Zánět dělohy v těhotenství. Co ho způsobuje?

Zodpovězené
27. lis 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně zánětu dělohy v těhotenství. Objevily se u mě příznaky ve 39. týdnu těhotenství, nejdřív zimnice střídaná s horkostí, bolest kloubů, svalů, silná bolest podbřišku a od druhého dne horečka skoro 39.
Celkově mi bylo špatně tři dny a příznaky začaly dva dny poté, co mi byl proveden Hamiltonův hmat. Při této poslední kontrole byl monitor v pořádku i ultrazvuk a průtoky pupečníkem. Po dvou dnech od Hamiltonu mi odešla část hlenové zátky a ten den mi začalo být i špatně. Do porodnice jsem jela až po tom, co mi nastaly pravidelné kontrakce po 3 min. s tím, že jsem si myslela, že mám obyčejnou chřipku. Miminko muselo na svět ihned kvůli špatnému monitoru (padaly mu ozvy) akutním císařem. Po rozborech bylo zjištěno, že se jednalo o zánět dělohy a placenty, i když dr. mi říkal, že se to teď už nezjistí stoprocentně.

Je to tak?
Měla jsem vysoké CRP, prý hnědou placentu a ještě nějaký rozbor z odebraných vzorků na sále vyšel pozitivně.

Zajímalo by mě, co zánět způsobuje, zda to může i souviset s Hamiltonovým hmatem? Může zánět způsobit kontrakce?
Nebyly tak silné jako předchozí porod, ale pravidelné a vůbec jsem se neotvírala.

Miminko je prý v pořádku, zánět se na něj nepřenesl, ale stále si vyčítám, že jsem měla jet k dr. dříve, že mu tam asi bylo tak špatně minimálně dva dny, co jsem měla horečku.

Nemusím se už obávat o zdraví miminka v důsledku zánětu?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zánět bývá bakteriální (bakterie z vaginy se dostanou i do dělohy a k placentě). A stává se to, i když ne často. A Vy jste za nic nemohla. Miminku teď už vůbec nic nehrozí.

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň