Mykózy u dětí

Mykózy u dětí představují infekční onemocnění, které je vyvolávané mikroskopickými houbami. Vyskytují se v každém věku, nejen v dětském věku. Rozdíl je v tom, že některé druhy mykóz se objevují jen u dětí, a naopak některé jiné typy se častěji objevují u dospělých.

Mykózy u dětí
Mykotické infekce patří celkově mezi nejrozšířenější nákazy. Vyvolávateli mykóz jsou mikroskopické houby:

  • dermatofyty
  • kvasinky - pacienti s cukrovkou trpí častěji na kvasinkové infekce než jiní pacienti
  • houby - jsou běžně přítomné na kůži, do organismu se dostanou obvykle při poranění kůže

Tyto drobné mikroorganismy jsou velmi odolné vůči nepříznivým vlivům vnějšího prostředí, to znamená, že přežívají na povrchu kůže i za nepříznivých podmínek.

K rozvoji mykóz u dětí dojde tehdy, když jsou přítomné i jiné aspekty, které mohou dopomoci k propuknutí infekce. Užívání některých léků může způsobit to, že organismus je náchylnější na infekce mikroskopickými houbami.

Mikroskopické houby se dokazují pomocí mikroskopu a kultivačního vyšetření.

Kandidóza ústní sliznice

Kandidy patří mezi kvasinky, které se nacházejí téměř všude. Běžně se vyskytují na kůži a sliznicích a jsou přítomné i v trávicím traktu. Kandidóza v ústní sliznici se projeví jako bělavý povlak na sliznici, který se dá setřít. Tento typ kandidózy se nejčastěji objevuje u novorozenců. Někdy se kandidóza může projevit v podobě zánětlivých a červenajících útvarů, bez bílého povlaku.

Formy:

  • pseudomembranózní forma - bílé povlaky na sliznici
  • akutní atrofická forma - pálení a zčervenání sliznice v ústní dutině
  • chornická atrofická forma - jde o červená ložiska na sliznici, které přetrvávají delší dobu
  • chronická hyportrofická forma - postupně dochází ke zvětšení sliznice
  • anguli infectiosti - zánětlivé ústní koutky

Infekce se diagnostikuje pomocí mikroskopického a kultivačního vyšetření. Vzorek se odebere pomocí pinzety a následně se sleduje pod mikroskopem.

Léčba

Infekce u novorozenců7 většinou spontánně ustoupí. Někdy je však potřeba zahájit léčbu antibiotiky1, která jsou zaměřená proti kvasinkám.

Plenková dermatitida

Plenková dermatitida je zánět kůže projevující se v oblasti pod plenkou33, který je způsobený kontaktem pokožky s močí a stolicí. Je to typické kožní onemocnění kojeneckého věku a vyskytuje se poměrně často.

Vyskytuje se při používání látkových i jednorázových plenek. U jednorázových plenek10 je výskyt častější. Zánět vzniká na místě kontaktu kůže s močí nebo stolicí. Dalším faktorem při vzniku této dermatitidy je delší interval výměny plenek. teplá, vlhká a neprovzdušněná kůže vytváří ideální prostředí pro růst kvasinek. Tímto dochází ke vzniku infekce. Infekci způsobují kvasinky nebo bakterie.

Více v samostatném článku: Opruzeniny38.

Příčiny

  • kůže novorozence je jemnější, tenčí, méně odolná na infekcí a sušší,
  • méně časté přebalování,
  • používání nevhodných krémů, přísad do koupele,
  • průjem1, řídká stolice.

Zánět kůže začíná zčervenání a tvorbou puchýřků až pustul, jsou dutinky vyplněné hnisem. Puchýřky a pustuly spolu splývají a šíří se po celé plenkové oblasti.

Plně rozvinutý klinický obraz je charakterizovaný intenzivním svěděním, zčervenáním kůže. Na okrajích je jemný šupinatý lem. Plenková dermatitida má sklon k recidivám (opakování se).

Léčba

Plenková dermatitida se léči zinkovou mastí, která má regenerační účinek na kůži nebo antibiotickými mastmi. Doporučuje se nechat dítě nezabalená a na vzduchu.

Chronická mukokutánní kandidóza

Chronická mukokutánní kandidóza je plísňové onemocnění, které vzniká na podkladě onemocnění související s imunitou2. Jde o plísňové postižení sliznic, které vzniká při velmi silném oslabení imunity.
Infekce postihuje kůži sliznice a nehty. Nehty jsou zánětlivé a dochází k jejich úplnému poškození.

Léčba

Lokálně působící antibiotické masti nejsou dostačující, protože onemocnění je způsobené poruchou imunitního systému, proto se kandidóza opakovaně vrací a postupně poškozuje kůži a nehty. Dětem se často předepisují antibiotika, které musí užívat, protože mají lepší efekt jako lokálně působící antibiotické masti.
Mykózy u dětí

Tinea corporis

Tinea corporis je kvasinkové onemocnění, které se projeví na trupu a končetinách. U dětí se vyskytuje poměrně často. Když se infekce objeví na hlavě, mluvíme o tinea capitis.

Infekce se projeví ohraničenými ložisky červených skvrn. Skvrny mají vyvýšený okraj, který se šoupe. Můžou se objevit i drobné puchýřky nebo pupínky. Tato zčervenalá ložiska mohou spolu splývat. Kůže kolem pupínků je suchá a šupinatá. Infekce způsobuje houbová infekce, tento patogen (houba) se běžně nachází na povrchu kůže a infekci způsobí jen za určitých okolností, např. zhoršená funkce imunitního systému, příliš těsné oblečení, které se neprovzdušňuje a jiné.

Léčba

Infekce se ve většině případů léčí aplikací antimykotických krémů. Tyto krémy se aplikují na postižené místo a jeho okolí 2 - 3 krát denně po dobu třech týdnů.

Onychomykóza

Onychomykóza je infekce, která postihuje nehtovou ploténku, nehtové lůžko, kořen nehtu a okolí. Infekci nejčastěji způsobují dermatofyty (80 %) a kvasinky. U dětí se vyskytuje zřídka, protože nehty u dětí rostou rychle, daleko rychleji než u dospělých.

Projevy

Onychomykóza u dětí

  • Dermatofytová forma
    • Změna barvy nehtu/nehtů, zhrubnutí a rozštěpení nehtů - u dětí je typické bílé zbarvení nehtů, dospělí mají často nehty zbarvené do žluta.
    • Postupně dochází ke zničení nehtu, který je lámavý, křehký.
    • Mykóza se může objevit jen na jednom nebo na více nehtech.
    • Někdy se odloučí celý nehet od nehtového lůžka.
  • Kvasinková forma
    • u dětí vzniká nejčastěji na prstech rukou, nejvíce tehdy, když si děti cumlají prsty nebo ohryzávají nehty
    • okolí nehtu je oteklé a rudé
    • nehet je poškozený, zbarvený do žluta

Léčba

Onychomykóza se léčí taktéž lokálně, mazáním postižených míst antibiotickými mastmi.

Více o mykózách u dětí na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2013/03/06.pdf
  2. https://web.archive.org/web/20150724053545/http://www.hpl.sk/ochoreli-ste/choroby/onchomykozy
  3. http://www.solen.sk/pdf/Buchvald.pdf

Hodnocení a zkušenosti s mykózami u dětí

Máš zkušenost s mykózami u dětí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce