Sledujete dokument Paterčata?

rajecka
27. zář 2014

Sledujete dokument na ČT1 o paterčatech? Jak ta rodinka na Vás působí? Já jsem jim hrozně fandil a těšila se na ten pořad, ale z dalších a dalších dílů jsem fakt zklamaná. Přijde mi, že se pořád jen na někoho zlobí. Že jim nikdo nesponzoruje pleny, že ošetřovatelky jsou špatné, že museli všechny darované věci samy prát a žehlit, proč nedávají peníze mamce, když jí pomáhá atd..... Proč by měli platit mamince, když je stejně nezaměstnaná? Tak jí přece má čas pomáhat i bez peněz. Kdyby měla zaměstnání, ze kterého by kvůli dceři odešla, tak to pochopím. Přijde mi, že si vůbec neváží (nebo to alespoň není patrné), že jim tolik lidí chce pomoct. V dnešní době a rozpočtové krizi bych čekala, že se na ně každý vyprdne. A tatínek se chová jak celebrita a předvádí se, jak kdyby to celé bylo o něm.

bunny123
27. zář 2014

@rajecka Jsem ráda, že jsi tu diskuzi založila, zajímá mě, jak se na to dívají ostatní, i když je to hodně kontroverzní téma.

rajecka
autor
27. zář 2014

@bunny123 Vystihla jsi přesně moje pocity. Nelíbí se mi ty neustále příběhy o tom, jak se jim zeť nelíbil a jak ona byla úžasná a nechtěli, aby si vzala roma. Tak doprčic jak pak můžou někomu vyčítat rasismus, když sama má pocit, že bílý je lepší než cikán? A Saša mi byla moc sympatická, takovej diblík a bylo mi jí moc líto, co musela snášet za urážky. Ale teď se chová tak povýšeně ke všem, přijde mi, že jí fakt ze všeho nejvíc vadí, že nezaměstnají její mamku. Sakra já bych byla šťastná, že vůbec nějaké ošetřovatelky na 4 roky budu mít. Za minulého režimu by po nich házeli kamení, nebo by jim děti rovnou vzali.

hojda
27. zář 2014

@bbn Jj už se vidím, jak skáču nadšením, že jsem vyžehlila oblečení na 5 mimin a hrozně bych si to pochvalovala, jak to to úžasný.

hojda
27. zář 2014

Zrovna včera jsem byla na takovém babinci, kde bylo 16 maminek a bavily jsem se i o paterčatech. Taky tam zaznělo, že komu vadí, že jsou to rómové, tak se na to nemá koukat, nebo si na televizi nastavit nižší sytost barev.

Přidávám zajímavý článek o čtyřčatech:

http://praha.idnes.cz/prvni-ceskoslovenska-ctyr...

holubice.petra
27. zář 2014

Ja jsem nekde cetla ze si mysleli ze to budou trojcata a ze az na velkym uz ve 20tt se dozvedeli ze jich je pet...to by ji redukci tezko udelali...

holubice.petra
27. zář 2014

Jinak dnes jsem se podivala na dil z tohoto tydne a opravdu te mamince zacina chybet trochu pokory :-/ je jasny ze kazda opatrovatelka ji nemusi sednout (ty v nemocnici co neumely dite ani podrzet bych taky hnala) ale ta co byla u nich doma byla fajn...ale stezovat si ze neumyla nadobi? Zacinam byt z toho trochu rozpacita...

dora13
27. zář 2014

@rajecka mne se obecne moc nelibi, jak je ten dokument udelany...ta jeji matka me taky rozciluje, nechapu, proc ji venujou tolik prostoru, jeji pribehy mi prijdou uplne irelevantni.

lenicka07
27. zář 2014

Znám osobně jednu maminku trojčat (plus jedno další dítě o tři roky starší). Od nikoho nic nedostala, jen měla nárok na pečovatelku. Každá která k nim přišla byla bez přehánění hrozná - některá neuměla nasadit plenu, jiná kradla atd., Nyní je maminka s nimi sama (bez partnera), pomáhá jí jen její matka.
Rodině paterčat nic nezávidím, sama bych to nedala, dvou dětí mám občas plnou hlavu a jsem ztahaná. Za to jim patří můj obdiv, že to zvládají, že děti prospívají. To že si stěžují, je asi obvyklý pocit většiny Rómů, že stát nebo někdo jiný by se měl o vše postarat. A Romka a potrat? Holky neblázněte, jejich mentalita je úplně jiná. A že by někdy Rómové řešili, že děti neuživí? To asi sotva. Ale jejich situace je těžká, bezesporu, nedokážu si vůbec představit, že bych něco takového měla řešit. Když neplánově jsem otěhotněla podruhé, tak jsem se trochu "děsila", co kdyby to byla dvojčata, máte to dost v rodině a děti by byly jen 15 měs. od sebe.. Fakt je těžké..

gosa22
27. zář 2014

ke všemu tady bych dodala, že se mi nelíbí zejména to, že matka s paterčaty bere stejné dávky já jako s jedním...to by se zde mělo změnit...stejně je mi líto matek s dvěma, třemi dětmi naráz...dávky mají být úměrně zvýšeny počtu dětí...jinak souhlasím, že nic není zadarmo a vděk by se hodil 😉 😉 😉
krom výše uvedeného se mi v dokumentu nelíbí, jak místní Milovičáci pomlouvají otce paterčat, že nepracuje...přenášejí drby a cosi jedna paní povídala...přitom chlap jezdí do Prahy do práce a potvrdil to i jeho vedoucí...a pomluv je tam víc...mají si zjistit fakta a pak můžou breptat do tv 😒

katcha21
27. zář 2014

Prostě Romové no, co dodat. Kdyby měli kupovat kočárek tak se po... Všechno dostanou, byt, větší byt, ošetřovatelky, kočárek, postýlky, finanční pomoc. Jako co ještě chtějí? Aby jim snad kupovali jídlo ne? Nebo nějakou sbírečku by to chtělo. Fakt jsem vytočená a zajímalo by mě jestli by toto všechno dali i někomu jinému.
A že se jim motají lidi v bytě, chacha, tak s tím asi souhlasili ne, a pochybuji, že to dělají zadarmo, protože jsou tak hodný a chtějí všem ukázat jak se žije paterčatům.
A ono, že otec nemaká a další "pomluvy", hold na každym šprochu.... Bůh ví jak to je ve skutečnosti. O jejich pravdomluvnosti mám pochybnosti.
Mám dost a dokument sledovat nebudu, páč mi je uplně jedno jak žijou.

fram
27. zář 2014

Mě by zajímalo, jestli by se taková vlna odporu zvedla kdyby se paterčata narodila bílé mamince. Já jim rozhodně nezávidím, ani ty darované kočárky, autosedačky, pleny, byt ( s nájmem 14 000Kč)..... Držím jim palce, aby to zvládli, tedy hlavně jejich dětem, aby měli šťastné dětství a třeba i v životě něco dokázaly a neskončily "na sociálních dávkách". Moc se mi nelíbí , jak je dokument zpracovaný. Mě třeba vůbec nezajímá, co si Saši máma myslí o zeťákovi apod.,

kresi
27. zář 2014

Nedivím se, že si na pečovatelky stěžuje. Taky bych byla radši, kdyby mi pečovetlku dělala osoba, kterou znám a na kterou se můžu spolehnout (maminka), než někdo cizí. Navíc pokud je její maminka nezaměstnaná, mohla by si tak zaměstnat a stát by ušetřil na jejích dávkách + by paní odváděla daně. Nepřišlo mi, že by ty pečovatelky měli nějaké extra vzdělání a zkušenosti. Navíc taky bych si představovala, že mi pečovatelka přebalí, nakrmí,... dítě, zatímco já budu dělat něco jiného (přebalovat, krmit, uklízet, vařit...) a ne, že budu muset být u každé její činnosti. To zas taková pomoc není.
Co se týče jejího stěžování na nedostatek sponzorů, tak je klidně možné, že jí bylo lecos i přislíbeno, ale po negativních reakcích veřejnosti někdo i couvl. Nemyslímsi, že by nebyla vděčná za to co dostala, ale občas některé dárky nebyly až tak praktické. V její situaci bych taky raději uvítala plenky/výživu,... než například kola.

terry1512
27. zář 2014

No já na to sice nekoukala,ale co vím tak pečovatelka bez její přítomnosti nesmí na děti ani sáhnout.A co se vzdělání týče tak něco mít musí.Její maminko by to dělat nemohla.Segra čeká trojčata tak jsme to zjišťovaly.Pečovatelka by musela mít vzdělání min. tak jako by chtěla pracovat třeba v domově důchodců atd. je to nějaký zdravotní,nebo přímo pečovatelka.

kaijko
27. zář 2014

Kočárky, postýlky, vajíčka, monitory dechu, peřinky, pleny, odsávačka, ohřívačka, sterilizátor, sedačka, pytle s oblečením,sušička...............určo všechno dostali... To si nemyslím, že je málo.. Je tady pomoc a velikáááá.. a chápu, že toho mají moc, 5 miminek není sranda,.... ale co takhle trochu pokory, díky za to, že ta pomoc je.. Nechápu proč by její máma měla brát nějakou finanční částku za to, že pomáhá svojí dceři s jejími dětmi-když je na pracáku a nemá práci, tak musí mít času.. a já takovou pomoc beru jako samozřejmost, jsou přeci rodina.. Nejde o to jestli jsou to cigáni nebo ne.. Proč když v týhle zemi mají něco extra cigáni a s něčím se nesouhlasí a je negativní reakce, tak to hned musí být rasismus???? Rasismus jsou ty nesmyslný dopisy, maily a přímo rasistický komentáře.. Kolikrát je tu bílá mamka a snesou se tu na ní ostatní jak slepice a nikoho nezajímá, že jejich komentáře můžou dané osobě ublížit.. Dokument by měl být hlavně o rodině s paterčaty a ne o cigánech si myslím, hrozně se to tam pořád opakuje.. Ano pečovatelky mi taky přijdou nevyškolený a s dětmi to asi moc neumí, ale aspoň tam jsou a pomáhají a tak jako si matka musí najet na nějaký systém s miminkem, tak to musí zvládnout i oni.. chce to brát, že tam jsou pomoct a využít toho a ne je brát, že ona je ten kápo a buzerovat je.. Pořád čekám co tím dokumentem chce ČT říct, co z toho vyleze..

gittynka
27. zář 2014

Holky, jaky mate nazor na ty postylky? Jsem koukala, mi prijdou jako takove cestovni, max na kratkodobe prespani nekde, ale nevim, mozna se pletu.. Ted cekam miminko a na stale spani bych takove svemu detatku asi nekoupila.. Jinak mi teda taky prijde hodne na hlavu, ze maminka musi stat pecovatelce za zadkem, mnohem lepsi by bylo, aby si maminka mohla zatim obstarat jinou praci... Cele rodine fandim, jedine k cemu se priklanim je, ze by nemusela byt maminka az tak prisna na pecovatelky, mohla by se alespon snazit vytvorit pratelstejsi prostredi. Za to ze nezamestnaji babicku prece pecovatelky nemohou.

terezapetrova
27. zář 2014

to je dobry, jak tady nektere zeny pisou, ze ony by sly rozhodne na redukci plodu, ono je asi vazne strasne jednoduchy rict ja bych udelala to nebo to když se jich ta situace netyka 😒

berticka
27. zář 2014

@denyzuza06
@spagatice Holky když si k tomu něco přečtete, zjistíte, že ona na redukci jít nemohla, redukce se může provést max. v 12. tt a ona si ještě v 10. tt myslela, že čeká dvojčata, ostatní plody jí zjistili až později, pátý plod dokonce až ve 20. tt.

terezapetrova
27. zář 2014

@berticka ještě k tomu to u ni bylo takto.. dekuji, ze jsi to takto podrobne popsala 🙂

marcicek84
27. zář 2014

ta rodina stejně je odsouzena 20 let žít ze sociálních dávek...takže paterčata živíme my všichni z našich daní,když se to tak vezme, ano, pokora by jim neškodila - i ty kočárky,postýlky, oblečení a další věci nejsou zadara a těžko by si je sami mohli dovolit...co se týče bytu s šíleným nájmem, není luxusně zařízený,opravdu tam mají to, co potřebují, ale není to přehnané, takže opravdu peníze neměli a nemají a mít ani nebudou, navíc ona jako matka tolika dětí do práce půjde těžko, nebude to zvládat, takže bude doma a pak možná ani nebude mít nárok na důchod, ne nejsou to dobré vyhlídky, nechtěla bych být v jejich kůži,tady není co závidět. nejhorší je ta její matka co v dokumentu kecá kraviny, díky ní vypadají echt cikánsky a dost si tím uškodili, nepracuje a chce peníze za péči o vnuky, no to je velmi najivní... pečovatelky jsou jistě děsné, no je to pro ně jen práce, takže vždy se vlastní rodina postará lépe než druzí,tak to prostě je...pokud bych to měla shrnout, trochu pokory by jim neškodilo, ale tak to k té romské nátuře asi i patří, určitě to nepůsobí dobře na hodně lidí, protože všichni máme zafixované o romech tyto věci - paratizují na systému, nepracují, chtějí samé výhody, myslí si, že jsou ti lepší, všechno proti nim je hned rasismus a v tom dokumentu bohužel hodně těchto věcí vidět je...taky myslím, že by se ani nerozlišovalo, zda jde o českou nebo romskou rodinu, kažá rodina s paterčaty by byla pro televizní obrazovky zajímavá, je to prostě fenomén...

berticka
27. zář 2014

Osobně té rodině velmi fandím a můj názor je ten, že si veškerou pomoc a podporu, co dostali, naprosto zaslouží, protože je to opravdu naprosto mimořádná situace a mají to velmi těžké. A dle mého má Saša plné právo vyjádřit svůj názor na to, co se jí na současné situaci na poli sociálních služeb nelíbí, mně například přijde velmi logické, aby jí pečovatelku dělala její matka, tím spíše, že je jinak na podpoře a nezaměstnaná (kdyby mohla dostávat plat jako pečovatelka, stát by tím ušetřil za podporu), navíc vy jste si, když jste měly doma miminko, přály, aby vám chodila pomáhat nějaká cizí paní? Nebo byste radši brali svou matku či jinou příbuznou? Myslím, že odpověď je jasná - a Saša je úplně stejná jako vy. Úplně ukázkové v tom dokumentu bylo, jak si nějaká tetka z Milovic stěžovala, že manžel Saši všechny peníze prohrává a z Billy ho vyhodili - a následně byl záběr na to, jak on jede v pět ráno do práce (to, že ho vyhodili, jsou totiž jen pomluvy).

wenduliks
27. zář 2014

Me jich je lito. Ja mam dite 1a staci. Na redukci jit nemohla,dozvedela se to pozde,ze jich bude 5. Jako,je to masakr. Tata dela v Bille,kolik asi muze vydelat? Najem plati 14tis. Neni jim co zavidet. Divim se,ze jeste vubec fungují. Chovani maji trochu " jine" to je pravda,ale to je holt jejich povaha. Moje znama,bila, mela 3cata. Dostala penize na pečovatelskou sluzbu,kterou mela delat jeji mati. Samozřejmě ji nedelala. Chteli to jen kvuli penezum. Tak se Sase nedivim,ze by chtela penize pro svou mamu. Vzdyt ona tam kolem nich kmita zadarmo. A dela to same,spíš vic,nez placena pecovatelka.

misaskul
27. zář 2014

Dokument sleduju, je to jeden pořad z mála, kvůli kterému jsem ochotna zapnout TV. Nedokážu si vůbec představit, že bych měla paterčata, vžít se do role té matky na jedinou minutu - nejde to. Proto ani nedokážu a nebudu soudit. Zatím jsem jim teda docela přikloněna a to, že ta maminka na něco naříká (většinou na ty pečovatelky a finance) to vůbec neřeším, každej si občas na něco naříká, no ne? Pro mě je to velmi zajímavý životní příběh a po každém díle si říkám, jak jsem ráda, že mám to, co mám. Komu se to nelíbí, ať si pustí Ordinaci. 🙂
@gittynka Ty postylky mě taky překvapily a říkala jsem si, že jsou spíš cestovní, ale oni jseou asi rádi, že mají vůbec něco.
@kaijko Nevím, jestli všechno dostali, co jsi vyjmenovala, určitě toho dostali hodně, ale chápu to - prostě je jich o pět víc. Musí to být mazec. A kdyby jim to někdo nechtěl dát, asi by jim to nedával.
To, že si maminka stále nebo dost často na něco ztěžuje vůbec neřeším. Kdybych si dělala hlavu se vším, na co si lidi ztěžují, musela bych mít hlavu jako balon.
Já ten pořad beru jako relax a taky jak jsem psala - vždycky si uvědomím, jak jsem ráda, že mám to co mám. Dívám se na ten pořad, protože se mi líbí a zajímá mě. Ale řešit ho - to ne. Řeším jen svou rodinu.

kaijko
27. zář 2014

@misaskul já neříkám, že by to dostat neměli, je to v pořádku.. ale na co si pořád stěžuje, co takhle nějaká skromnost!! To nechápu.. Dostali toho hafo za dost peněz, jako vždyť by nemuseli dostat nic..
@berticka takže její máma doma sedí na zadku, nepracuje,... tak se přeci může starat, ne? Kdyby chodila do práce, tak je to něco jinýho.. Ale řešit tu peníze, když ten čas má, to mi nejde do hlavy..
@gittynka záleží na matracích..ale jak jsou maličcí, tak určo ničemu nebudou vadit, než teda povyrostou a nevejdou se do nich..

bunny123
27. zář 2014

@berticka Kdyz byla Sasa v Sama doma, to mela patercata rok, tak rikala, ze manzel pul roku nepracuje, takze z Billy odesel. Urcite to v tom dokumentu jeste bude.

petrad93
27. zář 2014

Paní celkem obdivuji už jen skrz to že má pět dětí najednou. Přiznejme si která z nás by toto zvládla. Ale popravdě myslím si že kdyby normální budoucí maminka čekala tolik miminek, tak bychom se to ani nedozvěděli.
Když bylo poprvé v tv že někdo čeká první paterčata, tak říkaly že prvně měli zjištěné 3 děti, ty další 2 děti byli schované. Bohužel když se miminka narodily, český národ se opět projevil jako národ blbů. Není a nebylo jí co závidět, A ať je to romka nebo bílá matka tak si ty urážky nezasloužila. Dost mě ale překvapilo že po roce kdy byli ve snídani s novou tak se tam otec přiznal k tomu že je na pracovní neschopnosti. Jako 6 dětí na krku a on je na neschopence? Mám samozřejmě svůj názor na romy a ten nezměním. Ale i tak má můj obdiv, a co tu tak čtu tak by se paní měla zamyslet nad sebou. Je dost rodin který jsou na to dost špatně a nic od nikoho nedostanou a ona dostane všechno a ještě si stěžuje. 🙂 🙂

katcha21
27. zář 2014

Jako, to že něco dostali, byla jen a jen dobrá vůle někoho něco jim darovat. Nikdo není přeci povinen jim něco dávat. Co by dělala kdyby jim dali jen to co jim opravdu náleží a ostatní by si museli kupovat? Takže mi přijde uplně zsectné stěžovat si, že toho dostali málo!
No a aby platili babičku za to, že se stará o vlastní vnoučata, no promiňte. Kolik babiček se stará o svá vnoučata a kolik jich za to dostává peníze? Ať si paní doplní vzdělání a může dělat ošetřovatelku na plný úvazek a může za to dostávat peníze jako kdokoliv jiný, nevidím jediný důvod proč by zrovna ona měla dostávat peníze za péči o svá vnoučata.

misaskul
27. zář 2014

@kaijko Tak každý jsme nějaký, někdo skromný a jiný zase ne. I když si nemyslím, že by maminka nebyla skromná. Je to opravdu mimořádná věc - paterčata. To, že by chtěla ještě něco víc, docela chápu. Navíc vidíme 1 díl týdně, ale ten díl obsahuje docela širokou dobu co se času týče. I když maminka na něco naříká v každém díle, tak to neznamená, že naříká denně, že. To tak vnímají jen diváci (někteří). A já si taky minimálně jednou týdně na něco postěžuju a nemyslím si, že nejsem skromná. Myslím, že o skromnosti to není.

kristyn.g
27. zář 2014

@katcha21 tak je jasné že babi bude pracovat zdarma, však to dělá, já to docela chápu, kdyby moje máma byla bez práce a já měla pečovatelky na děti tak bych taky byla ráda kdyby máma byla zaměstnaná jako pečovatelka a pečovala o děti na plný úvazek místo nějaké cizí placené pečovatelky které nedůvěřuji. To docela chápu. A stěmi stížnostmi na dary to určitě nemysleli tak vážně. Já taky občas ze srandy říkám že by se mi hodil sponzor, ale vím že je to jen legrace. Ale je možné že ta vlna solidarity jim dala trochu pocit že je to samozřejmostí...

misaskul
27. zář 2014

@petrad93 Nemyslím si, že dostali všechno.