Abdominoplastika

Abdominoplastika je druh plastické operace, při které se odstraňuje nadbytek kůže a tuk z břicha. Cílem operace je i zpevnit břišní svaly. Tento typ operace se nejčastěji provádí u žen po těhotenství24 nebo u těch, kteří výrazně zhubnou.

Nejčastěji se tato operace provádí tedy u žen po těhotenství, zejména při vícečetném těhotenství. Při těhotenství se natahuje kůže, někdy může dojít až k rozestupu břišních svalů. Po porodu29 se napnutá kůže začíná vracet zpět do původní polohy, avšak pokud se tak nestane do 6 měsíců po porodu, tak stav kůže se již nevrátí zpět. Největší místo oslabení břišní stěny je v oblasti pupku, zde také dochází nejvíce k hromadění podkožního tuku.

Druhy abdominiplastiky

Jednotlivé druhy abdominoplastiky se liší podle rozsahu odstraněné kůže a podle toho se dělí do několika kategorií.

 • Kompletní abdominoplastika - operace trvá 2-5 hodin
 • Částečná abdominoplastika - tato operace trvá přibližně dvě hodiny

Postup operace

Operace se skládá z následujících kroků:

 1. První řez se provádí od kyčelní kosti na jedné straně až po druhou kyčelní kost na opačné straně
 2. Druhým řezem se uvolní pupek od okolní tkáně
 3. Při částečné plastice je řez menší a pupek se nemusí posouvat
 4. Následně se uvolní kůže od břišní stěny až po žebrové oblouky při kompletní plastice, uvolní se svaly a šlachy a blána (tzv. Fascia), která pokrývá svaly
 5. Svaly se napnou do nové polohy, takto se docílí lepší tvar a pás je útlejší
 6. Po natažení kožního laloku se postupně odstraní nadbytečná kůže s tukovou tkání
 7. Kůže se sešije a na závěr se přišije pupek na správné místo
 8. Při částečné abdominoplastice se kůže uvolňuje pouze mezi místem řezu a pupkem

Odstranění tukové tkáně se nazývá lipektomie .

Indikace na operaci

Pacienti obvykle podstupují abdominoplastiku z estetických příčin pro ochablou kůži, po vyšším úbytku hmotnosti. Ideální pacient pro abdominopalstiku je takový, který má stálou hmotnost a neplánuje těhotenství. Proto je velmi důležité zhodnotit celkový zdravotní stav, velmi důležité je vědět o všech onemocněních, kterými pacient trpí, např. cukrovka2, vysoký krevní tlak, nádorová onemocnění a jiné.

Kontraindikace

 • Velké jizvy po různých břišních operacích
 • Srdeční choroby, obezita, cukrovka,
 • Kouření velkého množství cigaret
 • Plánování těhotenství
 • Stavy vedoucí ke zvýšené tvorbě sraženin

Velká část populace trpí obezitou a tito pacienti mají někdy nereálné očekávání od operace, která se jim ani nemůže provést pro nadváhu. Abdominoplastika je tedy vhodná pro pacienty se stabilní hmotností.

Vyšetření před operací

Stejně jako u jiných operací a onemocnění, i při abdominoplastice je důležité od pacienta odebrat anamnézu, udělat vstupní fyzikální vyšetření

 • Anamnéza - lékař se cíleně ptá na počet těhotenství a na změny na kůži po těhotenství, na předchozí chirurgické operace. Důležitým údajem pro lékaře je hubnutí, úbytek na váze, plány budoucího těhotenství
 • Fyzikální vyšetření - lékař pohmatem vyšetřuje břicho, všímá si přebytečné kůže, podkožního vaziva a pružnosti břišní stěny. Určí se množství kůže, které by se mělo odstranit.
 • Součástí vyšetření je i pořízení fotografie, lékař pak s pacientkou přehodnotí operaci a vysvětlí jí celý průběh operace a ukáže, která část kůže se odstraní.

Pooperační komplikace

Tak jako každý chirurgický zákrok, i při abdominoplastice hrozí různé komplikace:

 • Otevření rány a její špatné hojení
 • Infekce
 • Zahojení s velkou jizvou, která není estetická
 • Plicní embólie - jde o stav, kdy se v žilách vytvoří sraženina, která se může z cévy uvolnit a putuje směrem k srdci a odtud přímo do plic. Jde o vážný stav, kdy se pacienti nemohou nadechnout, zvýší se jim srdeční frekvence a organismus trpí nedostatkem kyslíku. Jako prevence trombózy se používají kompresní punčochy během a po operaci a pacientům se podává nízkomolekulární heparin, což je látka, která zabraňuje tvorbě sraženin.

Lékaři využívají kombinaci abdominoplastiky a liposukce. V dnešní době se neustále vyvíjí a zlepšují operační techniky.

Po operaci

Po abdominoplastice je důležité poslouchat pokyny lékaře. Břicho může být oteklé. Pacienti mají bandáže na dolních končetinách, dostávají léky proti bolesti.

Šest týdnů by měli mít pacienti po operaci klid na lůžku, neměly by se namáhat a zvedat těžké předměty. Správné posilovací cviky mohou pomoci při zlepšení celkového stavu.

Pacientky si musí uvědomit, že břicho po operaci nemusí být zcela ploché, jak je to vykreslovány v různých časopisech. Po operaci mohou být na kůži mírné strie. Břicho se může po operaci nafouknout pod vlivem plynů ve střevech, proto je třeba si počkat na výsledný efekt.

Pooperační jizvy se zahojí přibližně po 3-6 měsících.

Více o abdominoplastice na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Abdominoplasty
 2. Tummy Tuck
 3. Abdominoplasty Treatment & Management
 4. www.interklinik.sk/

Hodnocení a zkušenosti s abdominoplastikou

Máš zkušenost s abdominoplastikou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru