Nevyžádané rady a poznámky okolí.

nejstarosti
21. zář 2020

Ahoj všem, jsem mamkou 9 měsíčního chlapečka. a už od dob těhotenství se na nás z okolí hrnou otázky a dobré rady ☺️ Někdy milé, jindy legrační, občas otravné, znáte to 😄 Jak a kde máte rodit, oblékat, uspávat, no prostě kdekdo chce miminko vychovat za vás...
Nejprve mě to trošku znepokovalo, ale došlo mi, že babičky/kolegyně/cizí lidi v MHD ty rady myslí vlastně dobře, oni jen radí svému bývalému já ve snaze udělat to nejlepší....
Zjistila jsem, že tyhle zaručené rady a poznámky potkávají snad každou (těhotnou) mamku a rozhodla jsem se, pro pobavení a ujištění, že je to všude stejné, tyhle perličky sepsat a sdílet.
Věřím, že mnohé z Vás se v tom najdou, obzvlášť pokud jste také spíše tuliví kontaktní rodiče, snažící se o nenásilné výchovné metody🤱
Doufám, že nevadí sdílení odkazu, nahrála jsem všechny "hlášky" v jednoduché grafické formě na instagramový účet https://www.instagram.com/nejkrasnejsistarosti/, založený přímo pro tenhle účel. Nechci tu promovat jak žijeme, ale spíš si trošku udělat srandu z toho, jak nám mamkám okolí do všeho kecá a pokládá pořád stejné otázky 😅 Příspěvky jsem řadila chronologicky od prvního trimestru po kojenecký věk, a budou pravidelně přibývat další. 🤰
Ať nám ten bližící se podzim pohodově začíná🌼
Přeji příjemný den všem
P.S. Venku už je chladno. Nemělo by mít vaše dítě čepičku? 😄🌼 Jaké rady vadí nejvíc vám?😁

lenatko91
21. zář 2020

Super nápad! 😃 přihodím hlášku mojí matky z poslední doby - ty ještě kojíš? To se divím, že se ti ještě neztratilo mléko. 😂😂😂

jjasmina
21. zář 2020

Hele tak dnes zrovna jsem dala malé čepičku, protože proste byl stín a hrozně foukalo, přešla jsem na druhou stranu, kde svítilo slunko a jedna paní mi říká, tu čepici byste jí měla sundat, vždyt jí musí bejt horko... Po probdělé noci, paní fakt top

klokanka31
21. zář 2020

@nejstarosti Mně vadí všechno 😫 v těhotenství že nemám řešit postavu a mám jíst za dva, hlavně nevenčit psa, hlavně hodně ležet a odpočívat, představa stylu mojí výchovy naprosto nepřijatelná. Po porodu totální katastrofa. Nemáme miminko nosit, aby se nerozmazlilo. Proč kojit, přece jí trápím hlady, honem dát sunar. Ve čtyřech měsících fofrem přesnídávky, vymačkanou šťávu z pomeranče, polévky, atd. Při tom krmení jí držíš nějak špatně. Chceš nechat malou chvilku s manželem, se nebojíš? Bacha ať nevlítne vosa do kočárku. Bacha ať jí nesvítí slunce do očí. Není jí zima? Honem dát deku a čepičku aby neofoukly ouška (bylo léto, 32stupňů). Konec léta - jaktože nemá ještě čepičku? Nemá žízeň? Dej jí napít. Dej jí najíst. U uspávání jí zpíváš? A usíná u tebe a ne v postýlce? No tys taková nebyla, to je divný. My ti dali sunar, nechali odříhnout a šup do postýlky. A mohla bych pokračovat donekonečna. Mně přijde jako bych byla nesvéprávná. Přitom malá je spokojená. Ale díky těmto radám se totálně pohnojili naše vztahy...

klokanka31
21. zář 2020

A ještě: Do jednoho roku by miminko mělo být doma, a tahat jí na výlet? Nechcete si jet sami a malou nám dát? Zrovna říkali v televizi, jak je to škodlivé. A autosedačka v protisměru? To je přece blbost, děláte to špatně, chcete malé ublížit? Až z internetu zjistili že to tak opravdu je. Nezapomněli dodat že za nich autosedačky nebyly a taky se žilo 😣

me_druhe_ja
21. zář 2020

Já se hrozně těším, až za 20-30 let všechny budete radit svým dětem. 😃😃😃😃 Třeba se zase obrátí směr a naše generace jim bude cpat kojení, nošení, spaní s miminkama atp. 😀 a ony si budou taky stěžovat na budoucím MK. 😀 Myslím, že každá generace má stejnej problém. 🙂

jjasmina
21. zář 2020

@me_druhe_ja Tak na tom určitě něco bude. Když se malá narodila, tak jsem tvrdila, že v posteli s nama spavat nebude, ale zjistila jsem že tam spí dýl , tak nad ránem ji už nepřenáším ani do postýlky, protože na to už nemám sílu

me_druhe_ja
21. zář 2020

@jjasmina U nás přesně naopak. V posteli s náma by nespal ani za zlatý prase. Naopak už by potřeboval byt sám v pokojíčku, protože ho rušíme. Hlavně, jak chlap chrápe.🙈 Akorát nemáme prostor zatím.

gejsa_v_puberte
21. zář 2020

Já jsem alergická na: hlavně musí být v klidu maminka, pak bude v klidu i miminko.
Může to být pravda, ale člověk si neporučí, když má rozházený hormony, nemá mlíko a drží u prázdnýho prsu hladový dítě. 🤦🏼‍♀️😁

barmil
21. zář 2020

@klokanka31 přesně tohle mi zničilo vztah s tchyni. Každá návštěva přesně vše, co píšeš. Jak kdybych byla debil a dite denně ohrožovala na živote. Ze je zdravý, spokojeny a krásné prospívá, to nikdo nekomentuje.

evawest
21. zář 2020

A pritom... 🤷‍♀️

nejstarosti
autor
21. zář 2020

@me_druhe_ja to je jasne, jak znam sama sebe tak se busu muset hlidat abych nebyla prilis aktivni babicka :D ale srandu si z toho delat muzeme no ne? :D

klokanka31
21. zář 2020

@me_druhe_ja No nevím, mně máma říká že ona tenhle problém neměla, že tenkrát bylo zvykem že mladá prostě měla dítě, a nikdo nic neřešil. Že žádné rady, žádné vynucování půjčování kočárku, chování atd...

klokanka31
21. zář 2020

@barmil No vidíš, mně to ale zničilo vztahy nejen s tchýní, ale i s vlastními rodiči 😢

krtcice
21. zář 2020

Teda já nevim, ale mě nikdo z rodiny nikdy rady nedával... moje babi třeba kojila 3 měsíce, já kojila jednu dceru 3 roky, druhou 4 roky, syn má 2,5 roku a kojený a nikdy nic neřekla. To samé tchyně když žila, nikdy nic proti neřekla, naopak, jela styl ,,když se zeptáš, poradím ale jinak jsem si svoje vychovala a jste na řadě"... tak buď mám štěstí na lidi kolem sebe, nebo mě znají natolik dobře, že vědí, že by to nemělo smysl 😀 ne ale samozřejmě jak to tady čtu, jsem vděčná že to u nás je tak, jak to je. Jediné kde to drhne je můj otec, ten by nejradši aby děti i v mínus dvaceti chodili v kraťasech 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ a s ním to drhlo vždy a ve všem, takže nepřekvapuje.

klokanka31
21. zář 2020

@krtcice Teda ty jsi šťastlivec 🤔

klokanka31
21. zář 2020

A asi rada tisíciletí "my už máme zkušenosti, tak bys měla dát na nás".

mariegroth
21. zář 2020

@klokanka31 jenom rok? Tak nasi rikaji, ze aspon pět let :D Diteti se nesmi hybat s rezimem a být jen doma! :D

chrystyanna
21. zář 2020

@klokanka31 jo nejlíp od člověka, který dítě nacpal v 5m kopracku s vejcem, nechal ho vybrečet do spaní atd.
Jinak občas mi přijde, že ně kteří mají problém uznat, že to není jejich dítě😁

volcok87
21. zář 2020

Já mám děti už velký a moje tchyně je v tomhle prebornice a nevyžádané rady poslouchám dnes a denně. Někdy se fakt vytocim a někdy držím ústa, ale stejně ji to neodradí a za par dni jde znova

klokanka31
21. zář 2020

@mariegroth Přesně. Ale je zvláštní, že z blbostí dělají světovou, a vážné věci zlehčují. Když jsem se bála aby malá měla kyčle všechny tři kontroly v pořádku, tak mě odbyli že i kdyby byly špatné, tak budu dávat látkové pleny. Když se malá otáčela jen na jednu stranu, tak taky "no a co, tak budete chodit na rehabky". A koronavirus? Ten na miminka nejde. To mi prostě hlava nebere.

klokanka31
21. zář 2020

@chrystyanna Přesně. Kolikrát i ty divný pohledy když si s manželem chováme naše dítě, prostě jako oni by byli rodiče a my to mimčo měli jen půjčený.

klokanka31
21. zář 2020

@volcok87 No moje tchýně je úplně mimo. Důrazně jí manžel říká ať dodržuje hygienická pravidla co se týče malé. Tak ona určitou věc podruhé neudělá, ale udělá ještě něco horšího. Ještě že je teď koronakrize a já se mám na co vymlouvat, abysme tam nejezdili 😒

krtcice
21. zář 2020

@klokanka31 ano, asi v tomhle jsem... a fakt jsem za to ráda, to až zůstává rpzum stát co se v jiných rodinách děje :-/

klokanka31
21. zář 2020

@krtcice Kdybys viděla naší rodinu... 🙄

jako_mala_holka
21. zář 2020

Ano ano... tohle je takove vecne tema... neni ji zima? Dej ji ponozky a cepicku (v srpnu), proboha a to ji mas takhle na pohovce? Vzdyt ti spadne... ja porad myslim na to, aby ti nekde nespadla, nesmis ji nikde nechavat lezet, ona se pretoci hned (v mesici, mala byla v hnizdecku na sedacce, ja vedle ni)... ja ti nechci radit, ale toto bys mela tak a toto bys nemela atd atd... to jsi zase cetla na internetu, ze? Takove kraviny... radsi se zeptej nas, my ti poradime lip... proc ji drzis takhle (uplne normalne)? Pak ji drzi mamka a mala hlavicku zaklonenou... proc nekojis, nechce se ti, co? Proc kupujes takove mleko, vy jste vyrostli na obycejnem sunaru a taky zijete... vsak za chvilku ji das pekne kasicku na noc a bude pekne spinkat (mala spi celou noc az na vyjimky)... proc ji porad neco kupujes? Uz nic nekupuj (koupila jsem blbe pyzamko v pepcu)... kazdy den musite chodit ven, pak zase vy jste byli dneska venku? Vzdyt tam foukalo... musis koupat kazdy den, pekne namydlit mydlem... musis pak poradne namazat olejem... no vsak jen ji chovej/nos/davej do postele, ona si na to zvykne... jezis ja si ani na vsechno nevzpomenu... jo a top "rada"... a jeste musite mit druhe, ale az za dva roky, ted ne, a musi to byt kluk, at mate paaarecek, to musite 😅

mariegroth
21. zář 2020

@klokanka31 Ja se tem radam vice mene smeju. Ono je docela sranda poslouchat tchyni, jak si krasne protireci.
“Moje deti byly plne kojene.” - “Uz ma dva mesice, tak mu dej kasi a UM at ti spi dlouho. Ja to tak delala.”
“Moje deti nikdy nespaly celou noc, dokud jim nebyl rok.” - “On se jeste budi? Vzdyt uz ji normalni jidlo.”
“Ja kojila dvojcata do peti let a nejmladsiho do tri.” - “Kojit nad jeden rok ditete je neprirozeny.”

jako_mala_holka
21. zář 2020

@krtcice jsi stastna zena

jako_mala_holka
21. zář 2020

@me_druhe_ja ja uz mam s manzelem domluvene, ze kdyz budu davat nevyzadane rady, tak me ma proplesknout 😅 vtip, samozrejme, ale pevne doufam a verim, ze do toho dceri kecat nebudu, kdyz se zepta, rada ji reknu svuj nazor, ale tohle snad ne... 🙂

jako_mala_holka
21. zář 2020

@klokanka31 ja musim skoro vsechny nutit! Aby si umyli ruce, kdyz prijdou na navstevu a chteji sahat na miminko... nekteri jsou schopni se dokonce urazit 😲😵 a to prosim i kdyz prisli v sestinedeli

krtcice
21. zář 2020

@jako_mala_holka ale jo, já fakt valim oči jak to někde je 🙄😬 teď jsem volala a mamkou, a ani jí do ničeho ohledně dětí nikdo nikdy nekecal...