Ergonomická poloha

Ergonomická poloha je taková poloha při nošení dětí49 v nosicích pomůckách, která nebrání správnému motorickému vývoji dítěte8, nadměrně nepřetěžuje nebo jednostranně nezatěžuje páteř a kyčle dítěte, z tohoto důvodu není vhodné dítě nosit čelem od sebe, protože pak nemá podsazený zadeček a zakulacená zádíčka (dokonce se může prohýbat do luku), kyčle nejsou v abdukční poloze a nožky směřují rovně dolů, dítě prakticky visí za rozkrok. Nošení ve správné poloze dokonce podporuje dobrý vývoj opěrné a pohybové soustavy dítěte. Poloha vhodná pro nošení také musí umožňovat dítěti dobře dýchat, hlavičku malých miminek je třeba pootočit a zajistit tak, aby byl před pusinkou a nosíkem volný prostor a aby hlavička nepřepadávala směrem k hrudníčku a nedocházelo tak ke stlačování dýchacích cest.

Naprosto nevhodná nosítka pro zdravé nošení jsou klokanky1, protože nemají dostatečně široký pruh materiálu v oblasti rozkroku dítěte (podobně jako pasivní chodítka a hopsadla18), takže mu nohy visí rovně dolů, místo aby byly v abdukční poloze (pokrčené v kolenou a doširoka roztažené od sebe, do tvaru písmene M), dítě nemá podsazený zadeček a zakulacená zádíčka a dochází tak k silnému zatížení páteře dítěte, to se může prohýbat až do luku. Klokanky obvykle mají i nedostatečnou oporu hlavičky dítěte a také nedostatečné možnosti dotažení popruhů, nedostatečnou tloušťku polstrování popruhů, čili nebývají pohodlné ani pro nosiče.

Rozdíl mezi ergonomickým nosítkem a klokankou

Dalším důvodem nevhodnosti klokanek pro nošení dětí je to, že je v nich návodem povoleno nosit dítě čelem od sebe, kdy není možné nejen zajistit ergonomickou polohu, ale má to i negativa pro psychickou pohodu dítěte, protože, když je přesyceno vjemy, není schopno se od sledování okolích ruchů odpoutat, nemá možnost se podívat do obličeje nosiče a nebo se schoulit a tvářǐ přitisknout na tělo nosiče a tak okolí odfiltrovat a případně usnout. V klokance dítě usíná až totálním psychickým a fyzickým vyčerpáním, navíc poté není možné zajistit hlavičku spícího dítěte v pohodlné pozici. V klokance1 tedy raději nenosíme vůbec a v ergonomickém nosítku6 zásadně nenosíme dítě čelem od nosiče.

Neergonomické a ergonomické polohy dítěte při nošení

Mezi nevhodné nosicí pomůcky patří i většina krosen na nošení dětí, ty jsou sice určeny až pro děti, které si samy umí sednou, ale obvykle bývají mezi nožkami dítěte úzké a nelze v nich zajistit vhodnou a stabilní polohu spícího dítěte.

Polohování dětí při nošení vertikálně

Jedná se o umístění dítěte ve vertikálním úvazu šátku3, ve vhodných nosítkách (ergonomická nosítka6, mei tai3, Caboo) a při nošení starších dětí v sedě v baby vaku6 či ring slingu. Při zvolení vhodného úvazu šátku, kdy je dobře podepřena hlavička miminka, lze vertikální nošení doporučit již od narození.

Dítě musí být podepřeno mezi nožičkami materiálem šátku či nosítka od kolínka ke kolínku, musí mít zakulacená zádíčka a podsazený zadeček a kolínka výš než zadeček. Pro dosažení těto polohy miminko chytneme pod kolínky a zatlačíme mírně nahoru, až jsou nožičky se zadečkem do tvaru písmene M. Malá miminka ale takto široce nožičky okolo těla nosiče rozevřít nedokážou, zaujímají fyziologickou polohu s nožičkami pokrčenými a přitaženými k bříšku (jako žabička), nožičky jsou položeny mezi tělem miminka a nosiče a zůstávají tak uvnitř úvazu šátku nebo novorozenecké vložky ergonomického nosítka, ovšem u novorozenců a několikatýdenních kojenců je vhodnější využít šátek, protože tělo miminka obepíná těsněji a lépe tak fixuje jeho polohu.

Důležitým bodem je i pevné dotažení šátku či nosítka, aby jejich materiál dobře podpíral zádíčka dítě, hmotnost díěte tak rozložena po celé délce jeho páteře. U dětí, které ještě nedrží dobře hlavičku, je nutné ji podepřít, zajistit, lze si pomoci vložením narovno složené látkové plenky mezi šátek či nosítko a ramena, krk a hlavičku miminka. Při správném dotažení se bříško, hruď i ramena miminka dotýkají těla nosiče a nedochází ke zvýšenému tahu šátku nebo popruhů nosítka za ramena nosiče. V případě nejmenších nebo spících dětí je i hlavička položena na nosičově těla a dle potřeby zajistěna.

Polohování dětí při nošení horizontálně

Jedná se o umístění dítěte v kolébkovém úvazu šátku3 a malých miminek v baby vaku6 či ring slingu. V současnosti se obecně od používání kolébkových úvazů upouští a hned od narození se doporučuje vázat vertikálně, protože v horizontální poloze je obtížnější miminko naplohovat tak, aby nedocházelo k utlačování dýchacích cest a nebyl negativně ovlivněn jeho pohybový aparát. Při nošení je z důvodu správného motorického vývoje8 dítěte a z důvodu jednostranné zátěže zad nosiče nutné střídat strany.

Tato poloha lze při dobrém provedení používat již od narození, ale pouze pro miminka, jejichž kyčle jsou v pořádku. Nicméně lze nalézt i miminka, která sice mají kyčle zdravé, ale tato poloha pro ně vhodná není a nebo ji nemají rády, jedná se obvykle o miminka trpící refluxem nebo kolikami a miminka neklidná, s vyšším svalovým napětím. Tyto děti je možné je možné nosit pouze ve vertikálních úvazech šátků nebo v různých typech jiných vhodných vertikálních nosítek.

Miminko nesmí mít hlavičku příliš ohnutou ke svému hrudníku, aby nedocházelo ke stlačování dýchacích cest, a před pusinkou a nosíkem miminka musí zůstat dostatečně velký volný prostor umožňující bezproblémové dýchání. Správné polohy, kdy jsou hlavička, tělo i nožičky miminka v jedné ose, obě ramínka stejně vysoko, stejně tak obě kyčle stejně vysoko a nožičky nejsou mačkány k tělu nosiče, lze lépe dosáhnout, pokud má miminko kolínka lehce přitažená k bříšku, nožičky v poloze jako žabička (jakoby do tureckého sedu, obvykle kojenec tu to polohu zaujímá automaticky, je pro něj přirozená, fyziologická) a pokud je miminko nošeno v zavinovačce nebo je pod jeho záda a hlavičku vložena deka, toto pomáhá zabránit prohnutí miminka do tvaru písmene C podle těla nosiče.

Více o ergonomické poloze v různých pomůckách na nošení dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Mgr. Věra Kalousková: Vázání pevných šátků na nošení dětí
  2. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151984043317539.1073741855.233995982538&type=3
  3. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=94
  4. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=92
  5. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=102
  6. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=32
  7. https://web.archive.org/web/20160718083528/http://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the...
  8. http://www.boba.com/research/strollers-baby-carriers-and-infant-stress/
  9. http://www.trageportal.de/mediapool/93/935470/data/OP_Fettweis_neu.pdf
  10. http://vbavlnce.blogspot.com/2013/06/biologicke-predpoklady-noseni-deti-aneb.html
  11. https://web.archive.org/web/20160501074413/https://www.didymos.com/en/

Hodnocení a zkušenosti s ergonomickou polohu

Máš zkušenost s ergonomickou polohu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost