Kontryhel na silné MS krvácení. Jak užívat na zmírnění?

Zodpovězené
1. dub 2022

Dobrý den,

prosím, jak užívat kontryhel, nebo jiné bylinky, co by zmírnily silné MS krvácení?

Děkuji

Dobrý den,

kontryhel se lidově na tyto problémy užívá, stejně jako řebříček a maliník. Tyto byliny jsou platné spíše při ošetření drobných povrchových ran nebo menších ranek v ústech. Vnitřně spíše při průjmech. Vědecky nebyl vliv na menstruaci prokázán. Užívají se v dávkách mezi 1 a 1,5 g a vedlejším účinkem někdy bývá zácpa.

O něco lepší zkušenosti mají ženy s jinou bylinou - mátou peprnou, která zmírňuje křeče dělohy a tím potlačuje i krvácivost. Užívá se v dávkach mezi 1,5 a 3 g.

Nejsilnější bylinou je však vodilka kanadská pocházející ze Severní Ameriky. Kořen se užívá v dávkách od 0,5 g do 1 g, 2 až 3x denně, a ještě ke všemu pouze krátkodobě (max. 1 týden). Je účinná, avšak též nebezpečná při předávkování, proto nepřekračujte uvedenou dávku. Nevhodná je též její kombinace s některými léky.

Nutno podotknout, že byliny při těchto potížích hrají spíše doplňkovou úlohu. Ve vážnějších případech je nutné nasadit nesteroidní antiflogistika nebo hormonální léčbu.

Pokud nepatříte k ženám, kteří tímto problémem trpí celý život a objevila se tato záležitost až později, doporučuji gynekologické vyšetření, mohlo by jít o příznak jiného problému.

S pozdravem

Jan Martin

Fytoporadna Leros ve spolupráci s PharmDr. Janem Martinem, Ph.D.
www.leros.cz | info@leros.cz