Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

HPV infekce

HPV infekce, nebo-li lidský papilomavirus je pohlavně přenosná nemoc. Výskyt HPV viru je v lidském těle zcela běžný a nejde-li o nebezpečný typ, lidské tělo si dokáže s infekcí samo poradit a zbavit se jí. Existuje kolem 130 typů HPV virů, z nichž je malé množství nebezpečné pro lidské tělo. Tyto nebezpečné typy jsou ale zákeřnější. Mohou vznikat genitální bradavice či přednádorové změny na děložním čípku. Zda má žena v těle typ s nádorovým bujením, zjistí gynekolog cytologií4 děložního čípku.

Viry HPV nemohou samy existovat, a tak parazitují v buňkách člověka. Lidské buňky ho po napadení viry začlení mezi svou genetickou informaci. Až se buňka viry přesytí, zanikne a viry se začnou uvolňovat do lidského organismu.

Video: HPV infekce a onemocnění

Přenos HPV infekce

HPV infekce se přenáší pohlavním stykem nebo pouhým kontaktem s kůží nakaženého partnera v oblastní genitálií (rukou, ústy). Kondom není v případě onemocnění HPV infekcí 100% ochranou. Důležitou roli hraje chování obou partnerů v oblasti sexu (střídání partnerů apod.). Lidské tělo se dokáže během 12 až 18 měsíců s virem HPV vypořádat.

Prevence před nákazou HPV infekcí

Proti onemocnění HPV infekcí a možným vznikem rakoviny děložního čípku se může žena bránit pravidelnými gynekologickými prohlídkami a také možným očkováním.

Pravidelná gynekologická prohlídka

Na pravidelnou gynekologickou prohlídku by měly ženy chodit jednou ročně. Důvodem vynechání roční prohlídky není ani odůvodnění, že rakovinou děložního čípku netrpí nikdo v rodině a ani to, že žena netrpí jakýmikoliv příznaky. HPV infekce se neřadí mezi dědičné choroby. Vyšetření pochvy a děložního čípku mikroskopem a také stěry z děložního čípku (cytologie) mohou včas zjistit změny na děložním hrdle, které se mou začít včas léčit.

Pravidelná gynekologická prohlídka je jednou ročně hrazená zdravotní pojišťovnou, stejné také cytologické vyšetření4.

Očkování proti HPV

Očkování proti onemocnění děložního čípku3 je v současné době nejsilnější pákou v lékařství na toto onemocnění. Očkování je i proti těm nejagresivnějším typům HPV infekce, které ze 70 % ovlivňují vznik rakoviny děložního čípku. Očkování je nutné spojit s pravidelnými prohlídkami u gynekologa, který stav na děložním čípku pravidelně kontroluje.

Začít s očkováním je nejvhodnější u mladých dívek, které zatím nezačaly žít sexuálním životem. Očkovat se ale také mohou ženy, které jsou již sexuálně aktivní. Trpí-li již nějakým HPV virem, nemusí jít o typ, proti kterému je očkování účinné.

 • typy vakcín:

Vakcíny jsou vydávány na lékařsý předpis a jejich podání není hrazeno zdravotní pojišťovnou. Cena očkování je zhruba 9.000 Kč

 • Silgard - očkování Silgardem je vhodné pro ženy ve věku 9 až 26 let a chlapců ve věku 9-15 let. Očkování je vhodné před začátkem sexuálního života. Vakcína je účinná proti dvěma typům HPV virů, které způsobují rakovinu děložního čípku (typy 16 a typ 18) a také proti dvěma typů HPV virů (typy 6 a typ 11), které vytváří špičaté kondylomy.
 • Cervarix - je vhodný proti typům 16 a 18. Očkují se ženy a dívky ve věku 10-25 let. Vakcína neslouží k léčbě infekce, která již probíhá.
 • průběh očkování - očkování je složeno ze tří dávek, které se píchají do deltového svalu. Druhou dávku obdrží žena měsíc po první dávce a poslední dávka je podávána 5 měsíců od aplikace druhé injekce.
 • očkování provádí dětský gynekolog (do věku 19 let pacienta), gynekolog nebo specializovaná centra.

Příznaky HPV infekce

 • Genitální bradavice - vyskytují se u mužů i u žen, projevují se bezbolestně a bez příznaků, člověk je pozná svěděním a potížemi při sexuálním styku (záněty, svědění apod.).
 • Rakovina děložního čípku
 • Změny na zevním genitálu a pochvě - prekancerozy a karcinomy - objevují se často bez příznaků, v pozdním stádiu onemocnění dochází ke svědění, krvácení a bolesti genitálu a může se objevit zapáchající výtok.
 • Změny na děložním čípku - prekancerozy - předcházejí nádorovým onemocněním děložního čípku, dělí se na:
  • LG léze (změny lehkého stupně) - ženský organismus se s infekcí dokáže sám vyrovnat.
  • HG léze (změny vysokého stupně) - u pacientky dochází k menšímu chirurgickému zákroku.
  • rizikovým faktorem je: HPV vir s vysokým rizikem, kouření, oslabený imunitní systém, nedostatečné množství vitamínu A a kyseliny listové37, chmamydiové infekce2, střídání většího počtu sexuálních partnerů, nízký věk ženy při prvním pohlavním styku, dědičnost.
 • Infekce v anální oblasti - prekancerozy a karcinomy - přenáší se pohlavním stykem nebo při porodu28 se může infekce přenést na dítě (matka musí mít genitální bradavice). Infekce může dojít až do stádia rakoviny konečníku.
  • rizikové faktory: lidé s bradavicemi kolem konečníku, při análním styku, lidé HIV pozitivní, lidé po transplantacích nebo ženy, kterým byla diagnostikována rakovina děložního čípku nebo cervikální inraepiteliální neoplazie.
  • příznaky: často se objevují bez příznaků, občas dochází ke krvácení z konečníku, může dojít k podráždění konečníku, ke svědění a pálení.
  • léčba: krémem s imiqumodem, HPV vakcínou, fotodynamickou terapií, chirurgicky.
 • Papilomatóza hrtanu - přenáší se sexuálně nebo při porodu z matky na dítě (pokud má matka genitální bradavice).
  • příznaky: u dětí - slabý pláč, obtížné polykání, chronický kašel11, u dospělých - poruchy hlasu, pocit přítomnost nějaké věci v krku, špatné dýchání a pocit dušení se.

Konizace děložního čípku

Podívej se na samostatný článek: Konizace děložního čípku18

HPV infekce a těhotenství

HPV infekce nemá žádný vliv na plodnost ženy nebo muže. Výrůstky mohou v těhotenství24 růst rychleji, je proto dobré je odstranit před porodem28 (prevence před přenosem na dítě během porodu) laserem nebo krytoterapií a zároveň také elektrokličkou. Pokud výrůstky blokují porodní cesty, přistupuje se k porodu císařským řezem81. Během těhotenství se čípek pouze sleduje a nepřechází se k operacím. K chirurgickému zákroku dochází až po ukončení šestinedělí10.

Výskyt HPV infekce na děložním čípku je během těhotenství vyšší, po porodu dochází k výraznému zlepšení. Ženy, kterým byly opakovaně odstraněny léze na čípku, při kterém došlo k odstranění velká části tkáně čípku, jsou náchylnější k předčasnému porodu20.

Přenos na dítě je minimální. U dětí se mohou objevit bradavice v krku, hrtanu, průduškách nebo průdušnici. Ve výjimečných případech v očích nebo v okolí pohlavních orgánů.

Více o HPV infekci na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://hpvinfo.cz/
 2. http://hpvinfekce.webnode.cz/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s HPV infekcí

Máš zkušenost s HPV infekcí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost