Daň z prodeje nemovitosti. Musím příjem nahlásit do daňového přiznání a zaplatit daň?

Zodpovězené
25. srp 2021

Dobrý den,

v dědictví po matce jsem získal v 9/2020 podíl nemovitosti v hodnotě 560 000 Kč a v 8/2021 jsem svůj podíl prodal za 650 000 Kč a chtěl bych se zeptat, jestli musím tento příjem nahlásit do daňového přiznání a zaplatit daň. Moje matka byla majitelkou od 5/2017 do 4/2020, ale v bytě bydlela a měla více než 20 roků trvalý pobyt.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

předně musím říct, že tohle je otázka na daňového poradce, se kterým byste tuto situaci měl probrat. Obecně máte 2 časové testy, jeden je na vlastnictví nemovitosti (dříve byl 5 let, teď 10 let) a pak 2 roky prokazatelného bydlení před prodejem s tím, že u dědictví se to vztahuje i na tu osobu, po které dědíte, pokud je to v přímé linii. Z toho, co píšete, se zdá, že těch 5 let vlastnictví nesplňujete ani Vy, ani předtím Vaše maminka. Nicméně byste se mohli vejít do těch 2 let prokazatelného bydlení v nemovitosti a pak byste se dani vyhnul. Záleží taky na tom, co s tím bytem bylo v tom mezidobí mezi zděděním a prodejem. Berte to jako obecnou radu a ideálně to proberte s člověkem, který se na tuto oblast specializuje.

Hezký den.

Ing. Martin Sládek