Neprůchodnost vejcovodů a špinění při ovulaci. Jak je to možné?

Zodpovězené
15. únor 2019

Dobrý den pane doktore,

moc vás prosím o vysvětlení, odkud dochází ke špinění při ovulaci, pokud mám neprůchodný vejcovod? Neprůchodnost mi byla zjištěná metodou hsg, kdy se tekutina zarážela v rohu a nešla dále vejcovodem (mám jen jeden, druhý už 10 let odoperován). Důvod se nezkoumal. Po operaci jsem za 4 roky porodila. Od té doby v době ovulace mám tmavě hnědý hlen, občas mám pocit, že mi začíná ms. Kvůli tomuto hlenu mi v hlavě běží otázka, odkud se špinění bere, zda vejcovod přece jen není trochu průchozí a při ovulaci se tekutina dostane do dělohy? Nebo to je jen hormonální bouře v děloze?

Děkuji za odbornou odpověď.

Dobrý den,

píše se, že asi 3% žen má tzv. ovulační krvácení (častěji je to jen ve formě špinění), které je dáno - jak sama uvádíte - hormonálními změnami při ovulaci.

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň