Baby vak

Baby vak je v naší společnosti jednou z nejpoužívanějších pomůcek na nošení dětí49. Baby vaky jsou vytvarovaná a vypolstrovaná aternativa ring slingů, nevýhodou baby vaků je to, že dítě není k tělu nosiče pevně fixováno, při předklánění musí nosič baby vak přidržovat rukou. Jsou i při použití správné ergonomické polohy vhodné spíše pro menší miminka a kratší nošení, protože váhu dítěte nese pouze jedno rameno. Baby vaky jsou vhodné pro nošení miminek v kolébkové poloze od narození, pokud se dítěti správně vyvíjejí kyčle, a některé druhy i pro nošení starších dětí (nejlépe až těch, které se umí samy posadit) vertikálně na boku. V baby vaku je možné pohodlně a diskrétně kojit70.
Miminko v Haipa-daipa baby vaku

Nevhodným typem baby vaků jsou úzké hluboké vyztužené vaky (babybags - např. značky Infantino), které mají uvnitř látkové kalhotky na fixování dítěte. V těchto vacích není možné dosáhnout bezpečné uložení dítěte v horizontální poloze a dětem v nich hrozí udušení. Tyto vaky byly oficiálně staženy z prodeje, ale stále lze na ně narazit v bazarech a nebo lze ze zahraničí objednat vaky čínského původu.

Více o babyvacích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20150321101529/http://www.branakdetem.cz/clanek/noseni-deti-33
  2. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=44
  3. https://web.archive.org/web/20200109141202/http://www.onoseni.sk/index.php?option=com_content&vie...

Hodnocení a zkušenosti s baby vakem

Máš zkušenost s baby vakem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroushek  2. bře 2016

Neprošlo to u nás ani na minutu

Buď tam to dítě neumím naaranžovat nebo to prostě nechce. Kroutil se, řval. U nás když už tak šátek. Vak se mi doma válí.
veronika162  12. lis 2014

Babyvak-chvilková záležitost

Měli jsme Lodgera, využívali jsme ho asi první dva měsíce (pak už jsem nevěděla, jak tam malou chudáka nacpat, aby jí to bylo pohodlné) a to pouze na "rychlé" akce, když jsme neměli nebo se nám nechtěl brát kočár. Za mě tedy zbytečnost. Příště bych raději zakoupila šátek. :-)
dora13  9. lis 2014

Babyvak jen prvních pár týdnů

Babyvak jsem měla půjčený od kamarádky a prvních pár týdnů jsem ho používala na uspávání a v tom se osvědčil báječně. Výhoda je, že se do něj dítě snadno dává i vyndává, ale co se týče nošení ven, tak katastrofa - zátěž jen na jedno rameno, šíleně mě bolela záda a pokud si je člověk nechce odrovnat úplně, tak se opravdu dá používat jen pro úplně malé miminko.

U dalšího dítěte asi půjčovat nebudu a budu rovnou vázat do šátku.
lucinacka  6. lis 2014

Nedoporučuji

Koupila jsem baby vak Lodger a hodně rychle ho díky internetovému nákupu i vrátila. Syn mi v něm totiž chroptěl a evidentně se mu špatně dýchalo. Za mě nedoporučuji.
giraffen  6. lis 2014

Haipa Daipa

Jako první věc na nošení jsem pořídila baby vak haipa daipa. Nemůžu si na něj stěžovat, moc mi vyhovoval. Vždy, když jsme s novorozenců dcerou měla problém (např. bříško), tak jsem ji v něm uspala. Do 5 minut spokojeně spinkala.

Když vyrostla, vyměnily jsme vak za ergonomické nosítko.
ebetka  5. lis 2014

Babyvak nevyhovoval

Baby vak jsem měla jen půjčený od kamarádky a jsem ráda, že jsem ho nekoupila. Nesedl mi. Špatně se mi s ním nosilo, zátěž byla jen na jedno rameno, řezalo mě to. Na další dítě babyvak pořizovat určitě nebudu a pořídím šátek, popřípadě nějaké ergonomické nosítko, které bude vhodné už od novorozence.