Porodné 3 zkušenosti

Porodné je jednorázový státní příspěvek rodinám, matkám a to pro první narozené21 miminko, či miminka a nebo druhé narozené dítě. Nárok vzniká té samotné matce a nebo rodině, jejíž příjmy za poslední kalendářní čtvrt rok před porodem jsou nižší než 2,7 násobek životního minima rodiny. Další podmínkou je, že žadatel musí být občanem ČR a nebo v ČR musí mít trvalý pobyt a nebo má trvalý pobyt v některém ze státu EU.

Nárok se posuzuje ve smyslu rodiny a nebo samotné matky. Pokud jde o samotnou matku s jedním dítětem do 6-ti let věku, která čeká druhé dítě, tak její průměrný měsíční příjem nesmí přesáhnout 18 874 Kč. Pokud tato matka čeká své první dítě, pak její průměrný měsíční příjem nesmí přesáhnout 13 176 Kč.

V případě rodiny (matka, otec, dítě do 6-ti let), která čeká druhé dítě, je hranice příjmu pro nárok na porodné 25 515 Kč a pokud jde o rodinu, která čeká svého prvního potomka, pak je hranice 20 817 Kč. Do příjmů se přitom počítá i podpora v nezaměstnanosti nebo invalidní důchod. Nárok na porodné vzniká v den narození miminka.

Porodné se v roce 2016 mění na 13 000 Kč v případě prvního dítěte a na 10 000 Kč v případě narození druhého dítěte. V případě narození dvojčátek nebo vícerčátek činí toto porodné 23 000 Kč.

V případě úmrtí maminky při porodu má nárok na porodné tatínek, nebo ta osoba, která se ujme péče o novorozeňátko7. Podmínky pro splnění nároku na tuto dávku však zůstávají stejné, opět nesmí příjem rodiny přesáhnout 2,7 násobek životního minima a musí jít o první živě narozené dítě.

Stejný nárok na porodné mají i rodiny, které děťátko adoptují nebo se ujmou děťátka do pěstounské péče.

O porodné tedy mohou žádat maminky, tatínkové, prarodiče nebo osoby, které převezmou děťátko do vlastní péče a při splnění výše uvedených podmínek. Dále je pak nutné, aby byl žadatel občanem České republiky.

Žádost o porodné


K žádosti o porodné je zapotřebí mít řádně vyplněnou Žádost o porodné a s touto navštívit příslušný Úřad práce - Odbor dávek státní sociální podpory v dané oblasti trvalého bydliště. Žádost o porodné lze také podat elektronickou cestou prostřednictvím internetových stránek MPSV v případě, že žadatel vlastní certifikát pro elektronický podpis.

Porodné je vypláceno jednou splátkou nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce a to ode dne, kdy došlo k rozhodnutí o jeho přiznání.

Potřebné doklady


Na úřadě je potřeba doložit:
 • řádně vyplněnou Žádost o porodné,
 • průkaz totožnosti (platný občanský průkaz, pas, řidičský průkaz),
 • rodný list10 děťátka či dětí,
V případě, že bylo miminko umístěno do náhradní péče, pak i rozhodnutí příslušného orgánu.

Potřebné formuláře


Formuláře v tištěné podobě jsou k dispozici na příslušných Úřadech práce nebo ke stažení na internetových stránkách MPSV (Ministervo práce a sociálních věcí).
 • Žádost o porodné
 • Doklad o výši čtvrtletního příjmu
 • Doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou

Související článkyVíce o porodném na modrykonik.czPoužité zdroje


 1. http://www.socialni-davky.cz/porodne-2014
 2. http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/porodne-vy...
 3. http://www.vyplata.cz/zakony/z117-1995sb_44-46.php
 4. http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/1...
 5. http://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-porodn...
 6. https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne
 7. http://www.vypocitejto.cz/finance/porodne.html

Externí linky


Pomohl ti tento článek?
Ano
 / 
Ne

Zkušenosti s porodným

Máš zkušenost s porodným?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
leniluki
2. zář 2015

Nespravedlnost

Mrzí mě, že tento stát tak málo podporuje rodiny s dětmi. Na porodné mají nárok snad jen maminky samoživitelky, já pracovala pouze na poloviční úvazek, většinu financí obstarává manžel a i tak jsme se o nějakou tu tisícovku nevešly do tabulek. Přitom zařídit věci pro miminko stojí nějaké ty peníze, a to nekupujeme téměř nic nového, všechno většinou po bazárcích, nepoužíváme jednorázovky, kočárek máme též z druhé ruky, většinu oblečení jsme do začátku podědili po našich mladších sourozencích.

Myslím, že porodné by měla dostat každá maminka, alespoň ta, co čeká první dítě, poté ať je to třeba podle nějakých tabulek. :)
2 poděkování
Poděkuj za zkušenost
christtyna
7. dub 2015

Bohužel, máte smůlu.

Já čekala své první dítě. Přítel už druhé. Jakožto pracující rodiče jsme bohužel neměli nárok na tento příspěvek. V celku jsem byla dosti zklamaná. Upřímně jsem s těmi penězi do začátku počítala. Přítel měl tehdy práci, která finančně nebyla dostačující. Já marodila od počátku těhotenství a i mé marodění bylo o mnoho vyšší, než přítelova výplata.

I když schválili porodné na druhé dítě, i tak nebudeme mít nárok. Přítel druhým rokem podniká, tudíž finančně jsme na tom lépe a já opět od začátku těhotenství marodím. Teď už za almužnu.
0 poděkování
Poděkuj za zkušenost
rituska88
19. únor 2015

Jsme pracující = nemáme nárok

Syn se narodil v květnu 2014 a bohužel jsme se nevešli do tabulek, takže jsem porodné nedostala. Oba s přítelem jsme byli pracující a vydělávali tak nějak normálně jako většina lidí, takže jsme měli smůlu.

Dost mě to mrzelo, protože jsme byli v situaci, kdy by se nám hodila každá koruna - otěhotněla jsem neplánovaně a měli jsme finanční problémy. A hlavně mi to bylo líto z toho důvodu, že oba s přítelem jsme hned po skončení školy poctivě pracovali, ani jeden z nás nebyl nikdy na pracáku, a potom, když jsem musela před porodem odejít na nemocenskou a zůstat doma za pár korun a ještě neměla nárok ani na porodné a viděla jsem jiné, které nikdy nepracovaly a porodné a různé příspěvky dostaly, cítila jsem hroznou nespravedlnost. Ale tak to holt v našem státě chodí.

Teď schválili porodné pro určité lidi i na druhé dítě. Kdybych šla teď po rodičovské dovolené do práce a druhé dítě jsme si pořídili až později, zase bych samozřejmě nárok neměla. Ale chceme mít děti brzy po sobě, tak snad se příště do těch tabulek vejdeme a nějakou korunu od státu i dostaneme, zatím jsme pořád jenom odváděli...
1 poděkování
Poděkuj za zkušenost