AFP

AFP (Alfa-fetoprotein) je protein, který je vytvářen v játrech plodu v plodové vodě2 nebo v krvi matky během těhotenství24. Pokud je hodnota AFP okolo 16. týdne těhotenství29, kdy je stav AFP v těle těhotné ženy zjišťován, příliš vysoká, může to znamenat, že se jedná o vícečetné těhotenství nebo skutečnost, že plod je starší než se lékaři domnívají. Gynekolog provede ženě ultrazvuk a pokud není potvrzená otevřená neurální trubice (neúplné uzavření trubice v oblasti míchy nebo mozku, která může vykazovat příznaky těhotenství s dvojčaty či starší těhotenství), může žena podstoupit amniocentézu17. Pokud je test pozitivní (více než z 90%), trpí plod postižením otevřené nervové trubice. Hodnota AFP se může zvyšovat až do 32. týdne těhotenství27.

Trpěl-li alespoň jeden z rodičů stejným onemocněním, když s nimi byly těhotné jejich matky, je vysoká pravděpodobnost, že nenarozené dítě bude mít stejné problémy. Důležité je probrat s lékařem tato fakta a podstoupit krevní testy na výskyt alfa-fetoproteinu v těle těhotné ženy.

Nízká hladina AFP v těle těhotné ženy může znamenat také pravděpodobnost postižení plodu Downovým syndromem.

V dospělosti může být AFP produkován nádory jater nebo varlat. Zvýšená hodnota AFP se objevuje při onemocnění cirhózy jater nebo hepatitidy.

Více o AFP na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.celostnimedicina.cz/vysetreni-alfa-fetoproteinu.htm
  2. http://lekarske.slovniky.cz/pojem/alfa-fetoprotein
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-fetoprotein (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s AFP

Máš zkušenost s AFP?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost