Epilepsie a prodělaný potrat. Co dělat, abych donosila miminko?

Zodpovězené
1. zář 2019

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu, jsem epileptička, je mi 30 let a vloni v září se mi podařilo po 3 letech snažení otěhotnět. Jenže těhotenství nedopadlo dobře a proběhl spontánní potrat v 6tt. Poté se další rok nedařilo a letos v létě jsem otěhotněla znovu všechno bylo ze začátku v pořádku, ale v 9 tt bylo mé těhotenství ukončeno revizí z důvodu zamlklého těhotenství.

Beru léky na epilepsii, Vimpat 100mg a Depakine chrono 500mg, který jsem po ZT a domluvě s lékařkou z neurologie začala postupně vysazovat a nahrazovat jiným lékem, Trund 500mg. Testy, které mi dělali po revizi, byly v pořádku. Na konci září jsem objednaná na hematologii na krevní testy. Mohl byste mi poradit nějaké doplňky, nebo co popřípadě ještě udělat, aby se mi konečně podařilo donosit zdravé miminko?

Děkuji a přeji hezký den!

Dobrý den,

při epilepsii je důležité nastavit co nejvíce vyhovující léčbu (tak, jak se to děje u Vás). Určitě je potřeba vyšetřit, jak jste na tom reprodukčně Vy i Váš partner (genetika, atd - i to se u Vás zřejmě chystá). Začal bych tedy těmito kroky a až se to všechno vyšetří a nebude tam nic (což Vám přeju), přešel bych ke kroku 2:

Doporučil bych Vám (stejně raději po konzultaci s Vaším epileptologem) vysoké dávky folátů (zde bych šel i přes "normální" maximální hladinu, která je 1000 mcg - dal bych tu "léčebnou" - tedy 5000 mcg). A k tomu třeba ještě inositol 4g denně (má vliv na některé folát-rezistentní vrozené vývojové vady).

Cost-effective způsob tady je 4mg kyseliny listové denně a Fertiprona 2 sáčky denně (v ní je 800 mcg folátů a 200 mcg ujíte).
"Maximalistický" způsob je 3 mg kyseliny listové, Superfolin 2 (tam je 800 mcg folátů) a Fertiprona.

Držím palce! Budu rád, když dáte vědět, až to dobře dopadne...

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň