Bradavice

Bradavice jsou označovány jako nezhoubné nádory, které jsou způsobeny lidským kožním papilomavirem HPV. Většina papilomavirů, které se běžně v lidském těle vyskytují, nemusí způsobovat žádná onemocnění a člověk o nich v podstatě neví.

Přenos viru

Přenašečem viru může být i člověk, který sám bradavice nemá. Nejčastější výskyt bradavic je na rukou, nohou nebo v obličeji. Všechna místa mají jedno společné, a sice vysoké množství potních žláz, přes které se HPV virus dostane do lidské pokožky. Pokud je bradavice neodborně odstraněna, klidně i lékařem, můžou v okolí stávající bradavice vznikat bradavice nové. Inkubační doba se u bradavic vyskytuje v řádech týdnů, měsíců, ale také roků.
Bradavice

Rizikovými skupinami jsou děti nebo mladí lidé, lidé se sníženou imunitou a pacienti po chirurgických transplantacích.

Místa se zvýšenou pravděpodobností výskytu bradavic

 • koupaliště,
 • veřejné sprchy,
 • společné šatny,
 • koberce a jiná místa, se kterými se člověk střetává bosou nohou.

Prevence vzniku bradavic

 • nechodit boso (používat například gumové omyvatelné boty na koupalištích a ve sprchách),
 • vyhýbat se infikovaným jedincům (např. ve společných sprchách),
 • dostatečná hygiena a desinfekce obuvi.

Typy bradavic

Bradavic je několik typů:

Na ruce

Jedná se o tzv. vulgární (pravé) bradavice - místem výskytu jsou tedy ruce. Ze začátku vypadají jako hrbolkovité útvary ve velikosti špendlíkové hlavičky, ale postupně se zvětšují. Časem se dostanou na povrch kůže a dříve hladkou kůži zrohovatí a na místě vznikne bradavice. Tento typ bradavice běžně nebolí. Může se však dostat pod nehet nebo se usídlí kolem nehtového lůžka a poté se dostavuje i nepříjemná bolest.

Na noze

Jedná se o tzv. plantární bradavice - jejich výskyt je na ploskách nohou a díky hmotnosti člověka, která na nohu tlačí, nemají bradavice možnost vylézt nad povrch kůže. Tento typ bradavic při chůzi bolí. Ve středu bradavice se objevují červené nebo černé tečky, což je krvácení z kožních kapilár. Tento typ je na léčbu nejnáročnější, neboť se může často vracet.

Na obličeji

Jde o tzv. ploché bradavice - jejich výskyt je častý u dětí a mladých lidí. Objevují se na spáncích, bradě nebo tváři, pohmatem nejsou bolestivé a jejich velikost je v průměru kolem 3 mm.

Na různých místech hlavy

Jde o tzv. nitkovité bradavice - objevují se v koutcích úst, nosních dírkách, na obličeji nebo krku.

Genitální bradavice

Tento typ bradavice se přenáší pohlavním stykem, převážně u styku orálního, genitálního nebo análního. S genitální bradavicí se můžou setkat jak ženy, tak i muži. Objevují se ve vlhkém prostředí pohlavních sliznic. Nejprve se bradavice objeví jako malý narůžovělý útvar, který rychle roste a splývá do větších útvarů květákovitého tvaru. V České republice jsou genitální bradavice jednou z nejčastěji se vyskytujících přenosných pohlavních nemocí. Častěji se objevuje u lidí se sníženou imunitou a u těhotných24 žen.

Video: Genitální kondylomata (CZ)

Léčba bradavic

 • pomocí léčiv, které obsahují aktivní látky - např. cytostatika, kyselina mléčná a kyselina salicylová,
 • lokální destrukce potíráním tyčinkou z kompaktní mastí dusičnanu stříbrného - tato metoda se aplikuje po dobu 9 dní,
 • léčivé bylinky - např. šťáva vlaštovičníku,
 • chirurgické odstranění nebo ozařování.

Odstranění bradavic tzv. vypalováním

Bradavice je možné odstranit mnoha způsoby. Nejčastějším z nich je lokální zmrazení pomocí kapalného dusíku, tzv. vypalování - jde o nejúčinnější a při aplikaci sprejem také o nejbezpečnější metodu. Při používání tyčinky namáčené v nádobě s dusíkem dochází k opakovanému výskytu bradavic. V nádobě se totiž díky opakovanému namáčení tyčinek hromadí viry.

Video: Odstranění laserem pomocí kysličníku uhličitého (SK)

Přípravky k domácí léčbě

 • Acetocaustin - při aplikaci, která se provádí jednou týdně si musí pacient pozorně přečíst návod.
 • Kyselina salycilová - napomáhá ke změknutí kůže, kterou poté lékař odstraní.
 • Lapis - tyčinka se aplikuje jemným potřením postiženého místa 1x až 2x denně.
 • Tibetská tinktura vlaštovičník - je vhodný i pro děti, kapky je dobré užívat po dobu jednoho měsíce.
 • Wartner tužka - používá se na bradavice na rukou a na nohou, napomáhá při odlupování zrohovatělé tkáně a současně působí na virus. Při nadměrném množství gelu při aplikaci může dojít k popálení nebo bolesti pokožky.

Babské rady pro odstranění bradavic

Jak na bradavice

 • v malém množství oranžová šťáva z vlaštovičníku
 • šťáva z citrónu
 • česnek naložený v octě - česnek nakrájet na kolečka a nechat na týden vyluhovat v octě. Poté pokládat přes noc na místo postižené bradavicí a zavázat.
 • sliz od slimáka
 • propolisové kapky
 • po dobu 6 týdnů podávat na postižené místo vnitřek banánové slupky
 • bradavice se samostatně odloupne po týdenním přikládání plátku cibule na postižené místo

Více o bradavicích na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://nemoci.vitalion.cz/bradavice/
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Bradavice
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Genitální_bradavice
 4. http://bradavice.heureka.cz/top-recenze
 5. http://www.ebradavice.cz/bradavice-co-rikaji-babske-rady/
 6. http://www.babskarada.cz/?p=193

Hodnocení a zkušenosti s bradavicí

Máš zkušenost s bradavicí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
iveee  31. bře 2017

Odstranění genitálních bradavic

V těhotenství se mi ve velkém rozsely bradavice na přirození. Nikdo nic neřešil s tím, že si časem po porodu mám přijít na chirurgické odstranění.

Po pravdě se mi do toho nechtělo, tak jsem hledala, jak se toho zbavit jinak a neinvazivně. Bradavice šíleně svědily a dále se vesele množily a rostly. Už to bylo hrozné. Dočetla jsem se, že je potřeba hlavně posílit imunitu a našla jsem si i výborné zkušenosti při léčbě bradavic česnekem. Zakoupila jsem v lékárně tablety s extraktem z česneku a 2x denně brala. Také jsem mazala kokosovým olejem. Po 14-ti dnech můžu říci, že z toho enormního množství mám sotva 2-3 pidi bradavičky, které ale určitě za pár dní také zmizí. Jsem ráda, že jsem nešla hned pod "kudlu", ale zvolila nejdříve přírodní cestu! :)
2 lidé považují za užitečné
mastak  7. zář 2015

Solný roztok

Mě kdysi na bradavice pomohl solný roztok. Rozpustit ve vodě sůl asi tak 30% koncentrace, ale klidně i víc a denně v něm máchat postižená místa - aspoň 2 hodiny denně. Nejlépší je si ještě na noc dělat zábaly. U mě to bylo na nohou - chodidlech. Trvalo to asi 3 měsíce než se bradavice postupně oloupaly a ztratily. Ta sůl to úplně rozežere.
lukuza  30. čer 2015

Bradavice na rukou

Tak to já mám bradavice na rukou už asi 3.rokem a za tu dobu jsem prošla minimálně 3 kožní lékaře a dermatology a dokonce i imunologa a nic.

Bradavice jsem si léčila v počátku pouze ve třech kusech WARTNEREM - nic. Navštívila kožního č.1 - dala mi mast a vodu, která mi rozežírala ruce, ale snažila jsem se to vydržet - nezabralo.

Poslala mě na testy, kde jsme zjistili, že vir mám a určité hodnoty zvýšené o 180 procent. Bohužel její léčba nezabrala, tak jsem navštívila kožního č.2 a řešením byl tekutý dusík - nic nepomohlo. Tak u kožního č.3 rovnou výškrab a dopadlo to tak, že jsem odešla s 9 prsty ofačovanými a krvavými. Bohužel, ani tato drasťárna, která mě šíleně bolela, nezabrala, ba naopak, prsty se mi ohodily více! Poslala mě tedy po dvou výškrabech k imunologovi, ten mi předepsal lék ISOPRINosine - i když jsem tento lék brala každý den v koňských dávkách od 3 denně, tak 1 denně po 3/4 roku bohužel nezabralo!!!!

Jsem nešťastná mé ruce jsou strašně škaredé, ale já nepřestávám doufat. Babské rady mám skoro všechny vyzkoušené chybí mi už jen ten česnek a propolis. Momentálně pálím Acetocaustinem cca 2 měsíce prsty mají mírné zlepšení, ale není to ono. Tak BUDU DOUFAT, ŽE TO NĚKDY DOTÁHNU K MÝM KRÁSNÝM RUČKÁM jako kdysi.
manad  6. bře 2014

Bradavice na rukou

Měla jsem bradavice na rukou, množily se a vyzkoušela jsem na ně všechno možné - od náplastí po česnek. Ale zabrala až hlíva ústřičná v kapslích (posiluje imunitu). Brala jsem ji asi 3 měsíce a bradavice samy zmizely, ani nevím jak.

Doporučuji!
2 lidé považují za užitečné
ola84  12. únor 2014

Bradavice u dcery

Bradavice se u dcery objevila v cca jejich 4 letech a to na ukazováčku hned u nehtu. V lékárně doporučili Verrumal, ten vůbec nezabíral. Na doporučení lekařky jsme vyzkoušeli Wartner bradavičník 2. generace. Ten zabral krásně. Aplikace je rychlá a ikdyž jsme se jí "báli", i bezpečná.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce