Doplňky k látkování

Doplňky k látkování jsou věci nezbytné nebo věci zpříjemňující používání látkových plen23.

Snappi sponka (snappka)

Jedná se o gumovou sponku se třemi výběžky zakončenými plastovými zoubky. Je potřebná k připnutí plen, která nemají zavazování, suchý zip či patentky. Je vhodná na čtvercové a vícevrstvé pleny a na kalhotkové pleny na snappi sponku.

Snappi sponka

Kbelík na pleny

Není nutné mít speciální kyblík na skladování použitých látkových plen, dobře poslouží jakýkoli dobře uzavíratelný, např. kbelík od malířské barvy, koš na odpadky, nádoba typu popelnice, plastová krabice. Velmi oblíbený je koš IKEA Filur. Do jedné pračky se vejdou plenky z kbelíku o obsahu okolo 25 litrů.

Kbelík na pleny

Pytel na pleny

Většinou je vyroben z PUL materiálu (polyesteru laminovaného polyurethanem) a slouží k transportu použitých plen. Plenky uvnitř pytle se nezapařují, ale pytel při tom neprovlhá. PUL pytle se dají koupit v různých velikostech a designech. Vícevrstvé PUL pytle lépe drží pach použitých plenek uvnitř. Později po odplenkování lze tyto pytle používat např. na použité plavky a ručníky po plavání.

Pytel na pleny

Síťka na pleny

Slouží k pohodlné manipulaci se znečištěnými plenami. Stačí dát ji do kbelíku, který máme nachystán, do ní vhazovat použité pleny a po naplnění jedním pohybem pleny i se síťkou přenést do pračky. Nesmíme ale před samotným praním síťku zapomenout rozepnout, aby se plenky mohly dostat ven a řádně vyprat.

Síťka na pleny

Pratelné ubrousky

Používají se na očištění miminka od stolice, obvykle s pomocí vody nebo se sprejovací lahvičkou s vodou naředěným mycím olejem. Mohou být bavlněné (z plenkoviny, flanelové nebo froté), bambusové (z plenkoviny nebo froté) nebo z netkané viskózové textílie (např. Perlanu).

Pratelné ubrousky

Mycí olej a sprejovací lahvička

Používají se na očištění miminka od stolice, především při cestách mimo domov. Hydrofilní olej (např. Eoné Medvídek, Original ATOK, Nobilis Tilia) se naředí s vodou do lahvičky s pumpičkovým rozprašovavačem, tekutina se nastříká na zadeček miminku a setře se ubrouskem.

Mycí olej a sprejovací lahvička

Více o doplňcích k látkování na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/05/14.pdf
  2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/17.pdf
  3. http://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-a-bkm
  4. https://web.archive.org/web/20150609015449/http://petrol.natur.cuni.cz/~maky/final_letak_latkovky...
  5. https://web.archive.org/web/20160308101450/http://latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny
  6. http://www.latkovky.info/
  7. http://jituli.blogspot.cz/p/o-latkovy.html

Hodnocení a zkušenosti s doplňky k látkování

Máš zkušenost s doplňky k látkování?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
cervenejablko  7. dub 2015

Snappka, Medvídek a pratelné ubrousky

Ti jsou našimi každodenními pomocníky.

Jednorázovými ubrousky malou otírám, když je hodně zakajděná, pak to dolaďuji Medvídkem a otírám ubrousky, co jsem si udělala ze starších plín, protože ty z Perlanu mi nevyhovují, jsou takové prkenné.