Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

blovitc120
27. bře 2011

jeeej, @luthien.k zo srdca gratulujem 🙂 a želám veľa zdravia

jasekd
27. bře 2011

@estrellita To je presne ta situace, kdy bych na Epi urcite kyvla, super, ze to pomohlo i otvirani, jinak teda asi nic moc zazitek, to je pak clovek o to vic vdecnej za ten muj porod. Taky jsme ke konci kvaltovali (ozvy, kyslik, nastrih atd.), ale malej byl naprosto v pohode 10-10-10 🙂 u nas to proste netrvalo tak dlouho, problem byl spis ve velikosti ditete a moji uzke panvi, snura byla v pohode. Ted se trochu bojim, jak se nam tam ta holka mota, kdyz se furt toci nahoru dolu, snad si neudela taky nejaky ksandy...
Jinak teda doufam, ze Luth. mela ten pozvolnej rozjezd, protoze jinak taky zadna extra rychlovka, kdyz sem psala nekdy kolem poledne. Kluk ma krasne miry, zadnej drobek. Ja bych tentokrat brala i mensi 😀

alpiinka
27. bře 2011

@luthien.k jeeeeej, to je super, ze uz to mas za sebou a veeelmi gratulujem k Matyaskovi 😵 😵 😵 krasne meno, tak nech sa vam dari a rastiete ako z vody...tiez som zvedava na podrobnosti

@jasekd joj, sme na rade 😕

erinka83
27. bře 2011

@luthien.k Tak moc moc moc gratuluju, ať je malý zdravý jak řípa a dělá vám je radost!!! 😵 😵 😵

butt
27. bře 2011

@luthien.k taky moc moc gratuluju!!

holky ja taky byla presvecena, ze epi v zadnym pripade ne a vlastne nic jsem na bolest nechtela, PA jsem to rekla a uz s tim neprudila 😀 ale naopak podporovala..no, ale pak jsem myslela, ze uz umru a zacla o neco prosit, ale to uz mi prozradili, ze spis cisar...

estrellita
27. bře 2011

@jasekd ja jsem se na porod strasne tesila, a bohuzel se moc nezdaril, ale jsem rada, ze jsem nakonec porodila normalne a pres ty vsechny veci, jako nastrih, 24 hodinova cevka, transfuze, tak jsem se dala do kupy hodne brzy, jen se priznam, ze mam ted velky strach z druheho, aby se to neopakovalo. Coz nemuzu nijak ovlivnit, takze se s tim budu muset jen nejak smirit, ale na to je jeste casu habadej 😀
kolik mel Martinek? dobre, ze jste to nakonec zvladli a jeste s 10 10 10

aleachim
27. bře 2011

gratulace vyřídím, bude určitě ráda🙂

jasekd
27. bře 2011

@alpiinka Podle Kone jsi na rade ty, o 1 den 😀 Ja jdu zitra na kontrolu a nevim, zda jen monitor nebo i prohlidka, aby mi rekli, zda teda holka vydrzela hlavou nebo je zas KP, pokud KP, mozna te i predbehnu, jinak si dame ferovej zavod 😀
@butt Proste nikdy nerikej nikdy 😉 Ono to opravdu neni jen proti bolesti, nakonec ne vzdy to extra zabere na bolest, ale jak psala @estrellita , muze to pomoci otevreni atd, takze i kdyz jsem prvni celkem narocny zvladla bez, nebudu rikat, ze nikdy, druhej porod mela vetsina mych kamosek lepsi a snazsi, ale pravidlo to neni.
@estrellita Moje sestrenice mela prvni hroznej, nakonec kleste, a druhy porodila v sanitce a vzpomina na to moc rada, dokonce se s tou Dr., co ji rodila (ARO specializace, cili ani nemela porodnika u toho), obcas styka nebo si pisou nebo tak nejak, prej pres vsechen ten stres ze spechu krasnej zazitek, tak musime doufat 😉 Martin mel 3,75 kg, 52 cm, hlavicku myslim 35 cm, spis vetsi dite, ale ne nejak extremne, ale ja mam panev v conj. externa 16 cm, cili podmiraka 😝 Teda ted uz to bude asi projete na vic 😀 Mam dve kamosky,ktere rodily prvni deti 4,96 a 5,20 😅 Ale maji ponekud jine postavy nez ja, ale stejne masakr, ta jedna prej v pohode a ta druha prirozene, ale skoncila na transfuzich, ale nemluvi o tom nejak hrozne, chvali PA, ze to vedla dobre a uklidnila ji, dobre radila. No porodit se da leccos 😅

erinka83
27. bře 2011

Holky, myslím, že @luthien.k tu psala o tom "instantním slizu", ale neuložila jsem si to, nevím už přesně, byly to 3 lžíce nastrouhaného mýdla a 3 lžíce sody??

estrellita
27. bře 2011

@jasekd jezis, petikilve dite, to je des. no to mel muj tchan, manzel mel 4 kg, no a maly mel nakonec 3,7 😝 ale bala jsem se, ze bude macicek, protoze i na poslednim UTZ pred porodem dr komentovala, jak ma velkou hlavu (nakonec 34 cm), takze uz jsem taky projeta, ale ja mela 19, 16 je teda mazec. tak budeme obe doufat, to urcite pomuze, pozitivni pristup je dulezity, ze jo 🙂

jasekd
27. bře 2011

@estrellita Brzy podam o pozitivnim pristupu info 😉 Mne ani vahovej odhad Dr. nerekla, ja po tom az tak nepatrala, jen naznacila, ze je u me bohuzel velka sance, ze to skonci sekci, tak jsem se dal neptala 😀 Na prijmu mi pak Dr. jen rekla, ze je na me nejak velkej, prej 3,6, tak se docela trefila, no a zvladli jsme to. Ta kamoska s 5,2, tak ty rekli den pred vyvolanim odhad 5,10 a ona rej celou noc pocitala, kolik maj doma prachu, ze to prej i uplati, aby mela sekci 😀 A kluk se asi z toho premejsleni rozhodl, ze pujde sam, a pak v tech bolestech uz na to nemyslela a taky porodila, i kdyz bohuzel pak mela ty transfuze, ale nevi, proc, s placentou problem nebyl, tak jestli velkej nastrih, tezko rict.

alpiinka
27. bře 2011

@jasekd podla kona ano, ale tvoja mala divoska, by to rada zmenila 😀 😀 😀 to ja uz asi puknem od zavisti 😀
ale ja som si naplanovala porod na stredu 😉 😵 😀 😀 30.3. by sa nam hodilo do zbierky 😎 30. maja vyrocie svadby, v juni je manzel, no nebolo by to fajn? 🙂 takze bude vecera, co zabrala na segru, horuci kupel, schody, romantikus.... 😀 ... vidiet, ze sa nudim, ze??? 😔
no ale s tym 5 kg decom si ma vystrasila 😲 to sa da??? 😕 a prirodzene??? jej, zas sa bojim 😖 tuna som ani nic take nepocula, ze by skumali velkost panvy 😠 ked mi robila gynekologicka vysetrenie pred rokom a pol na slovensku, tak lamentovala, aka som uzka, ze musi na mna pouzit instrumenty na poctivky 😕 ale snad deco nebude ziadny obor, ked som pribrala iba 6 kg a my s m sme tiez neni nejako moc nenarastli...ale sa utesujem, ze?

estrellita
27. bře 2011

@jasekd a kde rodila? ja si mylsim,ze ve vetsine nemocnic by ji sekci udelali. a chudak, ze pocitala ty penize 😀
ja musim rict, ze ty transfuze byly velka nakopavacka, ja jsem je nejdirv odmitla 😅 no hrala jsem si na hrdinku, pritom mi stacilo jen se trochu ohnout a motala jsem se (a v den porodu vecer jsem jim omdlela ve sprse), ale nejak jsem myslela, ze ty vysledky preci nemuzou byt tak spatny, aby mi dali transfuzi - ja se ji totiz bala, protoze mi je tak nejak divne prijmout cizi krev, ze co kdyby v ni neco bylo (samozrejme vim, jak je to kontrolovane atd, ale snad 2 tydny pote, co jsme prisli domu, tak v TV davali info o tom, ze se nekdo po transfuzi nakazil, tak jsem tu jeste jako sestinedelka manzelovi brecela, ze co kdyz jsem nakazena 😅 😅 no ale opravdu to byl rozdil, kdyz mi ji dali, dostala jsem rovnou dva pytliky a bylo mi pak dobre 🙂
Tak se budu tesit na pozitivni info 😵

estrellita
27. bře 2011

@alpiinka 6 kg, to je krasa 🙂

holky, kdyz davam prikrmy, tak nejdriv zkousim kazdy druh zeleniny zvlast, a nebo k proverene davam neproverenou?

jo a jeste k tomu porodu, ja porodila az 3. den vyvolavani a ten druhy jsem mela super koupel s aromaterapii a to bylo taaaak prijemne. a pak v den, kdy jsem porodila, tak mi PA casto mazala nejaky olejicek na krizove bolesti a manzel masiroval jako o zivot. ale bohuzel nevim, jaky olej na me pouzila

alpiinka
27. bře 2011

@estrellita ja ked vas tak citam, tak som tym 6 kg teraz velmi rada, aj ked viem, ze to babo si zoberie, co potrebuje a stale to nemusi byt drobec...no ale snad nieco plodova voda, placenta, prsia....ja uz aj ked vidim, 3,5 kg deti na fotkach, tak sa mi to zda neuveritelne, ze toto prejde cez zenu... 😕

jasekd
27. bře 2011

@alpiinka 30.3. 2010 se mi libilo pro Martina, ale termin 40+0 mel 29.3. a ten dodrzel 🙂 A pokud ma bejt holka driv, co takhle teda taky 29.3., ze by meli presne rok, ale klidne jeste pockam, ja i kdyz rodila v terminu, tak jsem byla naprosto nepripravena, cipek zavrenej, dite vysoko, a na tom porodu se to projevilo. Ale Martin uz proste chtel ven, vyvolavacka to nebyla... Jinak ty holky, co mely 5 kg dite, nejsou zrovna stihle a panev maji uplne nekde jinde nez ja. Ja mam ty 3 rozmery v norme, ale ten posledni vylozene podmirak - 16 cm to bylo, a taky jsem porodila na me relat. velke dite, a 5 kg dite je rarita, vetsina mych kamosek mela dite cca 3200. Ta kamoska s 5,20 snad doted drzi rekord porodnice poslednich let 😉
@estrellita V Jablonci, jako ja. A porod hodnotila v ramci moznosti dobre, teda tu 2.dobu porodni, porod vedla vrchni PA, Dr. prisla az na konci a vedel o nich primar, kdyby se neco delo, takze to meli pod kontrolou. Ona byla vdecna, ze to slo normalne. I kdyz mela velkej nastrih a ty transfuze, ale ona nevi, proc je mela, jestli jen porod velkeho ditete nebo i jina komplikace. U te transfuze bohuzel muze byt tzv. diagnosticke okno, kdy telo jeste nevytvorilo dostatecne protilatek proti infekci, tudiz se neprokaze 😔 Musime jen doufat, ze je to opravdu malo pravdepodobne. Ale nedivim se ti, ze jsi z toho byla nervozni. Ja jsem taky obcas paranoidni, uz jsem i mela nervy, ze jsem se nakazila v praci, slo o hep.B, i kdyz jsem ockovana, tak to byly nervy 😠 Taky jsem osetrovala pac. HepC a HIV pozitiv. a to byl taky adrenalin 😠 Jo, ty prikrmy, ja zacla mrkvi a pak jsem k ni pridala bramboru, nedavala jsem bramboru samotnou, az tak jsem to neprozivala. V rodine nemame alergie a i na potraviny "podane pres kojeni" nereagoval spatne. Ja spis hlidam ovoce a kysele, kvuli tem lekum, co bere, zeleninu moc neprozivam 😉 Co se tyka masazi pri porodu, ja jsem asi nejradsi, kdyz na me nikdo nesaha, ale jestli to pomohlo?, tak to asi zkusim tentokrat.

butt
27. bře 2011

@jasekd presne 😉 kazdopadn eme se to netyka, pze ja odmitam uz rodit prirozene 😅 jo a jeste jsem ti zapomnela rict, ze mam radost z toho martinka, ze je jenom trochu pozadu 😉

@estrellita s tema prikrmama to je jedno, zalezi na tobe 🙂

jasekd
27. bře 2011

@alpiinka Hele, za sebe ti muzu rict, ze prvni doba porodni pro me byla horsi, a to jsem se daleko vic bala te 2. Mela jsem krizove bolesti, ktere jsem sice mohla cekat diky deloze v RVF a silnym MS bolestem, ale stejne me zaskocily. Pred vlastnim porodem si jen pamatuju, ze jsem capla manzela za ruku a rikam, ze se bojim 😀 Pak uz moc ne. Tlacila jsem skoro hodinu, tlacili mi na bricho, roztahovali branku, strihali... A nepamatuju si detaily, nastrih vubec nebolel, siti taky ne, vnitrni vubec (mela jsem prasklej cipek a kdyby mi to nerekli, nevim o tom!), vnitrek neni cejtit a vnejsi umrtvi, maximalne to stipalo trochu, placentu jsem porodila ani nevim jak. Takze ted ani moc neresim, kolik to dite ma, spis jak dlouho bude trvat to predtim. Kazdej ma zkusenost jinou. Ty "horory" jsem nepsala, abych te postrasila, ale proto, ze i kdyz to zni hrozne, nebylo to tak hrozne, a hlavne netrva to uz tak dlouho. Jinak porodu jsem videla dost na videu, neco i na praxi, a stejne si neumim predstavit, jak ja porodila, ze vylezl a ja to prezila 😀 Tech 6 kg zavidim, ja mela u M. 15 kg, ted 11, ale 4 mi zbyly po M., cili zas 15 😝

jasekd
27. bře 2011

@butt Diky, snad ma Dr. pravdu, je mu tak 55, 60, deti i postizenejch videl mraky, tak mu budem muset verit. Trenujem, co to da, ale M. teda uspesne vzdoruje, na balonu nechce bejt, zvraci na nem 😝 Ma dost nozicky vytocene v kotnicku smerem ven, nevypada to vubec hezky, snad se to taky srovna. Ted se snazi lezt na takove molitanove kostky, jakoby se stavet a ty nohy teda vypadaji desne. Na kolinkach houpe jak blazen, ale dopredu to furt nejde, a nejak ho motivovat taky stoji usili. No vyderzaj, pianer 😝

alpiinka
27. bře 2011

@jasekd to by ste mali krasne, obidve deturence 29.3., to by sa mi tiez pacilo 😅 aj ked by to znamenalo, ze porodis skor 😀 no ale darmo my planujeme, deticky rozhodnu za nas....

alpiinka
27. bře 2011

@jasekd tak to ja som odmietla pozerat akekolvek video porodu, uz co som si precitala stacilo 😝 😀 ale ja sa aj tak kazdej novej mamicky pytam, ake to bolo...cim viac pozitivnych skusenosti, tym lepsie...ale akosi ich neni az tak moc 😝
no aj tak ti dakujem za povzbudenie 😉 ze to ide, aj ked niekedy velmi tazko...tiez si stale pripominam, ze ked to zvladli tolke zeny, predsa nebudeme vynimka...kedysi som sa divila kamoskam, ked ku koncu tehu sa uz nevedeli dockat porodu, ze sak ja by som sa zblaznila od strachu. a teraz?? aj ked sa bojim, tak by som bola najradsej keby to uz bolo

butt
27. bře 2011

@jasekd neboj, urcite to bude ok 😉 nase sasule je taky peknej lenoch, porad je o trosku pozadu oproti stejne starym detem, pozde zacla past, ted neleze, neni ani na ctyrech neni a plazi se vyjimecne a to jen dozadu a na klouzave podlaze, ze se odstrkuje rukama...jediny co delala vcas je otaceni se s briska na zada a obracene a to ji zustalo..jeji pohyb je proste valeni sudu plus otaceni se kolem sve osy (jako hodiny) no a tak se dostane, kam potrebuje..ta jeji "opozdenost"je jenom o trosilinku, ale taky to ve me porad hloda, jestli bude ok 😔 ale vcera mi babicka rikala, ze moje mamka i jeji segra do roka nedelaly vubec nic a pak zacly delat vse naraz..tak to ma mozna v genech 🙂

butt
27. bře 2011

@alpiinka taky videa o porodu nemusim 😀 ale nedavno jsem se odhodlala koukla na vidoe na cisare, humus taky dobrej 😀 bohuzel jsem si to pustila u obeda 😀 😀

alpiinka
27. bře 2011

@butt 😀 😀 😀 ty mas ine chutky 😝 cisar u obeda...to by bolo dobre akurat tak na dietu 😀 to by som ja nedala ani na lacno 😒

jasekd
27. bře 2011

@alpiinka Tak ja jsem asi vyjimka, ja se teda na porod nejak neklepala, ale prece jen, nemela jsem doma prvni dite a po te me narocne praci naplno jsem mela konecne na MD chvili klidu, cumela jsem na olympiadu, nohy hore, obcas zasla na gyndu, do prace neco udelat... Takovej klid jsem zazila naposled par dnu po maturite... Ted je to horsi o tu peci o malyho, kterej je jeste trochu nestandardni dite, ale zas hodny, musim rict 🙂 Ale nerikam si, uz aby to bylo, proste tim nejak proplouvam a taky, uz je to naposledy nejspis, tak kam spechat. Ale jak holky z diskusi rodi a maji to odbyte, tak prece jen zavidim, a tobe budu taky, kdyz me predezenes 😀
@butt Na to brisko to u nas taky bylo vcas. Pak uz ne. A to, co pises o Sasce, je hodne podobne nam. V 8 mesicich jeste taky neplazil, ani ty sudy nevalel, to nedelal nikdy. Ted ti presne nepovim, kdy zacal plazit, ale ta 3mesicni retardace vypovida o vsem 😔 Jak jsem psala, prinasi mi to skoro vic stresu nez ty ledviny, protoze u tohodle ti nekdy davaji lidi jakoby najevo, zes neco zanedbala, kdyz neni nedonosenej, pridusenej pri porodu atd, tak kde je chyba?! Ten doktor me prave zas uklidnil, mluvil hezky, rozumne, jenze uz je to zas par dnu a uz mam pochybnosti 😝 Kdezto u tech ledvin je jasny, ze to nase chyba neni, tak nad tim se nikdo nepozastavuje. Tak preju pevne nervy a at jste brzo v normalu 😉

jasekd
27. bře 2011

@butt
@alpiinka Ja na skole videla horsi veci, nez je porod a sekce, tudiz mne je tohle sumak. Ale kdyz mam na Vanoce kuchat kapra nebo kralika porcovat, nic moc. Teda kuchat kapra uz mi nevadi, ale musi mu nekdo uriznout hlavu. Manzel se do toho taky nehrnul a dal mi nuz se slovy, vsak uz jsi pitvala, ne?! Tak jsem se vymluvila na slabe rucicky, ze na to proste nemam silu 😀

butt
27. bře 2011

@alpiinka 😀 😀 jsem brouzdalal na netu a narazila na to, no 😀

@jasekd ona nase doktorka je v klidu zatim a ja ji verim..vzdycky mi akorat rekla, trenujte vic to a to..no a jak rikas, trosku to me ve me hloda, jestli jsem prece jen neco nezanedbavam, jesli bych ju nemela nejak vic motivovat (ale jak? 😕 ) takze myslim tvoje pocity aspon trochu chapu...ale na okoli a jeho vycitky je potreba kaslat a doktori snad vi, co delaji..a jinak je martinek primerenej svymu veku?jako v jinych dovednostech...

alpiinka
27. bře 2011

@jasekd neboj, maly bude urcite v pohode, aj ked je mi jasne, ze ked ludia take veci komentuju a ani ich nenapadne, ako sa pri tom ty citis, tak to cloveku vobec nepomoze ☹ no na ludi kasli, martinko vsetko dobehne, len potrebuje viac casu, predsa len chlapci su este aj lenivsi 😉 a ako hovori @butt jedneho dna budu sasenka aj martinko lietat ako take rakety okolo vas a nebudete stihat 🙂
no budem vyzerat ako taka fiflena, ale ja nenaporcujem ziadne zviera 😝 ani kura 😔 bud ho upeciem v celku, alebo si kupim, to co potrebujem naporcovane...a to som dievca z dediny, kde prebiehali zabijacky a pod...

juju
27. bře 2011

@alpiinka podla mna pozerat video je blbost lebo ty to budes aj tak vzdy vidiet z ineho uhla pohladu 😀 😀 moj porod bol ok, pozitivna skusenost aj ked bol Emilko vytahovany vakuovou pumpou ☹ ale pocitovo to bolo nadherne ale ja som si po 7 hod kontrakcii vypytala epi - urobila som fajn, kedze predomnou bolo este 8hod a potom to tahanie a nastrihavanie a sitie; urcite sa toho neboj, budes na to spominat rada 😉

baby ako vase deticky reaguju na zmenu casu? moj maly zaspal len pred chvilou 😒 je totol zmeteny

andelka
28. bře 2011

@butt Dany je oproti většině stejně starých dětí taky pozadu. Dr se vždycky jen zeptá, podívá se na svalový tonus, navíc on jí v ordinaci nikdy nic neukáže co umí. Pořád ještě neleze, i když se ho snažím motivovat i cvičíme - udělá na kolínkách 2 "kroky" a zas hup na břuch a plazením vpřed. Na bříško se otočil na konci 7měsíce a to musel mít joo motivaci (mobil), na čtyřech je od 8,5 měsíce, takže už dva měsíce a měsíc se plazí. Teď si začal klekat u něčeho. Sednout si sám ještě neumí, prostě na to nepřišel, i když na čtyřech už se houpe hodně dlouho.

@alpiinka popravdě jak ze mě Dany "vylezl", tak první myšlenka byla " To je fakt dítě - jak se tam vlezlo?" 😀 A to měl jen 3,2kg. Celou dobu byl mírně podměrečnej, ale doktor říkal " Podívejte se na sebe, 5kilové dítě byste přece rodit nechtěla" 😅 Přibrala jsem 7kilo, takže všechno zůstalo v porodce. Rozměry pánve mi měřili až na vstupním vyšetření v porodce, a prej dobrý, paráda (bodejť). Na utz před porodem mu odhadli 2,9kg, no a bylo to přesně s 300g odchylkou, takže se to nakonec trefilo. Dany byl malinkato menší (3,2kg a 48cm), ale teď to teda dohnal (9,4kg a 77cm) 🙂