• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

7. měsíc vývoje dítěte

V 7. měsíci vývoje se začíná dítě přemisťovat z jednoho místa na druhé. Přetáčení ze zad na bříško a obráceně je pro dítě už velice snadné a často používané.

Pomocí přetáčení a kutálení se snaží dostat za hračkou, kterou vidí ve svém zorném poli. Šikovnější děti už zvládají plazení nebo lezení po čtyřech. Pohyby za hračkou můžou být také ve formě sunutí směrem dozadu nebo tzv. "válení sudů".

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlaví váha spodní hranice (kg) optimální váha (kg) váha horní hranice (kg)
chlapeček 6,5 8,3 10,2
holčička 6,0 7,7 9,5

Výška

pohlaví výška spodní hranice (cm) optimální výška (cm) výška horní hranice (cm)
chlapeček 64,5 69,5 74,5
holčička 62,5 67,6 72,6

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

7. měsíc vývoje dítěte

 • na bříšku - velice rychle se už dokáže překulit z bříška na záda a zpět.
 • na zádech - pokouší se zvedat hlavičku a hraje si s nožkama. Dětská zádička jsou mnohem pevnější než v předešlých 6-ti měsísích. Maminka jej při jídle může posazovat do autosedačky nebo do jídelní židličky, které mají možnost polohování, pokud dítě ještě nesedí samostatně.
 • sed - dítě se začíná pomalu samo posazovat. Zatím neudrží dlouho rovnováhu, a tak se při sedu opírá dlaněmi o zem. Hodně šikovné děti už se dokáží ze sedu také postavit na nožičky.

Video: Samostatný sed

Smysly:

 • zrak: je natolik vyvinutý, že vidí skoro stejně jako dospělý člověk, zatím je ale dítě trošku krátkozraké. Zvládne pozorovat i pohybující se předměty (auta, zvířata) a při upuštění předmětu se dokáže podívat stejným směrem a hledat jej.
 • hmat: hračku uchopí všemi 5-ti prsty. Dítě baví hranaté hračky, větišnou kostičky. Velkou zábavou je pro dítě bouchat s hračkami o podlahu nebo o stůl nebo bouchat o sebe dvěmi hračkami. Dítě už ví, jaký zvuk která hračka vydává a ví, jak s hračkou hýbat, aby dosáhlo požadovaného zvuku.

Dítě a sociální vývoj

Při zavolání na jméno dokáže dítě odpovědět houknutím nebo výsknutím. Poznává své známé a domácí prostředí, ve kterém se cítí dobře a bezpečně. Poznává tváře známých lidí a rodinných příslušníků. Dokáže pochopit, že i když věci nebo lidi nevidí, tak že existují (např. tatínek v práci apod.).

Při mluvení lze u dítěte vypozorovat samostatné souhlásky nebo samohlásky. Dítě mluví na hračky nebo tváře v jeho okolí. Zvládne opakovat jednoduchá slova, např. máma, táta.

Dítě má rádo společné hry s rodiči nebo příbuznými. Mezi jednu z oblíbených patří hra na schovávanou nebo hra Berany, berany, duc.

Video: Hra Berany berany duc

Dítě a spánek

V 7. měsíci se dítě začíná v noci opět budit, i když předtím mohlo krásně spát celou noc. Začíná další spurtovací období, ve kterém dítě velice rychle roste a mívá hlad. V noci se proto budí z hladu a ne z bolesti nebo z nemoci. Pokud maminka ještě nezačala se zaváděním příkrmů, je dobré v tomto období už skutečně začít. Dítě se může budit i kvůli růstu zoubků nebo kvůli rychlému motorickému vývoji, velkému množství nových vjemů, potřebuje pomoci znovu usnout. Noční kojení je pro maminku méně únavné při společném spaní.

Dítě a zuby

Během 7. měsíce se u většiny dětí začínají klubat první zoubky. Nejprve se prořezávají dolní řezáky a poté horní řezáky (tzv. jedničky). Objevování zoubků u dětí nemá žádný význam na vyspělost dítěte. Některé děti nemusí mít ještě ani jeden zoubek, některé mohou mít již všechny řezáky prořezané.

Více o růstu zoubků se dočtete v samostatném Wiki článku: Růst zubů.

Video: První zoubek

Doplnění výbavičky

Dítě začíná jíst pevnou stravu, a tak je načase doplnit jeho dětskou výbavičku. Při nákupu dětského nádobí by maminky neměly zapomenout na:

 • bryndáky - na trhu jsou na výběr mezi umělohmotnými s kapsičkou na upadnuté jídlo i klasické bavlněné bryndáky,
 • trénovací hrníček,
 • talířky - vhodné jsou talířky s oddělenými částmi, ve kterých mohou být dvě různá jídla (např. brambory a maso).

Levák nebo pravák

Pokud je dítěti podávána hračka, umí upřednostnit jednu ruku a po ní sáhnout po hračce. Dobré je podávat hračku tak, aby byla uprostřed ve stejné vzdálenosti od obou ruk a dítě se po ní natáhne jednou rukou, které dává přednost. Je pravděpodobné, že pokud sahá po hračce pravou rukou, bude z dítěte pravák. Konečné rozhodnutí ale probíhá až ve 2 letech, kdy se z dítěte stává pravák nebo levák.

Více o upřednostňování pravé nebo levé ruky se dočtete v samostatném článku lateralita.


<<6. měsíc vývoje dítěte / 8. měsíc vývoje dítěte >>

Související články

Více o 7. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. Pediatrie pro praxi
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost se 7. měsícem vývoje dítěte