Změnit či nezměnit zaměstnání? Chceme miminko

happylenulka
3. srp 2014

jsem v období, kdy začínáme s manželem dost mluvit o miminku, ale nejsme z těch, že bychom prostě na tom začali usilovně pracovat, spíš tomu chceme nechat volný průběh (nepočítat plodné dny a tak 🙂 )... nyní chodím do zaměstnání, práce je v pohodě, i kolektiv celkem fajn, problém je v tom, že mám fakt malý plat a mám pocit že mě práce nijak nerozvíjí a nevede dál.. nechci celý život pracovat bez možnosti postupu, kariérního růstu, bez vidiny zvýšení platu, změny atd.... ubíjí mě ten stereotyp a nízký plat.
Jenže... mám to na dobu neurčitou, což je v případě možnosti miminka rozhodně lepší než (při mém štěstí) změnit zaměstnání a být akorát ve zkušební době, když otěhotním :D
tak teď řeším zda počkat s mimčem a fakt změnit práci a počkat třeba rok, rok a půl, než si odpracuji rok v jiné, abych měla rovněž na dobu neurčitou (což ani dnes není záruka že mi to po roce dají) nebo prostě usilovně zapracovat na miminku a řešit změnu až po miminku, miminkách ;)
shrnu to - moje práce mě nebaví a nenaplňuje a je za směšné peníze. chtěla bych jinou práci a více peněz, ale nevím zda se ke změně teď rozhoupat kvůli možnosti otěhotnění .... díky za vaše názory

suzief
3. srp 2014

Docela by mě zajímal názor tvého partnera, co on si myslí? Tohle si stejně musíš rozhodnout sama, moje doporučení je neunáhlit se ani v jednom a dát si chvilku na to, jak se to vyvine ( teda pokud tento stav nemáš třeba už 3 měsíce, to by fakt chtělo konat ). Jinak se trochu víc přikláním k miminku kor když by ti mělo být víc jak 25 let. Plánovat můžeš jak chceš ale dítě se těžko plánuje zvlášť dneska, kdy je hodně případů s problémy s otěhotněním a toho bych se asi bála nejvíc. Pokud jde o kariéru, jako žena obecně vzato nemáš až tolik možností než muži.

sarkad2856
3. srp 2014

@happylenulka Ahoj, pokud víš kde chceš dělat a máš to jisté,že by Tě vvemou, asi bych počkala s mimčem...Ono je fakt že práce není jista ani se smlouvou na dobu neurčitou,jen výhoda odstupného.24 let není zas tak moc že by si nemohla počkat s mimčem 😉

gwennie
3. srp 2014

Dívej.. asi ti nikdo neporadí, i když ses snažila situaci popsat, je tam jistě spousta dalších proměnných... Každopádně zvaž toto: Otěhotnění může trvat ještě rok, a dalšího 3/4 roku do práce budeš chodit jako těhotná. Dále, doba neurčitá je zárukou čeho? Ničeho. Jakmile se po MD vrátíš do práce, a nebudeš se jim hodit, dostaneš okamžitě výpověď. je to běžná praxe (s odstupným). A navíc, ty se tam přece ani vracet nechceš, když tě to už teď nebaví, ne? Pokud máš nabídku něčeho lepšího, asi není třeba se bát. Ale pokud nemáš, pak neodcházej - kdybys totiž byla byť jen týden nezaměstnaná, a pak náhodou otěhotněla, nedostaneš mateřskou.. na tu je třeba (nevím přesně plus minus) 270 dnů nepřetržitě odpracovat.

cherralie
3. srp 2014

@happylenulka Ahoj, ja byla v podobne situaci pred rokem. Akorat s tim rozdilem, ze my uz se snazili pres rok a mimi porad nikde. A tak jsem se nastvala a praci zmenila a byla smirena, ze i kdyz otehotnim v prubehu vypovedni anebo zkusebn i doby, tak se to vzdy nejak udela. A otehotnela jsem az ted po roce, co jsem praci zmenila. Takze ja radim necekat a zmenit.

Ja taky resila, jestli mam s novym zamestnavatelem jednat zcela na rovinu a rict mu, ze se snazime o dite. Ale nakonec jsem nic takoveho s nimi neprobirala, pravdepodobne jim to bylo stejne jasne😀.

xpila
3. srp 2014

@happylenulka Nikde nemáš záruku, že ti po roce dají smlouvu na dobu neurčitou. Nevím, jak jsi na to přišla, takhle to bohužel v dnešní době nechodí a málokterý zaměstnavatel už dává na dobu neurčitou.
Nemusí se vám taky pár měsíců dařit, takže bych zkusila novou práci - taky může trvat dlouho, než ji najdeš, i dlouho, než by se zadařilo.

78marcela
3. srp 2014

@happylenulka koukám že každý názor je jiný🙂 já to ze svého pohledu vidím tak, že bych dnes dala přednost dítěti. Jestli je ti 24, pak jsi v ideálním věku. Pokud bys hledala lepší práci a budovala kariéru, tak to není záležitost jednoho roku a kolem třicítky už jsou pak problémy s otehotnenim.. Vidím to sama na sobě, za 14 dnů jdu už na pátý pokus IVF. I když se svoji profesí jsem spojena, vydělávám velmi dobře, tak to nejdůležitější mi chybí-dítě.
Samozřejmě to nemusí byt vůbec tvuj případ. To je prostě můj pohled na základě mých zkušenosti, že jsem se měla o dítě snažit dříve a ne až v 30. Předtím bylo pořád vše přednější, práce, vlastní byt atd.
Pokud máš fajn kolektiv v práci, zůstala bych tam a začala intenzivně pracovat na mimi. Nastoupit někam do práce, tak bys musela opravdu čekat a jistotu práce po mateřské nemáš nikdy.

swara88
3. srp 2014

Resila jsem uplne to samy pred rokem. Mela jsem praci na dobu neurcitou co me nebavila, bez moznosti karierniho rustu s vyplatou 10 000...dost jsem vahala zda odejit ci ne a nakonec jsem zustala a otehotnela za pul roku. Myslim, ze pokud nemas neco jinyho a jistyho tak je lepsi zustat. Muzes otehotnet hned a pak co? Karieru si stejne budes budovat az po prckovi takze se neunahluj, skus to vydrzet tam kde jsi abys pak nelitovala...

princina
4. srp 2014

Myslím, že tady tu otázku resilo mnoho z nas🙂 Myslim, že ty nejpodstatnější nazory tady padly. A sama jsem byla v podobne situaci. Manzel mi vzdycky rekne, že mam praci dobrou, plati mi pomerne dost na nase pomery v usteckem kraji a hlavne vcas a pravidelne. Ja jsem typ cloveka, ktery si spoustu tech veci bere v praci az moc osobne a trapim se tim. Uvazovala jsem take o zmene. Ale na druhe straně se mi pak objevila prave ta nejistota: je mi uz 28 a otehotnet nemusim hned - je to popsano mnoho pribehu a bohuzel se nekterym stale nedari. V pripade zmemy zamestnavatele opet nejistota v podobe zkusebky, pak buh vi jak sestavene smlouvy.Takze jsem si rekla, že v zatnu zuby a v praci to zkusim vydrzet, alespon rok, pokud se nezadari mimik. S tou praci si myslim, že je to komplikovane vsude - pokud jsi mlada, je problem, že jsi bez praxe a budes chtit rodinu, po materske zase uz je handicap, že rodinu mas...a jestli je smloiva na neurcito/urcito je take jedno, kdyz te zaměstnavatel bude chtít odsunout, tak to stejne udela. Rozhodnout se budes muset ty sama se svym partnerem... Hodne stesti

happylenulka
autor
4. srp 2014

holky, díky za odpovědi :D moc jste mi nepomohly... ale asi u mě převažuje touha po miminku... však ono se to nějak vyvrbí.... 🙂
s tou dobou určitou / neurčitou... vím, že zaměstnavatel nemusí dát po době určité hned dobu neurčitou, ale u nás to tak většinou chodí... neznám nikoho, kdo by po roce neměl dobu neurčitou, vím že to tak být nemusí, ale je to nepravděpodobné...
důležitý je pro mě věk..... chtěla jsem první mimi ve 25, což mi teď pěkně vychází.... už asi 6 let mám jasno, že chci mimi brzy, právě proto že mám kolem sebe desítky holek ve věku 28 - 35 které braly roky antikoncepci a teď nemůžou otěhotnět a chodí k nám do práce pro rady atd... a to bych nechtěla. a zvlášť když mám skvělého chlapa, se kterým jsem již přes 8 let... z toho rok a půl manželé...
on je taky pro mimi, jen spíš si není jistý, zda je teď dobrá doba... začíná se nám stavět domek, hypotéka atd., můj otec je těžce nemocný, náš druhý pes taky, ... jenže za poslední 3 roky se toho semlelo tolik, že asi nikdy nebude ideální doba, tak na co čekat ;)

marcicek84
4. srp 2014

@happylenulka - pokud máš nízký plat, práci bych změnila,už kvůli výše mateřské,v nové práci bych rok vydržela rok,pak bych se začala snažit o mimi...přijde mi to jako nejlepší řešení...
v případě, že chceš dítě hned, tak bych práci neměnila a snažila se otěhotnět co nejdřív a třeba šla pak na rizikové,pokud by tě to v práci moc nebavilo...

happylenulka
autor
4. srp 2014

jelikož má manžel plat vysoký, tak tu mateřskou bych zas tak neřešila... ;)

blondynka400
4. srp 2014

@gwennie to není pravda, s tou MD. I po té co by dala výpověď po určitou dobu na MD nárok mít bude, je tam ochraná doba 😉
@happylenulka za mne bych se klidně začala snažit, nikdy nevíš, jak dlouho to bude fakt trvat a přesně jak píšeš, když to vemeš do detailu, nebude vhodná doba nikdy, protože vždy se dá něco najít. Být tebou bych ale výpoveď nedávala ale souběžně hledala nové pracovní místo. To jestli bude na určito nebo neurčito neřeš, ono je to fakt jedno... Jen počítej s tím, že kdyby jsi pak otěhotněla ve zkušební době, je o potřeba to do jejího konce tajit, aby jsi nedostala výpověď. Ale každopádně je tam ta ochraná doba viz to co jsem psala výše.

hanivasi
4. srp 2014

@happylenulka pokud plánuješ rodinu a v práci nejsi spokojená, tak na rodinu "vlítni" hned. Je zbytečné začínat novou éru, v nové práci. Než se tam někde vypracuješ, taky to trvá. No záleží na tom, za jak dlouho by jsi tu rodinu chtěla. Pokud klidně i až za 3 roky, pak by to mělo smysl. Pokud do roka, pak to smysl nema.....

gwennie
4. srp 2014

@blondynka400 ted nevim, jak to presne myslis. Ochranna doba tam sice je, ale vychazi to velmi velmi tesne, a v podstate zalezi, v jake fazi tehotenstvi by dala vypoved. Ja napriklad jsem dala vypoved presne v dobe, kdy jsem otehotnela, a vim, ze mi gynekolog jeste nejak umele opravoval datum porodu, abych mohla nastoupit driv na materskou, abych na ni jeste mela narok, protoze uz by to pak nevyslo... A tohle vim jiste, resila jsem to stokrat s CSSZ