Druhotrimestrální screening. Jak často vychází pozitivní výsledek pro vývojové vady?

Zodpovězené
17. srp 2019

Dobrý den,

jsem 16+3tt těhotenství.

17. září jdu na druhý screening.

Smím se zeptat, kolik v průměru procent vyjde pozitivní, tj. špatný, výsledek různých vývojových vad?

Moc děkuji,

E.

Dobrý den,

nejprve citace: "Jde o ultrazvukové vyšetření mezi 19. a 22. týdnem těhotenství. Jde o nejdůležitější ultrazvukové vyšetření k vyloučení vrozených orgánových vad plodu. Kromě zhodnocení plodu jako celku a jednotlivých orgánů stanovujeme i hmotnost plodu a tím jeho správný růst. V neposlední řadě hodnotíme uložení a vzhled placenty a množství plodové vody."

Ptáte se asi proto, jestli se máte obávat - neumím říct přesná procenta, ale vrozených vad v tomto stadiu jsou - obecně - jednotky procent a jen některé z nich jdou vidět. Takže na 99% očekávejte normální výsledek a těšte se na něj...

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň