Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce (zkráceně HAK) byla vyvinuta v USA a na trhu je od 60. let. Mechanismus jejího účinku je založený na podání syntetických ženských hormonů do těla ženy. V dnešní době patří mezi nejspolehlivější způsoby ochrany před nechtěným otěhotněním.

Mechanismus účinku spočívá v tom, že v průběhu menstruačního cyklu nedochází k ovulaci, tedy vypuzení vajíčka z vaječníků. Během užívání hormonální antikoncepce se mění i kvalita hlenu v kanále děložním, který je hustější a tím zabraňuje průniku spermií do dutiny děložní. Mění se i vlastnosti výstelky dělohy, která není připravena na uhnízdění oplodněného vajíčka.

Druhy hormonální antikoncepce

Účinnost všech forem je podobná, chrání ženy před nechtěným těhotenstvím na více než 99 %.

Hormonální tabletky

Hormonální tabletky se zpravidla užívají 21 dní a poté následuje 7 denní pauza, během které dochází u ženy k menstruaci2. Selhání hormonálních tabletek je zhruba 1 %, které je většinou způsobeno jejich špatným užíváním. Na začátku užívání antikoncepčních tabletek se mohou u ženy objevit nežádoucí účinky, které nejsou závažné (např. nepravidelnost krácení, nevolnost8, bolest prsou2, bolest hlavy5, náladovost, přibírání na váze nebo změna sexuálního libida).
Antikoncepce - hormonální tabletky

Závažnými komplikacemi, které se mohou výjimečně u žen během užívání hormonálních tabletek vyskytnou patří infarkt myokardu, mrtvička, hluboká žilní trombóza, jaterní tumory, migréna7. Aby se těmto komplikacím zabránilo, je dobré, když ženy nekouří a navštěvují pravidelně svého gynekologa, kterého o případných komplikacích informují. Důležité je také sledovat krevní tlak ženy.

Hormonální antikoncepce se nedoporučuje ženám, které:

  • mají v rodinné anamnéze srdeční cévní onemocnění
  • mají rakovinu prsu nebo dělohy
  • mají onemocnění žlučníku nebo jater
  • jsou těhotné24
  • hrozí zvýšené riziko trombóz (dlouhodobé znehybnění končetin nebo operace).

Pozitiva užívání hormonální antikoncepce:

Více o hormonální antikoncepci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.antikoncepce.com/
  2. http://www.antikoncepce.cz/

Hodnocení a zkušenosti s hormonální antikoncepcí

Máš zkušenost s hormonální antikoncepcí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroniquecz  9. bře 2015

HA ne.

Antikoncepci jsem brala od svých 16 ti let, v době kdy mi ji moje MUDr. předepisovala, tak ji chválila, jak mi vše srovná, budu mít slabou či žádnou menstruaci a klid, co se týče otěhotnění. Po vysazení z důvodu snažení o potomka, se mi objevily neskutečné bolesti při MS, hormonální akné, nechtěl se mi srovnat cyklus, prostě se moje tělo před HA nenaučilo pořádně fungovat a po vysazení se z toho pořádně vzpamatovávalo. Teď čekáme miminko a určitě vím, že se k hormonální antikoncepci už nevrátím. I svojí dceři ji rozhodně nedoporučím.
sveruska  9. bře 2015

HA už asi ne...

Brala jsem ji od svých 18 let po celých dlouhých 9 roků. Užívala jsem po celou dobu jeden druh HA, a to Logest. Neměla jsem po celou dobou žádné problémy, občas špinění, ale nic dalšího. Jakmile jsem ji však vysadila, nastalo peklo - hrozné bolesti podbřišku, návaly horka, nechutenství a nevolnosti. Toto vymizelo do 3 měsíců po vysazení. Během užívání HA jsem nepřibrala, ovšem po vysazení se mi váha vyhoupla pěkně rovnou o 4 kila nahoru.
peetik  7. lis 2014

Hormonální antikoncepci už NIKDY!

Hormonální antikoncepci jsem začala brát v čerstvých sedmnácti letech. Tehdy jsem neměla ani potuchy o tom, co všechno z toho může být. Prvně to byly tabletky, které byly fialové a jaksi jsem už zapomněla název. :-N Jen vím, že mi po nich bylo děsně zle, což už tehdy pro mě mělo být výstražné znamení. V té době se mi objevila i cysta, se kterou jsem byla poslána na operaci. Po ní mi byla nasazena antikoncepce Artizia. S ní jsem žádné zjevné problémy neměla. Brala jsem ji tři a půl roku. Ve dvaadvaceti jsem se stěhovala do Prahy a ve stejnou dobu mi nedorazila menstruace. Našla jsem si nového gynekologa, který byl vyloženě v šoku. Předchozí doktor mi antikoncepci psal pořád dokola bez jakýchkoliv vyšetření a způsobila mi velké problémy, které zapříčinily i onu ztrátu menstruace. Nicméně mi antikoncepci vysadil a cpal do mě vitamíny, jak jen to šlo, aby se alespoň trošku napravily "škody" neinvazivním způsobem. Zároveň mi bylo oznámeno, že poprvé otěhotnět bych měla do 25, jinak to nejspíš bude problém.

Před rokem jsme se stěhovali na druhou stranu Prahy, což znamenalo zase nového gynekologa. Zvlášť, když mi po dobu pěti měsíců menstruace v plné síle trvala i 17-19 dní. Bylo to strašně vyčerpávající. Doktor mi řekl, že je to hormonální nerovnováhou, jelikož jsem se snažila hubnout, a že nepomůže nic jiného než další antikoncepce.

Byla mi napsaná Josephine. Ač nerada, souhlasila jsem. Začala jsem se zajímat o to, jak přesně antikoncepce funguje a co všechno může napáchat. Po dobrání jednoho balení (3 měsíce) se mi menstruace vrátila do normálu, ale pro další jsem si nešla.
Jelikož se chceme na jaře začít snažit o miminko, tak jsem jen informativně začala měřit BT a zkoušet ovulační testy. Vše je negativní. Nezbývá mi nic jiného, než najet na očistnou kůru, kontryhel. Gynex už užívám, zatím mi "aspoň" udržují menstruaci. Podle mého názoru to bude ještě běh na dlouhou trať. Jen vím, že pokud jednou budu mít dceru, nikdy nedovolím, aby "tenhle zázrak" brala.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce