Predčasné vybrání důchodového spoření. Platí se za to něco? A je reálné, že dostanu to, co jsem tam investovala já?

Zodpovězené
2. kvě 2023

Dobrý den,
v roce 2010 jsem si začala spořit na důchod. Bylo mi tehdy něco lehce přes dvacet a založil mi ho kamarád, který se tehdy učil být finančním poradcem. Tehdy jsem tomu vůbec nerozuměla a vlastně ani nepotřebovala. Výsledek je ten, že si tam už 13 let vkládám každý měsíc 600 Kč. Spočítala jsem to a investovala jsem dohromady nějakých 90 000 Kč, což při dnešní inflaci je v kontextu důchodu směšná částka. Jak už jsem psala výše, vůbec jsem o tom, jak se to celé počítá neměla (a vlastně stále ani nemám) páru - kolik přispívá stát, atd. Od zaměstnavatele jsem nikdy na toto spoření nedostala ani korunu. V průběhu let jsem byla mnoha aktivními finančními poradci, kteří převzali klienty po mém kamarádovi, upozorněna na to, že ten produkt, který mám, je hodně zastaralý a nevýhodný. Nechtělo se mi to řešit, a tak jsem dál pokračovala v placení až do teď. Dnes už jsem starší - je mi 37 a téma důchody jsou pro mě aktuálnější než tehdy a chtěla bych si začít zodpovědně spořit. Nyní jsem v situaci, kdy by se mi ty naspořené peníze víc než hodily. Proto bych si je ráda vybrala a zároveň spořila dál, ale výhodněji.

A já se ptám: Kolik se tak obvykle platí pokuta za předčasné vybrání důchodového spoření?

Nebo je reálné, že dostanu zpět to, co jsem tam investovala já (čili těch 90 000 Kč)?

Co byste doporučili v rámci spoření na důchod?

Kdy začít, kolik spořit atd.?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z popisu bych se domníval, že se jedná o produkt tzv. penzijního připojištění, dnes přejmenované na "transformovaný fond", ale beru to opravdu jen z toho, co píšete. Pokud je tomu skutečně tak, tak vybrat peníze z toho lze po 180 zaplacených měsících, a to polovinu naspořených peněz (musíte mít sjednanou tuhle možnost už na smlouvě). Pokud byste to chtěla zrušit a vybrat, tak přijdete o státní příspěvky. Následně si můžete založit ten "nový typ". Další možnost je převod do toho "nového typu", tzv. doplňkového penzijního spoření, ale zase z toho peníze nevyberete, jen se převedou.

Spoření na důchod je jistě velmi vhodná věc a nástrojů je mnoho. Záleží na konkrétní situaci, rozpočtu atd., nicméně se bude jednat velmi pravděpodobně o kombinaci investic, penzijních produktů, případně třeba i bankovních vkladů, pokud budou mít zajímavé zhodnocení.

Pokud to chcete opravdu řešit, tak klidně zavolejte, koukneme se, co je to za smlouvu a můžeme probrat možnosti.

Hezký den
Ing. Martin Sládek