Nevyžádané rady a poznámky okolí.

nejstarosti
21. zář 2020

Ahoj všem, jsem mamkou 9 měsíčního chlapečka. a už od dob těhotenství se na nás z okolí hrnou otázky a dobré rady ☺️ Někdy milé, jindy legrační, občas otravné, znáte to 😄 Jak a kde máte rodit, oblékat, uspávat, no prostě kdekdo chce miminko vychovat za vás...
Nejprve mě to trošku znepokovalo, ale došlo mi, že babičky/kolegyně/cizí lidi v MHD ty rady myslí vlastně dobře, oni jen radí svému bývalému já ve snaze udělat to nejlepší....
Zjistila jsem, že tyhle zaručené rady a poznámky potkávají snad každou (těhotnou) mamku a rozhodla jsem se, pro pobavení a ujištění, že je to všude stejné, tyhle perličky sepsat a sdílet.
Věřím, že mnohé z Vás se v tom najdou, obzvlášť pokud jste také spíše tuliví kontaktní rodiče, snažící se o nenásilné výchovné metody🤱
Doufám, že nevadí sdílení odkazu, nahrála jsem všechny "hlášky" v jednoduché grafické formě na instagramový účet https://www.instagram.com/nejkrasnejsistarosti/, založený přímo pro tenhle účel. Nechci tu promovat jak žijeme, ale spíš si trošku udělat srandu z toho, jak nám mamkám okolí do všeho kecá a pokládá pořád stejné otázky 😅 Příspěvky jsem řadila chronologicky od prvního trimestru po kojenecký věk, a budou pravidelně přibývat další. 🤰
Ať nám ten bližící se podzim pohodově začíná🌼
Přeji příjemný den všem
P.S. Venku už je chladno. Nemělo by mít vaše dítě čepičku? 😄🌼 Jaké rady vadí nejvíc vám?😁

jako_mala_holka
21. zář 2020

@krtcice ja to fakt zavidim, me tyhle "rady a kecy" po porodu vyvolaly skoro deprese, nastesti jsem utla na tyden kontakt se vsemi a spravilo se to, ale byl to celkem mazec, neverila bych, ze je neco takoveho mozne... ja jsem si zacala pripadat, ze jsem fakt naprd a ze male bude beze me lip... no tohle me probralo a tyden jsem nechtela nikoho ani videt, telefon jsem si vypnula... kdybych to nezazila, tak tomu snad neuverim...

nattt
21. zář 2020

nevyžádaných rad se bojím jako čert kříže 😀 ..zatím jsem v očekávání, ale obávám se, že to přijde, podle chování mamky a tchýně... snad to naše vztahy vydrží... zatím jen poslouchám hlášky typu "hlavně musíš být v klidu" (od přítele), "hlavně žádný alkohol" (od mamky.. jako bych to nevěděla 😀 ) a v každém druhém článku se píše, že "těhotenství není nemoc" , na což jsem už taky alergická 😀

nattt
21. zář 2020

@nejstarosti jinak super hlášky na těch tvých stránkách 😀 😀 dost se bavím 😀 ..akorát nemám instagram, tak mě to pustilo jen k pár 🙂

krtcice
21. zář 2020

@jako_mala_holka to se nedivím 😔 je mi líto co některé maminky musí snášet. Ale udělala jsi dobře s tím týdenním relaxem bez všech. Ani manžel se nezastal?

klokanka31
21. zář 2020

@jako_mala_holka S tím držením jak u našich. Já ji údajně držím blbě, ale že u našich měla zakloněnou hlavu, to bylo v pořádku. A s tím druhým dítětem - mě otravovali hned po porodu 😣 hlavně tchýně, že MUSÍME mít kluka aby byl pokračovatel rodu. A můj manžel ji "sejmul", jí řekl že další nechceme, a kdyby bylo, že chceme zase holčičku. No baba úplně na infarkt.

jako_mala_holka
21. zář 2020

@krtcice zastal, ale nebylo to vubec platne 🙂 fakt to pomohlo, zase jsem ziskala jistotu

chrystyanna
21. zář 2020

Vracím míč na nevyžádané rady.. v autobuse mi cizí ženská (Bába) sáhla na, dítě (v nositku) s větou: jemu musí být zima, tebe maminka trápí viď.
Trapeny tvor spal, dokud mu na nohy ne sáhla.

