Pozice dítěte při nošení

Pozice dítěte při nošení se liší dle věku a aktuálního stupně psychomotorického vývoje, povahy a nálady dítěte a dle preferencí nosiče.

Pozice vertikální na břiše, čelem k nosiči

Je to nejpoužívanější pozice. Při volbě vhodné nosicí pomůcky8 je tato pozice vhodná od narození, dítě je ve správné ergonomické poloze. Nevýhodou je snížený rozhled dítěte a větší zátěž na páteř nosiče při vyšší hmotnosti dítěte. Výhodou je, že dítě cítí tlukot srdce nosiče a vidí mu do obličeje. V této pozici je možné i kojení70.

Pozice vertikální na břiše, čelem od nosiče

Tato pozice je velmi nevhodná k nošení. Páteř a klouby dítěte nejsou v ergonomické poloze a tím může docházet k jejich přetěžování. Dítě je příliš stimulováno vnějším okolím, nemá možnost úniku. V této poloze není možné kojení a ani spánek.

Pozice horizontální na břiše - tzv. "kolébka"

Je vhodná od pro nošení miminek již od narození, pokud se dítěti správně vyvíjejí kyčle, dítě tuto pozici toleruje a je zajištěna ergonomická poloha dítěte. V této pozici je možné kojení70. Nevýhodou je nerovnoměrné rozložení hmotnosti dítěte (jednostranná zátěž zad nosiče) a omezený rozhled dítěte.

Pozice vertikální na boku

Dítě má velmi dobrý rozhled, případné kojení je možné. Hmotnost dítěte je přenášena pouze na jednu stranu nosící osoby. Pozice na boku není vhodná pro dlouhodobé nošení a na spánek dítěte z důvodu vysoké a nerovnoměrně rozložené zátěže pro nosící osobu.

Pozice vertikální na zádech

Pozice je vhodná pro nošení malých miminek (to spíše pro zkušenější nosiče) i starších dětí. Neumožňuje kojení, ale straší děti v ní mají dobrý rozhled. Nevýhodou je chybějící oční kontakt s dítětem.

Více o pozicích dítěte při nošení na modrykonik.cz

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s pozicemi dítěte při nošení

Máš zkušenost s pozicemi dítěte při nošení?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost