Vitamín C v těhotenství. Není jedno, jaký vitamín C v těhotenství beru?

Zodpovězené
27. lis 2019

Dobrý den,

byla jsem dnes u lékařky a říkala, že mám začít brát nějaké speciální céčko, co má v ordinaci na prodej, že jiné céčko by způsobilo špatné průtoky placentou.

Co je na tom prosím pravdy?

Mám doma céčko od Medpharmy, které beru obden.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v životě jsem o takové věci neslyšel. Jestli opravdu mluvíte o vitaminu C, nedovedu si představit, že by byl jeden dobrý a jiný špatný.
Když už jsme u výživy, vitamin C je typicky věc, kterou si kupovat NEPOTŘEBUJETE, protože ho máte dost ve stravě (kterou kvůli miminku jíst MUSÍTE). I tak ho ženy mají v multiproduktech rády, protože je to asi nejslavnější vitamín, od kterého si lidé slibují víc, než umí.
Ale existují živiny (a proto o tom píšu), které stojí za to si doplňovat: kromě notoricky známého metylfolátu (tedy "předštěpená" kyselina listová), který dnes už snad bere každá budoucí matka se všemi pěti pohromadě, je to ještě DHA, jód, vitamin D a cholin.

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň