Senná rýma

Senná rýma je nejčastější alergické onemocnění v České republice. Vyskytuje se pouze tehdy, když příroda kvete a létá pyl.

Projevy

Mezi nejčastější projevy senné rýmy patří:
Senná rýma

  • ucpaný nos,
  • rýma9,
  • svědění,
  • slzení a pálení očí,
  • časté kýchání.

Pokud je osoba alergická pouze na jeden druh pylu, musí počítat s tím, že v průběhu let se alergie rozšíří i na další druhy pylů. Je také možnost, že se v průběhu let změní na alergické astma.

Příčiny

Senná rýma je způsobena pylem kvetoucích rostlin, stromů, květin, keřů, trav a obilí3. Symptomy senné rýmy se mohou vyskytnout i tehdy, pokud lidé trpí např. na alergií na srst zvířat.

Prevence

Z pylového kalendáře lze vyčíst, kdy který pyl létá. Obzvlášť rád létá v ranních hodinách, proto je vhodné mít tehdy zavřená okna a vyhnout se ranním procházkám. Totéž platí i při větru. Oproti tomu je při dešti a po něm vzduch skoro čistý. I květiny ve váze a pokojové rostliny trousí pyl. V medu a bylinném čaji se mohou také nacházet zbytky pylu. Pyl se rád ukrývá i v oděvech, které samozřejmě nepatří do ložnice alergika. Mytí vlasů večer pomůže vyplavit z vlasů nahromaděný pyl. Jelikož při větru pyl překoná vzdálenost i několik kilometrů, je sotva možné, zbavit se této alergie. Jakmile se pomocí lékaře zjistí původ alergie, může přijít do úvahy hyposenzibilizace. Kromě toho jsou velmi účinné léky2 na zmírnění obtíží.

Více o senné rýmě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20081104025626/http://www.sandoz.sk/home.php?id=114&category=4&subid=124

Externí linky

  • Pylový kalendář
  • Aktuálně pylové zpravodajství SR

Hodnocení a zkušenosti se sennou rýmou

Máš zkušenost se sennou rýmou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce