Kapesné

Kapesné - peníze na drobné výdaje. Dítě by mělo využívat kapesné pro své potřeby a na osobní, mimořádné výdaje. Za známky ve škole není odborníky doporučováno dávat kapesné, protože dítě se učí samo pro sebe. S kapesným by to rodič neměl nijak přehánět, aby nedošlo k tomu, že si dítě nebude umět určit hranice tužeb, přání a nezíská cit pro realitu.

Doporučovaná výška kapesného odborníky

  • děti v předškolním věku 15 - 20Kč na týden,
  • 6 až 7 leté dětí by měli dostávat 25Kč - 50Kč,
  • starší školáci 75Kč,
  • středoškoláci 250Kč na měsíc.

Dítě má v domácnosti a v rodině vše, co potřebuje. Je důležité, aby si rodič a dítě určili jasná pravidla ohledně poskytování kapesného a dodržovali je. Taktéž je důležité učit předškoláky finanční odpovědnosti, protože ti už vnímají cenu peněz. Pokud si dítě utratí kapesné dříve, než by mělo dostat další peníze, rodič by mu další peníze navíc dát už neměl.

Důležitým bodem je také nedostávání kapesného za provádění domácích prací10. Ty by měly spadat do běžného chodu domácnosti, za které dítě nedostane zaplaceno. Mohlo by to totiž vyústit do stavu, kdy dítě rodiči nepomůže, pokud mu za to nezaplatí.

Dříve, než dítě začne s penězi nakládat a hospodařit, mělo by rodiči nosit doklady, bločky o věcech, které si z kapesného pořídil. Dítě mnohem snadněji pochopí hodnotu peněz, proces utrácení a plánování výdajů, pokud se s rodiči a sourozenci bude o penězích a výdajích otevřeně mluvit.

Většinu návyků, které má rodič, přebírá i dítě. Je důležité být opatrný a hlavně být svému dítěti vzorem v hospodaření a v každodenním životě.

Více o kapesném na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://zena.sme.sk/c/4936809/vreckove-ma-mat-pravidla.html
  2. https://web.archive.org/web/20130410035831/https://partnersgroup.sk/vreckove-pre-deti-7

Hodnocení a zkušenosti s kapesným

Máš zkušenost s kapesným?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
olivie21  6. kvě 2015

Kapesné

To jsem jí přestala dávat, protože utrácela za hlouposti. ]-(