jako_mala_holka
21. zář 2020

@klokanka31 presne, uz v porodnici kecy, v sestinedeli kecy... taky jsme rekli, ze dalsi nechceme, nebo aspon dalsich par let ne a to uplne nechapave pohledy, ale to prece musite... jo taak, my musime, tak to je jina 😅 a pohlavi by nam bylo opet uuplne jedno, tak jako u prvni, ale to taky nikdo nechapal a ani neveril, ze je nam to jedno... my chteli hlavne (zdrave) miminko, no, ocividne je to divne... 🙂

jako_mala_holka
21. zář 2020

@nattt ja se v tehotenstvi napila kofoly a nasi na me pomalu volali socialku 😅

klokanka31
21. zář 2020

@jako_mala_holka No moje tchýně chtěla pusinkovat mojí malou, i když ví, že nesmí (má nemoc která dle doktora může být přenosná). No tak jí aspoň dala pusu na ručičky (i když ví že si ručičky strká do pusy). Tak zákaz. Další návštěva - šla z veřejných toalet, chytla se tam kliky, vůbec neřešila bacily, a hned sahala malé na ručičky. Opět jsme nadávali že si ručičky strká do pusinky. A poslední návštěva - ať si malá něco koupí, a hodila jí do kočárku k pusince bankovku. Jako kde je nějaká hygiena, obzvlášť teď v této době? Jenže babě hrabe, ona se vždycky jen blbě zasměje, a neřeší.

chrystyanna
21. zář 2020

@nattt mě sprdla ségra (mladší, bezdětná), že v těhotenství nesmím!! Kafe(ono jedno latté to dítě zabíje)

klokanka31
21. zář 2020

@jako_mala_holka Já z nich měla deprese taky, a já měla zas pocit že mi chtějí malou vzít. Nakonec pomohlo že se skoro nestýkáme.

klokanka31
21. zář 2020

@nattt Přeju pevné nervy ❤ protože někdy dokážou příbuzní fakt deptat. Já myslela že z nich potratím. Naštěstí malá to přežila v pohodě, jen je ale hodně přecitlivělá.

jako_mala_holka
21. zář 2020

@chrystyanna tak to bych videla rude

snahnah
21. zář 2020

@klokanka31 Můj muž zas svoji mamku sejmul, když prohlásil,že chceme ještě další 🤣 Prý jsem stará 🤷 Naopak ryla do svojí dcery,která je stejně stará jako já, že má mít druhé i když ví, že má zdrav.problémy a nemůže.
Babičky mě nejvíc smolí s nočníkem, protože přece ony nás vysazovaly už v půl roce a do roka jsme byli bez plen. Ale už si neuvědomují, že nebylo naučené to dítě, ale ony.

jako_mala_holka
21. zář 2020

@klokanka31 ty vo*e 😵 ja to proste nechapu, proc musi nekdo furt na to mimino chmatat, proc? A kdyz uz musi, proc si aspon ty pracky neumyje...

chrystyanna
21. zář 2020

@snahnah a už neřeknou kolik teplacku se pak házelo preprat do vany/pračky 🙂

jako_mala_holka
21. zář 2020

@klokanka31 aspon ze neco pomuze, vid? Delaji si to sami... a kolikrat je ani nezastavi, kdxz jim clovek rekne natvrdo, co zpusobuji...

chrystyanna
21. zář 2020

@snahnah a nejsi stará, jsi v nejlepším věku.. Na cokoliv 🙂

klokanka31
21. zář 2020

@jako_mala_holka Taky to nechápu, nebo nechápu proč mou malou každý hned tahá za nožičku. By mě zajímalo jak by se to líbilo jim 😠 no jak už jsem psala, mám teď výmluvu proč se nechcem navštěvovat, a máme s mojí princeznou doma klid. A když už jednou za čas jdem na povinnou návštěvu, tak si malou držím a nenechám s ní blbnout.

priefi
21. zář 2020

@nejstarosti nevyžádané rady jsou úplně nej...

Mě nejvíc štvaly rady, že musím jíst všechno, když kojím, že to je moje chyba, že dítě má alergie (to, že když jsem jedla normálně, měl syn krvavý ekzém, byl jen detail...)

A pak asi nejlepší ráda, že když má dítě ekzém, je ho třeba vykoupat v mléce (když jsem podotkla, že nejspíš má alergií na mléko a že by to mohlo způsobit anafylaktický šok, byla jsem za blázna, za pár měsíců jsem měla černé na bílém, že má alergii na mléko).

A pak takové ty klasiky o slabem mlíku a další klasické chuťovky, ale to každá z nás slyšela asi x krát....

Ale jo... Jsem zvědavá, jaké to bude, až sama budu tchýně, až sama budu babička... Teď si říkám, nikdy bych..., tak jsem zvědavá, zda to opravdu dodržím...
Osobně to vidím tak, že pokud by snacha chtěla, tak jí dám rady (pak najít tu pomyslnou hranici, kdy už je čas přestat radit), jinak mlčet jako pěna... Ale věřím, že to je někdy těžké...

Každopádně mojí mamce hned bez problémů řeknu, že mi to vadí a že rady nechci a že až budu chtít, tak se zeptám a docela to respektuje, teda až na vyjímky... Ale u tchýně jsem se cítila jako zkažená gramofonová deska... To musel manžel až skoro zakřičet, ať mi nedává nevyžádané rady a pořád ty samé do kolečka... Ale co už, už je klid. S druhým dítětem jsem všem dala najevo, že o rady nestojím jednou krásou věci, ignorovala jsem vše, co mi bylo řečeno a odpověděla jsem vždy tím, že jsem začala mluvit úplně o něčem jiném a vůbec na to nezareagovala... Tato taktika fakt zabrala... Občas to ještě zkusí, ale když se zase chovám, jakože jsem nic neslyšela melu si své, mám pak zase na chvíli klid....

snahnah
21. zář 2020

@chrystyanna Přesně tak 😉 a taky prý mám zbytečně hodně oblečení, že na mě měla mamka jen 6 košilek a 3 dupačky, večer to vždy přemáchla, do rána uschlo....mě by mrsklo denně ručně přepírat 🤦
Já to vím 😉 však drahý v soukromí pak dodal, že budeme mít hodně dětí, barák je velký a rodiče tu nebudou věčně 🤣

nattt
21. zář 2020

@klokanka31 díky! ..já mám právě taky pocit, že obě babičky by si to vnouče radši nechaly pro sebe..a to jsem terpve těhu 😀 ..je hezký, že jsou nadšené, ale obávám se, že to dost hraničí s afektovaností..chystám se na konverzaci o vytyčení hranic už teď, ale nerada bych je zase ranila.. kamoška mi radí "jedním uchem tam, druhým ven", to se musím naučit 😀

cherie24
21. zář 2020

@nejstarosti supr stránka 😍 moje nejoblíbenější otázky byly když jsem měla po termínu. To se na mě každý den hrnuly dotazy sousedů a rodiny typu
- Tak co? Kdy už to bude?
- Pořád nic jo?
- Jej, sis ráno přispala a my jsme mysleli, že je zataženo, tak že už určitě rodíš. No to musíme říct ostatním, že jsi ještě pořád doma.
- My pořád čekáme a ty nic, nechceš už porodit?
Já zkoušela snad všechny babské rady, co jsem zaslechla nebo přečetla, abych jí už vyhnala ven a z těhle otázek jsem měla chuť někoho zavraždit dost brutálním způsobem 😂😂

klokanka31
21. zář 2020

@nattt Hele já byla těhu, a tchýně nonstop volala mojí mamce, jak se budou o vnouče prát. To jsme teda s manželem vybouchli že je to naše dítě, a bude na nás zda ho vůbec půjčíme. No a vzhledem ke všem skutečnostem to došlo tak daleko, že jsme si s manželem řekli, že nikdy nikomu své dítě nepůjčíme na hlídání ani na půl hodiny. Je mi to líto, ale já mám nervy jen jedny, a když se neumějí chovat a respektovat nás, tak mají smůlu.

klokanka31
21. zář 2020

Teda holky když to tady čtu, nehrabe těm lidem? Jako nechci být za citlivku, ale myslím že to fakt přehánějí a nám akorát kazí nejkrásnější dobu života.

cherie24
21. zář 2020

@lenatko91 to komentuje moje babička vždycky 😁 Každý měsíc pořád stejná otázka - A pořád kojíš? Hmm to jsou ty dnešní moderní praktiky. Za nás se kojilo maximálně 2 měsíce. To jsi teda fakt dobrá, že máš ještě vůbec mlíko. To se fakt divim. Přitom bratrancova žena kojí už dvouletého a na ní nikdo takové poznámky nemá a pak přijdu já s ročním a každý měsíc se nad tim podivuje 😄

mariegroth
21. zář 2020

Holky, Ja si nemyslim, ze nebudeme mit tendence davat rady, ale bude to asi jine. Generace pred nami nemela internet a nedelaly se takove studie jako dneska. Myslim, ze budeme mnohem vice otevrenejsi. Ale kdo vi :D

merope
21. zář 2020

tak já ty radily asi kazím - často se mi stalo, že přišla třeba rada, jestli mu není zima a ona byla

lenatko91
22. zář 2020

@cherie24 a hlavně co je komu po tom? 😃 i když docela nechápu, že komentují tebe a ne tu bratrancovu ženu.. nebo si třeba zvykli a za rok dají pokoj i tobě 😃 Jako na jednu stranu moji matku chápu, jí kojit nešlo, informace nebyly tak dostupné jak dnes asi, tak toho hodně neví.. ale i tak to dokáže naštvat.. 😃