...my tedy máme i hodně kamarádek a babiček, tak jsme chodili po návštěvách 😊 A máme zahradu, tak v létě jsme byli hodně i tam. Když nebylo kam jít, vymýšlela jsem se synem aktivity z knížky Mámou hravě. Teď mám skoro 3 měsíční dceru a musíme být hodně doma, to je teď pro mě peklo. Neumím se nudit 😵‍💫 Ale syn krásně spal celou noc od 11 měsíců a byla jsem vyspaná a měla jsem energii na všechny tyto aktivity - to je základ!

michaela666
30. led 2023

Najdi v okolí místa kam vyrazit, zabal sváčku do batohu a jeďte. Teď přes zimu to budou spí kratší akce, ale až se oteplí tak klidně na půl dne. Tříleťák se zabaví venku čímkoliv.
Zkus nějakou mama fb skupinu z okolí a třeba tam kamarády najdete. Určitě je hodně maminek, které to mají stejně ale stydí se napsat první.

A typ na výlet - Zoo v zimě je nádherná. Nedávno jsme byly a moc si to užily. Žádné fronty a mraky lidí, zvířata ve vnitřních výbězích.

fandysek_1
30. led 2023

Zapoj se do nějaké skupinky aktivních maminek na FB. Je tam mraky akcí po celé ČR. Divadla, výstavy, cvičení pro tebe i dítě. Mám děti tři a čas využíváme aktivně a nuda není. Také tu nikoho nemám a mamka je daleko.

autor
30. led 2023

děkuju Vám za konkrétní tipy 🙂 určite se posbírám a začnu si lépe plánovat čas s dítetem tak, aby to bavilo i mně a ne jen ji

95newmommy2020
30. led 2023

Me pomohla az prace. Nevydrzela jsem to doma moc dlouho. Jakmile dite spalo celou noc a nehrozilo nevyspani, sla jsem do prace na fulltime. Neni nic horsiho nez byt v domacnosti, takze te chapu. Jedina rada vydrzet, a mit i svuj zivot a aktivity bez ditete.

barumrallyebum
30. led 2023

Ja se seznamila na hristi. Nebo kdyz byl malej jeste v nositku tak jsem vymetla kazdou pamatku v Praze. Nebo si muzes najit jesle/ skolku a chodit na polovicni uvazek do prace.

prejeta_zaba
30. led 2023

Jestli máš k dispozici auto, bude to jednodušší, ale jde to i bez nej. A teda zima je na to hloupá, až se oteplí, bude to lepší. Začala bych buď sbírat kešky a podle toho si plánovala výlety. A nebo si dala nějaké cíle a podle toho plánovala - poznat jiná města, ukazovat dítěti krásy okolí, jela bych klidně i na víc dni k nějakým příbuzným nebo kamoskam z větší dálky…našla si zájmové aktivity s dítětem, tam poznáš další mámy a třeba si s někým sednete. Prakticky každý dům dětí a mládeže nabízí i nějaké kroužky při batolata nebo Sokol, plavání…A v létě bych klidně každý den sedla na jiný dopravní prostředek (vlak, bus, kolo), jela pár stanic a tam s dítětem strávila den na hřištích a na zmrzce. 🙂

gdpr
30. led 2023

Mňa z nudy zachránili rôzne krúžky od 4meaiacov sme chodili na detské cviecenia potom v pol roku sme mali babyplavanie potom po 2 mesacnom kurze znova sme chodili na babycvicenie od roka sme zacali chodit do DS a tam som sa zoznámila aj s veľa mamičkami skús pozrieť ci niečo také nemáte u vás v meste 😊 a tak isto vela výletov a prechádzok sme absolvovali

rencinka87
30. led 2023

Mela jsem dve kamaradky s podobne starymi detmi, vidaly jsme se tak jednou za mesic? Mozna trochu mene - za svyma kamoskama nemuzes takhle jednou mesicne dojet?
Jinak jsem vzala auto/ nebo jsme jeli MHD - syn to mel rad - a jeli jsme na ruzne vylety. ZOO (i mimo Prahu, do Jihlavy a podobne), Mirakulum, nebo proste jen ruzne vylety do prirody, hledani pokladu atd, pro me to byl perfektni unik ze stereotypu. Ted mam deti 3 a 6 a v lete jsme se sbalili a jeli spolu do Vidne na tri dny - paradni dovca, strasne jsme si to spolu uzili.
Brani ti neco zabalit sobe a male veci a jet treba na par dnu k tvoji mamce? (V lete jsme byli takhle sami u tchanovcu na Slovensku, manzel nemel tolik dovolene.)
Divala jsem se na to tak, ze mam jedinecnou moznost udelat si den, jak chci/chceme, protoze deti nebyly ve skolkach/skolach. Pro me to byla svoboda.
Ale pokud se citis vyslovene vysata peci o dite, tak je spis otazka, kolik casu mas sama pro sebe? Uplne moznost odejit pryc bez male? A je jedno, jestli na nakup, cvicit, projit se, koukat do zdi.. Proste kdy nemusis resit tu peci? V necelych trech letech by uz mela zvladnout byt s tatinkem nebo s babickou aspon pres den sama…
Jo a taky krouzky - vybirala jsem peclive, nebylo to nejlevnejsi, ale chodili jsme na dva krouzky - neco pohybovyho, hudba.. nepotrebovala jsem se druzit s ostatnimi, ale syn aspon videl jine deti a me to krasne vytrhlo ze stereotypu.

vikinkav
30. led 2023

Podle me to chce zmenu, byt 3 roky doma s jednim ditetem by me asi kleplo 😄 Nekdo na to je, nekdo neni. Ja bych mu bud poridila sourozence (pokud jeste planujete), aspon to budes mit zaraz 😄 nebo bych sla do prace, na castecny uvazek treba, nebo jen brigadu, poznat nejake lidi a komunikovat s dospelymi.

eiliko
31. led 2023

Nějaký klub pro maminky s dětmi poblíž by se nenašel?

andelka
31. led 2023

Jestli má skoro 3 a do školky půjde až..? V září? Za rok? Tak to máš úplně super. Je jen na tobě ten čas vyplnit. Ve městě je spousta heren, klubů, aktivit pro rodiče s dětmi, na jaře můžete spolu na výlety, teď třeba na bazén..
Já jsem u prvních dvou,tedy první RD měla kolem sebe spoustu maminek, některé jsem poznala na těhotenském cvičení, jiné v klubu maminek, další na internetu.. spolužačky nebo dřívější kamarádky moc ne. A taky bych doporučila brigádu. Pokud tě může někdo zastoupit. Nebo chodit cvičit,nebo na nějaký kurz.

krisstina93
31. led 2023

Já jsem na třetí mateřské, skoro v kuse (mezi druhou a prvni mám půl roku práce) a taky nemám v okolí žádné kamarádky. S nějakou se sejdu tak 3x do roka :D ale já jsem teda dost introvert, dokud jsem měla jedno dítě, tak to byla pohoda, chodila sem sportovat (brusle, běh s kočárkem), dlouhé procházky, navštěvovala sem muzea, výstavy, s malým sme chodili do zoo apod, doma sem sledovala seriály, četla knížky, no snový život :D teď se třemi už se toho tolik dělat nedá, porad někam spěcháme, vodim do skol, na kroužky, učení, doma mimino, nějaké výlety podnikame akorat o víkendu, sportovat se s nima taky nedá, sednout do kavárny taky moc ne, výstavy je taky většinou neberou :D takže momentálně jedu třeba různé on-line kurzy, čtu apod, abych se nezblaznila, ale pokud mas jen jedno dítě, tak je to těžká pohoda a stačí se trochu kouknout po okolí a plánovat si 🙂

idontknow
31. led 2023

Jako by jsi psala o mem diteti a me 😁 miluju ho nadevse, ale materstvi me nebavi. Jit do nejakeho krouzku? To by me zabilo! 😁 odpocitavam dny, mesice kdy pujdu do prace a budu chvilku jen ja!

autor
1. únor 2023

@idontknow právě, mně je jasný, že mužeme chodit do města, kamkoliv, ale mně to prostě ukrutně nebaví a nesnáším se za to...je to prostě nonstop trvající zápřah, plus teda ten nespánek je šílený...protože ale vím, že pro dítě je nejlepší v tomhle věku být s maminkou, tak žádné jesle nebo školka nehrozí

autor
1. únor 2023

@rencinka87 jo, je to tím, že jsem vysátá péčí o to dítě, můžeme jít kamkoliv a většinou když jdeme je to lepší, než být doma, to mě zabíjí, ale prostě mě to nebaví, být neustále ve střehu, hlídat a zabávat dítě, je to hrozné úmorný

autor
1. únor 2023

@prejeta_zaba právě jsem si pořídila auto, protože autobusem už jsem to s princeznou nedávala, vrhala se mi se smíchem pod obří kola autobusu a taky si myslím, že až se oteplí, bude to o hodné lepší

autor
1. únor 2023

@95newmommy2020 děkuju, že i takové maminky existují, mám z toho bohužel velké výčitky, ale tak hodné se snažím si nevybíjet svou frustraci na dceři a jako jde mi to, ale přijde mi, že to jsou pro mně pronuděné dny no

petulkadodo
1. únor 2023

Názor, že v tomhle věku je nejlepší, když je dítě doma s maminkou, je jen česká specialita. Já si naopak myslím, že v tomhle věku už se dítě potřebuje socializovat, mít různorodé podněty a maminka si odpočinout od nonstop péče. Spokojená máma se pak rovná spokojené dítě.

