Vyplatí se pro dítě příkrmy vařit?

arwen_arina
27. čer 2017

Pořád nevím a tápu. Krmím holku na střídačku doma vařeným jídlem a příkrmy ze skleniček. Poslední dobou mám ale dojem,že se to nevyplatí, když jde o "lepší" jídlo, jako je např.krůtí či hovězí maso, že skleničky ve finále vyjdou líp než vařit,když se koupí v akci. Zase nevím, jestli nejsou pro dítě jalové, mám dojem,že po nich má hlad, a když dám dvě na oběd,tak už se to nevyplatí vůbec.
Kupuju Hamánky. Jak to děláte,mamči?

aguaverde
27. čer 2017

Radši bych vařila (vynechám stránku zda se to vyplatí/nevyplatí - je to prostě lepší doma vařený)

mrazulkav
27. čer 2017

Ochutnala jsi to někdy? Já vařila a zase vařit budu... nedělala jsem nikdy 1 porcičku. Připravila jsem toho víc a zamrazila po porcích. Buď celé jídlo nebo jednotlivé suroviny a pak to různě kombinovala. Samozřejmě jsem doma měla i koupené hotovky, na cesty nebo když nebyl čas, ale byla to spíš jen taková pojistka a dcerka je moc nechtěla...

kajalka
27. čer 2017

Vždycky jsem vařila a vařit budu. Děti nikdy neměly masozelen. příkrm, jednou jsem to ochutnala (první skleničku) a zvedlo mi to žaludek. Nikdy jsem jim taky nevařila zvlášť pidiporcičky, odebírala jsem jim z toho, co jsem vařila pro dospělé.

listopadka1
27. čer 2017

ahoj, delam to podobne jako ty. varim, sklenicky kupuju treba kdyz jedeme mimo dum. snazim se kupovat sklenicky s masem, ktere se hur schani - jehneci, teleci a tak. a treba pres zimu jsem kupovala i ovocne prikrmy, bylo malo ovoce v obchodech a prislo mi blby, aby porad jedla jen jablka a hrusky. jinak mi prijdeb ze to vareni vyjde urcite levneji, sklenicka stoji 20-30 kc, za ten kousek masa, trochu zeleniny a prilohy das urcite min, plus muzu davat prilohy a zeleninu, ktera ve sklenickach moc neni - ty jsou vetsinou sama mrkev a brambor. takhle davam treba jahly, pohanku, kroupy, lusteniny atd.

lv
27. čer 2017

Za cenu 40kč určitě uvaříš doma na víc dní - hovězí kup plátek, udělej zvlášť a můžeš to zamrazit, dávat pak k mrkvičce, bramborám, čemukoliv. Kupovala jsem třeba jen s treskou, později, ale 99% doma vařeného, skleničky jen na cesty.

lv
27. čer 2017

Pravda, s jehněčím jsem kupovala.

petralak
27. čer 2017

Tak pokud nekupuješ Hamánka, který je nejlevnější a ani moc chutný, ale Hami (ve slevě 24-27,-) nebo Hipp (40,-) , schválně jsem to naposled počítala, koupila jsem plátek čerstvého telecího 40,- (akorát řezník vykošťoval), (pak jsou i dražší masa, králíka v tomhle množství seženu tak za 60-70,-) k tomu svazek mrkvičky 20,- do čerstvé dávky ještě přihodím brambůrku, nebo jinou zeleninu, olej, vodu, energie a je to za 70,- a udělala jsem z toho 3 porce, takže jedna dávka tak za 23,-
v závěru to tedy nevychází tak moc dráž, když si k tomu přidáš čas co strávíš s nákupem a vařením, ale samozřejmě domácí je domácí, otázka je potom co domácího jsi schopná sehnat, čím a jak moc je hnojená zelenina co kupuješ, zvířata čím jsou krmená... když to začneš řešit, tak se z toho zblázníš... takže asi to dávkovat od všeho trochu 😉

xdrak102
27. čer 2017

Ahoj, asi záleží jak to děláš a konkrétně co. My nejedeme bio.
Svačiny:
Např. naše oblíbená svačina jogurt + cca půl banánu vyjde určo levněji (jogurt 8-14 Kč, banán 4,5 Kč) než kupovaná ovocná sklenička za min. 22 Kč (kupuju jen neslazené a ty jsou vždycky dražší...grrr). Velká hruška 15 Kč, i s plynem podle mě tím pádem vyjde trošku líp, ale není to takový rozdíl jako koupit. Jablko obyč cca 4 Kč, takže taky mega rozdíl a nemluvím o tom, že ty kupovaný skleničky jsou z většiny právě jablka a malý podíl něčeho dalšího... Takže u ovoce pokud chceš dítěti dávat opravdu různé a tím pádem různé živiny a vitamíny tak bych to celkem shrnula, že se vyplatí vařit. Nemluvím o produkci ze zahrádky, tam je to jasné.
Oběd:
Maso - porce u nás tak 20 g zatím, takže i kdybych koupila hovězí zadní a nebylo v akci, vyjde porce na 5 Kč!
K tomu zelenina - dá se koupit od superlevné (mrkev, květák, ...) po tu co vychází na kg hůř (např. lilek) takže tam se dá hodně ušetřit právě u té levné a občas dopřát něco zajímavého.
Příloha - je pidiporce, takže cena zanedbatelná. Např. když 1 kg brambor stojí 10 Kč a vy dáte 50 g, tak se o tom nedá ani bavit🙂
Suma sumárum na tu dvacku za Hamánky v akci se podle mě nedostanete.
Kaše - určitě by se vyplatilo dělat doma, ale mě nejde moc odsávat takže bych stejně musela kupovat UM, takže rovnou koupím tu předraženou kaši😒
Jo a je teda fakt že dělám vše do zásoby - koupím např. maso v akci, uvařím, rozmixnu, dám do tvořítek na led, pak vyklopím do pytlíku a postupně ubírám. Tak to dělám se vším, takže třeba jedna velká hlava květáku mi vyšla na 3 měsíce🙂

hani007
27. čer 2017

Příkrm ze skleničky jsem ochutnala jednou a tak se mi navalilo, že mi těch dětí bylo až líto 😅 Pokud jde o mě tak i kdyby to stálo 2x tolik tak bych vařila. Za 1) víš, co v tom přesně je a za 2) to určitě bude chutnat lépe. Taky si můžeš předdělat jídlo dopředu a zamrazit a nemusíš tak vařit denně nebo ob den.

muhehehe
27. čer 2017

Dokud byla dcera úplně malá tak jsme dávali spíš skleničky. Kupovala jsem v akci.. a při tom množství, co snědla.. za mne byly skleničky super řešení, člověk to šoupl do tašky, nemusel se bát, že se to v teplém počasí za půl dne zkazí, nedrbala jsem se s vařením a zamražováním nebo zavařováním.. dítě neprotestovalo. A myslím že to bylo i pestré. Jinak nemám nic proti vaření, ale některé argumenty neberu, třeba takové to ,,domácí je domácí" a ,,víš přesně, co v tom je"... Co je ve skleničce si přečtu ve složení taky .. a co je na tom domácího (většinou)? Je to spíš naopak... Suroviny pro dětské příkrmy musí plnit přísné normy (fakt to tak je, to nejsou nějaké argumenty výrobců.. ségra je potravinářský chemik a říkala mi, že co se týče příkrmů určených přímo pro malé děti, můžu být v klidu, že se to opravdu hodně hlídá- narozdíl od jednotlivých surovin co jdou normálně v obchodě koupit), když člověk koupí zeleninu a pak z toho vaří, tak právě ví prd, jestli v tom je poctivá dávka nějakého pesticidu nebo není- v tomhle jsou skleničky naopak ve výhodě. A s tou chutí, to bych neřešila už vůbec. Dítě to takhle přece nebere, pro něj je všechno nové... Není tam koření, sůl, jsou to takové jednoduché suroviny.. tak jak to asi může chutnat... neřeším. Protože dítě to taky neřeší. Stejně jako neřeší jestli má bodýčko po pěti dětech nebo nové.. to řeší jen matky. Ale jinak- samozřejmě nic proti vaření, já nejsem militantní skleničkář, ale některé argumenty je prostě potřeba uvést na pravou míru. U skleniček číst složení a nakupovat v akci- 100% ovocné hamánky člověk koupí za 12,90... peněženka se neutrápí a dítě taky ne... A kdo chce vařit, ať vaří.

babanci
27. čer 2017

Tohle přesně říká moje dcera. Když jsem měla já malé děti, to by Vás ukamenovali, pokud byste nevařili. 😀 Dneska je to ale jinde, moje dcera si chodí do školní jídelny pro obědy, takže malá je taky převážně skleničková. Té je to fuk, zbodne na co přijde. 🙂

editah222
27. čer 2017

Nevím jestli se to vyplatilo, ale přišlo mi lepší vařit. Jídlo jsem jim kupovala jen na cesty a jediné, které jim chutnalo byla taková ta plastová miska, myslím, že od Hippu.
Já jsem nebyla schopna to ani ochutnat, strašně mi to smrdělo 🙂

Navíc nevím co bych dopoledne s dětma jinak dělala. Ráno jsem je vzala na trh, nakoupila čerstvé ovoce a zeleninu a pak jim vařila. Maso jsem kupovala domácí a měla namražené jednotlivé porce.

Nejsem žádná extra kuchařka, ale tohle miminkovské vaření je snadné ;)

blahova_andrea
27. čer 2017

já teda neřešila jen tu cenu, ale i obsah. doma si udělám jakékoliv kombinace, variace. skleničky mají vždy omezený výběr, nechutná to nic moc. není potřeba to kupovat vlastně ani na cesty. já si uvařila různá lepší masa, různé zeleniny, případně i přílohy a pak do skleniček ládovala různé kombinace a zavařila a syn to miloval.

panickatlamicka
27. čer 2017

Namatkou jsem si vyjela slozeni jednoho Hamanka a za tohle bych tedy penize nedala. Nic skodliveho tam samozrejme neni, ale rozhnacat bramboru, zalejt vodou a pridat zdibek mrkve, hrasku a kuratka nejen ze vyjde levnejc. A urcite bych nepouzila skrob. Kdyz jsme nekam cestovali treba, tak jsem kupovala Hipp a Alnaturu , slozeni ma uplne jinde, ale PORAD je to konzerva.
http://www.ferpotravina.cz/presnidavka/hamanek-...

nafuka
27. čer 2017

Tak zrovna Hamánek je nejhnusnější, zkusila jsem jednou a už nikdy víc. To už radši Hami nebo cokoli jiného.

panickatlamicka
27. čer 2017

@nafuka tys tu chybela! 😂❤:❤

nafuka
27. čer 2017

@panickatlamicka já nechtěla, ale bylo to silnější než já🙂

syrinxka
27. čer 2017

Já se přiznám že se mi nechtělo na začátcích příkrmů vařit malé porcičky nebo když to nesnědla půlku vyhazovat a furt řešit jak dlouho to nechávat v ledničce apd. Bylo to pro mě se skleničkama jednodušší. Malá byla vychovaná na "skleničkové" stravě a spíš naopak když už jí ta jedna sklenička nestačila na oběd, tak mi nechtěla jíst vařený jídlo. Takže pro nás bylo pak horší odnaučování ze skleničkových příkrmů :D Takže mě to stejně neminulo to vaření a zamražování menších porcí. Vždycky jsem čekala jestli sní normální vařený jídlo a pak když to nechtěla, dojedla se skleničkou. No byl to boj. Ale zvládli jsme to a teď už je výhradně na vařené stravě. Takže za mě, jestli budu mít někdy druhé dítko. TAk se budu snažit od začátku vařit a zamražovat pidi porce. No ono už to u druhého bude taky lepší v tom, že nebudu vařit pro jedno dítě ale pro dvě :D A ano, skleničky malou vždycky méně zasytily než vařený jídlo. Chutnat jsem to nikdy nechutnala, na to jsem neměla odvahu, při nejhorším dojídal pes :D :D

barchen
27. čer 2017

@arwen_arina
Já, jakožto vyučený kuchař a vystudovaný potravinář vařím ale také kupuji občas skleničky. Skleničky většinou jenom jednodruhové z DM a nebo pak ty s těstovinami (těstoviny se zeleninou nebo omáčkami) nebo občas s hovězím. Na cestování (a to cestuji s malou za babičkami a rodinou hodně - stovky km a brát sebou vařené jídlo si netroufám, vím, jak rychle se maso nebo cokoliv uvařené kazí). Vařím téměř každý den, pokud náhodou dám něco zmrazit, tak spíš jenom jednodruhovou zeleninu a nebo maso. Mražené těstoviny, brambory, květák, cuketa, rýže... jsou po rozmražení chuťově i konzistentně příšerné. Na bio nejedu, (mám na to vlastní názor), bedýnky taky ne, ale např. nekupuji běžné kuřecí ani krůtí maso v obchodech, stejně tak nekupuji maliny, borůvky v obchodné síti a nekupuji také nic exotického, co neroste ve střední Evropě (kromě banánů, za ty desetiletí to už pro nás není exotika). Snažím se sehnat si králíka nebo telecí z ČR nebo SR, kuře nebo slepice z malé masny, zatracované Polsko má docela dobré hovězí, pak to naporcuji, dám do mrazáku a postupně vařím. Nebráním se ani vnitřnostem (srdce/játra z králíka, mladé vepřové nebo telecí jsou občas příjemné zpestření jídelníčku a po roce dám i dítěti). Čerstvé potraviny (jako ovoce a zeleninu) ale nakupuji často, plánuji jídelníček a ono to dá dost práce. V konečném důsledku se tohle moje vaření cenově přibližuje až shoduje se skleničkami (počítám čas, náklady na vaření, spotřeba..). Ale zase si říkám, že uvařím přece jenom víc různorodě než skleničky a malá mi je docela jedlík a jsem za to ráda. Skleničky nejsou úplně jalové, jak píšete ale mají nižší nutriční obsah než čerstvě uvařené jídlo a taky záleží, které skleničky (některé jsou docela hrozné co se složení týká.) Na těch lepších nevidím nic špatného. Ale těší mne, že tolik maminek se odhodlává vařit doma.

puresin
27. čer 2017

@arwen_arina Ja jsem asi nejak otrlejsi nez holky vys, ale ja davam sklenicky. Z 50% z pohodlnosti, z 50% kvuli prakticnosti a hlidanemu obsahu (ano: vlastni zahradka, farmarske trhy, bla bla... Ale co se do vasi zeleninky splachne od souseda, to nikdo neohlida. Sklenicky jsou hlidane az do uzavreni). Ochutnavam kazdou, min. kvuli teplote, a kufr mi to fakt nezveda, holt nesolene v blitickove konzustenci proste neni rizek, no. 🙂
Kupuju DM Bio, cenove i rozmanitosti fajn. Jo a prave rozmanitost je dalsi z duvodu, proc miluju sklenicky - tolik druhu masa i priloh ja proste neuvarim.

babanci
27. čer 2017

@puresin Právě, třeba takového králíka jsme nikdy nevařili ani nejedli. 🙂

poah
27. čer 2017

Ja jsem vzdy navarila kupu zeleniny v papinaku,rozmixovala,zavarila - proste takove domaci sklenicky, maso totez,ale to jsem zamrazila- pidiporce bych kazdy den nevarila.Takto jsem to delala tak do 10. mesice,pak uz jsem davala pokud mozno to stejne,co jsme meli my,bez koreni,soli. Nikdy jsem nepocitala,jak to cenove vychazi.

alkuska
27. čer 2017

Já jsem obědové skleničky kupovala jen ze začátku, když dcerka jen ochutnávala a jedla malé porce, nebo na cestování a dovolené. Mám jedlíka a v půl roce už zblajzla na oběd 200g jídla a to už se prodražilo, takže jsem pak vařila. Chutnalo jí to víc než kupované, skleničky jsou proti tomu fakt blivajzy, ve složení jsou často i různé mouky, škroby a krupičky, to já do vaření nedám. Navíc mi na skleničkách vadí malý obsah masa, já jsem teda přesvědčená, že dítě potřebuje mnohem víc bílkovin, a nechápu teda potom ty ceny - maso míň jak 10 procent a zbytek samé sacharidy a trošička zeleniny. Jediné co jsem kupovala a stále kupuju pravidelně jsou ovocné přesnídávky, bohužel poslední dva roky nám ovoce zmrzlo, takže nemám na výběr, z obchoďákového to vařit nebudu.

Na obědy jsem koupila 20 kelímků avent a vařila vždy 20 jídel (většinou tři různá masa nebo vajíčko) + různé přílohy a zeleninu + do každé trošku oleje (dávala jsem všelijaké speciály co jídlo ochutí a jsou zdravé), nakombinovala to aby každý den bylo něco jiného a zamrazila. Kořenila jsem jako vývar, jen slabší, a bez soli. Jako práce s tím byla, jednou za tři týdny mi to zabralo půl odpoledne, ale jak jí chutnalo! A je naučená jíst normální domácí jídlo. Zeleninu jsem měla z vlastní zahrádky (vím, čím jsem ji ošetřovala a jak by se mi tam něco mohlo "spláchnout od souseda" si nedovedu představit, povodeň jsme tu roky neměli) a maso jsem kupovala pro dceru bio nebo zase měla domácí, včetně vajec. Od roka už jí dávám normální jídlo.

blahova_andrea
27. čer 2017

@alkuska já mám druhé dítě naopak nejedlici. zkusila jsem právě i skleničku a jednu měla třeba i na 4 dny a to už mi přišlo teda dlouho otevřené. to jsem jí raději ty dvě sousta dávala bokem rovnou za našeho. u ní i skleničky i domácí vaření bylo vyhazování času, peněz, práce...byla dlouho kojená, tak asi brala hlavně z toho. neuspělo ani domácí ani kupované a žádný zázrak se nestal ani po odstavení

mku
27. čer 2017

Do roka jsem kupovala a udelam to znovu u druheho. Kdyz pominu to, ze nikdy neuvaris jednu porci tak u surovin, ktere nakoupis stejne nevis cim byly strikane atd... bez ohledu na to jestli se jim rika bio nebo ne... kdezto u kupovanych mas jistotu, ze je vse kontrolovane aby bylo naprosto bez chemie uz od chvile, kdy napr mrkev klici v zemi...
U kupovanych je krome jednoduchosti i super, ze je obrovska skala prichuti.
Prvni zacala na roce jist normalne s nami, uvidim jak dlouho vydrzi na prikrmech druhe, ale varit doma a zavarovat nebo zamrazovat rozhodne neplanuju.

m.e.l
27. čer 2017

Pro syna jsem varila - jen nekam na cesty jsem mela sklenicku. To kupovane jidlo mi smrdi vsechno naprosto stejne. . . Tu jednu mrkev, bramboru a kousicek masa jsem vzdy rychle uvarila, bylo to treba na dva dny. A pak treba brokolici, testovinu. . . Nic sloziteho. . . Pro druhe take hodlam varit, ruce mi neupadnou.

sisstin
27. čer 2017

Problem je v tom, ze pokud se zajimate o slozeni sklenicek, tak zjistite, ze platite za zahustenou vodu s troskou masa a zeleniny. Plus ty typu Hamanek jsou plny maskovanyho cukru, soli a ruznych smakulad. O nevhodnosti zavedeni surovin dle vyrobce ani nemluvim. Ty lepsi jsou treba DM nebo Alnatura, ale furt je to konzerva. Vy jite denne konzervy? ;)

Ja u syna pred deseti lety jen kupovala (neumela jsem varit, masirovana tim, jak je to hlidane a bla bla). 20m dcera v zivote nemela sklenicku v puse, prikrmuju od 7m formou BLW - cili hodin do parniho hrnce kus zeleniny, nemixovala jsem. Od 13m varim to same, co nam, jen v baby verzi a my jsme dost ozdravili celkove stravovani 🙂 na cesty delam ruzne zeleninove placicky a veci do ruky. Vyhoda je teda, ze kojim, takze dokud byla mimino, tak jsfm proste mimo domov jen kojila a neresila 🙂

sisstin
27. čer 2017

Tady mela rok. Kralika jsem tahla ve vyvaru v pomalym hrnci celou noc (dela se samo), pohanku uvarit par minut, brokolice, mrkev, cuketa - par minut v parnim hrnci. Vyvar jsem pak pouzila na polevku, do rizota, do kteryho jsem dala zbytek obranyho masa. Prace nula nula prd, tri jidla z toho ;)

victress
27. čer 2017

pár skleniček jsem koupila, pár i otevřela a ochutnala a zbytek jsem rozdala....většina chutnala a vypadala, jako když už to předem mnou někdo jedl, větší blivajz jsem nejedla, navíc i ty příkrmy pro nejmenší obsahují rajský protlak, což nechápu, když rajče jako takové se doporučuje až později kvůli možné alergii...za mě rozhodně domácí strava, navařit víc, zamrazit na porcičky atd.

nechci se nikoho dotknout, ale on někdo vážně věří tomu, že jsou ty "hlídané" příkrmy vyráběny z chemicky neošetřené zeleniny, ovoce a masa? kolik by pak musela ta sklenička stát, kdyby tomu vážně tak bylo? kde se prosím pěstuje chemicky neošetřená zelenina? příkrmy nejsou naprosto bez chemie, a s povolenou dávkou chemie....

když dítěti uvařím oběd ze zeleniny vypěstované na vlastní zahrádce, tak vím, že jsem ji ničím nestříkala a je tedy bez chemie...stejně tak s domácím králíkem, slepicí a ostatním masem...

sisstin
27. čer 2017

Peceny brambory, kure a repa. Ze zbytku repy jsem udelala pomazanku, kridla a krk na vyvar atd. Neumela jsem jeste pred 5 lety vaŕit vubec, ted taky nejsem zadnej mistr, ale nehladovime. Varim tak, aby se to vyuzilo na co nejvic jidel, nebo vyvar zamrazit a do jidel atd. Hodne cerpam tady z alb, casu to zabere stejne jako kdybych varila jen pro nas.