AFP (Alfa-fetoprotein) je protein, který je vytvářen v játrech plodu v plodové vodě2 nebo v krvi matky během těhotenství24. Pokud je hodnota AFP okolo 16. týdne těhotenství29, kdy je stav AFP v těle těhotné ženy zjišťován, příliš vysoká, může to znamenat, že se jedná o vícečetné těhotenství nebo skutečnost, že plod je starší než se lékaři domnívají. Gynekolog provede ženě ultrazvuk a pokud není potvrzená otevřená neurální trubice (neúplné uzavření trubice v oblasti míchy nebo mozku, která může vykazovat příznaky těhotenství s dvojčaty či starší těhotenství), může žena podstoupit amniocentézu17. Pokud je test pozitivní (více než z 90%), trpí plod postižením otevřené nervové trubice. Hodnota AFP se může zvyšovat až do 32. týdne těhotenství27.
Trpěl-li alespoň jeden z rodičů stejným onemocněním, když s nimi byly těhotné jejich matky, je vysoká pravděpodobnost, že nenarozené dítě bude mít stejné problémy. Důležité je probrat s lékařem tato fakta a podstoupit krevní testy na výskyt alfa-fetoproteinu v těle těhotné ženy.
Nízká hladina AFP v těle těhotné ženy může znamenat také pravděpodobnost postižení plodu Downovým syndromem.
V dospělosti může být AFP produkován nádory jater nebo varlat. Zvýšená hodnota AFP se objevuje při onemocnění cirhózy jater nebo hepatitidy.