michaela666
1. únor 2023

A nemáš možnost jeden den v týdnu nějaké hlídání? Manžel/ tchýně/ chůva nebo nějaká dětská skupina na 2-3 hodinky? Mě to hodně pomohlo z ponorky. Když bylo nejhůř, upnula jsem se na to, že ve středu odpoledne budu mít svůj program a zvládala jsem to líp. I kdybych měla sedět na lavičce v parku a dívat se jak padá listí ze stromu byl to prostě jenom MŮJ čas, kdy po mě nikdo nic nechtěl.

sylvka
1. únor 2023

Ahoj autorkou.mam to stejně jako ty. Mám dva starší kluky a malou holčičku,má 14 m.je to asi tím,že jsem mezi klukama a ji chodila do práce,zvyklá jsem si,na určitou volnost,zvyklá jsem si chodit do práce ,trošku mít naky peníze ....holčička je teda plánovaná,je nového chlapa 😁 naproti klukům,kteri byli hodní,pomalý a dobře papali ,je holčička čistý ďabel 😬😁♥️ je mi 37 a jsem úplně hotová. Každodenní péče o ní mě děsně vyčerpává,mám pocit,že můj život je úplně zbytečnéj,kolikrát i brečím ... Strašně bych se chtěla vrátit do práce,nemůžu tam ani chodit,ptz pak bílím jako 🐢.a ještě ty kecy všech sluničkarek okolo,které žijou výrobou bio prikrmu bez obsahu soli,cukru a mouky a výukou angličtiny ročních děti ...jak si musíš ty nejkrásnější měsíce mimina užívat ,z toho se úplně potím. No nicméně,holka je fakt ještě malá ,takže to buduuset ještě vydržet . Abych přežila,chodím s ní do všech moznejch hernicek,na mimi cvičení a hooooodne ji hlídá manžel,to ho tedy musím pochválit.nedocetla jsem se,odkud ses?

ai30
1. únor 2023

@petulkadodo Souhlasim, podle me by diteti bylo mnohem lip v kolektivu deti se stejnym nabojem fantazie, nez sedet doma se znudenou nevyspalou mamou. Ale to si musi kazdy rozhodnout sam, pokud jim to takto vyhovuje a maji pocit, ze je to pro dite to nejlepsi, tak je fajn alespon hledat lek na tu nudu no..

andelka
1. únor 2023

Já bych teda řekla,že v tomto případě bude tříletému dítku i líp aspoň pár dní v týdnu jinde než s frustrovanou znuděnou nevyspanou mámou. Třeba dva dny v týdnu dopoledne u nás je miniskolka, nebo soukromá školka, dětská skupinka..Až pak půjde do školky, bude to asi docela šok.

rencinka87
1. únor 2023

Tak pak bych rekla, ze bys potrebovala jit do prace.. Nepises, proc nedas dceru do skolky, ale pokud neprichazi v uvahu skolka, co chuva? Nebo jestli mate hlidaci babicky..
Proste se realizovat mimo domov.

autor
2. únor 2023

@petulkadodo ji, asi nějaké dopoledne v nedaleké dětské skupině bych opravdu zkusit měla

autor
2. únor 2023

@michaela666 musela bych ji sice za tou babičkou/tetou dovézt, ale tak taky zkusím je nějak zmobilizovat

autor
2. únor 2023

@sylvka jsem z Olomouce, jako když tak pozoruje jiné mamky ještě jsem nevidela takovou, kterou by třeba bavilo si hrát s dítětem, přijde mi, že to je prostě utrpení pro všechny, ale ko děkuji za tvou zprávu, alespoň se necítím tak špatně...jinak já pracuji celou dobu na mateřské, Dobrý je, že teď uz opravdu beru práci jako oddych (kdyzto porovnám s nekolikahodinovym hraním si na doktorku že jo, haha), akorát že pracuji z domova, jen když hlídá manžel, takže opět žádná asi změna prostředí