Endometrióza po porodu. Je možné, že se mi vrátí? Chceme druhé dítě.

Zodpovězené
30. říj 2019

Dobrý den, paní doktorko,

před 9ti měsíci jsem porodila své 1. dítě, které jsme přirozeně počali i přesto, že jsem měla velké trápení a problémy s endometriózou. Nyní problémy zatím nemám, menstruaci jsem od porodu ještě nedostala (syna stále často kojím), a tudíž jsem neměla ani čas to řešit.

Jde mi spíše o to, že mi na mé preventivní prohlídce u gynekologa lékař naznačil, že by bylo dobré a vhodné otěhotnět "co nejrychleji" po prvním porodu, protože se prý srůsty rády a často vrací. Trošku mě to zaskočilo, protože jsem těhotenství a porod brala jako záležitost, která endometriózu vyléčí anebo aspoň zmírní její projevy.

Jaká je šance, že endometriózu budu mít zpět?

Druhé dítě moc chceme, ale neplánovala jsem ho tak brzy. Je na místě uvažovat už nyní o druhém dítěte, jen z toho důvodu, abych předešla možným problémům s početím opět kvůli endometrióze?

Děkuji vám za odpovědi.
Marcela

Dobrý den Marcelo,

endometrióza se během těhotenství neprojevuje. Během těhotenství jste měla bolesti pravděpodobně kvůli srůstům, které jsou následky endometriózy. Nevím, kolik Vám je let, ale ve fertilním věku se endometrióza vrací.

Váš obvodní gynekolog má tedy pravdu. Jestli chcete druhé dítě, taky bych doporučila to neodkládat.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz