Nosní kapky

Nosní kapky mohou účinkovat různým způsobem, výsledkem čehož může být:

  • oplasknutí nosní sliznice a tím zprůchodnění nosu - Nasivin (pro děti do 1. roku Nasivin sensitive 0,01%), Olynth, Muconasal
  • zvlhčení nosní sliznice - kapky na bázi mořské soli - Mar Plus, Stérimar, Physiomer, Marimer, Libenar
  • působí antibakteriálně jako tzv. lokální antibiotikum1 - Pamycon, nosní kapky s koloidním stříbrem

Jak správně aplikovat nosní kapky?

Když má dítě rýmu, zánět způsobí, že cévy v nose se rozšíří a sliznice oteče. Toto se děje převážně na boční stěně nosní dutiny. Proto při aplikaci kapek je nikdy nekapeme do středu nosu, neboť protečou střední částí nosní dutiny a často se oteklé části ani nedotknou a jen plynule protečou do nosohltanu a odtud do úst. To vede k časté stížnosti rodičů, že jim kapky do nosu neúčinkují a proto je nepoužívají.

Před kapáním do nosu nos vysmrkáme a vyčistíme, případně propláchneme kapkami s mořskou solí. Při kapání nakloníme hlavičku dítěte na bok a vkapáváme tak, aby kapky zatekly na boční stěnu nosu. Totéž opakujeme na druhé straně. Jak často se kapky vkapávají, závisí od potíží dítěte, pokud je nos ucpaný, i 5-6 krát za den.

Kdy dát Pamycon

Pamycon je framykoinový roztok, tedy je to lokální antibiotikum a předepsat ho může jen lékař. Antibiotika nepůsobí na viry, proto je zbytečné používat ho při běžné virové rýmě a čirých nebo bílých soplících. Když je soplík zelený, znamená to, že v nose jsou pravděpodobně bakterie a tehdy je použití Pamyconu vhodné.

Více o nosních kapkách na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. MUDr. Miroslava Moravčíková: http://www.drmoravcikova.sk/nosne-kvapky/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s nosními kapkami

Máš zkušenost s nosními kapkami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost