Plně kojím a dle dr. mám 4měsíčnímu dávat syrové šťávy

kollle
7. říj 2016

Dobry den, prosim o Vase zkusenosti. Plne kojim a mala skvele pribira. Ted ji jsou 4 mesice a dle dr.ma zacit ochutnavat chute ve forme stavicky. Prijde mi ale divny dat treba stavu ze repy, rajcete atp.,kdyz u beznych prikrmu se zacina opatrne s mrkvickou,bramborou atd. Nejsou tady ty stavy agresivni? Mate s tim nekdo zkusenost? Diky za inspiraci. Me se obecne libi, ze by chute poznavala, ale nevim jestli spis nezacit s varenymi mixovanymi prikrmy a davat treba jen zatim jednu lzicku

katkaxs
8. říj 2016

Kazdy dle sveho soudu. Ja si to "imunologicke okno" nevymyslela a ani nejsem alergolog a imunolog, abych to popirala a shazovala. Jasne, jednu dobu se rika A, pak B, pak zase A.
Odbornici se dohaduji a uz jen proto tady nikdo z nas nemuze vedet, co je skutecne spravne. Vsechny jedname proste podle sveho instinktu a to bude snad to nej.😉 Jsem rada, ze mohu kojit, doufam, ze z toho ma mala alespon polovicni prospech, jak se tvrdi, protože ji to zaroven přináší i spoustu trapeni. Nebudu rozvadet.. Kojeni pro me neni modla, nepatrim mezi ty, ktere hodlaji kojit do 2 let veku ditete apod. Jak to bude možné, mala ochutna i neco lepsiho. (Kdo ma smysl pro humor, pochopi.) Prospiva dobre, ale porad ma malo, jedla by, tak se tesim, jak ji bude smakovat.

lamia
8. říj 2016

@astyna Doporučení WHO plně kojit do roka nikdy nebylo, naopak se prodlužovalo ze 4m na 6m.

Pokud kojení stačí, nic bych do 6m nedávala, posléze dle zájmu dítěte, pomalu. Imunologické okénko je jablko sváru mezi imunology a gastroenterology, nicméně studie na jejichž podkladě na něj bylo usouzeno nejsou úplně přesvědčive. Jinými slovy nikdo vlastně neví, ale především bych se řídila zralosti dítěte k prikrmum.

lichtakova
8. říj 2016

Ahoj,ja jsem to delala "pocitove"- u prvniho mi dr.v 5 mes.rekla,ze ji mam zacit davat normalni jidlo a je pravda,ze od 4.mes.nas strasne sledovala a "zajimalo" ji to,pak se teda zacala postupne odstavovat-za kazde jidlo+voda bylo -kojeni. Druhe ditko (kluk) zacal dostava prikrmy od 6,5 mesice,protoze jeho to naopak vubec nezajimalo. A ten treti mel jidlo od asi od pul roku,ale kojil se az do roka cely den,protoze na rozdil od tech dvou nechtel pit nic jineho. Vsechny deti byly plne kojene min.do pul roku,jak jsem psala,ta prvni si to pak zacala zkrouhavat (ale myslim,ze co se tyce imunity,je na tom asi nejlip) a kojene pres rok (posledni nejdele). Co se tyce formy,davala jsem pyre z mrkve,brambory,dyne,pastinaku,brokolice...a pak i ovocne,ale na cerstve ovoce jsem nemela dlouho odvahu,prislo mi to "ostre"....udelej to tak,abys mela dobry pocit. Kdyz jsem byla ja mimino,doporucovalo se ovoc.stavy od tri mesicu,mam mi rikala,ze tady v Praze byl nejaky pediatr a ze zkousel davat banan uplne malym miminum a ze jimi proste jen prosel...a taky to prezily. Kazda doba to hlasa jinak,proto klidne dej na svou intuici.

lamia
8. říj 2016

@lichtakova Ano, moje kamarádka s tezkym atopickym ekzemem ma prý hrozné projevy ode dne, co dostala jako 3m mimco pomerančovou šťávu...ale přežila. Doporučení se sice mění, ale myslím je lepší byt spis opatrný.

bachovy_esence_poradna
8. říj 2016

@kollle zrovna řepa a rajče jsou poměrně agresivní šťávy (hlavně řepa, tu je i pro dospělého dobré konzumovat ve formě šťávy vždy s další zeleninou, ve větším množství může způsobit koliku)

jinak osobně bych tyto šťávy nepodávala, protože
- jednak je malá plně kojená a dobře prospívá jak píšete

- druhak pokud bych v tomto období s něčím začínala, tak určitě s tím co je lehké strávit a není to příliš provokující pro tělíčko, které doposud mělo 1 věc k trávení 😉
tedy nejlépe jednosložkové příkrmy, lokální a takové, které mohou způsobit alergie s nejmenší pravděpodobností...

na mnoho věcí jsou dva naprosto protichůdné názory.... nejlepší je řídit se intuicí 😉

lichtakova
8. říj 2016

@lamia mne je to taky nejak proti srsti, obzvlast treba citrusy nebo jahody...ja bych na to nemela "nervy" to detem dat-ale nekomu to prijde takhle spravne. Nekdo necha zamerne nakazit dite nestovicemi,to taky dela spousta rodicu-"aby si to odbyli"...na to taky nemam "koule". Ale proste kdyz to tak citi...

mialagia
8. říj 2016

Tak mě to přijde taky nelogické - proč by mělo být to imunologické okno zrovna mezi 4.a 6. měsícem? a ne třeba až 7.nebo 8. měsíc..když nic zásadního rozdílného se snad v organizmu neděje..😒
Hlavně je třeba si uvědomit, že dítě je moje zodpovědnost a moje věc co mu já dám k jídlu podle svého přesvědčení a kdy, a to bez ohledu na MUDr..!!
My jsme zkoušeli vařenou zeleninku od 5.měs., ale protože jí to vůbec nezajímalo, tak vždy jen občas třeba 1xtýdně lžičku.. a pak zase jen kojo..zajímat jí to začlo stejně až tak na konci 7.měs. a začla i jíst.. žádnou alergii nemá a MUDr se stejně jen vždy zeptala tak co zkoušíte?a my že ztm nechce a toď vše..jinak ty šťávy bych prostě nedávala so easy😉

rebe
9. říj 2016

Do podobné situace se dostaneš ještě mnohokrát – že tě někdo z pozice autority bude v rodičovství tlačit do něčeho, co ti bude proti srsti. Moje zkušenost je taková, že když poslechneš proti svému přesvědčení, budeš se pak cítit jako neschopná matka. Podle mého názoru je nejlepší se informovat z více zdrojů a pak se rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Podle toho, co jsem četla, nebylo imunologické okno nikdy pořádně prokázáno a spíš vychází z ochrany plným kojením. Pokud tedy neplánuješ přestat kojit, není důvod se stresovat a hrotit to co nejdřív. ohledně začátku přikrmování se obecně doporučuje 4 měsíce u nekojených a 6 měsíců u kojených, ale přijde mi hlavní vycházet z potřeb dítěte. Jsou děti, kterým už po 4. měsíci mlíčko nestačí, natahují se po jídle a snaží se jej strkat do pusy, není tedy důvod to odkládat. Můj syn třeba naopak odmítal cokoli kromě kojení až skoro do konce 8. měsíce. Období pyré a kaší jsme přeskočili a začal rovnou jíst sám kousky. Rozhodnutí je pouze na tobě.

astyna
9. říj 2016

@rebe

Naplno s tebou souhlasím - autorce jen popřeju pevné nervy 😀 drž se svých zásad. Já s tím taky bojuju od narození - od názoru jak kojit, držet malého, kolikrát denně ho koupat, v čem přebalovat, vozit, nosit, krmit, kapitolou sama za sebe je nočník. Oni to ti lidé někdy myslí dobře - teda skoro vždy. Jen ne vždy volí dobrou formu - já jsem třeba měla kamarádku, která byla fajn, než jsem zjistila, že mě před další naší známou dokonale pomlouvá.

tahejhula
9. říj 2016

@astyna No ona ma ta Bara Polakova pisnicky dobre vychytane. 😉

veronika223
Odpověď byla odstraněná
Zobraz