Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Mirena

Mirena je plastová trubička v tvaru písmene T, která se zavádí do dělohy. Je to nitroděložní hormonální systém s účinnou látkou levonorgestrel. Má vysokou antikoncepční16 spolehlivost a je vhodná také pro kojící ženy. Maximální doba použití je pět let, může se ale odstranit i dříve.

Mirenu vkládá do dělohy lékař. Před vkladem je nutné absolvovat interní vyšetření ke zjištění polohy a velikosti dělohy. Je potřeba vyloučení těhotenství24, pohlavních chorob a infekcí. Pokud žena trpí akutní nemocí jater, nádorem jater nebo trpí přecitlivělostí na levonorgestrel nebo jinou složku Mireny, má rakovinu děložního krčku nebo dělohy, není možné Mirenu zavést.

Mirena může být zavedená v průběhu 7 dní od začátku mestruace2. Po porodu29 se může zavést až když se děloha zmenší do své původní velikosti.

Video - ukázka vkládání Mireny

Viac o mirene na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. http://www.netdoctor.co.uk/sex-and-relationships/medicines/mirena.html
  2. https://web.archive.org/web/20160531113238/http://www.antikoncepcia-hormonalna.sk/mirena.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s mirenou

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s mirenou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
ivasad.  6. pro 2017

Za mě spokojenost

Po porodu druhého dítěte jsem si nechala zavést Mirenu. Celých 5let bez jediného problému.

Teď už rok mám druhou. Ms mám vždycky slabou, jeden až dva dny. Tabletky bych nechtěla, je v nich mnohem více hormonů než v Mireně a nehormonální tělísko taky nechci, nelíbí se mi způsob jakým účinkuje (mechanicky brání uhnízdění oplodněného vajíčka, tudíž způsobuje opakovaně velmi ranné potraty, a to je mi silně proti srsti).

Mirena je pro mě přijatelný kompromis. K příspěvku Tichý zabiják - věřím, ale tabletky považuji za mnohem větší zlo (kamarádka zemřela ve 21 letech na plicní embolii po užívání hormonální antikoncepce v tabletách).

Bez antikoncepce být nechci, třetí dítě neplánujeme a na potrat bych nešla. Takže jasná volba je Mirena. :-)
0 poděkování
ocifrujt  5. pro 2017

Tichý zabiják

Mirenu jsem si dala na doporučení své gynekoložky. Nevěděla jsem ovšem, co mě bude čekat. Po dvou letech spokojenosti, (dva roky jsem i s Mirenou kojila) bez krvácení či špinění následoval nález v prsu. Na sonu mi doktorka řekla, jestli mám Mirenu. Ať si ji nechám vyndat, že je to tím jejím hormonem a z nezhoubného se může za nedlouho stát opak. Moje gynekoložka mi ale tvrdila opak a ujišťovala mne, že to není možné. Tak jsem jí věřila, do půl roku se přidaly cysty a další dva nálezy v prsou. Chtěla mě léčit hormony a předepisovala drnkové kapky - bylo to ještě horší. Výkyvy nálad, nateklá prsa atd. Okamžitě šla ven a ještě dlouho potom jsem se cítila blbě. Od své gynekoložky jsem okamžitě odešla.

Po roce bez Mireny se ztratily nálezy v prsou a já se cítila líp. Je to již 7 let a jsem bez antikoncepce. A už nechci žádné hormony ani vidět.

Zvažte, kojící maminky, co Vám nabízejí v ordinaci za super výrobek. Nízkohormonální, skvělý, jen si to spočítejte kolik dáte za vložky, tampony za pět let a jak je to super! , cenově výhodné a pohodlné. Paní doktorka mazala med kolem pusy, nějaké vedlejší účinky nepřiznala. Přitom jsem si potom na internetu přečetla příbalový leták a že je jich tam několik stran. Ale až vás potká to, co mne, budete rády za menstruaci a přirozený životní cyklus.

Zdravé dítě a zdravou matku, ne s rakovinou.
1 poděkování
veronikaplzen  7. lis 2016

Zkušenost

Ahoj, mám MIRENU už přes 6 let - tedy druhou. Teď plánuji, že ji vyndám.

Menstruaci jsem sice neměla, možná mini malé špinění jednou za půl roku, takže v tomto směru spokojenost.

Každopádně změny nálad - šílené, nervozní, agresivní studený pot (téměř jsem se nikdy nepotila), pleť jsem měla vždy pěknou - teď se mi dělá hluboké akné, na kožním mi položila jednoduchou otázku - nemáte MIRENU? Za tu dobu, co jí mám jsem přibrala 10 kg a nikdy jsem s váhou problém neměla, strašně jsem pořád unavená, bez nálady, jsem roztěkaná.

Jo někdo řekne, holka není ti už 20, tělo se zpomaluje, ale takhle všechno najednou je dost!

Tchýně je doktorka a teď zjistila, že ji mám a vynadala mi ať ji okamžitě vyndám.
0 poděkování
terezkax  6. lis 2014

Na začátku

Mirenu jsem si na doporučení dr. nechala zavést před 2 dny, takže jsem na úplném začátku. Po porodu jsem brala tablety.

Zavedení trochu nepříjemné, pak malé špinění a bolest břicha. Dnes už jsem v pohodě. Uvidím, jak to bude vypadat dál, jestli budu patřit mezi ty, které ji milují nebo mezi ty, které by do toho již v životě nešly.
0 poděkování
bamsmudla  24. únor 2014

Má zkušenost

Mirénu jsem si nechala zavést hned po šestinedělí. Už je to tři měsíce a stále špiním, někdy i krvácím. Protože kojím, braní léků jsem nechtěla riskovat. Nakonec jsem léky na doporučení lékaře užívala (i když nejsou vhodné při kojení), v podstatě bez odezvy.

Nejsem si jista, jestli bych si ji znovu nechala zavést.
0 poděkování
kamhajek  24. únor 2014

Spokojenost

Mirenu jsem si nechela zavést již po prvním dítěti a naprostá spokojonost. 5 let jsem nevěděla co je menstruace, nemusela se zabývat tampóny, plánovat dovolenou podle menses, prostě paráda. Po vyndání jsem byla za měsíc těhotná a hned po šestinedělí jsem si jí nechala zavést znovu. A opět spokojenost.
0 poděkování
rmonule  21. únor 2014

Já a Mirena

Nechala jsem si zavést Mirenu 2 měsíce po porodu, mám jí 1,5 měsíce, stále lehce krvácím. Byla jsem u gynekologa a napsal mi hormony na ustálení menstruačního cyklu, tak jsem zvědavá, co bude dál.

Ale někdy trvá údajně i půl roku než si tělo na tělísko zvykne :-| Chvílemi jsem ale i uvažovala, jestli nebyla hloupost si ji nechat zavést :-(
0 poděkování